Android Recenzije

Sony Xperia X - Recenzija

Sony Xperia X Recenzija

Sony je napravio još jedan zaokret u nomenklaturi. Na ovogodišnjem MWC-u je najavio nove uređaje iz serije Xperia, koji sada nose oznaku X. Tako je sada i službeno pokopana Xperia Z, serija izvrsnih uređaja s ne baš posebno zapaženim tržišnim uspjehom. Ako je vjerovati glasinama, ništa drukčija sudbina ne čeka ni druge slovne oznake, kao npr. C i M, koje bi mjesto mogle ustupiti novim modelima pod drukčijim nazivima. Ove je godine je već nekoliko modela stopljeno u Xperia X seriju, a međusobno će se razlikovati po drugom slovu ili dodatku u nazivu. Tako ćemo uskoro upoznati Xperiju XA, X Performance, Premium, Ultra itd. Prva od njih je, naravno, Sony Xperia X.

Prvi uređaj iz nove Sonyjeve X serije kojeg testiramo je Sony Xperia X, model jednostavnog naziva, zbog čega će ga biti lako upamtiti, dok ostatak ergele neće biti te sreće, no što je, tu je.
Sony Xperia X dolazi u potpuno metalnom kućištu, ali bez otpornosti na vodu, što će očito biti rezervirano za druge modele. S druge strane, opremljen je frontalno postavljenim stereo zvučnicima i obećavajućom kamerom. Tu je još i vrlo moćni Snapdragon 650 procesor, 3 GB RAM-a, dok interna memorija dolazi u dvije varijante: 32, odnsono 64 GB.

Tu je još i 2620 mAh baterija s podrškom za brzo punjenje, te podrška za LTE Cat 6, s maksimalnim brzinama downloada do 300 Mbps. O svemu ovome, svim ostalim detaljima, kao i našim dojmovima, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

142.7 x 69.4 x 7.9 mm







Masa

153 grama







Zaslon

5,0″ IPS LCD 1920 x 1080, 441 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 650







CPU

4x Cortex-A53 1,4 GHz + 2x Cortex-A72 1,8 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

32/64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth







Brzo punjenje

Da, ali s posebnim punjačem







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

23 MP/1080p f/2.0







Prednja kamera

13 MP f/2.0 22 mm







Baterija

2620 mAh







Cijena

oko 5000 kuna







Ustupio

Sony






PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Tipka za glasnoću na nezgodnom mjestu







Izvrstan zaslon

Kamera ne snima 4K video







Odlični vanjski zvučnici

Polovična podrška za USB OTG







Brz i precizan čitač otisaka prstiju

Skučena interna memorija







Podrška za brzo punjenje

Visoka cijena







Podržava memorijske kartice








Dizajn, kućište i rukovanje


Sony Xperia X je 5-inčni uređaj, dakle spada u najpopularniju gabaritnu kategoriju Android smartfona, a s prepoznatljivim dizajnom u startu daje do znanja da se radi o Sonyju. Odnos zaslona i «mesa» nije baš pretjerano povoljan, tako da su ukupne dimenzije uređaja veće nego kod mnogih konkurentskih 5-inčnih modela. S druge strane, debljina od 7,9 milimetara ipak osigurava kakvu-takvu eleganciju, a metalno kućište i famozni «premium» štih, dok se masom od 153 grama ne može svrstati među lakše na tržištu.

Sve u svemu, Sony Xperia X je lijep smartfon, iako mi zlatna boja, u kakvoj je stigao naš testni primjerak, izgleda pomalo kičasto. Jasno, ovo je subjektivan dojam i možda ćete ga vi doživjeti drukčije. Ako ne, postoje i druge boje, koje će vam se sigurno više svidjeti.



Sve fizičke tipke su kod Sonyja tradicionalno smještene da desnom boku, dok je lijevi u pravilu rezerviran za utore za kartice. Na ovom uređaju nalazimo neobičan, ili bolje reći nerazuman položaj tipke za podešavanje glasnoće. Naime, umjesto na gornjoj, smještena je na donjoj trećini boka, odmah pored fizičke tipke za kameru. Iskreno, ne vidim zašto bi netko želio ovakav raspored i kojoj svrsi služi, ali svakako mogu primijetiti da je da rukovanje zbog toga prilično nezgodno. Zato će vam trebati neko vrijeme da naučite podešavati glasnoću, posebice dok je telefonski razgovor u tijeku.

Ono što je pohvalno i nadasve zanimljivo, jesu vanjski stereo zvučnici. Postavljeni su frontalno, dakle ispod i iznad zaslona, te tako osiguravaju najbolji mogući doživljaj kod gledanja videa, igranja igara, ali i slušanja glazbe ako izuzmemo korištenje slušalica.

Straga imamo kameru i bljeskalicu, a na desnom boku još i čitač otisaka prstiju koji ujedno služi i kao tipka za uključivanje. Iako je koncept različit od uobičajenog položaja ispod zaslona, ili eventualno onog na poleđini ispod kamere, čitač je napravljen kvalitetno i prilično je brz i precizan.

Zaslon


5-inčni zaslon Xperije X izrađen je u IPS tehnologiji, a uz to donosi još tri prefiksa: Bravia, Triluminos i X-Reality, te koristi tzv. Quantum Dot tehnologiju. Svaki od ovih termina ima svoju definiciju u Sonyjevom internom rječniku, no da se oko toga ne bismo previše gubili, recimo da je prikaz jednostavno izvrstan. Ovo je zapravo jedan od najboljih zaslona na Sonyjevim smartfonima do sada, jer donosi izuzetnu puninu boja, jasan kontrast, visoku razinu oštrine i izvrsne kutove vidljivosti. Ništa manje kvalitetan nije ni prikaz na danjem svjetlu, kao ni pod izravnim urarom sunca.

Rezolucija iznosi 1080p, što je razumno za smartfon kojeg nećete koristiti u VR uređajima. Nudi odličnu gustoću točaka od 441 ppi, koja će biti više nego dovoljna i najzahtjevnijem korisniku.

Hardver, performanse i povezivanje


Srce uređaja je Qualcommov Snapdragon 650 šesterojezgreni procesor. Sadrži četiri Cortex-A53 jezgre, koje kucaju na 1,4 GHz taktu, te dvije Cortex-A72 jezgre na taktu 1,8 GHz. Radi se o relativno novom Qualcommovom procesoru, namijenjenom uređajima srednjeg i srednje višeg cjenovnog razreda, koji će bez ikakvih problema pokretati i najzahtjevnije aplikacije. Zanimljivo je da na benchmark testovima postiže bolje rezultate od npr. Snapdragona 810, koji je još patio i od pregrijavanja.

size="medium"

Za razliku od Snapdragona 808, koji također sadrži šest jezgri, 650 sadrži četiri Cortex-A53 umjesto A57. Znači malčice je oslabljen slabiji set jezgri, dok su one jače, Cortex-A72, ostale iste, što je onima kojima u određenom trenutku treba maksimum, najvažnije. Također Snapdragon 650 je izrađen u starijem, 28 nm procesu, dok je 808 koristi 20 nm, no to ga nije omelo da na benchmark testu pokaže bolje rezultate (multi-core) od 808-ice u LG-u G4 ili Nexus 5X.

Snapdragon 650 dolazi i s novim Adresno 510 grafičkim koprocesorom, koji će u svakom slučaju osigurati bolje performanse kod grafički zahtjevnijih zadaća od starijeg Adrena 418 iz Snapdragona 808.

Testni primjerak dolazi s 32 GB interne memorije, no ono što u startu bode oči je nevjerojatno mala količina dostupne. Naime, uređaj prijavljuje da je čak 15 GB već iskorišteno, iako sam samo definirao Google račun, dakle ništa nisam instalirao. Od toga 11,7 GB otpada na Android sistem, a 2,97 GB na aplikacije koje se već nalaze na uređaju.

Kod povezivanja spomenimo da uz standardne mogućnosti, Sony Xperia X donosi LTE Cat. 6, dok WiFi sadrži i Miracast i Google Cast protokole. Prisutan je u microUSB utor, dakle ne USB-C, ali zato podržava i MHL standard za povezivanje s TV-om.

Imamo još FM radio i NFC, te USB on-the-go protokol, koji je podržan djelomično. Naime, prilikom umetanja adaptera i memorijskog sticka, Xperia X je javila potrebu za njegovim formatiranjem, što je u tom trenutku bilo neprihvatljivo. Napominjem da isti stick u drugim podržanim uređajima radi uredno.

Frontalno postavljeni vanjski zvučnici proizvode snažan i vrlo bistar zvuk. Prilično su jaki i s obzirom na poziciju osiguravaju odlično iskustvo kod igranja igra, slušanja glazbe i gledanja videa.

Softver i sučelje


Sony Xperia X za temelj koristi Android 6.0 Marshmallow, što ga čini prvim Xperia uređajem koji u startu dolazi s ovom verzijom. Povrh Androida, Xperia X donosi poznatu Sonyjevu nadogradnju sučelja, koja inače slovi za jednu od najbržih, odnosno najfluidnijih. U zadnjoj verziji je dodatno optimizirana i očišćena od nepotrebnih detalja, no sučelje je ukupno ostalo prepoznatljivo. Ponuđen je i pozamašan broj tema, što besplatnih, što onih koje morate platiti. Valja istaknuti da Sony na svojim uređajima nudi kvalitetno backup rješenje, putem kojeg možete osigurati sve svoje aplikacije, kontakte i postavke na Sonyjevim serverima.

size="medium"

Područje s obavijestima identično je onima na stock Androidu, kao i izgled brzih postavki. Izbornik s postavkama je na Sonyjevim modelima dodatno uljepšan bojama, pa ni Xperia X tu nije izuzetak.

Ono što mi se na Sonyjevom sučelju ne sviđa je način dodavanja prečica aplikacija. Naime, da bi ste ikonice aplikacija dodali na početni zaslon, još uvijek ih je potrebno prethodno odvući na vrh.

Također, svaki put kad izvadite ladicu za SIM i microSD karticu, uređaj se resetira, što je prilično iritantno. Mnogi proizvođači odavno omogućuju brzu izmjenu SIM kartica bez potrebe za ponovnim pokretanjem, a ovdje ćete to morati čekati i kad želite izmijeniti memorijsku karticu. Ovo bi se, naravno, dalo riješiti jednom kvalitetnom softverskom nadogradnjom, no to za sada ostaje samo u domeni nadanja.

Treba reći da su iz sučelja nestale tzv. male aplikacije, koje vjerojatno nitko nije koristio, ali su zato ostale plutajuće. Tu je još i odlična Sonyjeva galerija «Album», te video player.

Kamera


Za fotografije i video zadužena je 23 MP kamera sa senzorom veličine 1/2,3 inča i f/2.0 otvorom blende. Hibridni autofokus je zaslužan za vrlo brzo okidanje u automatskom načinu, no ponekad se može dogoditi da ne pogodi baš najbolje. Željeni dijelovi fotografije su mi nekoliko puta ostali izvan fokusa, ali malo prilagodbe je riješilo problem. Isto tako, nakon okidanja primjetno je nešto dulje spremanje fotografije, posebice ako je u snimljena u punoj rezoluciji.

Sučelje kamere je dosta logički organizirano, a izbor načina se odvija gestom, što je trendovski preuzeto s iPhonea. Iako samo po sebi nije loše zamišljeno, često je nezgodno za korištenje i u mnogim slučajevima neprecizno.

Screenshot_20160524-124120 Screenshot_20160524-124126 Screenshot_20160524-124135 Screenshot_20160524-124157

Automatski način snimanja nazvan je Superior auto, odnosno «univerzalno automatski» na hrvatskom jeziku. Ovo je način kojeg ćete najčešće koristiti, jer je najbrži i pokriva najširi spektar situacija. Za foto entuzijaste tu je i ručni način, s nekolicinom dodatno podesivih postavki, a za one željne igre, efekti koje smo već upoznali na prethodnim Sonyjevim modelima.

Kvaliteta fotografija je neupitna i u razini s ostalim najskupljim Sonyjevim modelima. Relativno veliki otvor blende (f/2.0) će pomoći u slabijim uvjetima osvjetljenja, ali opet nije na razini konkurencije koja nudi f/1.7 ili f/1.8. Iako senzor sam po sebi na sebe prima dovoljno svjetla čak i po noći, određena doza šuma i dalje je prisutna.

Isto tako, Superior način u noćnim uvjetima neće automatski puno posvijetliti sliku, već ćete to morati učiniti sami u ručnom načinu. Iako ona u automatskom načinu ne ispadne previše loša, znatno bolje rezultate možete postići igrajući se ručnim načinom. Primjer kako se ručnim načinom može poboljšati fotografija, slijedi u nastavku:

Superior auto:

DSC_0057

Ista scena nakon igranja ručnim postavkama:

DSC_0058

DSC_0059

Kad je video u pitanju, ne možemo se načuditi nedostatku podrške za 4K, budući da ga procesor sam po sebi podržava, a isto vrijedi i za senzor. Istina, malo je monitora koji podržavaju prikaz u ovakvoj rezoluciji, ali njihov broj ipak raste. Za još koju godinu će postati normalna pojava, pa će biti sasvim legitimno očekivati izvlačenje 4K snimki iz arhive. Izostanak ove funkcije ulazi u nedostatke i zato jer je na skupljim smartfonima, kakav je i ovaj, prisutna već skoro 3 godine.

Da sad ne bi ispalo da je video loš, moramo istaknuti iznimno kvalitetan 1080p video, prepun detalja i s prilično vjernim prikazom boja. Iako kamera nema optičku stabilizaciju, prisutna je digitalna, odnosno softverska, koja je skoro pa jednako dobra. Dakle, video kamera će zadovoljiti i one najzahtjevnije, a samo rijetki znalci će primijetiti razliku u odnosu na optički stabiliziran video.

Prednja kamera donosi senzor od 13 megapiksela, isti f/2.0 otvor blende, ali i nešto širi kut snimanja, što će se osjetiti kod grupnih selfija. Postiže otprilike iste rezultate kao primarna, dakle s vjernim bojama i velikom količinom detalja.



Forografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:

Baterija i autonomija


Sonyjeva politika ugradnje baterija je pomalo zbunjujuća. Xperia Z3 je raspolagala sa 3100, Xperia Z5 sa 2900, dok Xperia X donosi samo 2620 mAh. S druge strane, procesor koji je ugrađen u ovaj uređaj nije rastrošan, a i 1080p rezolucija je razumna. Naravno, tu je i Doze način upravljanja pozadinskim procesima koji je stigao s Androidom 6.0, tako da autonomija usprkos smanjivanju kapaciteta baterije nije došla u pitanje.

Razlika u odnosu na Z5 ipak postoji, ali je praktički zanemariva. Osjetit ćete ju tek pri dugotrajnom gledanju videa ili neprekidnom surfanju, jer će «iscuriti» malo ranije. Tijekom uobičajenog kombiniranog korištenja umjerenog intenziteta, baterija mi je bez problema izdržala od ujutro do kasno navečer. Znači, ako uređaj koristite za pozive i povremeno chatanje, mailove i društvene mreže, bez većih problema će vas poslužiti cijeli dan. Neće biti problema ni ako ubacite pola sata slušanja glazbe ili surfanja webom, a ako se malo zaigrate ili se zakačite na YouTube, punjač će vam sigurno zatrebati već u popodnevnim satima.

Uređaj podržava brzo punjenje, no za taj sport će vam trebati brzi punjač, jer ovaj koji se nalazi u prodajnom paketu ne iskorištava sve prednosti ove tehnologije. Sa Samsungovim brzim punjačem bateriju sam uspio napuniti čak za nešto manje od sat vremena, a od 15% do 50% napunila se za dvadesetak minuta.

Zaključak


Što je Sony točno htio sa Xperijom X, za sada još nije potpuno jasno. Napravio je uređaj vrlo sličan postojećem top modelu Xperia Z5, ali ga je okljaštrio tako što je mu je uskratio vodootpornost. Iako ima ugrađen nominalno slabiji procesor, vidjeli smo da u performansama niti malo ne zaostaje za Z peticom, dapače, jer na benchmark testovima pokazuje čak i bolje rezultate. Donekle su reducirane mogućnosti kamere (ne snima 4K video), ali je ugrađena bolja prednja kamera, s kojom će profitirati selfie majstori.

Uređaj nalazimo u ponudi pojedinih web shopova, koji ga prodaju za oko 5000 kuna, što baš i nije mali iznos, s obzirom da se Xperia Z5 sada može naći i za čitavih 1000 kuna manje. Naravno, radi se o novijem modelu i možda treba malo pričekati da cijena padne ili eventualno vidjeti kakvu ponudu daju operateri uz potpisivanje ugovorne obveze.
Advertisement Advertisement