Android Recenzije

Sony Xperia XA - Recenzija

Sony Xpeira XA Recenzija

Sony Xperia XA - Recenzija. Prvi Sonyjev model iz nove serije X koji smo testirali je bio Xperia X, vrlo dobar predstavnik srednje klase. On ima i jaču varijantu koja dolazi pod nazivom Xperia X Performance, a mi vam sada predstavljamo najslabijeg člana novog društva, model Xperia XA koja je dobila i većeg brata, Xperiju XA Ultra, ali ta recenzija će još malo pričekati.

Spomenutu Xperiju X bismo prema specifikacijama mogli usporediti s Xperijom M5, no XA baš i nema nekog ekvivalenta unutar Sonyjeve game proizvoda. Upravo zbog toga bi se trebala javiti pojačana potražnja za njime jer popunjava još jednu rupu koja je možda bila prepreka ostvarenju bolje prodaje. Za početak, pogledajmo koje komponente su odabrali inženjeri u Sonyju.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

143,6 x 66,8 x 7,9 mm




Masa

137 grama




Zaslon

5" IPS LCD, 1280 x 720, 294 ppi




SoC

MediaTek MT6755 Helio P10




CPU

8x Cortex-A53 2 GHz




RAM

2 GB




Interna memorija

16 GB




Micro SD

do 256 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n, A-GPS, GLONASS, Bluetooth 4.1, NFC, FM radio, micro USB




Brzo punjenje

Da, ali s posebnim punjačem




OS

Android 6.0.1 Marshmallow




Kamera

13 MP; 1080p video




Prednja kamera

8 MP; 1080p video




Baterija

2300 mAh




Cijena

oko 2500 kn




Ustupio

Sony





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn, izuzetno tanki rubovi oko zaslona

Baterija




Dobre performanse

Loše kalibrirane boje na zaslonu




Dobra kamera

Nema čitač otisaka prstiju




DIZAJN I KUĆIŠTE


Krenut ćemo s podatkom da je sa 66,8 mm Xperia XA najuži smartfon na svijetu s 5-inčnim zaslonom, zahvaljujući vrlo tankim bočnim rubovima oko zaslona. Nažalost, po dužini je situacija sasvim suprotna, iznad i ispod zaslona imamo po 15 mm mesa te dužina sveukupno iznosi 143,6 mm. Nije ništa kritično, ali moglo je i bolje. Jedino što se možemo zapitati zašto je Sony odabrao baš najslabiji model iz serije X da bi se pohvalio jednim takvim podatkom, ali valjda i on mora biti po nečemu poseban. Za razliku od većine novih Sonyjevih smartfona, Xperia XA nema selfie kameru velike rezolucije (13 MP), no i 8 MP je sasvim dovoljno. U njenoj blizini se nalaze senzori ambijentalnog osvjetljenja i blizine te LED lampica za obavijesti i zvučnik za pozive.



Na dnu imamo micro USB priključak, mikrofon i zvučnik za multimediju, a na vrhu 3,5-mm audio priključak i mikrofon za neutralizaciju pozadinske buke. Na lijevoj strani su smješteni utori za nano SIM i micro SD karticu kojima se pristupa otvaranjem metalnog poklopca, a na desnoj strani su po dobrom starom običaju tipke za uključivanje i regulaciju glasnoće te dvostupanjska za kameru. Pomalo je razočaravajuće da Xperia XA nema čitač otisaka prstiju jer je već jedno vrijeme praksa da ga dobivaju čak i uređaji iz niže srednje klase. Na poleđini nalazimo samo glavnu 13-megapikselnu kameru i LED bljeskalicu.

Kvaliteta izrade je besprijekorna, uređaj je vrlo čvrst, poklopac utora za SIM i memorijsku karticu odlično leži na svojoj poziciji, a tipke vrlo dobro reagiraju na pritisak. Cijela prednja strana je zaštićena 2.5D staklom otpornim na grebanje, okvir je metalni, a poleđina od polikarbonata koji u bijeloj izvedbi ima ružičasto-zelenkasti odsjaj. Otpornosti na vodu i prašinu u ovom slučaju nema, no može se živjeti i bez toga. Ako vam je dizajn bitnija stavka od performansi, XA se nadmeće kao odličan izbor.



U paketu se osim samog uređaja nalazi USB kabel i punjač od 1,5 A koji omogućuje solidnu brzinu punjenja s obzirom da kapacitet baterije nije prevelik. Ukoliko želite brzo punjenje, možete kupiti odgovarajući punjač koji podržava MediaTekov PumpExpress+ 2.0.

ZASLON


Još jedan 5-inčni 720p zaslon u nizu za kojeg se može reći da je u nekim stvarima vrlo dobar, dok je u drugima tek prosječan. Pohvale idu izvrsnoj vidljivosti na direktnom Sunčevu svjetlu, a po pitanju preciznosti prikaza boja ima mjesta za napredak. Petljanjem po postavkama možete ugoditi balans bijele boje prema svojim željama, a za poboljšanje prikaza fotografija i videozapisa imate Mobile BRAVIA Engine 2 i tzv. Iznimno živopisan način koji radi upravo ono što mu ime govori.

Kontrast je vrlo dobar, kao i prikaz crne boje pa je baš šteta što su boje malo "promašene". U današnje vrijeme 294 ppi zvuči malo razvodnjeno, no u principu je zaslon dovoljno oštar za prikaz većine sadržaja, osim vrlo sitnog teksta.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Procesor Helio P10 (oznake MT6755) je inače osjetno slabiji od Helio X10, no na 720p zaslonu su mu performanse tek neznatno slabije od onih koje X10 postiže na 1080p zaslonima. Za svakodnevne zadatke je vrlo dobar izbor, 2 GB RAM-a je u većini slučajeva dovoljno za multitasking, osim ako on ne uključuje velike aplikacije, npr. zahtjevne igre. Učitavanje web stranica je brzo, a njihovo listanje glatko, jedino štucanje možete primijetiti kod najnovijih, tj. najzahtjevnijih 3D naslova. Tada se uređaj pojačano grije, no to je sve u granicama normale. Lošija strana P10 je ekonomičnost, što ćete vidjeti u dijelu teksta koji pokriva bateriju.

Screenshot_20160711-152635 Screenshot_20160711-152653

Za reprodukciju multimedije Xperia XA ima samo jedan zvučnik koji ima dobar zvuk, ali bi mogao biti glasniji. Onaj drugi koji služi za glasovne pozive je također malo tiši od prosjeka pa biste u bučnim prostorima mogli imati poteškoće u komunikaciji.

size="medium"

S hvatanjem Wi-Fi signala nije bilo poteškoća, ali se zato tamo gdje većina uređaja hvata 3G signal (pre)često prebacuje na 2G i na taj način osjetno skraćuje trajanje baterije. Ostali podržani bežični standardi su NFC, FM radio te LTE Cat.4 koji pruža brzine do 150/50 Mbps.

Od deklariranih 16 GB je prilikom prvog uključivanja upotrijebljeno 8,32 GB, što znači da na raspolaganju imate manje od pola kapaciteta. Dio zasluga ide bloatwareu, ali gotovo sve aplikacije koje nisu sistemske možete ukloniti, a o tome ćemo detaljno u sljedećem poglavlju.

SOFTVER I SUČELJE


Xperia XA dolazi s trenutno najnovijom verzijom Androida, 6.0.1 i svojim dobro poznatim korisničkim sučeljem. Podjednako je poznato po fluidnosti kao i po izgledu, s time da je ovo drugo više stvar ukusa. Sustav je, doduše, natovaren raznoraznim Sonyjevim, ali i vanjskim aplikacijama poput Spotifyja, Amazon Shoppinga i AVG Protectiona, no sve te aplikacije se lako mogu ukloniti, čak i npr. Movie Creator, TrackID, Xperia Lounge itd. Zanimljivo, od tri aplikacije za multimediju i zabavu - Glazba, Album i Videozapisi - može se ukloniti samo Videozapisi.

size="medium"

Budući da XA nema čitač otisaka prstiju, uređaj možete zaštititi postavljanjem uzorka, PIN-a ili lozinke, a nakon što ga otključate, dočekat će vas poznati početni zaslon i izbornik aplikacija s virtualnim tipkama za navigaciju. Dugim pritiskom na prazno polje ulazite u postavke gdje možete mijenjati pozadine i teme te dodavati widgete na neki od početnih zaslona. Sustav ima četiri standardne teme, ali se nude još deseci alternativnih od koje je neke potrebno platiti. Mini aplikacija više nema - možda zato što ih korisnici nisu doživljavali ili ih je Sony jednostavno smatrao opterećenjem za sustav.

size="medium"

Umjesto standardne Xperia tipkovnice sada imamo SwiftKey s temom koja odgovara "staroj" tipkovnici, ali naravno da je na raspolaganju i niz drugih tema. Svi koji su isprobali SwiftKey znaju da se radi o jednoj od najboljih tipkovnica.

size="medium"

Glazba, Album i Videozapisi su jedne od najboljih aplikacija za multimediju na Androidu, ali ako ste više ljubitelj Googleovih Play glazbe ili Fotografija, lako ih možete nastaviti koristiti i na Xperiji XA.

KAMERA


Neki proizvođači su se unutar protekle godine dana vratili s visokih rezolucija (16 MP ili više) na 12 MP i umjesto na rezoluciju su se koncentrirali na kvalitetu senzora, dodali optičku stabilizaciju ako je već nije bilo itd. Sony nije jedan od tih proizvođača jer je s nekim modelima došao do 23 MP, dok 21 MP nije neuobičajeno ni u srednjoj klasi, uz 13 MP za selfie. Kako god, Xperia XA je malo drugačija priča jer ovdje imamo duet od 13 i 8 MP. Glavna kamera ima mana, ali one se ne mogu pripisati rezoluciji.

size="medium"

Sučelje aplikacije kamere je jednostavno i funkcionalno, poznato iz svake druge Xperije s Androidom 6.0 Marshmallow. Pokreće se putem prečaca na zaključanom zaslonu, držanjem tipke kamere ili jednostavno iz izbornika aplikacija. Sve je manje uređaja s fizičkom tipkom kamere (neki proizvođači je nikad nisu ni imali), no Sony se tvrdoglavo drži svojih smjernica i to je sasvim u redu. Jednom kad se aplikacija pokrene, s lijeve strane ćete vidjeti izbornik za načine snimanja - ručno, univerzalno automatski, video te aplikacije kamere koji se mogu mijenjati i potezanjem prsta odozgo prema dolje i obratno, dok se između prednje i stražnje kamere prebacuje horizontalnim klizanjem. U postavkama se mogu dodati slajderi za ručno podešavanje boja (topliji ili hladniji tonovi) i svjetline, što je malo drugačiji način nego smo navikli na drugim uređajima gdje je dovoljno dodirnuti svjetlije ili tamnije područje na zaslonu te ga onda još malo prilagoditi.

Vjerovali ili ne, u automatskom načinu snimanja možete odabrati između samo dvije rezolucije - 9 MP u formatu 16:9 i 13 MP u 4:3, a isti princip je i s prednjom kamerom, 8 MP u 4:3 i 5 MP u 16:9. Ako se prebacite na ručno, najmanja rezolucija je 2 MP. Ukoliko snimate u maksimalnoj rezoluciji, preporučamo da koristite automatski režim rada jer vrlo dobro pogodi situaciju u kojoj se nalazite i prema tome prilagodi postavke. Dinamički raspon i kontrast su sasvim solidni, čak i bez HDR-a, ali boje su malo promašene, baš kao i na zaslonu. Također, previše naginju hladnim tonovima, čak i u ovim sunčanim ljetnim danima na otvorenom. Unatoč PDAF-u, trebat će vam mirna ruka za basprijekorno oštre fotografije. Sve u svemu, mogućnosti kamere su na razini zadatka, ali za isti iznos se može naći i smartfona s boljim kamerama.

Noćne fotografije dosta gube na detaljima, kao da je uključeno zamagljivanje (blur). S bljeskalicom se spašava situacija, ali jasno je da ju ne možete koristiti baš uvijek.

Najveća rezolucija za video zapise je 1080p na obje kamere što osigurava dobru količinu detalja, ali i tu se ponavlja isti problem kao i kod fotografija, boje su daleko od idealnoga, a primjetna je i trzavost kod pomicanja kamere.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=oFfb19XMOZk]

BATERIJA


Za bateriju se ne može naći previše riječi hvale, prvenstveno zbog "rastrošnog" procesora. Helio P10 se proizvodi u 28-nm tehnologiji što je kobno za autonomiju, a kapacitet baterije od 2300 mAh je samo točka na i. U praksi se pokazalo da je kod nekakve normalne potrošnje koja podrazumijeva sinkronizaciju dva e-mail računa, instant messaging, vrludanje po društvenim mrežama, slušanje glazbe i pregledavanje nekoliko videa moguće bez punjača preživjeti 12 sati. Pojačajte korištenje i već nakon 6-7 sati ćete primiti upozorenje da je razina baterije na 30%, kada sustav predlaže da se prebacite na Stamina način rada. Posebno iznenađuje što je potrošnja baterije ispod svakog prosjeka i dok ne koristite uređaj aktivno pa se Doze nekako čini besmislenim. Iako vrijeme uključenog zaslona nije mjerodavni pokazatelj autonomije, možete biti izuzetno sretni ako dobijete 2,5 sata. U bilo kojem scenariju je gotovo nemoguće zamisliti da bateriju nećete puniti svaki dan.

Elegantnost je pokupila danak jer ne možete ugurati veliku bateriju u tanko i usko kućište, no pametnijim izborom procesora, odnosno boljom optimizacijom sustava se moglo postići puno bolje rezultate. Nećemo svu krivicu svaliti na MediaTek jer se na mnogim smartfonima pokazao kao vrlo dobro rješenje. Ono što se još može smatrati nedostatkom je Sonyjeva odluka da u paket strpa obini punjač od 1,5 A, unatoč tome što je podržan PumpExpress+ 2.0 za brzo punjenje.

ZAKLJUČAK


Sony Xperia XA, kao najslabiji model iz serije X, je opet vrlo dobar izbor u cjenovnom rasponu do 2500 kn. Prvenstveno privlači izgledom i iznimnom kvalitetom izrade, a performanse hardvera s najnovijim Androidom su sasvim dovoljne za prosječnog korisnika. Kamera ima nedostataka, ali to se može staviti na stranu jer se kod ovakvog uređaja ne traži savršenstvo niti ga je moguće dobiti. S druge strane, baterija je potpuno razočaranje, pogotovo ako volite dugo gledati u zaslon. Xperia XA nipošto nije loš uređaj, ali prije nego što ga odlučite kupiti dobro razmislite što vam sve treba kod smartfona, tj. što vam je najbitnije, a što je tek sporedna stavka kako ne biste kupili uređaj koji vam neće "sjesti".

IMG_2963