Android Recenzije

Ulefone Power - Recenzija

Ulefone Power Recenzija

Ulefone Power je prvi uređaj ovog branda na našem opširnom testu. Slučaj je htio da to bude upravo model s jednom od najjačih baterija na tržištu i to od čak 6050 mAh, što je najviše u jednom smartfonu kojeg smo do sada imali u rukama.

Uz to što ima jednu od najjačih baterija na tržištu, Ulefone Power dolazi s 5,5-inčnim zaslonom, a pogonjen je osmerojezgrenim procesorom u kombinaciji s 3 GB RAM-a. U sve to, Ulefone Power dolazi po cijeni manjoj od 2000 kuna, a možete ga naći u Chipoteci, koja nam ga je i ustupila na testiranje. O svemu ovome, ostalim detaljima, kao i našim dojmovima, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

150 x 77 x 9,5 mm







Masa

190 grama







Zaslon

5,5″ IPS LCD, 1080p, 400 ppi







SoC

MediaTek MT6753







CPU

Osmerojezgreni na 1,3 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB OTG







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

13MP/1080p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

6050 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izvrsna baterija

Lošije fotografije u noćnim uvjetima







Kvalitetan metalni okvir

Funkcije kapacitinih tipki kao na starim Androidima







Podržava memorijske kartice i USB OTG

Poveći gabariti i masa zbog velike baterije







Fizička tipka za kameru








Brzo punjenje








Dizajn, kućište i rukovanje


IMG_20160815_182952

Kad su uređaji kojima je primarna namjena izdržljivost baterije posrijedi, nema puno prostora za eksperimentiranje s dizajnom. Zato je Ulefone Power dizajniran klasično, i na prvi pogled se neće razlikovati od mnogih drugih 5,5-inčnih smartfona. Ipak, kad ga uzmete u ruku, osjetit ćete da je nešto teži (190 grama), što je i dalje prihvatljivo. Debljina uređaja iznosi 9,5 milimetara, na što se također nije problem priviknuti, kad u obzir uzmete kapacitet baterije kojim raspolaže.

Kućište je jednodijelno, dakle stražnji poklopac nije odvojiv i baterija nije izmjenjiva, osim, naravno, u servisu. Osnova kućišta je metalni okvir, na kojem se nalaze svi utori i fizičke tipke. Tako na dnu imamo microUSB utor i mikrofon, na vrhu 3.5 mm audio utor i infracrveni port. Na lijevom boku nalazimo ladicu za SIM kartice, a jedan od utora može poslužiti i za memorijsku microSD karticu. Na desnoj strani se nalaze fizičke tipke, dakle za podešavanje glasnoće, uključivanje/isključivanje i zanimljivo, fizička tipka za kameru, čiji je oblik inspiriran Sonyjevim rješenjima. Na poleđini nalazimo primarnu kameru, ispod nje čitač otisaka prstiju i na dnu rešetku vanjskog zvučnika koja se proteže čitavom širinom.



Kao što sam već rekao, uređaj općenito dobro leži u ruci i s obzirom na gabarite ne djeluje preteško. Ipak, sa svojih 190 grama bi mogao predstavljati teret za džep, više nego što ste možda naviknuli s vašim postojećim uređajem, no sjetimo se da je npr. iPhone 6s Plus, s neusporedivo slabijom baterijom, teži 192 grama.

Vratimo se načas čitaču otisaka prstiju koji se nalazi na poleđini. Budući da sam na svom OnePlus 3 naviknuo na njegovu poziciju sprijeda, trebalo mi je neko vrijeme da se priviknem na za otključavanje kažiprstom na poleđini. Što se brzine i preciznost tiče, mogu reći da je u svakako očekivanja, ali se opet ne može usporediti s onima na skupljim uređajima. Za buđenje i otključavanje zaslona dovoljan je jedan pritisak, no kao što rekoh, nemojte očekivati da ga otključa instantno, već će mu trebati koja desetinka sekunde više. Naravno, nakon dva dana, navika će učiniti svoje i o tome više nećete razmišljati.

Zaslon i kapacitivne tipke


5,5-inčni zaslon Ulefone Powera je izrađen u IPS LCD tehnologiji i karakterizira ga solidan prikaz u ovom cjenovnom razredu. Boje su dosta realne, a kontrast i oštrina su na visokom nivou. Pomalo neugodna bi eventualno mogla biti prenaglašena bijela u uvjetima 100-postotne osvijetljenosti. S druge strane, jako pozadinsko osvjetljenje mu jamči odličan prikaz na danjem svjetlu.

Ispod zaslona nalazimo tri kapacitivne tipke, od kojih je osvijetljena samo srednja, dakle home tipka, i to relativno slabo. Ostale dvije niti su označene, niti osvjetljene, pa će u početku trebati neko vrijeme da se priviknete na njihov položaj. Ono što je pomalo neobično, a možda čak i blesavo, je funkcija lijeve tipke. Naime, dok desna uredno ima funkciju «natrag», lijeva ne otvara multitasking izbornik kao što biste očekivali, već opći izbornik, kao što je bio slučaj kod starijih Androida. Multitasking izbornik se, pak, otvara duljim pritiskom na home tipku.

Dodajmo i to da Ulefone Power u prodajnom pakiranju donosi spomenuti brzi punjač, in-ear slušalice, USB OTG adapter, zaštitnu foliju za zaslon, pa čak i silikonsku maskicu, što baš i nije čest slučaj.

Hardver, performanse i povezivanje


Screenshot_20160805-132518 Screenshot_20160816-215751

Srce uređaja je MediaTekov procesor MT6753, s osam jezgri koje rade na maksimalnom taktu od 1,3 GHz. Iako se ne radi o procesoru koji će razveseliti najzahtjevnije korisnike, sasvim je dovoljan za svakodnevnu upotrebu mailova, društvenih mreža, surfanja, chatanja, YouTube-a, pa i nešto duljeg slušanja glazbe, jer se baterija neće tako brzo isprazniti.

Od velike pomoći tu su 3 GB RAM-a, što u ovom stadiju razvoja Android aplikacija općenito možemo nazvati optimalnim. Ova je količina dovoljna velikoj većini korisnika, čak i u težim uvjetima, odnosno kad istovremeno koristite više zahtjevnijih aplikacija.

Što se povezivanja tiče, uređaj radi na svim europskom frekvencijama, uključujući inače problematične 3G na 900 i 4G na 800 MHz. Dakle, pretpostavka za brzi Internet u ruralnim krajevima, autocestama i na moru je ispunjena.

Uz sve ostale uobičajene načine povezivanja kao što su WiFi, A-GPS i Bluetooth, Ulefone Power se može povezati i putem HotKnot protokola, specifičnim za MediaTekove procesore. Za punjenje i povezivanje s računalom, tu je standardni micro USB utor, a već je rečeno prodajno pakiranje sadrži i USB on-the-go adapter za korištenje vanjske memorije. Zgodno je i to da uređaj ima ugrađen i FM radio.

Softver i sučelje


Screenshot_20160816-172226 Screenshot_20160810-081918 Screenshot_20160816-172242 Screenshot_20160816-172327

Ulefone Power koristi Android 6.0 Marshmallow i to onaj čisti Googleovski, dakle bez posebne nadogradnje sučelja, što je za svaku pohvalu, jer smo vidjeli da dobar dio tih nadogradnji u pravilu usporava sustav. Istina, postoje određene stavke koje su dodane, kao što je npr. upravljanje gestama po zaslonu.

Tako dvostrukim dodirom možete probuditi zaslon, ili recimo povući prst prema gore za otključavanje. Gestom prema dolje pokrećete kameru, a iscrtavanjem slova po zaslonu aktivirate određene funkcije ili pokrećete aplikacije. Već viđeno na mnogim drugim uređajima, ali i dalje korisno, naravno, ako se na ovakav način upravljanja priviknete.

Ono što mi se nije svidjelo su već spomenute funkcije kapacitivnih tipki, koje smo skoro već bili zaboravili. S obzirom da se radi o posljednjoj dostupnoj verziji Androida, ovakav raspored i funkcije u najmanju ruku čude, no oko toga ne trebate previše brinuti jer će i ovdje navika učinit svoje.

size="medium"

Dodatnih aplikacija baš i nema, pa čak ni svih Googleovih, tako da je potrebno instalirati čak i YouTube ili npr. Hangouts. Za galeriju fotografija i videa koristi se Google Photos, dakle možete ih automatski sinkronizirati na sa svojim Google računom.

Tijekom ovih desetak dana, koliko je uređaj proveo u mom društvu, došlo je nekoliko softverskih nadogradnji. Radi se, doduše, o manjim nadogradnjama, i koliko
sam uspio primijetiti, nikakve vidljive promjene nisu stigle na sučelju. Zato se da pretpostaviti da se radi o ispravcima sitnijih bugova, što znači da je proizvođač, odnosno vlasnik branda, prilično ažuran.

Kamera


Uređaj dolazi s 13 MP stražnjom kamerom, dvostrukom LED bljeskalicom i 5 MP prednjom kamerom za selfije. Softver, odnosno sučelje ove kamere smo viđali na mnogim kineskim uređajima, koje je inače vrlo pregledno i u kojem su stavke logično posložene. Ponuđeni su uobičajeni načini snimanja, uključujući HDR, PIP (slika u slici), načini scene, a moguće je podešavati ekspoziciju, balans bijele boje i ostale uobičajene parametre. Tu su još i samookidač, softverska stabilizacija i Time-lapse način snimanja. Od pomoći će biti i okrugla fizička tipka za kameru, koja ima funkciju otvaranja aplikacije kamere i okidanja.

Screenshot_20160816-195613 Screenshot_20160816-195619 Screenshot_20160816-195622 Screenshot_20160816-195625

Od kvalitete fotografija ne treba očekivati puno, jer se radi o relativno jeftinijem senzoru, no za fotografije generalno možemo reći da su solidne. U idealnim uvjetima imamo prilično čistu situaciju, iako fotografije ponekad mogu izgubiti na oštrini ako ruku ne držite mirno. Dinamički raspon je skroman i spašava ga HDR funkcija. U zatvorenom prostoru situacija je slična, ali će trebati još malo mirnija ruka zbog produljenog fokusa, što vrijedi i za noćne fotografije, te one s bljeskalicom.

Ukupan dojam kad je kamera u pitanju je solidan za ovaj cjenovni razred, ali kao što sam već rekao, ako vam je kamera prioritet, ovaj model radije zaobiđite i nabavite neki skuplji. Dakle, kamera će svoju svrhu uglavnom ispuniti, ali samo u dobro osvijetljenom ambijentu.

Video kamera kvalitetom otprilike odgovara fotoaparatu. Snimljeni video posjeduje solidnu količinu detalja, raspolaže dobrom oštrinom, a ukupan dojam popravlja softverska stabilizacija.

Baterija i autonomija


Screenshot_20160810-081855 Screenshot_20160810-081849

Evo nas i kod najvažnijeg dijela recenzije. Ovaj uređaj, kao što ste u uvodu i u specifikacijama mogli pročitati, ima kapacitet od čak 6050 mAh, dakle otprilike dvostruko više nego što nudi većina današnjih 5,5-inčnih smartfona.

U kombinaciji s normalnim zaslonom i ne pretjerano gladnim procesorom, ovaj će uređaj svome vlasniku svakako osigurati natprosječnu autonomiju. Tijekom testiranja pokušao sam simulirati scenarij korištenja OnePlusa 3, kojeg trenutno koristim kao primarni uređaj.

Naime, u mom osobnom načinu korištenja, OnePlus 3 rijetko izdrži od ujutro do navečer bez punjača, a ako i izdrži, to se dogodi isključivo zahvaljujući dodatnom punjenju ili duljem korištenju sekundarnog uređaja. U izravnoj usporedbi sličnih situacija, Ulefone Power je izdržao cijeli dan od ujutro do navečer, da bi mu u 23:00 ostalo još 38% kapaciteta. Ovo konkretno znači da njegovu autonomiju slobodno mogu nazvati otprilike dvostruko boljom.

 



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje:

1080p video:


Prosječnom, dakle normalnom korisniku, Ulefone Power će izdržati najmanje dva dana, a možda čak i više od toga. Ovdje podrazumijevam one koji će na dnevnoj bazi neće surfati više od sat vremena, isto toliko provoditi na društvenim mrežama, a povremeno će chatati, koristiti mailove, eventualno okinuti pokoju fotku i razgovarati cca sat vremena. Dakle, ako se pronalazite u ovakvom profilu korisnika, baterija ovog uređaja može vam trajati dva dana, a možda i tri.

Ako ste, pak, zahtjevniji korisnik, odnosno rijetko se odvajate od svog ljubimca, i sve njegove funkcije koristite osjetno više od prosjeka, čak i tada možete računati na cijeli dan, a da vam ne zatreba nikakav punjač. Ovdje dodajmo da će priloženi 2A punjač bateriju napuniti za nešto više od tri sata, a do 50% kapaciteta za nekih sat vremena, ovisno o tome koliko je bila ispražnjena.

Zaključak


IMG_20160815_183005

Ulefone Power je uređaj prvenstveno namijenjen svima koji žude za što duljom autonomijom, odnosno da ne moraju sa sobom vući punjače, power bankove i ostala čudesa. Naravno, podrazumijeva se da vam je potreban i veliki 5,5'' zaslon za ugodan rad, a pritom ćete se morati pomiriti s činjenicom da je uređaj nešto deblji i teži nego što je to uobičajeno za 5,5-inčni Androide, dok će iPhone korisnicima biti sasvim normalno, budući da npr. iPhone 6s Plus teži isto toliko.

S hardverske strane, uređaj nije namijenjen gejmerima, ali će se pobrinuti da sve ostale aplikacije rade normalno. Štoviše, oni koji rade s više njih istovremeno, bit će zadovoljni s 3 GB RAM-a. Što se kamere tiče, vidjeli smo da će snimiti solidne fotografije koje kvalitetom odgovaraju cjenovnom razredu, ali ništa više od toga.

Sve u svemu, lijep uređaj, skockan u kućište s metalnim okvirom. Dolazi s natprosječnom autonomijom, Dual SIM sustavom, utorom za microSD karticu, čitačem otisaka prstiju, kamerom koja će poslužiti svrsi, ali još uvijek po prilično cijeni manjoj od 1600 kuna. Treba računati i na to da za razliku od primjeraka kupljenih u kineskim web shopovima, ovdje dobivate i servisnu podršku u Hrvatskoj.
Advertisement Advertisement