Android

Test: LG Optimus One P500



LG je zadnjih godina zabilježio visok rast prodaje mobitela čime je pokazao i dokazao da zna proizvesti vrlo kvalitetne uređaje. Također, LG se na vrijeme uključio i u Android utakmicu, pa tako već neko vrijeme proizvodi i uređaje temeljene na ovoj platformi. Nama, na ovim prostorima najpoznatiji, Optimus GT 540, bio je jedan od prvih Androida nižeg cjenovnog ranga. LG Optimus One P500, kojeg sada imamo na testu, slobodno bi mogli nazvati njegovnim nasljednikom koji ujedno ispravlja najveći nedostatak prethodnika – rezistivni zaslon. Također, pohvalno je što Optimus One, u trenutku izlaska na tržište, bio opremljen zadnjom verzijom Androida (Froyo).

 

 
Kućište i pogled izvana



LG Optimus One dimenzijama od 113.5 x 59 x 13.3 mm  odgovara nekoj srednjoj, kompaktnoj kategoriji smartphonea. U ruci leži odlično, ponajprije zahvaljujući zaobljenim kutovima, a bitno je spomenuti i gumiranu površinu na poklopcu baterije koja sprečava klizanje.

Sama konstrukcija kućišta i kvaliteta izrade na najvišem su nivou. Uređaj djeluje čvrsto, a škripanje plastike je ovdje potpuna nepoznanica.



Prednjom stranom dominira zaslon i četiri fizičke funkcijske tipke na dnu, što je za svaku pohvalu. Naime, vidjeli smo da su na mnogim novijim Androidima  fizičke tipke žrtvovane i pretvorene u softverske kako bi se zadovoljili dizajnerski zahtjevi, čime se estetika stavlja ispred funkcionalnosti. Tipke imaju nešto duži hod, no nakon nekoliko sati korištenja prsti se bez problema priviknu.

Tipke za podešavanje glasnoće na desnom rubu i 3,5 mm audio utor na vrhu, decentno su uklopljeni u metalni rub kućišta. Dno kućišta rezervirano je za microUSB utor i mikrofon.

 

Zaslon dijagonale 3,2 inča kapacitivne je prirode, koristi TFT-LCD tehnologiju, a rezolucija je 340x480 točaka. Istina, u ovom cjenovnom razredu bilo bi neozbiljno očekivati neku bijesnu rezoluciju. Vidljivost, odnosno upotrebljivost u zatvorenom je prostoru neupitna, a pri izravnoj izloženosti suncu sasvim zadovoljavajuća. Uostalom, to je odlika više-manje svih LCD zaslona.

Sam odaziv je na solidnom nivou, iako se ponekad zna dogoditi da ne reagira iz prve. Ovaj nedostatak se povremeno primijeti prilikom listanja početnih zaslona, kada se zna dogoditi malo kašnjenje, no to nikako nije razlog za brigu.


Operativni sustav, sučelje, performanse ...

 

Kao što je već rečeno, LG Optimus One temeljen je na operativnom sustavu Android 2.2 Froyo, s donekle izmijenjenim, odnosno ušminkanim korisničkim sučeljem. Kad malo bolje razmislim, ne sjećam se niti jednog Androida s osnovnim Googleovim, odnosno netaknutim sučeljem. Svaki ga proizvođač dotjera vlastitim manjim ili većim zahvatima. No ipak, na Optimusu One nekih velikih modifikacija nema, sve je prilično jasno i dosta slično onom na prethodniku.





Pritiskom na tipku izbornika dolazimo do mape u kojoj su smještene aplikacije, a zgodno je što su one koje ste sami instalirali odvojene od pred-instaliranih. Jednostavnim dužim pritiskom na bilo koju od njih aktivira se mogućnost postavljanja prečica aplikacija na jedan od početnih zaslona. E sad, svatko će pretpostaviti da je moguć proizvoljan broj početnih zaslona, međutim LG je ovdje uveo restrikciju i kao izbor postavio pet ili sedam zaslona. Malo čudno, ali što je, tu je.





Standardno, uz prečice aplikacija, na početne zaslone moguće je dodavati widgete kojih u ovom slučaju ima podosta. Uz standardne koji su dio operativnog sustava LG je dodao i nekoliko svojih.



Statusna traka s obavijestima u vrhu zaslona može se „potegnuti“ prema dolje nakon čega se otvara površina s detaljima i prečicama za manipulaciju funkcijama Bluetootha, WiFi-a, GPS-a i vibracijske dojave poziva i poruka.





Pozadine se mijenjaju vrlo jednostavno, pritiskom na tipku za opcije i odabirom stavke  “wallpaper“. Ponuđeno je nekoliko slika, ali i live wallpapera, koji se prilično zgodno uklapaju u cjelinu.

 

 

Procesor takta 600 MHz vidjeli smo i u prethodniku – Optimusu GT540, no u slučaju  Optimusa One, u kombinaciji s 512 MB RAM-a i Androidom 2.2 primjetna je razlika u brzini i glatkoći rada. Pri svakodnevnoj upotrebi nema zapinjanja, zastajkivanja ni sličnih nepodopština.





Zanimljivo je kako nakon reboota System Panel pokazuje 270 MB slobodne radne memorije i kada ona padne na razinu ispod 200 MB sustav sam isključuje neaktivne aplikacije, što ostavlja dovoljno prostora za nesmetan rad ostalih ili nanovo otvorenih aplikacija. Vidjeli smo da kod nekih drugih uređaja slobodna memorija mora „pasti“ na 50-60 MB kako bi sustav započeo s isključivanjem.


Software

 

Virtualna tipkovnica







LG Optimus One P500 dolazi sa dvije instalirane tipkovnice, osnovnom Android te LG tipkovnicom. Za razliku od osnovne, LG tipkovnica nudi svijetle tipke na tamnoj podlozi, čime je zbog kontrasta olakšano snalaženje i tipkanje. Istina, moguće je da je ovo subjektivan dojam i svatko će sam procijeniti što mu najbolje odgovara.

 

 

 

Web preglednik





Unatoč tome što je uređaj temeljen na operativnom sustavu Android 2.2 Web preglednik dolazi bez podrške za Flash, kojeg ni uz najbolju volju nisam uspio instalirati. Koliko sam uspio istražiti, razlog tomu je sam procesor, ali ne zbog takta od 600 MHz, već zbog ostalih specifikacija koje ne podržavaju Flash tehnologiju.

Neovisno o tome, zasebna YouTube aplikacija radi besprijekorno i većina se sadržaja nesmetano reproducira.



Samo sučelje web preglednika prilično je jednostavno i zapravo već viđeno na mnogo drugih Android uređaja. Ne podržava tab-ove, ali omogućuje relativno jednostavnu izmjenu otvorenih prozora preglednika.



Ukoliko vas ovaj „defaultni“ web preglednik ne zadovoljava izvol'te u Android Market i poslužite se izvrsnim i besplatnim preglednicima kao što su Skyfire, Dolphin ili Opera.

Što se zumiranja tiše, standardno je podržana pinch to zoom funkcionalnost koja zbog  same prirode zaslona, odnosno njegove rezolucije, nije tako uglađena kao na skupljim modelima.

 


Imenik



Ovo je jedna od stavki koje su se pojavom društvenih mreža prilično izmijenile. Uz klasičnu mogućnost unosa telefonskih brojeva, e-mail adresa i raznih drugih podataka od nedavno smo u mogućnosti na istom mjestu pregledavati i kontakte s npr. Facebooka ili Twittera. Naravno, i LG Optimus One u svom imeniku omogućuje unos i pregled svih vrsta kontakata, ali nudi i mogućnost izbora prikaza. Primjerice, moguće je izabrati koji će se detalj biti prikazan prilikom ulaska u imenik. Prozor svakog pojedinog kontakta razdijeljen je u tabove. Prvi prikazuje dostupne informacije o kontaktu, dok drugi nudi uvid u povijest, odnosno sve prethodne radnje vezane uz svaki pojedini kontakt.

 

Poruke i E-mail

 

SMS, MMS, E-mail i Instant poruke (Instant messaging) su 4 različite vrste poruka koje danas susrećemo na svim smartphone uređajima.



E-mail klijent već poslovično nudi kreiranje višestrukih pretinaca, a ugodno iznenađenje je mogućnost korištenja višestrukih Exchange računa. Omogućuje vremenski određenu sinkronizaciju, ali i trenutnu isporuku e-mail poruka (push).

Gmail aplikacija poznata je iz ostalih Androida i tu se nema što posebno za dodati. Podržava višestruke Google račune, a jednako kao e-mail klijent koristi push obavijesti.

Google Talk aplikacija u prvom je redu zadužena za instant messaging, no uz nju je vezan i glavni Google račun kojeg je potrebno definirati prilikom početka uporabe uređaja i bez kojeg nije moguće koristi Android Market.

Ukoliko koristite neki drugi chat protokol, npr. Windows Live, Yahoo ili ICQ, instalirajte si jednog od besplatnih multi-protokol chat klijenata kao što su Fring, Nimbuzz, Meebo, eBuddy i sl.

 

 

Mobilni ured



Aplikacija ThinkFree Office zadužena za pregled i uređivanje Word, Excel i PowerPoint dokumenata, a moguće je pregledavati i .pdf dokumente. Ipak, na ovako, uvjetno rečeno, malom ekranu uređivanje dokumenata i nije neki poseban doživljaj, no u svakom slučaju poslužit će svrsi.

Neovisno o ovoj aplikaciji, a za razliku od prethodnih verzija Androida, Froyo omogućuje i uređivanje Google dokumenata (docs.google.com) putem web preglednika. Korištenjem Google docs usluge ne trebate brinuti jesu li vam dokumenti pospremljeni na nekom do računala ili na mobitelu. Oni su uvijek u cloudu, i redovito sinkronizirani pa im je moguće pristupiti sa svih uređaja, u bilo koje vrijeme.

 

 

Galerija



Galerija slika i video isječaka sastavni je dio operativnog sustava i predstavlja standardno rješenje koje posjeduju Android uređaji. Samo sučelje atraktivno je dizajnirano, a donosi i određene 3D efekte. Galerija funkcionira na način da prikazuje sve slikovne i video sadržaje, neovisno u kojoj se mapi na uređaju ili memorijskoj kartici stvarno nalaze. Da ne bi došlo do nereda, galerija sadržaj organizira u mape koje automatski dobiju naziv po stvarnoj mapi u kojoj se sadržaj nalazi.

S obzirom da zaslon podržava multi-touch tehnologiju i ovdje je omogućeno „štipanje“, odnosno pinch-to-zoom funkcionalnost.


Multimedija

Glazba





LG Optimus One P500 ima standardni Music player koji u dolazi u paketu s Androidom 2.2. Sučelje je jednostavno i funkcionalno. Glavni zaslon playera podijeljen je u četiri taba gdje je sadržaj razvrstan po izvođačima, albumima, pjesmama i playlistama.

Ukupna kvaliteta zvuka je zadovoljavajuća, a uređaj je opremljen i s FM radiom sa RDS-om.

 

Kamera

 

Kamera sa senzorom 3 megapiksela opremljena je auto-fokusom, ali je iz nekog razloga izostavljena bljeskalica, što donekle kvari ukupno odličan dojam o uređaju.

Kad govorimo o sučelju kamere moramo reći da je prilično kompleksno, ali ne previše komplicirano. Softver kamere je zapravo prebogat opcijama, no umjesto toga osobno bih radije vidio bljeskalicu. Opcija je zaista puno, ali cijelu stvar pojednostavljuje logičan raspored virtualnih tipki i nakon malo vježbe nikakvih nedounica ne bi trebalo biti.



Što se samih opcija tiče, tu je mogućnost snimanja panoramskih fotografija, geo-tagging, izbor raznih scena te prepoznavanje lica i osmjeha.

Sama kvaliteta fotografija je iznad očekivanja, pa čak i pri slabijem osvjetljenju ne izgledaju loše.



Snimanje videa je jedna od onih stavki koje neće oduševiti, ali budimo realni, u ovom  cjenovnom razredu nismo ni očekivali mogućnost snimanja HD videa. Tako će oni kojima je ovo bitna stavka ipak morati odriješiti kesu.

Dakle, LG Optimus One snima video isječke u VGA rezoluciji (640x480) i 3GP formatu, što i nije tako loše, ali framerate iznosi samo 18 fps (slika u sekundi), što je neka donja granica gledljivosti. Poslužit će tu i tamo, za kakav špijunski filmić, no ne očekujte puno.





 

Video reprodukcija

 

Video player  jednostavnog je sučelja, a podržava slijedeće formate video zapisa: DivX, Xvid, 3gp i Wmv, a svi jednostavniji zapisi se reproduciraju bez problema. Treba imati na umu da je malom rezolucijom zaslona  reprodukcija videa donekle limitirana. Najveća podržana rezolucija videa  je 630x360 točaka, tako da HD zapise, ali i one teže od 1GB  možete zaboraviti. Primjerice, najbolje će vrtjeti sadržaj .avi formata u rezoluciji 320x240, ukoliko sama datoteka nije prevelika. Ipak, zbog toga što rezolucija zaslona  odgovara odsnosu 3:2 većina video sadržaja se neće vidjeti preko cijelog zaslona.

 
Baterija

 

Činjenica da je u Optimus One ugrađena baterija kapaciteta 1500 mAh veseli sama po sebi, jer smo do sada navikli da nam proizvođači ovakvu bateriju u pravilu pakiraju u skuplje modele s većim zaslonima. Pri stalno uključenoj podatkovnoj vezi (3G ili WiFi, ovisno o situaciji) i uz relativno intezivno korištenje baterija je izdržala puna dva dana. Dakle, jedan od boljih rezultata kad je u Android u pitanju.

 
Zaključak

 

LG Optimus One P500 jedan je od jeftinijih Androida, iako općenito pripada srednjem cjenovnom razredu.

Ono što ovaj model najbolje karakterizira jest omjer uloženog i dobivenog, a to mu je ujedno i najjači adut.

Android 2.2 (Froyo), 512 MB RAM-a u kombinaciji sa solidnim procesorom su pobjednički tim.

Dakle, ukoliko želite jeftin, a dobar Android uređaj LG Optimus One P500 je sasvim logičan izbor.

Budući da je LG Optimus One u neke zemlje stigao dosta prije nego kod nas, već je prodan u preko milijun primjeraka, što dovoljno govori samo za sebe.

 

U prodaji ga trenutno imaju dva domaća operatera. T-mobile i Vipnet.

 

LG Optimus One P500 Specifikacije

 

Uređaj na testiranje ustupio: LG Hrvatska