BlackBerry

Test: BlackBerry Bold 9780


BlackBerry je, kao što je većini poznato, oduvijek bio sinonim za kvalitetne uređaje namijenjene prvenstveno poslovnim korisnicima. Premda je RIM, tvrtka koja proizvodi BlackBerryje u zadnje vrijeme  eksperimentirala s raznim imitacijama iPhonea, što je rezultiralo relativno neuspješnim modelima poput Storma i njegovog nasljednika Storma 2, uspjeh tradicionalno oblikovanih uređaja, u prepoznatljivoj BlackBerry formi, nikada nije došao u pitanje. Naravno, radi se o monoblock formi s potpunom QWERTY tiopkovnicom.

Kad je bilo koja vrsta poruka u pitanju (e-mail, SMS, Instant poruke) praktičnost i pouzdanost je ono što BlackBerryje, u kombinaciji s jednom od BlackBerry tarifa, čini drukčijim od ostalih. Zadnjih tjedan dana na testu imamo novi BlackBerry Bold 9780 kojeg nam je ustupio Hrvatski Telekom, a mi ćemo u ovoj recenziji pokušati što kvalitetnije prezentirati sve njegove značajke i funkcije.
Hardware



BlackBerry Bold 9780 izravni je nasljednik modela 9700, kojeg smo recenzirali prije nešto više od godinu dana. Fizički se zapravo niti ne razlikuje od njega, osim po dizajnerskim detaljima, koje će laiku teško upasti u oko.



Možemo se s pravom zapitati zašto? Zašto je, pobogu, RIM izradio skoro pa potpuno isti uređaj, barem kad je fizička forma u pitanju? Teško da će bilo tko od nas dati pametan odgovor na ovo pitanje, no treba priznati da ljudi ove uređaje ne kupuju zbog pokazivanja i „šminkeraja“. Ipak, za razliku od prethodnika BlackBerry Bold 9780 nema kromirani rub kućišta, već mu je boja u skladu s ostatkom kućišta, tj. crna. Također, prethodnik (9700) na poleđini ima odlično izvedenu imitaciju kože koja sprečava klizanje, dok na Boldu 9780  izgleda kao da je izrađena iz neke druge vrste plastike, što možda i nije najsretnije riješenje.

Tipke za podešavanje glasnoće su iste, no hod im je nešto dulji, ali mi se čini da je su izvedene kvalitetnije. Slično je s tipkom za kameru koja se nalazi s donje strane desnog boka. Na lijevom boku se nalazi 3,5 mm audio utor, micro USB utor za punjenje i spajanje s računalom te posebna tipka koja može poslužiti kao prečica za bilo koju aplikaciju.

Samo kućište je klasični dio priče. Bez puno filozofije - čvrsto je, kompaktno i dobro leži u ruci, a ona prepoznatljiva crta profinjenosti je i dalje prisutna.



Procesor takta 624 MHz poznat nam je iz prethodnika, a razliku čini 512 MB RAM-a u odnosu na 256, koliko je imao prethodnik. Što se performansi pri svakodnevnoj upotrebi tiče razlike praktički nema, osim pri radu web preglednika, što i nije toliko vezano s memorijom, koliko novom tehnologijom kojom je izrađen web preglednik.

Zaslon dijagonale 2,44 inča za današnje je pojmove relativno malen, no njegova vodoravna orijentacija omogućuje sasvim ugodno korištenje onih funkcija kojima je uređaj namijenjen, a to je prvenstveno komunikacija putem raznoraznih vrsta poruka. Također, povremeno pregledavanje video isječaka neće biti problem, ali doživljaj nikako nije kao na uređajima s većim zaslonima.

Najjači adut TFT-LCD zaslona na BlackBerryju 9780 je, isto kao i na prethodniku, njegova je izuzetna vidljivost i upotrebljivost pri izravnoj izloženosti suncu.

Tipkovnica

Jedno o obilježja BlackBerry uređaja, zapravo ono što ih najbolje karakterizira je fizička QWERTY tipkovnica. Ako ste čitali recenziju Bolda 9700 mogli ste primijetiti kako sam kritizirao oblik tipki, odnosno fizičko izbočenje na njihovim rubovima, što je pomalo neprirodno i donekle nepraktično. Naravno, vremenom je navika učinila svoje, no na novom modelu, BlackBerryju 9780, vidljivo je da je su dizajneri srećom odustali od tog koncepta, koji je tada čak i od strane nekih recenzenata bio hvaljen i okarakteriziran kao inovativan.



 

Sam raspored tipki je identičan kao na prethodniku, dakle tipkovnica je prilagođena hrvatskom raspredu slova Z i Y, tako da je tipkovnica zapravo QWERTZ. Hod tipke i sam osjećaj kada je pritisnete isti je kao na prethodniku, dakle kratak i s dobrim odazivom.

Za kretanje kroz izbornike zadužen je već uobičajeni trackpad.

Operativni sustav i sučelje

BlackBerry Bold 9780 temeljen je na novom operativnom sustavu BlackBerry OS 6 koji se od prethodnih verzija razlikuje izgledom, ali i novim funkcijama. Naime, stari operativni sustav BlackBerry OS 5.0, sa svim svojim pod-varijantama doista je dugo odolijevao izazovu vremena. Sada imamo redizajnirano, odnosno prerađeno korisničko sučelje koje je koliko-toliko prilagođeno vremenu u kojem se nalazi.

Naravno, BlackBerry OS 6 (barem ne ovom uređaju) nije uputno uspoređivati s Androidom ili iOS-om, ne samo zbog nedostatka zaslona osjetljivog na dodir, već iz zbog same prirode namjene ovog uređaja.



Početni zaslon, slično kao i na prethodnom OS-u, podijeljen je u tri zasebne cjeline, ali s nekoliko dodataka. U gornjem dijelu zaslona nalaze se sat, datum i indikatori, a pritiskom na trackpad otvara se izbornik s funkcijama mreže, WiFi-a, bluetootha, alarma i sl.

Notifikacije, odnosno obavijesti su pak preseljene u malu traku neposredno ispod, putem koje je moguće pristupiti samim porukama  uključenim u zajednički inbox. Ikonice obavijesti ostale su iste, dakle precizne i prepoznatljive.

Središnji je dio iz nekog razloga i dalje ostao prazan, a istini za volju mogli su ga kvalitetno iskoristiti za prikaz kalendarskih zabilješki ili zadataka.



Donji dio zaslona je zapravo doživio najviše promjena. Iako na prvi pogled izgleda slično kao na prethodnoj verziji, njegova funkcija je sada složenija. Naime, pritiskom na BlackBerry tipku više ne ulazite u mapu sa svim aplikacijama, već putem male alatne trake koja se nalazi iznad reda s prečicama. Spomenuta traka pomicanjem lijevo-desno mijenja funkciju, pa tako može prikazivati sve aplikacije (All), najčešće korištene (Frequent), one koje sami odredite (Favourite), multimedijske (Media) i naknadno instalirane (Download)

Kad je stari OS posrijedi, najviše kritika bilo je upućeno neuglednom sustavu izbornika rezerviranog za opcije, odnosno postavke, koji je bio lišen svake inovativnosti i smisla za estetiku, jer je bio isključivo tekstualan. Istina, kao takav nudio je jednostavnost i brzinu, no s obzirom na jednoobrazan izgled bio je pomalo zbunjujući.

Sada su u RIM-u napokon shvatili da korisnici ipak vole da im se u tekst ubaci pokoja sličica i odmah sve izgleda svježije i ljepše. Dakle, kada uđete u postavke dočekat će vas novi i uljepšani sustav izbornika. Ne sadrži više samo jedan red teksta kao prije (morali ste ući unutra da vidite detalje) već dva, s tim da se donji dio teksta prikazuje kao pokretna traka u kojoj se „vrti“ kratak opis funkcija dostupnih u pojedinom izborniku.
Aplikacije

Kao dio samog operativnog sustava na BlackBerryju 9780 dolaze instalirane uglavnom one aplikacije koje smo vidjeli i kod prethodnika. Sam izbor nije prevelik, no ulaskom u BlackBerry App World otvaraju se vrata velikom broju besplatnih aplikacija koje će se lijepo uklopiti u  svakodnevni ritam. Ovdje treba napomenuti da je za korištenje BlackBerry App Worlda, kao i cijelog niza RIM-ovih originalnih aplikacija, potrebno aktivirati jednu od BlackBerry tarifa kod operatera, no o tome ćemo malo kasnije.

Dakle, prvo što će vam vjerojatno pasti na pamet su aplikacije za komunikaciju instant porukama npr. Google Talk, Windows Live itd. ili za društvene mreže poput Facebooka i Twittera.



Tzv. mobilni ured, dakle aplikacije iz kompleta Documents To Go omogućuju pregledavanje dokumenata, ali ne i njihovo uređivanje. Za potpunu funkcionalnost potrebno je platiti punu verziju.

Imenik nije ultimativnog dizajna, no ipak je doživio određene estetske promjene, a poslovična funkcionalnost nije došla u pitanje. Kontakte je moguće razdijeliti u dvije kategorije: poslovni i privatni, a jedna od najkorisnijih funkcija je automatska sinkronizacija s kontaktima e-mail računa koju je potrebno odabrati prilikom definiranja svakog pojedinog računa (E-mail setup).

Kalendar, slično kao imenik može se sinkronizirati sa e-mail računima  koji podržavaju kalendare npr. Gmail, a moguće ih je koristiti više istovremeno. Sam dizajn sučelja kalendara je izmijenjen, no nekako mi se čini da je prethodna verzija bila oku ugodnija i da je ovaj redizajn isforsiran.



Facebook for BlackBerry nudi osnovne funkcije Facebooka, a može se integrirati s imenikom, e-mail klijentom i kalendarom uređaja.

Ova aplikacija za koristi Push tehnologiju tako da su obavijesti dostupne u svakom trenutku.

Slijedeća verzija Facebooka je trenutno u beta fazi, a kada bude dostupna za instalaciju donijet će mnoge funkcionalne izmjene i novosti uključujući Facebook chat.

Twitter for BlackBerry je lijepo dizajniran komad softvera, ali među tviterašima nije pretjerano popularan jer ne nudi sve blagodati koje nudi recimo UberSocial (prije UberTwitter). RIM u slijedećoj verziji Twittera za BlackBerry obećava implementaciju Push obavijesti te još neke sitnice koje bi tvitanje trebale učiniti zanimljivijim.

Instant messaging je sadržan u zasebnim aplikacijama za svaki pojedini servis. Tako primjerice Google talk ima svoju aplikaciju, a Windows Live Messenger svoju. Korištenje višestrukih aplikacija za različite IM protokole ne predstavlja nikakav teret za bateriju jer su te aplikacije duboko integrirane u operativni sustav. U slučaju da neka od ovih aplikacija nije već instalirana, potražite je u App Worldu.

Ukoliko ipak iz nekog razloga želite multi-protokol klijent instalirajte si IM+ Lite ili Nimbuzz, ali u postavkama definirajte spajanje preko BIS-a kako vam se podatkovni promet ne bi dodatno naplatio. Više o tome u tekstu koji slijedi.


BIS - BlackBerry Internet Service

Došli smo do onog dijela recenzije koji zapravo opisuje, ne samo ovaj uređaj već i kompletan BlackBerry eko sustav. BIS (BlackBerry Internet Service) je servis preko kojeg funkcionira većina tzv. BlackBerry tarifa naših operatera za privatne pretplatnike i male tvrke. Usput rečeno, BES (BlackBerry Enterprise Server) koriste uglavnom veće tvrke. Dakle, ukoliko na svoj uređaj želite primati e-mail poruke u stvarnom vremenu te koristiti sve prednosti BIS-a morate imati aktiviranu jednu od BlackBerry tarifa. Jedna od njih je primjerice T-mobile „Instant E-mail“ koja za mjesečnu naknadu od 80,00 kuna omogućuje neograničeno primanje/slanje e-mail poruka, neograničeno korištenje instant messaging-a i aplikacija za društvene mreže te  neograničeno surfanje putem ugrađenog internet preglednika.

Napominjem da neograničeno korištenje gore navedenih servisa podrazumijeva da ih koristite isključivo putem RIM (Research In Motion) licenciranih aplikacija koje rade putem blackberry.net pristupne točke (APN). U App Woroldu te aplikacije sadrže naznaku da im je autor „Research In Motion Limited. Korištenje nekih drugih aplikacija podrazumijeva spajanje na osnovnu pristupnu točku (APN)  vašeg operatera i ako nemate dodatnu podatkovnu tarifu mogli biste se iznenaditi neugodno kada dobijete račun.

Korištenje uređaja bez BlackBerry tarife

Svjesni smo činjenice da veliki broj korisnika želi koristiti Blackberry uređaj i bez BlackBerry tarife, no treba reći da na taj način BlackBerry jednostavno nije potpuno funkcionalan. Osnovne funkcije, kao što su telefoniranje, SMS i MMS radit će bez problema, dok primjerice e-mail, BlackBerry Maps navigacija niti bilo koja RIM-ova aplikacija neće. Korištenje interneta, odnosno podatkovnog prometa uvjetovano je isto kao na drugim uređajima – nekom od povoljnijih podatkovnih tarifa. Surfanje internetom na ovaj način u pravilu zahtijeva i korištenje alternativnog internet preglednika, ovisno o operateru. U nastavku donosimo popis  nekolicine besplatnih aplikacija koje mogu raditi bez BlackBerry tarife:

Istant messaging: Nimbuzz, IM+ Lite.

Internet preglednici: Bolt Browser, Opera Mini.

Facebook: Snaptu

Twitter: UberSocial, Seesmic

E-mail



E-mail klijent na BlackBerry uređajima uobičajeno je jednostavan s naglaskom na funkcionalost, a samo sučelje u novoj verziji nije doživjelo izmjene. Dakle priča je ista, znači ovisno o vrsti usluge u pravilu je moguće je odrediti do deset različitih pretinaca, a konfiguracija postavki za najpoznatije servise kao što su Google, Yahoo i Hotmail jednostavna je i zapravo automatska. Isporuka e-mail poruka je trenutna za one servise koji podržavaju Push tehnologiju, a takvih je većina, dok se kod ostalih provjera vrši svakih 15 minuta.

Web preglednik



Jedna od najznačajnijih novosti kod BlackBerry OS 6 operativnog sustava svakako je novi web preglednik temeljen na WebKit tehnologiji. Da ne kompliciramo i ne zalazimo u detalje, bitno je reći slijedeće: novi web preglednik radi neusporedivo brže od onog na prethodnim OS-ovima. Naime, web preglednik na Blackberry uređajima bio je jedan od razloga zašto su korisnici često poželjeli uređaje na drugim platformama. Učitavanje čak i jednostavnijih web stranica trajalo je cijelu vječnost, a često se znalo događati da se stranice ne učitaju pravilno. Sada je tome napokon došao kraj i ako postoji razlog za migraciju s modela 9700 na novi 9780 to je onda definitivno novi web preglednik. Možemo reći da BlackBerry tarifa koja uključuje neograničeno surfanje tek sada dobiva na smislu. Imajte na umu da streaming (YouTube i sl) ne radi preko BIS-a, već koristi standardni operaterov APN što vam operater može dodatno naplatiti. U tu svrhu mudro bi bilo spomenute servise koristiti preko WiFi-a.

Iako postoji posebna YouTube aplikacija ona zapravo otvara web preglednik i u njemu reproducira video sadržaj. Velika je novost što omogućuje vrlo jednostavan upload videa.

BlackBerry Maps



Ovo je još jedna od aplikacija koja bez odgovarajuće BIS tarife neće raditi. Dakle, BlackBerry Maps nudi jednostavnu GPS navigaciju s glasovnim navođenjem i to potpuno besplatno. Sama aplikacija ne obiluje funkcijama koje smo navikli vidjeti na servisima kao što su npr. Garmin, TomTom ili iGO, ali će u svakom slučaju poslužiti svrsi.  Međutim karta Hrvatske nije potpuna i mnogo je manjih gradova koji nisu pokriveni potrebnim podacima.

Multimedija

Galerija

U odnosu na prethodnika galerija slika nije doživjela radikalne izmjene,  a funkcije su ostale praktički nepromijenjene.

Za spremanje fotografija videa i glazbe najbolje je koristiti memorijsku karticu, jer sadržaj u internoj memoriji telefona iz nekog razloga nije  dostupan Desktop Manageru, pa ga nije moguće prebaciti na računalo. Jedino što mi pada na pamet je svaku sliku pojedinačno slati e-mailom.

Video player može pokrenuti većinu prosječnih video isječaka, ali ne i HD sadržaj. Također, isto kao i prethodnik, BlackBerry 9780 podržava DivX i Xvid video formate.

 

Glazba




BlackBerry Bold 9780 nažalost nema FM radio prijemnik već samo  uobičajeni music player koji nudi standardne mogućnosti uz dodatak eualizera. Player može biti aktivan u pozadini, a što se samog sučelja tiče ostalo je isto kao i kod prethodnika.

Kamera

Kamera je u ovom uređaju sasvim sporedni dio hardvera i malo će tko od zainteresiranih za ovaj uređaj uopće postaviti pitanje o jačini senzora. Dakle, imamo 5 megapikselnu kameru s LED bljeskalicom u odnosu na 3,2 mpx kod prethodnika. Hardverska tipka za kameru je svakako dobra stvar, no problem je što ju je zgodno koristiti jedino ako uređaj držite vodoravno, a u tom položaju orijentacija kamere je okomita (portrait). E sad, kao okidač moguće je koristiti i trackpad, ali bez mogućnosti fokusiranja. Očito je RIM ovdje malo zakomplicirao stvari, no to ni iz daleka nije razlog za bilo kakvu brigu jer će moć navike i ovdje učiniti svoje.

Kliknite na slike za povećanje





Sučelje kamere jednostavno je i s osnovnim funkcjama, a LED bljeskalica će pripomoći pri lošijem osvjetljenju.

Video kamera snima isječke u VGA rezoluciji (640x480) pri 25 fps, što je zadovoljavajuće za povremeno snimanje, no ipak daleko od HD mogućnosti koje nalazimo kod iPhonea 4 ili Samsunga Galaxy S.
Baterija

Ovdje dolazimo do još jednog segmenta u kojem će BlackBerry 9780 potući konkurenciju, ako takva uopće postoji. Baterija traje ... traje ... i traje... Treba imati na umu da BlackBerry uređaj koji, da bi normalno funkcionirao, mora imati stalnu internet vezu, što znači da mu je podatkovni prijenos uvijek aktivan. Većina sličnih uređaja drugih proizvođača u ovakvim uvjetima teško da može izdržati više od dva, tri dana. Uz umjerenu upotrebu BlackBerry 9780 s ovom će baterijom izdržati 4 do 5 dana, a ukoliko mu ograničite rad na samo 2G (GSM/EDGE) mrežu potrajat će i cijeli tjedan.
Zaključak

BlackBerry Bold 9780 nije uređaj za svakoga. Ima svoju striktnu namjenu i u tom je području beskompromisan. Istina, nije nužno da je namijenjen isključivo poslovnim korisnicima, no oni su ti koji će iz njega znati izvući ono najbolje. Također, preporučamo ga svim „ovisnicima“ o e-mailu, instant porukama i društvenim mrežama, jer u ovom segmentu sigurno neće naći bolji uređaj.

Mnogi korisnici BlackBerryja 9700 će se zapitati isplati li se prelazak na 9780. Zbog veće količine radne memorije i malo „jače“ kamere sigurno ne. Ono zbog čega bi eventualno mogli razmisliti o promjeni je novi operativni sustav, ali i taj razlog gubi na smislu jer je i Bold 9700 moguće nadograditi na OS 6. To što za naše tržište nadogradnja još uvijek nije dostupna je sasvim neka druga priča, a instalaciju „divljih“ ROM-ova ne preporučamo. Uz najbolju volju, nismo uspjeli doznati hoće li i kada spomenuta nadogradnja biti dostupna.

Cijena uređaja BlackBerry 9780 u T-mobileu bez ugovorne obveze iznosi 3498,00 kuna, dok uz sklapanje ugovora na 12 ili 24 mjeseca cijena varira, ovisno o pretplatničkom modelu. Više detalja o cijenama potražite na T-mobile službenim stranicama.

BlackBerry Bold 9780 - tehničke karakteristike

Uređaj na testiranje ustupio – Hrvatski Telekom