Android

Sony Xperia SP: Recenzija

 


Vidjeli smo da je Sony u proteklih nekoliko godina na tržište izbacio po nekoliko modela u svakoj cjenvonoj kategoriji, što je kod dijela kupaca znalo stvarati zbrku, posebice u donjem cjenovnom razredu. S druge strane, različite kombinacije specifikacija osiguravaju bolju pokrivenost tržišta i u konačnici veći izbor za kupce. Tako ove godine Sony nastavlja s izbacivanjem različitih modela u srednjoj i gornjoj srednjoj cjenovnoj kategoriji, a jedan od takvih uređaja je i Sony Xperia SP. Dimenzijama vidljivo manji od Xperije Z, ovaj model možemo promatrati kao nasljednika Xperije S ili kao neku vrstu alternative Xplerij T.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 130.6 x 67.1 x 10 mm

Masa: 155 grama

Zaslon: 4,6” TFT 1280 x 720, 320 ppi, Gorilla Glass

SoC: Qualcomm MSM8960T Snapdragon

CPU: 2x Krait 1,7 GHz

GPU: Adreno 320

RAM: 1 GB

Interna memorija: 8 GB (dostupno 5,4)

Utor za MicroSD memorijske kartice

Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi Hotspot, WiFi direct, NFC, MHL

3G: HSPA+ DC do 42 mbps

4G: LTE do 100 mbps

OS: Android 4.1.2 Jelly Bean

Kamera: 8 MP/1080p

Prednja kamera: VGA

FM radio

Baterija: 2370 mAh

Prednosti


Kvaliteta izrade

Podrška za LTE

Dobra video kamera

Izdržljiva baterija

Cijena

Nedostaci


Masa

TFT zaslon ima lošije kutove vidljivosti

Baterija nije izmjenjiva

Dizajn i kućište






IMG_3280

Sony je poznat po dobrom dizajnu svojih smartfona i to je zasigurno jedan od razloga za dobru prođu na mnogim tržištima. Sony Xperia SP u tom pogledu ne odskače puno od svoje braće i sestara, no opet ima neki poseban pečat.

Konstrukcija, tj, okvir kućišta izveden je iz neke vrste aluminija, dok na stražnjoj strani kao poklopac baterije imamo matiranu i hrapavu plastiku.

Prednjim dijelom, naravno, dominira zaslon, a ispod njega prozirni dio (Ambience light) koji zasvijetli kada uređaj punite, spojite na računalo, a može dojavljivati dolazne pozive i pristigle poruke. Napomenimo kako je u postavkama moguće podesiti različite boje svjetlosti za različite događaje. Kapacitivne tipke na ovom uređaju nisu prisutne, jer Sony slijedi Googleov koncept softverskih tipki na zaslonu, što smo mogli vidjeti i kod Xperije Z.







Kućište djeluje čvrsto i robusno, a općem dojmu čvrstoće doprinosi i ne baš mala masa od 155 grama, što je kod novijih uređaja ovih dimenzija ne susrećemo baš često.

Sve fizičke tipke se nalaze na desnom boku, a prva koju ćete uočiti je centralno smještena okrugla poveća tipka za uključivanje uređaja i otključavanje/zaključavanje zaslona. Iznad nje se nalazi dvodijelna tipka za podešavanje glasnoće, a ispod tipka za kameru. Duljim pritiskom na ovu tipku možete uključiti kameru čak i kada je zaslon zaključan, a kada je kamera aktivna slijedi uobičajeni dvostruki hod: fokusiranje -> okidanje.

Zaslon




Sony je ugradnjom TFT zaslona na svoje uređaje, pa čak i one najskuplje, probudio duhove prošlosti i čini se da se ta praksa nastavlja. Tako smo i na Xperiji SP dobili TFT LCD zaslon koji se ni po čemu ne može mjeriti s novijim IPS LCD ili OLED zaslonima. Glavni nedostatak je slabiji kut vidljivosti i nešto bljeđi prikaz boja. Dakle, ako zaslon promatrate pod pravim kutom problema nema, no čim ga malo nagnete prikaz počinje blijediti.

Naravno, na ovo se možete naviknuti unutar par dana, no i dalje ostaje nejasno zašto u Sonyju pribjegavaju ovoj zastarjeloj tehnologiji izrade zaslona.

Treba reći i to da je Sony u ovaj model ugradio svoju BRAVIA engine tehnologiju za poboljšavanje kontrasta i općenito prikaza boja, no budući da je ona softverske prirode neće utjecati na kutove vidljivosti.

Telefonija i povezivanje




Telefonski razgovori prolaze bez poteškoća, a prijem signala je očekivano dobar. Uređaj podržava spajanje na 2G, 3G i 4G mreže operatera i u području kvalitetne pokrivenosti signalom nije dolazilo do prekida razgovora niti internetske veze.

2G (EDGE) mreže podržavaju maksimalnu brzinu prijenosa podataka do 237 Kbps, 3G (HSPA+ DC) do 42 Mbps, dok 4G (LTE) podržava do 100 Mbps, no u Hrvatskoj operateri u ovoj mreži nude maksimalnu brzinu do 75 Mbps.

Uz uobičajeno WiFi povezivanje, uređaj podržava WiFi direct, Wifi Hotspot, DLNA, Bluetooth i NFC.

MHL utor služi za Micro USB povezivanje na računalo, punjenje i spajanje putem MHL HDMI kabela na kompatibilne monitore i TV uređaje. Povezivanje s računalom podržava nekoliko protokola, uključujući masovnu pohanu te USB on-the-go.

Operativni sustav, sučelje, preformanse...




Sony Xperia SP dolazi nekoliko mjeseci nakon Xperije Z, ali još uvijek s Jelly Beanom 4.1. Zašto praktički svi proizvođači kasne s verzijom 4.2, koja je dostupna još od prošle jeseni, za sada nije poznato, no pretpostavljamo da su razlog tome minorne promjene koje spomenuta verzija donosi.

Na ovom uređaju imamo istu nadogradnju sučelja koju smo upoznali na Xperiji Z i možemo konstatirati da na njemu rad jednako dobro, tj. jednako brzo i fluidno. Nemamo prigovora na zastajkivanje ni štucanje jer ništa slično nismo ni primijetili. Sonyjeva nadogradnja sučelja možda nije najatraktivnija, ali je na ovom uređaju izuzetno brza.

Sustav nudi standardne widgete, ali i one iz Sonyjeve radionice te uobičajeni set pozadinskih slika i tema.

Koncept softverskih tipki na dnu zaslona u pravilu je praktičan jer izbacuje potrebu za ugradnjom fizičkih ili kapacitivnih, no s druge strane smanjuje iskoristivu zaslonsku površinu pa umjesto dijagonale od 4,6 inča dobijemo iskoristivost površine s dijagonalom od 4,3 inča. Ovo se odnosi na sve dijelove sučelja, osim u slučaju pregledavanja fotografija i video sadržaja jer se tada traka s tim tipkama povuče.



Polje s indikatorima i centar obavijesti standardno su jednostavni, s prečicama prema često korištenim postavkama koje se ne mogu proizvoljno izmjenjivati.

Način dodavanja sadržaja na početne zaslone nije baš intuitivan jer je npr. ikonice potrebno odvlačiti na sam vrh kako bi se otvorilo područje za njihovo umetanje. Upravo zbog ovoga, ali i i zbog mnogih drugih nelogičnosti na uređajima drugih proizvođača, preferiram alternativne launchere kao što su Nova ili Apex.

1,7GHz dvojezgreni procesor dostatan je za praktički sve zadatke i s lakoćom je vrtio i najzahtjevnije 3D igre. 1 GB RAM-a je također dovoljan za većinu radnji, ali u nekim slučajevima će izmjena aplikacija trajati koji djelić sekunde dulje nego na uređajima s 2 GB RAM-a.

Aplikacije i multimedija




Za pregledavanje interneta zadužen je Googleov Chrome koji je sada standardni, dakle nema više starog Android preglednika. Glavna odlika Chromea je brzina, a u zadnjoj verziji se poradilo i na stabilnosti.

Uređaj je opremljen QuickOffice aplikacijom za pregledavanje dokumenata, ali je za njihovo uređivanje potrebno kupiti punu verziju.

Tu su još i uobičajene aplikacije za organizaciju kao npr. kalendar, bilješke, čitač QR kodova i sl.

Sociallife integrira feedove s društvenih mreža, a Smart Connect putem DLNA veze omogućuje povezivanje s kompatibilnim monitorima i TV uređajima.

Album je naziv galerije fotografija koju smo već vidjeli na Xperiji Z, a karakterizira ju zanimljiv način prikaza sadržaja s mogućnošću proizvoljnog određivanja veličine malih sličica. Gestom štipanja (pinch-to-zoom) možete smanjiti ili povećati sličice iz albuma i treba reći da cijela stvar funkcionira izvrsno.

Aplikacija se sastoji iz dva dijela, od kojih jedan prikazuje sve slike na uređaju, a drugi nudi organizaciju u mape te prikaz online fotografija, npr. onih sa Facebooka ili Picase i mapu s prikazom fotografija koje imaju geo oznake.


Aplikacija Filmovi zadužena je za video reprodukciju i nije imala problema s većinom video datoteka koju smo pokrenuli. Podržani su više-manje svi DivX-i i MKV filmovi, no problem može nastupiti jedino ako datoteka sadrži AC3 audio codec i u tom će se slučaju prikazati bez zvuka.



Walkman je standardna aplikacija za reprodukciju glazbe na Sonyjevim uređajima. Za razliku od mnogih drugih sličnih aplikacija, Walkman je vizualno privlačniji i nudi nešto više opcija. Tako je Sony sada dodao ClearAudio+ opciju koja sama određuje najbolje postavke, sukladno prirodi konkretne pjesme koja se trenutno izvodi. Tu je i 5-kanalni equalizer za one koji vole sami naštimavati tonove. Vanjski zvučnik nije pretjerano glasan, no zvuk koji ispušta je kristalno jasan.

Ovdje moram dodati da prodajni paket sadrži obične, a ne in-ear slušalice.

Kamera




Sony Xperia SP ima ugrađenu 8 MP kameru s LED bljeskalicom. Sučelje kamere je također poznato iz modela Xperia Z i omogućuje okidanje fotografija i snimanje videa iz istog sučelja, no za podešavanje postavki videa, u izborniku je potrebno izabrati video kameru. Ono što posebno moramo pohvaliti je prisutnost fizičke tipke za kameru koja znatno olakšava fokusiranje i okidanje.

Što se mogućnosti tiče, kamera nudi tzv. Superior auto način koji prepoznaje svjetlosne uvjete i automatski određuje scenu i način snimanja. Razlika je u tome što u je normalnom načinu snimanja jedino trajanje ekspozicije podešeno na automatsko, dok je ostale parametre potrebno postaviti ručno. Ako se ne volite igrati postavkama kamere, najbolje je stalno koristiti spomenuti Superior auto jer će vam biti praktičniji, no u tom slučaju najveća rezolucija fotografija će biti 7 MP, a ne 8.

Kamera nudi sljedeće mogućnosti: samookidač, prepoznavanje osmjeha, HDR, podešavanje ISO osjetljivosti, trajanje ekspozicije, brzina zatvarača, digitalna stabilizacija, geo označavanje i panorama.

Kvaliteta fotografija je generalno dobra, no u Superior auto načinu se često zna dogoditi da su određene boje prenaglašene, dok su u normalnom načinu nešto prirodnije. Imajte na umu da u tom slučaju slike mogu biti lošije kvalitete ako niste pravilno postavili dodatne parametre fotoaparata. U nastavku slijedi nekoliko primjera: (kliknite za uvećanje)



 

Video kamera snima vrlo dobre video isječke u 1080p rezoluciji s 30 sličica u sekundi. Nizak stupanj kompresije (20 mbps) rezultira velikim brojem detalja, no cijenu za to će platiti memorijski prostor. Dakle, ako namjeravate često snimati video isječke, preporučamo nabavku memorijske kartice jer ćete 5,4 GB dostupne interne memorije na ovaj način vrlo brzo napuniti.

Baterija


Napokon jedan uređaj kojem baterija traje dulje od prosjeka. Naime, 2370 mAh u Xperiji SP će uz umjereno korištenje izdržati skoro dva dana, dok bi oni koji ne trebaju stalnu vezu s internetom i preko na njega se spajaju po potrebi, mogli dogurati i do puna dva dana autonomije. Napominjem da se ovi rezultati postižu u 2G/3G mrežama, a ako uređaj spojite na 4G, tada očekujte nešto veću potrošnju.

Ako ste veći potrošač i imate uključenu sinkronizaciju nekoliko mailboxova te ako često surfate, još uvijek možete računati na nešto više od jednog dana.

Zaključak


U moru Sonyjevih modela nije se lako snaći i odabrati onaj pravi. Sony Xperia SP je po dimenzijama sličan modelu Xperia T, uz vidljivo izmijenjeni dizajn i manje preinake u komponentama. Tako umjesto 13 MP kamere imamo 8 MP, umjesto 16 GB dobili smo 8 GB interne memorije, ali s druge strane imamo malo nabrijaniji procesor, jači grafički procesor, LTE povezivost, osjetno jaču bateriju i noviju verziju Androida.

Sony Xperia SP u pravilu zadovoljava kriterije srednje klase. Vidjeli smo da su mu jača strana performanse i izdržljiva baterija, a ono što nije za pohvalu je masa i TFT zaslon.

Preporučena cijena od 3600,00 kuna za sam uređaj spada u kategoriju razumnih, a vjerujemo da će se u ponudi operatera naći još povoljnije.