Samsung Galaxy Note 10+ RECENZIJA



Nedugo nakon što je u New Yorku službeno predstavljen, Samsung Galaxy Note 10+ je zahvaljujući brzoj reakciji Samsungove podružnice u Hrvatskoj stigao i u naše ruke. Ovo je jedan od onih trenutaka kada je zaista teško skriti uzbuđenje, budući da se radi o jednom od najočekivanijih uređaja godine.

Štoviše, radi se o Samsungovoj Note seriji koja je specifična, i u svijetu smartfona zapravo nema izravnu konkurenciju. Naravno, razlog tome je S Pen olovka smještena u samo kućište uređaja, ali tu su i mnogi drugi aspekti koji ga smještaju izravno u sam vrh ponude na tržištu.

Za razliku od prijašnjih, Samsung je ove godine lansirao dva modela: Note 10 i Note 10+. S obzirom na specifikacije, nije teško zaključiti da je upravo potonji izravni nasljednik lanjskog Notea 9, dok Note 10 predstavlja njegovu umanjenu i donekle oslabljenu varijantu, čime Samsung po prvi puta ovu seriju čini dostupnu širem krugu kupaca.

Razlika u odnosu na lanjski Note 9 vidljiva je već na prvi pogled, budući da se zaslon sada rastegao od ruba do ruba, a umjesto davno opjevanog zuba, sada za selfie kameru imamo punch-hole rupicu smještenu na sredini.

S Pen olovka je dobila određene nove funkcije, no koliko su korisne, objasnit ćemo malo kasnije. U uvodu još dodajmo da Note 10+ donosi 4300 mAh bateriju i (napokon) pravo brzo punjenje kojim je Samsung sada zapravo uhvatio korak s konkurencijom.

Tu je i potpuno novi dizajn s poleđinom kojoj je teško definirati boju, drukčiji raspored kamera, od kojih su nam neke poznate još od lani, ali i nestanak 3,5 mm audio utora za kojeg sada slobodno možemo reći da je pokopan, barem kad su top modeli u pitanju.

Kakav je Note 10+, odnosno kako se pokazao u praksi i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte i pogledajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

162.3 x 77.2 x 7.9 mm







Masa

196 grama







Zaslon

6,8" Dynamic AMOLED, 1440 x 3040, 498 ppi, GG6







SoC

Samsung Exynos 9825







CPU

2x2.73 GHz Mongoose M4, 2x2.4 GHz Cortex-A75, 4x1.9 GHz Cortex-A55







RAM

12 GB







Interna memorija

256 GB







Brzo/bežično punjenje

Da, 45W/Da







Biometrija

Ultrazvučni čitač otisaka prstiju







Otpornost na vodu

Da, IP68







MicroSD utor

Da







OS

Android 9.0 Pie, One UI







Kamera

12 MP 27mm 1/2.55"; 12 MP 52 mm 1/3.6"; 16 MP 12mm; TOF senzor







Prednja kamera

10 MP, 26mm







Baterija

4300 mAh







Cijena








Ustupio

Samsung Hrvatska










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Iznimno atraktivan dizajn

Nelogično smještene fizičke tipke







Zaslon bez premca na tržištu

Nema 3,5 mm audio utor







12 GB RAM-a i 256 GB memorije

Zakrivljeni zaslon smanjuje ergonomiju







S Pen olovka sa širokim spektrom mogućnosti

Visoka cijena







Mogućnosti povezivanja (DeX, microSD)








Izvrsni stereo zvučnici








Izvrsne sluašalice u prodajnom pakiranju








Dizajn, kućište i rukovanje


Na početku ovog dijela odmah želim reći da je Note 10+ definitivno jedan od najbolje dizajniranih i najljepših uređaja koje smo testirali. Možda čak i broj jedan. Zaslon od ruba do ruba, zaobljen sa strane, s minimalnom bradom na dnu zaista djeluje impresivno. Čak ni rupica na vrhu nije uspjela pokvariti dojam, a jedan od razloga je i to što je smještena u sredini, a ne sa strane, tako da je u startu izbjegnuta asimetrija kao kod modela Galaxy S10 i Galaxy S10+. Srećom, Samsung je u međuvremenu shvatio (i prihvatio kritike) da dvostruka selfie kamera s modela S10+ nije potrebna, tako da je ovdje izbjegnuto nepotrebno traćenje prostora.



Također, Samsung Galaxy Note 10+ će upravo zbog svog atraktivnog izgleda biti prepoznatljiv, štoviše, vrlo privlačan, u što sam se uvjerio u zadnjih desetak dana, koliko je kod mene proveo na testiranju. Privlačio je mnoge znatiželjne poglede, čak i populacije od koje to nisam očekivao. Da bih dočarao koliko su rubovi kućišta tanki, najbolje ga je usporedivi s iPhoneom XS Max, čija je brada na dnu realno deblja od Noteove, dok ih ovaj sa strane praktički nema.

S druge strane, zakrivljeni zaslon na rubovima poslovično je manje ergonomičan od ravnog, ali što je, tu je. Ergonomija se zadnjih nekoliko godina žrtvuje zbog dizajna, tako da smo se na taj dio već naviknuti. Ovdje ipak treba napomenuti kako je zakrivljenost vidljivo manja nego na prethodnim modelima ili u odnosu na konkurenciju, i slobodno možemo reći da je ovo najravniji zakrivljeni zaslon kojeg smo do sada testirali. U ovih nekoliko generacija postignut je određeni kompromis između dizajna i ergonomije, no potonja je još uvijek daleko od one kod uređaja s potpuno ravnim zaslonima.



Sam tip konstrukcije kućišta poznat je otprije, dakle dvije staklene površine s metalnim okvirom u sredini dobitna su kombinacija koja se ne mijenja, a za zaštitu od grebanja korišten je Gorilla Glass 6 sloj, dakle njegova najnovija generacija.

Kad je poleđina u pitanju, ponovo imamo dvojnu situaciju. S jedne strane, modeli bojom koja se prelijeva djeluje doslovno čarobno, što nije toliko izraženo kod crne ili bijele. S druge pak, staklena površina je još jednom klizava, a u kombinaciji sa zakrivljenim zaslonom predstavlja prilično velik izazov za rukovanje. Upravo zato još jednom preporučamo korištenje zaštitne maskice, koja će, eto, skriti ili barem zasjeniti svu onu čaroliju pozadine.

No, vratimo se malo ergonomiji. Note modeli su uvijek bili malo četvrtastiji od S serije, pa ni Note 10 nije izuzetak. Ova karakteristika ga objektivno čini manje ergonomičnim, odnosno nešto lošije leži u ruci od npr. S10+, no znamo da ovaj uređaj zapravo i nije namijenjen onima koji traže kompromise, tako da će se njegovi kupci na to brzo priviknuti. Štoviše, zbog same konstrukcije, ali i činjenice što donosi olovku, sasvim je normalno koristiti ga dvjema rukama.

Što se mase tiče, 196 grama je prihvatljivo, budući da je manje od 201 grama koliko je težio Note 9 ili od 206, koliko ima OnePlus 7 Pro. Povoljna masa i elegancija (debljina od samo 7,9 mm) u velikoj mjeri kompenziraju sve nedostatke ukupnih gabarita uređaja.

Ovdje napomenimo da Note 10+ dimenzijama otprilike odgovara lanjskom Noteu 9, od kojeg je zanemarivo dulji i širi, ali je zato za cijeli milimetar tanji i malčice lakši. Zbog dodatnog smanjivanja rubova oko zaslona, dobili smo dijagonalu od čak 6,8 inča, dakle najviše što je jedan Samsungov top model do sada ponudio, a da ukupni gabariti istovremeno nisu porasli.

Međutim, Samsung je ove godine po prvi puta Note ponudio i onima kojima ne odgovaraju uređaji ovakve veličine, tako da je njima namijenjen „obični“ Note 10, koji je za čitav centimetar kraći, pola centimetra uži, dok je debljina ostala ista.

Već smo zaključili da Note 10+ sprijeda izgleda fantastično, ali je položaj kamera ono što će mnoge iznenaditi. Naime, Samsung je odustao od vodoravno postavljenog modula, pa je ovu trostruku kameru ugradio okomito, i to u gornji desni kut. Tako Note 10+ s ove strane neodoljivo podsjeća na Huawei P30 Pro, ali i neke druge uređaje sa sličnim rasporedom kamera.

Ono što me osobno brine više od inspiracije dizajnom Huaweija je modul kamere koji – strši, što na prethodniku, ali i na S10+ nije bio slučaj. Ta izbočina je, doduše, vidljivo manja nego ona na iPhoneu XS Max, ali je ipak tu i podložna je oštećenjima, osim ukoliko uređaj ne ubacite u zaštitnu maskicu. Dobra strana ove priče je što se Note 10+ zbog ove izbočine ne ljulja na stolu kao iPhone, te sama činjenica da je tanka silikonska maskica dovoljna za „poravnanje“.

Naravno, ovdje nema mjesta prigovorima, jer kad je dizajn u pitanju, u današnje je vrijeme zaista teško ponuditi nešto potpuno drukčije. S druge strane, ono što mene osobno, a koliko vidim i ogroman broj stranih recenzenata nije baš ugodno iznenadilo, je smještaj fizičkih tipki. Naime, kod Samsungovih modela smo i do sada imali priličnu zbrku po tom pitanju, budući da se tipka za uključivanje nalazila na desnom boku, a dvodijelna tipka za podešavanje glasnoće na lijevom. Najnovije generacije situaciju su dodatno zakomplicirale Bixbi tipkom, koja je sada napokon (kao) nestala.

Istini za volju, kućište sada ima jednu tipku manje, ali klasična power tipka služi i za uključivanje Bixbyja, dok za isključivanje više nije dovoljan samo dulji pritisak, već i određena kombinacija tipki. Najluđi dio priče je to što se i jedna i druga fizička tipka nalaze na lijevom boku, a ne na desnom kao kod većine uređaja.

Što je Samsung ovim htio postići? Možda ostaviti svojevrstan pečat, eksperimentirati mijenjajući navike dešnjacima, ili mu se možda raspored komponenti na ovakav način jednostavno više uklopio u raspored komponenti? Bilo kako bilo, ovakva izvedba će vam biti potpuno nova i na nju ćete se morati privikavati, bez obzira na to koji ste uređaj do sada koristili. Uostalom, kad ste zadnji put, odnosno jeste li uopće koristili uređaj s power tipkom na lijevoj strani?

Ono što fascinira je činjenica da je Samsung u vrh kućišta uspio smjestiti klasičnu telefonsku slušalicu koja je ujedno i sekundarni zvučnik. Na prvi pogled čovjek bi rekao da između zaslona i ruba nema ničega, no tek nakon duljeg buljenja shvatit ćete da je tu. Pored nje se još smjestio senzor blizine, koji, usput rečeno, radi odlično, dok je ambient senzor skriven ispod zaslona.

Na dnu kućišta nalazimo USB-C utor, jedan vanjski zvučnik, glavni mikrofon i S-Pen olovku, odnosno njezino ležište, a na vrhu utor za SIM i microSD kartice.



Već je na sva zvona objavljeno da Note 10 i Note 10+ nemaju 3,5 mm audio utor, što realno, i nije tolika tragedija, budući da su ga i mnogi drugi proizvođači odavno izbacili iz svojih flagshipa.

Bilo je samo pitanje vremena kad će to učiniti i Samsung, jedan od posljednjih Mohikanaca koji je ovaj standard isticao kao prednost, a u promotivnim porukama se rugao drugima koji su ga izbacili, posebice Appleu. No, što je, tu je. Samsungovim opraštanjem od ovog priključka možemo slobodno konstatirati da je era 3,5 mm audio utora na mobitelima završila, što ne znači nužno da se tu i tamo neće pojaviti još koji model iz nižeg cjenovnog razreda koji će ga zadržati.

Na kraju ovog dijela dodajmo još da je uređaj otporan na vodu i prašinu s IP68 certifikatom, što je od jednog top modela najviše klase bilo i za očekivati.

Zaslon




Dynamic AMOLED je odnedavno službeno ime Samsungovih OLED zaslona najnovije generacije, a da se radi o najboljim zaslonima na tržištu, ne treba posebno isticati. Dijagonala iznosi nevjerojatnih 6,8 inča u 19:9 omjeru stranica, a rezolucija 3040 x1040 točaka, što rezultira gustoćom od impresivnih 498 ppi.

Zaslon kod ovog modela zauzima impresivnih 91% ukupne prednje površine, zaštićen je najnovijom generacijom Gorilla Glass sloja, ali i zaštitnom folijom koja je tako dobro zalijepljena da prvih par dana uopće nećete shvatiti da je tu. Na koncu, za potrebe fotografiranja morao sam ju ukloniti, no vama svakako preporučam da ju zadržite, jer vaše oko definitivno vidi slabije od mog objektiva, a vjerujte da je i vrlo korisna kad je u pitanju grebanje.

Samsungovi AMOLED-i su uvijek slovili kao najbolji, odnosno među najboljima na tržištu, a ništa manje ne možemo reći ni za ovaj na Noteu 10+. Prikaz je fantastičan, oštrina vrhunska, a boje kakve samo poželjeti možete. Ono što me osobno veseli je napokon ispravan prikaz bijele, budući da sam kod Notea 9 i S10+ imao prigovora da su žućkaste.

Najbolji dio priče je pozadinsko osvjetljenje koje je zaista vrhunsko, tako da i pod udarom sunca za vrijeme trajanja najjačeg meteoalrma problema s čitljivošću nećete imati. HDR10+ certifikat također dovoljno govori sam za sebe, što jamči izuzetan doživljaj kod gledanja videa i igranja igara. E sad, u ovom trenutku vam eventualno može zasmetati rupica, ali osobno sam se nakon nekoliko dana bez problema privikao.

S druge strane, zakrivljeni (Edge) zaslon za sobom povlači nekoliko nedostataka. Jedan su slučajni dodiri koji će aktivirati ono što ne želite, no tu je softver koji u dobroj mjeri to prepoznaje i sprječava. Druga stvar je već spomenuta smanjena ergonomija, a u kombinaciji sa staklenom pozadinom - visok stupanj klizavosti. Ukoliko uređaj namjeravate koristiti bez zaštitne maskice, savjetujemo vam izuzetan oprez i svakodnevno vježbanje.

Treća stavka je veća izloženost oštećenjima, no s obzirom da ovo zakrivljenje najmanje do sada, vjerujem da će zaštitna maskica pokriti najveći dio ruba, tako da je rizik od oštećenja smanjen u odnosu na prethodnike, ali i na konkurenciju, recimo OnePlus 7 Pro.

Vrlo tanki rubovi, i k tome još zakrivljeni zaslon, stavke se su koje ne idu u prilog ergonomiji, iz jednostavnog razloga što ćete prstima pokriti jedan dio sadržaja, no to je cijena posjedovanja uređaja sa zaslonom od ruba do ruba. Istina, ovakve situacije smo imali i do sada, no kod Notea 10+, zbog definitivno najtanjih rubova na tržištu, ova situacija je dodatno izražena. Stoga svakako savjetujemo korištenje zaštitne maskice, i to one najtanje kako ne biste narušili izgled uređaja, ali će svakako povećati stupanj ergonomije.

S obzirom na sve navedeno, zaslon je reprezentativni dio ovog Notea 10+. On je prvo što će znatiželjni promatrač na njemu primijetiti, odnosno što će mu privući pažnju, čak i više od Aura Glow poleđine u duginim i inim bojama.

columns="4"

Ovdje dodajmo i vrlo korisni Always On, koji kod Samsunga u startu radi ispravno. Dakle, stalno je uključen, s mogućnošću podešavanja intenziteta svjetline, a prikazuje sve obavijesti, uključujući i one aplikacija trećih strana. Ovoga puta Samsung je proširio paletu, pa tamo nudi više različitih prikaza sata, kalendara, kao i nekih dodatnih ukrasa.

Biometrija i sigurnost


U ovogodišnjoj epizodi od biometrijske zaštite ostaje vam čitač otisaka prstiju, budući da skenera šarenice oka nema, kao ni napredne 3D kamere za prepoznavanja lica. Istini za volju, uređaj se može otključati prednjom kamerom, no taj vid zaštite vam ne savjetujemo, budući da ga je relativno lako zavarati.

S druge strane, Note 10+ sadrži više nego izvrstan in-screen ultrazvučni čitač otisaka prstiju najnovije generacije, dakle onaj ugrađen ispod zaslona. Jednako je dobar, odnosno brz i precizan kao onaj na S10+, a ukoliko te karakteristike želite povećati, na ovome možete koristiti isti trik. Dakle, ako nakon definicije jednog otiska prsta niste zadovoljni brzinom ili preciznošću, otisak istog prsta možete dodati još jednom, što će situaciju znatno poboljšati.

Sam čitač je smješten na relativno dobroj poziciji, odnosno odmaknut je od donjeg ruba, tako da ga je palcem bilo koje ruke lakše dohvatiti pod ispravnim kutom, nego na uređajima kod kojih se nalazi na samom dnu.

Drugi način na koji možete poboljšati osjetljivost čitača otisaka prstiju je skidanje zaštitne folije sa zaslona, no mislim da je jasno kakvom se riziku tada izlažete, budući da je spomenuta folija iznimno dobro skrojena i zalijepljena.

S Pen




Kad smo već kod zaštitne folije, ne zaboravimo spomenuti da S Pen nema problema s radom preko iste, a razliku u odnosu na „goli“ zaslon primijetit će samo napredni korisnici s višegodišnjim iskustvom.

Prošle godine smo vidjeli da je S Pen doživio najveći skok u razvoju. Dobio je bateriju i bluetooth vezu s uređajem, što mu je omogućilo određene funkcije daljinskog upravljača. Tako ste olovčicom mogli okidati selfije, što je svakako prednost u odnosu odbrojavanje timera.

Ove je godine S Pen olovka dobila nove mogućnosti koje su uglavnom izražene u gestama. Tako prilikom pregleda galerije slika možete daljinskim putem prebaciti na sljedeću, prethodnu, itd. Stvar je ista kod reprodukcije glazbe, pregledavanja interneta (doduše samo u Samsung Internet aplikaciji), ali i u PowerPointu. Naravno, Samsung se nada da će i drugi proizvođači aplikacija pronaći način da iskoriste potencijal S Pena, koji se sada doslovno pretvara u čarobni štapić, no kako će se stvari dalje razvijati, ostaje za vidjeti.



Ovako na prvu, ćiribu-ćiriba geste olovčicom u društvu mogu izgledati zanimljivo, no već nakon dva dana su mi dosadile, tako da sam se vratio starim iskušanim metodama. Mogao bih se složiti da je ovo sljedeći logičan korak u evoluciji Samsungovog stylusa, no nekako se bojim da će ostati upamćen kao gimmick, odnosno marketinški trik.

Međutim, iskusni korisnici S Pen olovke svakako će znati cijeniti njezine osnovne funkcije, dakle uzimanja zabilješki, a umjetničke duše imaju i mogućnost likovnog izražavanja. Istina, to će i dalje biti manje zgodno nego na starijim Noteima, odnosno onima s ravnim zaslonima, no s obzirom da je stupanj zakrivljenja sada koliko-toliko smanjen, ovu stavku bih mu čak mogao i oprostiti.

Ono što je vidno poboljšano su mogućnosti prepoznavanja rukopisa. Novi algoritam omogućuje bolje prepoznavanje čak i lošijeg, odnosno neurednijeg rukopisa, kao i npr. automatsko dodavanje početnih velikih slova na početak rečenice.

Dodana je funkcija pisanja olovkom po kalendaru, za koju ne mogu reći da ima neku posebnu svrhu, jer radi isključivo u mjesečnom pregledu, dakle ne i dnevnom ili tjednom. Ovako na prvu mi na pamet pada jedino zaokruživanje nekih stavki na mjesečnom rasporedu radi lakšeg snalaženja, ali bi svakako bilo svrsishodnije da mogućnost pisanja nije ovako ograničena.

Hardver i performanse


size="medium"

Kad je proljetos izašao Samsung Galaxy S10+, bio je pokretan 8-nanometarskim Exynosom 9820, da bi Samsung s Noteom 10 i 10+ donio novi procesor, koji radi u 7nm, dakle i po tom pitanju se izjednačava sa Snapdragonom 855 i Kirinom 980. Procesor koji pokreće Galaxy Note 10 i Note 10+ nosi naziv Exynos 9825, a osim za 1nm nižeg procesa, kuca i na nešto višem taktu.

Ovdje je u startu jasno da se radi o vrhunskom procesoru koji postiže jedne od najboljih performansi na tržištu, a razlika u odnosu na Snapdragon 855, koji inače kuca samo u primjercima namijenjenim američkom tržištu, objektivno je zanemariva.

Ono što nas je kod predstavljanja Notea 10+ najviše iznenadilo je 12 GB radne memorije. Dakle, ukoliko izaberete veći model, tj. Note 10+, na raspolaganju vam je sumanutih 12 GB RAM-a, dok manji Note 10 dolazi s 8 GB, koliko inače sadrži moj MacBook Pro na kojem upravo tipkam ovaj tekst, radim s ogromnim Excel tablicama, programiram, povremeno obrađujem fotografije itd.

Dakle, poruka je jasna. Samsung s ovih 12 GB konkurenciji baca rukavicu izravno u lice, iako će većini naprednih korisnika 8 GB biti sasvim dovoljno. No ipak, kad se u ovoj industriji jedan standard nametne, često postaje trend, a malo je onih koji će ga moći u stopu slijediti. Naime, Samsung sam proizvodi memorijske čipove, pa je samim time u prednosti, budući da ne mora plaćati maržu dobavljaču, a kad se broj čipova pomnoži s brojem prodanih uređaja, ostvarit će i za toliko veću dobit.

Puni potencijal ovolike količine RAM-a vjerojatno nećete iskoristiti, no s obzirom na novi DeX, o kojem detalji slijede u nastavku, po prvi puta moram reći da u prethodnu tvrdnju više nisam toliko siguran.

Ono što mene osobno, a vjerujem i većinu potencijalnih kupaca po pitanju hardvera najviše veseli je 256 GB interne memorije u početnom modelu. Ovdje ću opet spomenuti svoj MacBook Pro, koji ima 128 GB SSD. Ukoliko vam je 256 GB malo, na raspolaganju je i 512 GB model.

Naravno, mobitel s ovolikom količinom interne memorije ne mora uvijek služiti isključivo za pohranjivanje hitova Miše Kovača, fotografija s tuluma ili mačke u n+1 poza, već i kao prijenosni disk koji vam je uvijek pri ruci.

Na kraju krajeva, Note serija je prvenstveno namijenjena naprednim poslovnim korisnicima, za koje smo sigurni da će znati iskoristiti sve njegove potencijale, pa tako i ovoliki prostor za pohranu.

Ovdje ne treba zaboraviti da Note 10+, za razliku od običnog Notea 10, ima i utor za microSD memorijsku karticu. Od kolike će vam koristi biti memorijska kartica pored 256 (ili 512 GB) interne memorije, ne znam, ali znam da ju mnogi koriste iz navike, odnosno da im je to najjednostavniji način za prebacivanje sadržaja na računalo ili neki drugi uređaj.

Kod telefonskih poziva od Samsunga uvijek očekujemo najviše, tako ni Note 10+ po tom pitanju nije razočarao, budući da je slušalica dovoljno glasna i za ugodan razgovor u bučnijem ambijentu.

Prema Samsungovim specifikacijama, uređaj ima tri vanjska zvučnika. Glavni se nalazi na dnu kućišta, dugi u spomenutoj telefonskoj slušalici, a treći na vrhu u obliku male rupice, koji navodno služi za poboljšanje dojma reprodukcije stereo zvuka. Koliko je u ovom istine ne znamo, budući da je za spomenutu rupicu teško reći da ispušta bilo kakav zvuk. Naime, kad ju pokrijete prstom, nema razlike u odnosu na situaciju kad je slobodna.

Bilo kako bilo, Note 10+ osigurava izvrstan audio ugođaj, iako smo čuli i glasnije zvučnike. Još bolji dojam ostavlja zvuk u priloženim slušalicama, no kao što je već rečeno, ovoga puta one dolaze s USB-C priključkom, budući da je 3,5 mm utor nestao. To ujedno znači da bez odgovarajućeg adaptera nećete moći koristiti svoje postojeće slušalice.

Povezivanje


Samsung DeX – nova generacija




Kad je povezivanje u pitanju, Note 10+ je prvi uređaj koji dolazi s trećom generacijom DeX-a, Samsungovog sustava koji spajanjem mobitela na veći monitor simulira rad na osobnom računalu. Novi DeX donosi mogućnost izravnog spajanja uređaja na prijenosno računalo (PC ili Mac), i to na način da na njegovom zaslonu prikazuje sav svoj sadržaj i u startu koristi njegove periferije (tipkovnicu, trackpad…).

USB kabelom (USB-C -> USB-C), dakle onim kojeg dobijete u kutiji i spajate na punjač, uređaj jednostavno povežete s računalom na kojem ste prethodno instalirali DeX aplikaciju. Kad ju pokrenete, instantno imate uvid u sav sadržaj svog mobitela na velikom zaslonu i možete početi raditi što bi inače radili na manjem zaslonu vašeg smartfona. Naravno, ova priča ne bi bila ništa novo da za manipulaciju uređajem koristite tipkovnicu i trackpad računala, s mogućom interakcijom između dva uređaja. Ako na računalu nemate USB-C utor, koristite adapter ženski USB-C -> muški USB-A.



Tako na laptopu možete nastaviti uređivati Office dokumente ili čak uspostaviti telefonski poziv (koristeći se mikrofonom i zvučnicima računala), ali i zaigrati neku od igara. Nisu sve aplikacije podržane u ovakvom načinu rada, ali one koje jesu, mogu automatski prilagoditi način prikaza, odnosno rezoluciju zaslona.

Ono što je posebno zanimljivo je drag & drop razmjena datoteka između dva uređaja, no za sada sam ovu funkciju uspio upogoniti samo jednosmjerno. Naime, odvlačenje datoteka s računala na mobitel je moguće, ali ne i obrnuto, kako na Macu, tako i na Windows PC-u. Mogućnosti DeX-a su očito velike, ali očito još uvijek ne potpune. Možda u nekoj od sljedećih verzija softvera i ovaj drag & drop proradi u oba smjera.



Ovdje treba napomenuti kako će Mac korisnici dobivati poruke o potrebi instalacije Android File Transfer aplikacije ili Samsung Switcha, no u mom slučaju obje su s Dexom imale samo konflikte, odnosno nisu htjele raditi paralelno.

Kad Dex jednom upogonite, ono što obećava je pravi multitasking, tj. rad s više Android aplikacija odjednom, s prikazom prozora na radnoj površini slično kao na desktop računalu, i to je situacija kad biste u nekom scenariju uistinu mogli iskoristiti onih 12 GB RAM-a. Jasno, aplikacije za mobitel su prilagođene i nemaju sve mogućnosti kao njihove desktop verzije, pa se s pravom pitate čemu sve to, no oni koji često obavljaju mnoge poslove u pokretu, znat će cijeniti prednosti naprednijeg suživota dvaju uređaja.

Windows Link


Jedan od vidova povezivanja s PC računalom je i Windows Link. Radi se o Microsoftovoj aplikaciji za koju sam Microsoft kaže da najbolje radi upravo sa Samsungom Galaxy Note 10/10+. Ovaj uređaj već u prečicama postavki nudi opciju „Link to Windows“, koja vas nakon prijave u Microsoftov račun navodi na instalaciju Your Phone aplikacije za računalo. Kada su uređaji jednom (bežično) povezani, na računalu ćete moći vidjeti obavijesti s mobitela, pročitati i poslati poruku, pregledavati fotografije i sl.

Microsoft je ovom aplikacijom povezivanje Android mobitela i PC računala zaista podigao na višu razinu, skoro u mjeri u kojoj je Apple to učinio povezivanjem iPhonea i Mac-a. Jasno, prednosti Appleovog zatvorenog ekosustava su vidljive, ali svakako treba priznati da integracija Notea 10 s Windows računalom nikad nije bila bolja.

Softver i sučelje


Softverski temelj uređaja je, očekivano, Android 9 Pie, a povrh njega nalazi se Samsungova nadogradnja sučelja One UI. Radi se o relativno novoj nadogradnji koja je iz temelja promijenila sučelje na Samsungovim uređajima, tako da pruža potpuno novo iskustvo. O njoj je na našim stranicama već bilo dosta riječi, pa ste mogli vidjeti da za dizajn i upotrebljivost imamo samo riječi hvale, no treba priznati da kad je brzina i fluidnost u pitanju, postoje i brži uređaji.

Ovdje neću kriti da je riječ o Huaweiju i OnePlusu, budući da je opće poznato da imaju najbrža sučelja na tržištu, no razliku u brzini u odnosu na Note 10 primijetit će samo oštrooki i najnapredniji korisnici, i to samo u izravnoj usporedbi.



One UI se inače fokusira na jednostavnije korištenje uređaja jednom rukom, no ovdje s obzirom na gabarite to baš i neće biti od velike pomoći, posebice zbog zakrivljenog zaslona i opće skliskosti, osim možda ako koristite zaštitnu maskicu koju mi u trenutku testiranja nismo imali.

Što se ostalih funkcionalnosti tiče, Note 10+ se ne razlikuje puno od S10+, osim već navedenog dodatka u vidu S Pen olovke i odgovarajuće softverske podrške. Istina, neke stavke u izborniku postavki su izmijenjene, ali s obzirom na vrlo dobru ugrađenu tražilicu, pronalaženje željene neće predstavljati problem.

S obzirom da sam već toliko toga prigovorio smještaju power tipke, bilo bi previše da sam odmah detaljizirao i njezinu novu funkciju. Naime, osim što se duljim pritiskom sada aktivira Bixby, to znači da na taj način uređaj više ne možete isključiti. Možda su u Samsungu još jednom bili inspirirani Appleovom strategijom namjernog kompliciranja života korisnicima, pa je za isključivanje sada potrebno istovremeno pritisnuti power i tipku za utišavanje. Tek tada će se pojaviti izbornik za isključivanje, odnosno resetiranje, ali pazite da taj pritisak bude dovoljno dug, jer kraćim pritiskom okidate screenshot.

Bloatware aplikacija nema puno, osim standardnih Samsungovih koje inače dolaze u paketu sa svim njegovim uređajima. No, sve i da ih je više, to vas ne treba zabrinjavati zbog spomenutih 256 GB interne memorije.

Kamere


Samsung Galaxy Note 10+ donosi trostruku primarnu kameru čiji je modul sada smješten okomito, i to na sam rub kućišta. Mnogi će primijetiti sličnosti s Huaweijevim modelima, no ono što nas ovdje više muči je izbočeni modul kamere, koji na S10+ i Noteu 9 nije bio prisutan, što je detaljnije opisano u odjeljku o kućištu.

Same kamere se zapravo i nisu puno promijenile još od modela Galaxy S9, budući da je glavni senzor i dalje 12 MP veličine 1/2.55" inča, s promjenjivim otvorom blende od f/1,5 do f/2,4. Naime, konkurencija je u međuvremenu znatno odmakla od ove veličine senzora i sukladno tome postigla objektivno bolje rezultate u slabijim uvjetima osvjetljenja, no o tome više u izravnim usporedbama koje će uslijediti uskoro.

Druga kamera u ovoj trostrukoj postavi je također dobro nam znana 12 MP telefoto kamera s 2x optičkim povećanjem. Optički je stabilizirana kao i primarna, dok je treća ultra-širokokutna sa 16 MP senzorom. Tu je još i napredni TOF senzor za mjerenje udaljenosti i oblika 3D objekata.

columns="4"

Mogućnosti prvih dviju kamera već su nam dobro poznate iz prijašnjih modela, ali i ultra-širokokutne koju smo upoznali na modelu Galaxy S10+. Prednost potonje je najširi kut na tržištu (ekvivalent 12 mm objektivu), ali i dalje bez autofokusa.

Aplikacija kamere je prilično bogata opcijama, ali i raznim trikovima koje ćete možda isprobati i na njih kasnije zaboraviti, ali sasvim sigurno postoji jedan dio publike koji će ih koristiti na dnevnoj bazi. Isto vrijedi i za geste S Penom, koje će zadiviti prijatelje na kavi ili večeri, no nikad se ne zna tko se na njih može navući.

Što se kvalitete fotografija tiče, ona je, očekivano, u samom vrhu ponude na tržištu smartfona, iako ju ne možemo nazvati najboljom. Naime, vidjeli smo da konkurencija odavno nudi veće stupnjeve optičkog povećanja, ali i objektivno bolje rezultate u lošijim uvjetima osvjetljenja. Istini za volju, Samsung je poradio na softveru, pa tako novi Night mode ostvaruje puno bolje rezultate od onih kad je izašao Galaxy S10+, ali i dalje nisu mjerljivi s onima koje nudi npr. Huawei P30 Pro.

Boljem Live focus načinu svakako pridonosi izvrsni TOF senzor, pa je bokeh efekt sada kud i kamo realističniji. Slično je i s prednjom kamerom koja također može izraditi portrete sa zamućenom pozadinom, i to samo s jednim senzorom, što je sada još jedan dokaz da je sekundarna selfie kamera na S10+ bila nepotrebna.

U idealnim uvjetima imamo doslovno – idealnu situaciju. Realne boje, visoku dozu oštrine, dinamički raspon i kontrast. Opći dojam može pasti prebacivanjem na ultra-širokokutnu kameru, jer ima fiksni fokus. Tada možemo reći da je sve u fokusu, ali pri boljem pogledu ipak vidimo da nije tako. Ipak, s obzirom na ekvivalent objektiva od 12 mm, ovo je kamera s najširim kutom na tržištu smartfona, što znači da će pokriti i najudaljenijeg učenika u razredu ili učiniti sve da vaš mali apartman na Booking.com-u izgleda prostranije.

U dobro osvijetljenom zatvorenom prostoru situacija je slična kao na danjem svjetlu, dok u noćnim uvjetima problem mogu predstavljati neonska ili halogena svjetla koja upadnu u kadar. Ovo je vjerojatno posljedica nedorađenog HDR algoritma za noćne uvjete, no to već u sljedećoj verziji softvera može biti ispravljeno.

Već sam napomenuo da je Night mode sada bolji nego proljetos na Galaxyju S10+, no veći napredak po tom pitanju ćemo vidjeti vjerojatno tek u Galaxyju S11. Naravno, ovo uopće nije nikakav deal breaker, dapače, ali treba reći da konkurencija po tom pitanju ipak nudi nešto više.

Ono gdje Samsung i dalje vlada je snimanje videa. I standardna i telefoto kamera su optički stabilizirane, a jedna od zanimljivih novosti je i Live focus u videu. U teoriji zvuči više nego dobra ideja, ali u praksi ćete teško primijetiti razliku. No ipak, predstavlja dobar temelj za budući razvoj snimanja videa, tako da u skoroj budućnosti i po tom pitanju možemo očekivati poboljšanja.

Ono što je izvrsno izvedeno je fokusirano praćenje objekata, posebice ljudi. Kad kamera detektira lice, prati ga što je više moguće. Poboljšana je i opća stabilnost videa, a uvedena je i zanimljiva funkcija – svojevrsno fokusiranje, odnosno zumiranje mikrofona. Naime, „Zoom-in-mic“ omogućuje da kada snimate npr. zvučnik, zumiranjem se pojačava i osjetljivost mikrofona, a time i zvuk. Ova funkcija čak radi iznenađujuće dobro, što možete vidjeti (i čuti) u jednom od primjera ispod.

Idealni uvjeti



Zatvoreni prostor



Noć



Vrlo loši uvjeti



Portret



Selfie



 



[responsive_youtube IykdKOSZTrA]

[responsive_youtube HJGnSmlrEu8]

[responsive_youtube uqQfOqL3gsg]

[responsive_youtube 9VS4TFtViFM]

[responsive_youtube IUkE_XIbu5g]

[responsive_youtube d_QejPGvIwE]

Baterija, autonomija i punjenje


Aleluja. Samsung napokon ima brzo brzo punjenje, a ne sporo brzo punjenje kao do sada. Ako ste malo zbunjeni, radi se tome da je Samsung godinama koristio jednu te istu tehnologiju i izlaznu snagu punjača za brzo punjenje, dok su drugi proizvođači u međuvremenu napredovali i ponudili znatno brža rješenja. Primjerice, Galaxy S10 podržava 15W brzo punjenje, a Note 10+ 45W, što je osjetna razlika. Međutim, u prodajnom pakiranju dolazi 25W brzi punjač koji neće iskoristiti sve potencijale nove tehnologije, ali ćete ga zato sredinom rujna moći kupiti za pedesetak eura.

No, bez obzira na to, 25W punjač sasvim dovoljno brzo napuni Noteovu 4300 mAh bateriju, i to brže nego 30W punjač OnePlusa 7 Pro njegovu, ali ipak nešto sporije od lanjskog Huaweija Mate 20 Pro s 40W punjačem.

Za 30 minuta, baterija od potpuno prazne napuni se na izvrsnih 63-65%, dok će kapacitet od 100% dosegnuti za nekih sat i pol. Kakva će situacija biti s 45W punjačem, doznat ćemo kroz nekoliko tjedana kad isti stigne u prodaju.

Što se autonomije tiče, Note 10+ je definitivno jedan od najboljih flagshipa na tržištu, no vidjeli smo i bolje. Razlog tomu svakako je najveći zaslon među konkurencijom, koji je ujedno i najveći potrošač, pa će tako u uvjetima čestog korištenja izdržati mrvicu manje od recimo Huaweija P30 Pro, koji usput rečeno, ima vidno manji zaslon. Ukupno gledajući, baterija je s obzirom na sve karakteristike uređaja uspjela zadovoljiti potrebe jednog naprednog korisnika kao što je moja malenkost, pa uređaj kao takav definitivno ulazi u uži izbor ove jeseni.

Zaključak




Već na početku sam rekao, a ovdje ću ponoviti. Samsung Galaxy Note 10+ je jedan od najbolje dizajniranih smartfona na tržištu, a nekima će bit i najljepši. Tome, naravno, najviše pridonosi izvrstan zaslon od ruba do ruba, s minimalnim rubom na dnu i s praktički nepostojećim rubovima sa strane, budući je na tom dijelu zaslon zakrivljen.

Ljubitelji Note serije znaju da s njim dobivaju ultimativni i beskompromisni hardver, kao i S Pen olovku, realno jedinstvenu na tržištu. Ova olovčica je dobila neke nove funkcije koje ćete vjerojatno isprobati i na njih kasnije zaboraviti, ali je dobro da su tu, jer višak izbora načina upravljanja nikad nije na odmet.

Tu je i najnovija generacija Dynamic AMOLED zaslona kojeg možemo okarakterizirati kao najboljim dijelom uređaja, budući da je Samsung već godinama nenadmašiv po tom pitanju, a vidjeli smo da njegove zaslone u svoje uređaje ugrađuju i drugi proizvođači.

Ništa manje nećete biti zadovoljni izdašnom baterijom i napokon pravim brzim punjenjem, kao i izvrsnom kamerom, koja je, istini za volju, mogla koristiti i neke novije tehnologije. Naravno, bit će nezadovoljnika koji će grintati zbog izbacivanja 3,5 mm audio utora, ali smatram da sada konačno možemo reći da ga je vrijeme pregazilo.

Ruku na srce, vrijeme je pregazilo i memorijske kartice, koje su uz Noteovih 256 GB interne memorije u osnovnom modelu izgubile svaki smisao, ali utor za jednu takvu u ovom uređaju ipak postoji, što je svakako pohvalno, pa tko voli nek izvoli.

Ono što je također novo je cijena, budući da je Note 10+ skuplji od svog prethodnika, Notea 9 kad je stigao u prodaju. Zato Samsung nudi svojevrstan kompromis u vidu manjeg Notea 10 (koji ne nosi oznaku plus), ali kod njega ćete se morati zadovoljiti manjim (6,3-inčnim) zaslonom, manjom baterijom, nedostatkom TOF senzora, ali i pomiriti se s nedostatkom utora za memorijsku karticu.

Samsung Galaxy Note 10+ je u svakom pogledu impresivan uređaj, i nijedan njegov dio vas neće ostaviti ravnodušnim, bez obzira što nije namijenjen široj, već strogo ciljanoj publici. Bilo kako bilo, ako vam financije dozvoljavaju, od nas imate svaku preporuku za kupnju ovog uređaja, a najbolju ponudu potražite u mobis.hr trgovini.

Video recenzija


[responsive_youtube BL1_FM91QZk]