Android Recenzije

Test: Sony Ericsson X8


Stara poslovica kaže da se konj koji pobjeđuje ne mijenja. Sony Ericsson je zadnjih godinu dana zabilježio izvrsne prodajne rezultate zahvaljujući novoj liniji proizvoda temeljenih na Android platformi. U kombinaciji s dobrim dizajnom linija uređaja Xperia pokazala se izrazito popularnom i uspješnom.
Vanjština



Sony Ericsson Xperia X8 je uređaj koji se veličinom svrstava u sredinu između većeg X10 i manjeg X10 mini/pro te na neki način popunjava prazninu između ta dva modela. Neovisno o tome, dimenzije od 99x54x15 mm ovaj model čine kompaktnim. Plastično kućište bijele boje izgleda sasvim solidno, a u prodajnom paketu nalaze se dodatna 4 stražnja poklopca s nijansiranim preljevima boja (siva, crna, plava i pink). Prednja maska je bijele boje te nije izmjenjiva. Važno je napomenuti da na kućištu ne ostaju tragovi prstiju. Otvaranje stražnjeg izmjenjivog poklopca nije baš intuitivno riješeno i potrebno je paziti da se prilikom otvaranja ne polomi. Prednjim dijelom kućišta dominira zaslon i tri kromirane tipke u dnu. Stražnji dio s kamerom i zvučnikom decentno je upotpunjen s logom proizvođača i natpisom „Xperia“. Na gornjem dijelu nalazi se 3,5 mm audio utor te micro USB utor s vratašcima. Desni bok sadrži kromirane tipke za kontrolu jačine zvuka i okidač fotoaparata.



Dobar dizajn Sony Ericssonu nikada nije bio stran pa tako možemo reći da je i Xperia X8 skladno dizajniran i privlačit će pažnju.
Hardware

Uređaj je pogonjen Qualcomm MSM7227 procesorom takta 600 MHz, opremljen je sa 168 MB RAM-a te 128 MB interne memorije za pohranu podataka i aplikacije. Tu je microSD utor, a testni primjerak bio  je opremljen i 2GB memorijskom karticom.

TFT Kapacitivni zaslon ima dijagonalu od 3.0 inča, a rezolucija je 480x320 točaka, dakle  veća nego kod modela X10 mini i X10 mini pro.

TFT zasloni u pravilu nemaju problema s čitljivošću pri izravnoj izloženosti suncu. Tijekom ovih nekoliko dana testiranja sunce mi baš i nije bilo naklonjeno, tako da sam ga imao prilike vidjeti isključivo pod oblacima. U ovim uvjetima zaslon je čitljiv, bez gubljenja boja i kontrasta, dakle sasvim upotrebljiv. Odaziv zaslona je solidan i nisam primijetio kašnjenje.

OS i sučelje

Nevjerojatno, ali istinito. Kraj je 2010 godine, a stari Android 1.6 se još uvijek isporučuje na novim uređajima. Slaba je utjeha što je nadogradnja na Android 2.1 „blizu“, kada vidimo da su mnogi Android uređaji drugih proizvođača već dobili ili uskoro dobivaju nadogradnju na Android 2.2.



No, bilo kako bilo, Android je tu, kao i Sony Ericssonovo prilagođeno sučelje s neizostavnim prečicama aplikacija u kutovima glavnog zaslona na kojem se nalazi i poveći digitalni sat. Potrebno je naglasiti da ova Sony Ericssonova improvizacija Android sučelja podosta odstupa od onih koje viđamo kod drugih proizvođača. Uglavnom, povlačenjem prstom preko njega dolazimo do ostalih zaslona na kojima su sadržane ikonice svih aplikacija. Nedostaje alatna traka s vrha početnog zaslona, koju smo inače navikli vidjeti na ostalim Android uređajima. Widgete, kao jednu od karakteristika Android okruženja, moguće je postavljati na zaslone, međutim svaki pojedini zaslon može sadržavati samo jedan widget. Sony Ericsson u svoje Android uređaje dodatno oprema vlastitim komadom softvera – Timescape, koji služi za objedinjavanje svih događaja vezanih za kontakte, odnosno osobe iz imenika. Sadržane su poruke, pozvi, događaji s društvenih mreža i sl. Detaljnije o Timescapeu pročitajte u recenziji uređaja Sony Ericsson X10 mini pro.

Virtualna tipkovnica je, s obzirom na relativno mali zaslon, iznenađujuće upotrebljiva. Izvrsno je uklopljena u cjelinu, a iskorišten je praktički svaki milimetar prostora. U okomitom načinu rada moguće je bez problema tipkati jednom rukom. Okretanjem uređaja u vodoravni položaj otvara se prostor i za drugu ruku, iako je zbog same veličine uređaja tipkanje jednom rukom još uvijek moguće.



Poruke, kao i na X10 mini/pro nisu razvrstane u SMS i MMS, već je svaka poruka po zadanim postavkama predstavlja SMS i kao takva će biti poslana primatelju. Ukoliko poruci dodate neki od multimedijskih sadržaja, npr. sliku ili zvučnu datoteku, automatski se preformatira u MMS.

Kao i kod prijašnjih modela, u E-mail klijentu moguće je koristiti samo jedan e-mail račun, a to je onaj koji ste definirali prilikom inicijalnog postavljanja uređaja. Sama Gmail aplikacija također podržava samo jedan Gmail mailbox, a ukoliko vam je potrebno više od toga, morat ćete u potragu za 3rd party aplikacijama.

Imenik sadrži sva uobičajena polja za unos detalja, a sam unos je vrlo jednostavan. Uz standardna polja u kontaktima je moguće vidjeti i Google talk kontakte, a oni koji su online označeni su zelenom točkom.

Web preglednik se donekle razlikuje od onih na novijim Androidima, jer na početnom  zaslonu ne postoji mogućnost za trenutno upisivanje nove web adrese, već je tu stavku potrebno pozvati iz izbornika. Vidljiv je i nedostatak podrške za Flash, a zgodno je što  podržava surfanje s višestrukim prozorima. Budući da uređaj ne podržava multitouch, nije moguć pinch zooming. Zumiranje se odvija pomoću dužeg pritiska te virtualnih tipki + i -.

Uređaj ne sadrži preglednik dokumenata i ako vam je to od neke važnosti, trk u Android Market. Međutim dokumente pristigle e-mailom moguće je pregledati u HTML verziji unutar Gmail aplikacije.

Tu je kalendar s dnevnim i mjesečnim prikazom, kao i aplikacija za alarm.



Galerija slika, nazvana Album jednostavna je i pregledna. Slike se mogu zumirati tako da pritisnete prstom i povučete prema gore za povećanje, odnosno dolje za smanjenje.

Slike, kao ni bilo koji drugi sadržaji ne mogu se slati putem bluetootha, što i nije za pohvalu.

Video reprodukcija se odvija pomoću ugrađenog video playera, koji je vrlo jednostavan za korištenje. Moguće je pregledavati sadržaje snimljene samim uređajem, kao i one skinute s interneta u MP4 formatu. Podršku za video u DivX formatu morat ćete  potražiti u Android Marketu. Također, postoji i zasebna YouTube aplikacija, koja relativno brzo otvara i vrti video sadržaje.

Music player sadrži osnovne funkcije za reprodukciju glazbe i integriran je sa Sony Ericssonovim online servisom PlayNow. Tu je i FM radio s RDS-om. Zanimljivo je da je zvučnik izrazito jak, a reproducirani zvuk čist i ugodan, s minimumom šumova.

Od ostalih aplikacija, spomenimo još neizostavni Google Maps, Facebook, Backup & restore, i nekoliko igara.

Tu je izrazito korisna aplikacija Wisepilot, koja na osnovu lokacije nudi servisne informacije i nudi mogućnost pretraživanja sadržaja. Primjerice, upisivanjem termina „ATM“ i odabirom kategorije „Near me“ Wisepilot je u nekoliko sekundi pronašao desetak bankomata u neposrednoj blizini.

Kamera

Nažalost, ovdje se nema što pametno reći, nedostatak bljeskalice je donekle oprostiv, ali kamera od 3 megapiksela, bez autofokusa djeluje kao loša šala. Dojam o kameri donekle popravlja mogućnost snimanja videa u VGA rezoluciji (640x480) pri 30 fps.






Sadržaj kutije

Kao što sam već naveo, uređaj dolazi s četiri dodatna stražnja poklopca u nijansiranim bojama. Tu je i microSD memorijska kartica od 2 GB, kabel za USB kabel za povezivanje s računalom, punjač i slušalice.
Baterija

Ovo je jedan od aduta X-osmice jer kapacitet od 1200 mAh osigurava dužu autonomiju. Za vrijeme korištenja uređaja baterija mi je u vrlo rigoroznim uvjetima potrajala cijela dva dana, bez gašenja po noći. Dakle, mobitel je cijelo vrijeme bio online preko EDGE/3G mreže s aktivnim IM i E-mail klijentom, obavljeno je oko 15 min. razgovora, pročitano nekoliko mailova, razmijenjeno 10-ak IM poruka uz učestalo korištenje internet preglednika. Pod uvjetom da ga ne držite stalno spojenog na internet, baterija bi mogla  potrajati i 3 dana.
Zaključak

Kao što vjerojatno već znate, BonBon je prvi naš operater koji je ponudio ovaj uređaj i to po vrlo atraktivnoj cijeni od 1000 kuna. S obzirom na ovako povoljnu ponudu, bilo bi neprimjereno filozofirati o cijeni. Omjer uloženo/dobiveno je u ovom slučaju odličan.

X8 se nedavno se pojavio i u Tele2 ponudi za pretplatnike, a po nekim najavama uskoro dolazi i u Tele2 pre-paid ponudu.

Detaljne specifikacije pogledajte ovdje.

Uređaj na Testiranje ustupio: Sony Ericsson Hrvarska

Pročitajte i Sony Ericsson X10 mini pro recenziju.