Android Recenzije

UMi Super - Recenzija

IMG_2981

Napokon je na test stigao i dugo najavljivani UMi Super, vrlo zanimljiv smartfon iz srednje klase. UMi kao kineski proizvođač (doduše, deklariraju se da su iz Hong Konga, a službeno je sjedište u Shenzhenu u Kini) nije ni približno popularan kao npr. Xiaomi, Huawei ili Meizu, ali radi na tome da se sve više čuje za njega. Na pitanje po čemu je super ima više odgovora, a to su "Super" tipka-prečac za pokretanje aplikacije po želji, Super sigurni skener otisaka prstiju te Super Skylight, odnosno LED lampica za obavijesti u obliku kružića koja svijetli u sedam boja. To je ono što se tiče proizvođačevih tvrdnji, nimalo manje od toga nisu zaslužili ni zaslon ni baterija, a o tome ćemo detaljno u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

150,8 x 75 x 8,5 mm




Masa

200 grama




Zaslon

5,5″ LTPS, 1920 x 1080, 400 ppi




SoC

MediaTek Helio P10




CPU

Osmerojezgreni 2 GHz




RAM

4 GB




Interna memorija

32 GB




Micro SD

do 256 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, A-GPS, BDS, Bluetooth, 4.1, FM Radio




3G

HSPA+




4G

LTE B1/B3/B7/B20




OS

Android 6.0.1 Marshmallow




Kamera

13 MP; 1080p, dvotonska LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP; 1080p




Baterija

4000 mAh




Cijena





Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Odlična baterija

Osrednja kamera




Izvrsna kvaliteta izrade

Jačina zvučnika ispod prosjeka




Performanse i fluidnost sustava

Dvije od tri kapacitivne tipke nisu označene




Odličan zaslon





DIZAJN I KUĆIŠTE


Od tri boje kućišta - sive, srebrne i zlatne, mi smo dobili sivu koja izgleda vrlo elegantno. Naravno, s dizajnerske strane ima puno asocijacija na telefone najvećih svjetskih proizvođača, ali sve je odrađeno skladno. Kvaliteta izrade je na visokoj razini, a kako ne bi bila kad je zaslon zaštićen Gorilla Glass 3 staklom, a kućište je izrađeno od visokokvalitetnog aluminija. Uz veliku bateriju i teške materijale je nemoguće zadržati malu masu pa tako UMi Super na vagi pokazuje ravno 200 grama, ali zato u ruci definitivno osjećate njegovu kvalitetu.



Sprijeda, ugrađene ispod zaštitnog stakla, nalazimo 5,5-inčni 1080p zaslon, zvučnik za pozive, kameru, senzore i tzv. Super Skylight LED lampicu za obavijesti koja se u postavkama sustava još naziva i Harlequin LED zbog šarenila. Svakoj aplikaciji možete dodati različitu boju za obavijesti, a isto tako može pulsirati cijelo vrijeme dok je na standbyu, a i ne mora ako želite dodatno produžiti trajanje baterije. Iako je odmah po uključenju jasno da se kroz sustav navigira virtualnim tipkama na zaslonu, možete se prebaciti i na kapacitivne. Gdje su, pitate se? Odmah ispod zaslona, ali dvije od tri tipke uopće nisu označene. Standardno, srednja je home, lijeva back, a desna otvara opcije sustava/aplikacije, no funkcije lijeve i desne se mogu i zamijeniti. Za pristup posljednje korištenim aplikacijama je potrebno držati tipku home. Malo konfuzije u režiji UMi redakcije, ali prilagođavanje kontrola je ipak dobra stvar.

Na desnoj strani, po dobrom starom običaju, nalazimo tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje, a s lijeve tipku koja služi kao prečac za omiljenu aplikaciju te vratašca za kartice. U velikoj većini novi mobiteli rade s nano SIM karticama, no UMi Super je "zapeo" na micro SIM-u pa ćete morati koristiti adapter ako ste se već ranije prebacili na nano SIM. Uređaj prima dvije SIM kartice, ali ako ubacite micro SD karticu, automatski se pozdravite s dual SIM načinom. Na gornjoj strani je smješten 3,5-mm audio izlaz za slušalice, a s donje imamo USB Type-C priključak, zvučnik za multimediju i mikrofon.



Poleđina je domaćin glavnoj 13 MP kameri, dvostrukoj LED bljeskalici i čitaču otisaka prstiju, a odmah do njih je otisnut UMi logo, dok dno otkriva detalje poput naziva modela i informacije o proizvođaču. Baterija je zatvorenog tipa, no s obzirom na veliki kapacitet, to uopće nije problem.

Što se tiče samog pakiranja, UMi Super dolazi u crnoj limenoj kutiji u kojoj se osim uređaja nalazi USB Type-C kabel, punjač koji podržava brzo punjenje (1,67 A), alat za otvaranje vratašca za kartice te kratke upute.

ZASLON


UMi u svakoj prilici naglašava kako je zaslon koji je ugrađen u Super proizvod itekako poznatog Sharpa. S obzirom na to što nudi, nema se čega sramiti - boje i kontrast su odlični, a vidljivost na Sunčevu svjetlu vrlo dobra. Uz rezoluciju 1080p na 5,5 inča dobivate visoku oštrinu (400 ppi), rekli bismo idealnu. Senzor za ambijentalno svjetlo je precizan, ali ponekad malo preosjetljiv, no to je gotovo zanemariv problem.

IMG_7743

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


MediaTekov procesor Helio P10 je već svima dobro poznat i jedan je od najčešće korištenih osmerojezgrenih procesora u srednjoj klasi. Sastoji se od osam Cortex-A53 jezgri na taktu od 2 GHz te Mali-T860 GPU-a, a u ovom scenariju je uparen s 4 GB RAM-a. S obzirom na cijenu, realnije je bilo očekivati 3 GB, ali mi sigurno nismo ti koji će se žaliti na 1 GB "viška". 3D igre poput Asphalta 8 rade dobro, ali se u scenama s puno efekata vidi pad broja sličica u sekundi.

Screenshot_20160803-165810 Screenshot_20160803-165821

S obzirom na dobar procesor i veliku količinu radne memorije, ali i čisto Android sučelje, performanse su vrlo dobre i možemo bez imalo oklijevanja reći da je UMi Super odlično opremljen protiv zuba vremena, pogotovo za multitasking. Od plaćenih 32 GB, nakon prvog uključivanja, tj. prije instalacija aplikacija i ažuriranja sustava na raspolaganju ćete imati 24 GB koji se lako prošire memorijskom karticom.

size="medium"

Prijem signala mobilnih mreža i Wi-Fija je odličan, a FM radio također dosta dobro "hvata" postaje. Kao da je to u posljednje vrijeme postala uobičajena praksa, kvaliteta zvuka na vanjskom zvučniku je vrlo dobra, ali ne bi bilo na odmet da je malo jači. Putem priloženog USB Type-C kabla se uređaj puni i povezuje žičano s računalom, a podržava i USB OTG.

SOFTVER I SUČELJE


UMi nije trošio vrijeme na razvoj vlastitog sučelja (što ne znači da jednog dana neće) pa tako Super dolazi sa stock Androidom u verziji 6.0.1 Marshmallow. Već se sada priča da se sprema nadogradnja na Android 7.0 Nougat i stoga moramo još jednom pohvaliti UMi.

size="medium"

Dakle, sučelje je čisto "Androidovsko" uz tek nekoliko izmijenjenih ikona aplikacija, tako da je većini čitatelja sve vrlo dobro poznato. Neke Googleove aplikacije su instalirane, ali većinu ćete morati dodati sami, što je dobro jer ne treba svima npr. Google Prevoditelj ili Karte. Jedino što bi moglo tražiti kraći period privikavanja je navigacija ako isključite virtualne tipke i prebacite se na kapacitivne koje nisu označene, a osim home tipke nisu ni osvijetljene. Iako UMi Super ima veliki 5,5-inčni zaslon, odnosno dovoljno prostora za prikaz sadržaja, ipak je nekako ljepše kad možete iskoristiti cijeli zaslon pa se odabir kapacitivnih tipki nameće kao prilično logičan.

size="medium"

Za pretpostaviti je da je korištenje otiska većini korisnika prsta najbrža i najsigurnija metoda otključavanja. Sam proces dodavanja otiska je vrlo brz i neće vam trebati više od 10 sekundi po prstu, a u praksi je čitač brz i precizan. Fizička tipka koja se nalazi s lijeve strane uređaja se može odrediti da pokreće bilo koju aplikaciju koja je instalirana na uređaju, bilo da je riječ o tvorničkoj ili trird party.

Za pregled fotografija i video zapisa se brine Galerija, a za reprodukciju glazbe - Glazba. Za surfanje je tu Preglednik, dok ćete Chrome ili neki drugi preglednik morati instalirati sami.

KAMERA


UMi se hvali Panasonicovom glavnom kamerom rezolucije 13 MP. Generalno gledajući, radi solidne fotografije i osrednje video snimke. Vrijeme potrebno za fokusiranje zna biti duže nego što je uobičajeno, proporcionalno količini svjetla. Ako želite da vam fotografije budu čim oštrije, držite ruku čim mirnije možete. Izgleda da smo došli do vremena kad su proizvođači prestali proizvoditi slabe LED bljeskalice, a zalihe su se prodale jer već dugo na testu nije bilo uređaja s bljeskalicom za koju bi se moglo reći da je preslaba. Tako je i sa Superom koji raspolaže s dvije LED-ice koje su dovoljno snažne i za potpuni mrak.

Kao i svi ostali izbornici, i aplikacija kamere je tip generičkog Androida i nudi dovoljno postavki za automatski i ručni način snimanja. Tu je i slika u slici, panorama, HDR te petnaest filtera za isprobavanje kreativne strane. Veličina fotografije može biti od 13 MP pa sve do sićušnog QVGA.

size="medium"

Noćne fotografije nisu briljantne, a pogotovo video. Kao primjer možete pogledati snimku laser showa koji izrazito šteka, dok je na Samsung Galaxyju S7 ispao odlično. Dobro, tu se radi o višestruko skupljem uređaju i možda usporedba nije na mjestu, ali vam daje dobru predodžbu o eventualnim noćnim snimkama.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=4oTU8BDIhSA]

[responsive_youtube v=e81FL-PHC-8]

BATERIJA


Možda najbolji razlog zašto je UMi Super dobio naziv je autonomija baterije čiji je opskrbljivač Sony s mrcinom od 4000 mAh. Možda mislite da to na velikom zaslonu i ne baš najštedljivijem procesoru daje tek nešto više od prosjeka, ali istina je potpuno drugačija. Čak i ako često provjeravate nove poruke ili jednostavno nešto radite na mobitelu, nikad vas neće izdati usred dana. Ono što će većina dobiti (prema nekakvoj prosječnoj uporabi) je dva dana, odnosno 48 sati. Nemojte se iznenaditi ni ako bude i blizu tri dana, a iako vrijeme uključenog zaslona nije previše mjerodavan pokazatelj autonomije, nije na odmet spomenuti da je sasvim normalno da izdrži više od šest sati. Zahvaljujući brzom punjenju (PE+) je potrebno oko pola sata za 50% kapaciteta, a tek na 75% se usporava.

ZAKLJUČAK


UMi Super za cijenu od oko 1650 kn daje stvarno puno - veliku bateriju i zaslon, izdašnu količinu RAM-a te vrlo kvalitetno kućište. Bitna stavka je i čisto Android sučelje te vrlo izgledna nadogradnja na Android 7.0 Nougat. Kamera možda ne ulazi u društvo najboljih, no kod ovakve cijene se morao napraviti nekakav kompromis. Ako kod kupnje želite dodatno uštedjeti, ne zaboravite upisati kôd MOBHR kako biste ostvarili 5 € popusta.