Operateri Biznis

Više od 50 posto Huaweijevih ugovora za gradnju 5G mreža sklopljeno je s europskim operaterima



Usprkos pričama o tobožnjoj špijunaži i američkom pritisku na svjetske vlade, Huaweijeva divizija za infrastrukturu, odnosno dio kompanije koji gradi mobilne mreže, uspjela je postići znakovit uspjeh.

U najnovijoj objavi za medije, Huawei navodi da je s operaterima širom svijeta sklopio ukupno 50 ugovora za gradnju 5G mreža, od čega se polovica nalazi u Europi. Do sada je instalirano više od 150.000 baznih stanica, a do kraja godine ta bi brojka trebala doseći 500.000.

Pokušali smo doznati koliko je ugovora o gradnji 5G mreža sklopila konkurencija, tj. Ericsson, Nokia Networks i ZTE, no do sada nismo dobili službene informacije, za koje se nadamo da će uskoro stići kako bismo kvalitetnije mogli pratiti razvoj 5G mreža u svijetu.

Podsjećamo da je izgradnja 5G mreža u tijeku i na našim prostorima, a mi smo među prvima uspjeli isprobati A1 Hrvatska testnu 5G mrežu.

Huaweijevu službenu objavu za medije pročitajte u nastavku:
 

Huawei je do sada sklopio 50 ugovora za 5G mrežu, od čega više od polovice s europskim operaterima. Ukupno je isporučeno više od 150 000 baznih stanica, a očekuje se kako će do kraja godine ta brojka premašiti 500 000.

Upravo je budućnost razvoja novih tehnologija bila tema rasprave s donositeljima europskih politika koja se održala Centru za transparentnost kibernetičke sigurnosti u Bruxellesu. Huawei je predstavio deset ključnih digitalnih izazova i prijedloge njihovih rješenja u dokumentu „Izaberite pametnu budućnost - doprinos europskoj digitalnoj politici“, a to su: makroekonomske reforme, „zelena“ digitalizacija, vještine, digitalni jaz, implementacija 5G, uloga telekomunikacijskih operatera, pametni gradovi i povezana vožnja, umjetna inteligencija i kibernetička sigurnost.

„Digitalne tehnologije imaju sve važniju ulogu u našim životima. Dok se odlučuje o novim politikama koje će se provoditi sljedećih godina Europa ima jedinstvenu priliku stvoriti okvir koji će inovacijama omogućiti postizanje uključivog i održivog napretka ”, rekao je Detlef Eckert, potpredsjednik za globalna institucionalna pitanja u Huaweiu, koje je i jedan od autora dokumenta. "Ovim dokumentom želimo podijeliti naša dosadašnja saznanja i potaknuti razmišljanje što će u budućnosti biti od ključne važnosti i zašto".

"Omogućavanjem najsuvremenije tehnologije kao što je Internet stvari i komunikacija između računala i strojeva, 5G stvorit će nove poslovne prilike - ali samo ako zakonodavni okvir pruži mogućnost za ulaganje i implementaciju", naglasio je J. Scott Marcus, stariji istraživač u briselkom think-tanku Bruegelu, koji je sudjelovao u raspravi. "Kreatori politika imaju važnu ulogu u oslobađanju potencijala kojeg inovacije imaju, kao i u osiguravanju njihove održivosti", zaključio je Marcus.

 O Huaweiju

Huawei je sa svojim proizvodima i uslugama prisutan u više od 170 zemalja, njima se koristi trećina svjetske populacije, a prema broju isporuka u 2018. godini tvrtka je i jedan od najvećih proizvođača mobilnih telefona na svijetu. Huawei ima 15 istraživačkih razvojnih centara (R&D) smještenih u SAD-u, Njemačkoj, Švedskoj, Rusiji, Indiji i Kini. Huawei Consumer Business Group jedna je od tri poslovne sastavnice Huaweija čiji su fokus pametni telefoni, računala i tableti, nosivi pametni uređaji, usluge ”u oblaku” (cloud) i sl. Globalna mreža Huaweija izgrađena je na 20 godina ekspertize u telekom sektoru, a posvećena je pružanju najnovijih tehnoloških iskoraka potrošačima diljem svijeta. ”Omogućavamo izgradnju bolje povezanog svijeta”, krilatica je koju svakodnevno ostvaruje i živi Huawei Business Consumer Group.