Windows Phone Recenzije Top teme Windows

Windows Phone 8: recenzija i prvi dojmovi



Loši prodajni rezultati Windows Phone 7 uređaja i postizanje mizernog tržišnog udjela ove platforme natjerali su Microsoft za preispita situaciju i poduzme korake u svrhu podizanja popularnosti svog mobilnog operativnog sustava. Čak ni strateško partnerstvo s Nokijom nije utjecalo na veći rast prodaje WP7 uređaja, a ovoj je kompaniji prouzrokovalo iznimno velike gubitke i pitanje je hoće li se ikada oporaviti. Tako je Microsoft u sklopu strategije razvoja Windows 8 operativnog sustava za računala, počeo razvijati i mobilni operativni sustav koji bi zajedno s desktop i tablet verzijom (Windows RT) trebao činiti jedan zajednički uber eko-sustav.

Jedna od najvažnijih značajki Windows Phone 8 OS-a je novi kernel kojeg dijeli s desktop verzijom Windowsa, što će omogućiti lakši razvoj aplikacija za sve verzije Windowsa istovremeno. Iz ovog razloga stari Windows Phone 7 uređaji ne mogu dobiti nadogradnju na WP8, već će se zadovoljiti s WP 7.8 verzijom koja će sadržavati određene karakteristike i funkcije punokrvne osmice.

Hardver


Uz novi kernel, jedna od važnijih značajki Windows Phone 8 operativnog sustava je to što u odnosu na prethodnu verziju (WP7) podržava rad na hardveru s višestrukim jezgrama procesora. Imperativ tržišta učinio je svoje i Microsoft je na kraju popustio. Uz podršku za više procesorskih jezgri, Windows Phone 8 omogućuje i korištenje boljih grafičkih procesora, a donosi i podršku za NFC.

Svakako treba spomenuti i podršku za veće rezolucije zaslona i to do 1280x768, odnosno 1280x720 točaka.

Još jedna novost je i podrška za vanjsku memoriju, no na našem testnom uređaju HTC Windows Phone 8X ona nije prisutna, pa vam u ovom trenutku ne možemo prenijeti konkretna iskustva.

Početni zaslon








Prvo što na Windows Phone 8 uređajima upada u oko je novi početni zaslon koji za razliku od starog donosi dvije novosti. Naime, pločice (tileovi) sada pokrivaju cijeli zaslon, za razliku od WP7 koji je ostavljao prazni prostor u obliku trake s desne s jednom najobičnijom strelicom koja je pokazivala smjer u kojem se nalazi glavni izbornik.

Druga novost je veći broj veličina pločica koje se mogu dodati na početni zaslon. Tako uz dosadašnji veliki pravokutnik i srednji kvadrat, sada imamo i manji kvadratić čija površina iznosi točno jednu četvrtinu srednjeg kvadrata. Dakle, na mjesto jednog pravokutnika možemo smjestiti dva srednja kvadrata ili osam malih kvadratića. Prostor koji je na raspolaganju omogućuje proizvoljno preslagivanje i kombiniranje položaja pločica.



Treba reći da je svakoj pločici moguće promijeniti dimenziju, osim ako to nije ograničeno unutar same aplikacije. Naime, od developera se zahtijeva da uz aplikaciju isporuči malu i srednju pločicu, dok mu je ostavljeno na volju hoće li podržati i najveću, odnosno pravokutnik.

Također, proizvođač aplikacije odlučuje o tome hoće li pojedinoj pločici omogućiti da bude „živa“ što bi bio ekvivalent widgetima na Androidu ili Symbianu. Izmjena dimenzija pločica vrši se tako da duljim pritiskom aktivirate njeno uređivanje, odnosno promjena veličine. Pritiskom na „x“ možete ju ukloniti, a još jednim pritiskom i zadržavanjem prsta premještati ju po zaslonu.

Još jedna značajna stavka na početnom zaslonu je veći izbor boja pločica, ali i mogućnost promjene pozadine. Za razliku od sedmice koja je podržavala nekoliko osnovnih boja, Windows Phone 8 donosi izbor od 20 nijansi namijenjenih pločicama na početnom zaslonu. Što se izbora pozadine tiče, moguće je birati između „svijetle“ i „tamne“, no u suštini se svodi na crnu i bijelu boju. Možda ću sada biti malo ciničan, jer pretpostavljam da će veći izbor pozadinskih boja stići u Windows Phone 9 verziji.

Obavijesti


Ono što i dalje nedostaje je zajednička lokacija za obavijesti na početnom zaslonu. Naime, obavijesti o događajima (poruke, propušteni pozivi, mailovi itd.) mogu se vidjeti na dnu zaključanog zaslona, pa čak i donekle personalizirati, no problem je u tome što se ne nalaze na jednom mjestu, kao što to imamo na drugim platformama. Naime, kada otključate zaslon, svaki događaj morate tražiti po točno određenim pločicama, što je daleko od praktičnog rješenja, a često može uzrokovati zbrku. Dodatni problem predstavlja činjenica što obavijesti na odgovarajućim pločicama nisu izrađene u kontrastnim bojama, pa su zbog toga teže uočljive.

Primjerice, iOS i Android imaju odlično riješen „notification center“ gdje se na jednom mjestu nalaze sve obavijesti, pa čak i detalji o njima, dok je na Windows Phoneu to i dalje nepoznanica.

Multitasking, Skype, IM…



Jedna od važnijih novosti na Windows Phone 8 operativnom sustavu je i uvođenje pravog multitaskinga, što u prethodnim verzijama nije bio slučaj. Ovo se posebno važno ako koristite Skype ili bilo koji drugi VoIP servis, a isto vrijedi i za instant messaging servise te sve druge servise s push obavijestima.

Tako je sada moguće primati VoIP pozive i poruke, čak i kada je aplikacija isključena, no kod Skypea za Windows Phone 8 situacija je specifična. Naime, iz Skype aplikacije se nemoguće odjaviti, što baš i nije najbolja ideja koja se izrodila u glavama Microsoftovih inženjera, a ukoliko ne želite primati Skype pozive, status morate postaviti na invisible, tj. „nevidljiv“. Budući da se radi tek o preview verziji Skypea, moguće je da se u budućnosti ova stavka izmijeni.

Također treba dodati i to da naš HTC Windows Phone 8X nije mogao primati pozive dok je zaslon bio isključen, a razlog tome je prekid WiFi veze, što je objašnjeno u nešto niže, tj. u paragrafu o povezivanju.

Kad su u pitanju aplikacije poput Vibera i Whatsappa, situacija je sljedeća: Viber na Windows Phone 8 platformi trenutno ne podržava pozive, već samo poruke, koje stižu u stvarnom vremenu, bez bilo kakvog kašnjenja. Whatsapp trenutni nije dostupan u Windows Phone Storeu (bivši Marketlace), no vjerujemo da će se pojaviti uskoro. I ovdje napominjem kako je za pozdano primanje poruka potrebna aktiva 3G veza, jer WiFi ima zaista čudnu politiku povezivanja, barem kada je u pitanji HTC Windows Phone 8X.

Kontakti




Imenik Windows Phone uređaja kontakte sadrži u People hubu, koji je sada na hrvatski jezik preveden kao „Osobe“. U ovaj imenik je moguće dodati kontakte iz Microsoftovog, Google, Facebook, Twitter, Skype i LinkedIn računa.

U odnosu na WP7, osmica u People hubu donosi još novosti. Naime, radi se o kreiranju mini zajednice po uzoru na društvene mreže, pa je tako moguće kreirati „sobe“ (rooms) u koje možete dodavati pojedine osobe iz imenika i unaprijed odrediti koje ćete informacije s njima dijeliti. Unutar soba moguće je grupno komunicirati putem poruka, dijeliti kalendarske bilješke i fotografije. Ovo je u osnovi odlično zamišljeno, no upitno je koliko će zaživjeti s obzirom na opću pretrpanost raznim društvenim mrežama i srodnim zajednicama.

E-mail




U ovom dijelu nema puno novoga i promjene se uglavnom svode na estetske zahvate. Pregled mailova sada je prikazan u bijelom fontu na crnoj podlozi, što se odlično uklapa u postojeće okruženje. Ipak, kada otvorite određenu e-mail poruku ona se ponovo prikazuje na uobičajen način, dakle s crnim fontom na bijeloj podlozi.

Svakako treba spomenuti i novi način pregleda dokumenata u privicima. Naime, u WP7 ste za pregled dokumenta morali preuzeti privitak, a sada se on odmah otvara u Office hubu.

E-mail klijent koristi svoju živu pločicu na početnom zaslonu koja prikazuje broj nepročitanih poruka, no ovdje smo primijetili da taj broj jednostavno nestane kada jednom uđete u aplikaciju, neovisno o tome što se u ulaznom spremniku nalazi još nekoliko nepročitanih mailova.

Mape




Premda je bilo najavljeno da će svi WP8 uređaji koristiti Nokia mape, to za sada još uvijek nije slučaj. Na testnom uređaju HTC Windows Phone 8X instalirane su Bing mape koje možemo koristiti za uobičajene svrhe i jednostavniju navigaciju. Naime, aplikacija će vam iscrtaiti rutu, napisati upute, ali nema glasovonog navođenja.

Naravno, na Nokia uređajima koji tek trebaju doći na naše tržište moći ćemo uživati punu funkcionalnost uključujući glasovnu navigaciju.

Internet Explorer 10




Nova verzija Windows Phone operativnog sustava donosi i novu verziju Internet Explorera, pa tako u Windows Phone osmici imamo Internet Explorer desetku. Nova verzija ovog preglednika ne donosi vizualne izmjene, već se sve novosti nalaze „ispod haube“. Internet Explorer 10 tako donosi podršku za hardversko ubrzanje i brže će renderirati sadržaj web stranica.

Premda je brzina web preglednika na mobilnim uređajima najviše ovisna o kvaliteti internetske veze, napredak u odnosu na WP7 uređaje ipak je vidljiv, no tome također pridonosi i dvojezgreni Krait procesor (HTC Windows Phone 8X).

Od ostalih novosti u Internet Exploreru 10 navedimo i mogućnost dodatne prilagodbe adresne trake, odnosno tipke koja se nalazi uz nju koja sada. Podržava tri funkcije: stop/osvježi, favoriti i tabovi.

Glavna zamjerka ide na račun nepostojanja text reflow funkcije koja dodatno formatira tekst nakon zumiranja web stranice.

Google aplikacije?


Dobro ste pogodili. Nema ih! Jedan od problema Windows Phone platforme je i nedostatak originalnih Google aplikacija, što je izravan rezultat loše suradnje Microsofta i Googlea na ovom planu. Talk, Reader, Gmail… ništa od toga na ovoj platformi ne postoji u originalnom obliku. Dakle, za korištenje ovih servisa osuđeni ste na 3rd party rješenja koja za sada koliko-toliko zamjenjuju nativne. Čak je i YouTube aplikaciju za Windows Phone razvio sam Microsoft.

Naravno, mailove možete normalno koristiti unutar E-mail klijenta, no njegove su mogućnosti daleko ispod Gmail aplikacije na npr. Androidu ili iPhoneu.

Budući da su Google aplikacije neovisno o platformi iznimno popularne, Microsoft će na tom polju morati učiniti dodatni napor kako bi proširio krug potencijalnih kupaca.

Office




Jedna od prednosti Windows Phone platforme općenito je i natvina podrška za Microsoft Office alate čak i na najjeftinijim uređajima. Tako je već prije bilo moguće koristiti Word, Excel i PowerPoint aplikacije za pregled i uređivanje dokumenata bez posebne nadoplate, što inače zna biti čest slučaj kod konkurencije.

Novi mobilni Office omogućuje jednostavniju sinkronizaciju svih dokumenata među različitim uređajima s Microsoftovim operativnim sustavima (Windows i Windows RT) te integraciju sa SkydDrive Office 365 servisima.

Multimedija




Glazba i video. To je naziv huba unutar kojeg imamo pjesme, video isječke/filmove i podcaste, a unutar njega moguće je integrirati i YouTube aplikaciju. Dobro je što se sada video zapisi i glazbene datoteke mogu normalno dodavati putem USB kabela, dok je prije bilo potrebno koristiti iritantnu Zune aplikaciju.



Tako je sada na Windows Phone uređaju moguće jednostavno prebaciti i gledati DivX video bez suvišne konverzije putem Zunea, što je bilo potrebno na WP7 OS-u. Isto vrijedi i za glazbu koja se može integrirati s trgovinom glazbe, što u Hrvatskoj za sada nije podržano.

Screenshotovi


Ovo možda nije toliko često korištena funkcija, no mnogi su ju s nestrpljenjem očekivali, a zašto i ne bi kad je ona sastavni dio svih drugih operativnih sustava. Istina, čak je i Android sve do 4.0 verzije bio uskraćen za ovu funkcionalnost koja se do tada izvodila raznim vratolomijama i uz pomoć crne magije.

Dakle, screeenshotovi iliti slike zaslona, koliko vam god bile nepotrebne, uzimaju se tako da istovremeno pritisnete tipku za uključivanje i središnju Windows tipku ispod zaslona. Ova kombinacija i nije baš zgodna jer je različit osjećaj pritiska na fizičku i kapacitivnu tipku.

Uređaj ove slike sprema u „Photos“ hub mapu, odnosno u album sa screenshotovima.

Hrvatski jezik






Uz hrvatski, Widnows Phone 8 donosi ukupno 50 jezika sučelja i 60 jezika podržanih unutar tipkovnice. Pristup dijakritičkim znakovima je omogućen na klasičan način, dakle duljim pritiskom na odgovarajuću tipku bez crtice/kvačice. Dodatno, sama hrvatska tipkovnica u svom rasporedu ima i dvije dodatne tipke (Đ i Ć), što i neće biti od prevelike koristi, s obzirom da Č i Š ponovo moramo tražiti pod slovom C.

Povezivanje i sinkronizacija




Do sada sam se imao priliku se poigrati s većim brojem Windows Phone 7 uređaja, a ono što me kod ove platforme najviše živciralo je način povezivanja na računalo i sinkronizacija. Vidljivo je da je Microsoft bio prilično opsjednut kontrolom i restrikcijama, što je, usput rečeno, pokupio od Applea. Štoviše, u ovom je segmentu išao korak dalje i onemogućio čak i jednosmjerni MTP protokol koji na iOS uređajima inače sasvim pristojno radi. Za prebacivanje sadržaja s računala na WP7 uređaj i obrnuto, bilo je potrebno koristiti Zune aplikaciju koja je jednako toliko iritantna koliko i sama činjenica da nije bio omogućen najjednostavniji način.

Drago mi je što je Microsoft sada naučio lekciju, pa tako na Windows Phone 8 uređajima imamo normalne MTP i USB mass storage prokole koje inače već godinama koristimo na ostalim platformama. Sukladno tome, sadržaj se prebacuje uobičajenim drag-and-drop načinom, a kao rezultat integracije s desktop Windowsima omogućena je i sinkronizacija glazbe s Windows Media Playerom.

Velika zamjerka ide na račun WIFi-a koji se isključuje čim se isključi osvjetljenje zaslona. To samo po sebi ne bi bio problem kada bi postojala opcija za forsiranje WiFi veze, što ovdje nije slučaj. Dakle, ako želite primati mailove, instant poruke ili bilo koje push obavijesti dok je zaslon isključen, uređaj će trošiti vaš paket podatkovnog prometa. Ovo dodatno komplicira korištenje Skypea i ostalih VoIP/chat  serivsa, a negativno utječe i općenito na primanje push obavijesti.

Dopuna (11.12.2012.) Microsoft je objavio da upravo kreće prva nadogradnja Windows Phone 8 OS-a koja ispravlja navedene propuste u vezi odspajanja WiFi-a dok je zaslon zaključan.

OTA nadogradnje


Windows Phone 8 donosi i jednu veliku novost, koja je odavno sastavni dio Android i iOS svijeta. Naime, Microsoft je u novi OS ugradio mogućnost bežične nadogradnje softvera putem WiFi-a, što u WP7 verziji nije postojalo. Kada je određena dogradnja dostupna, primit ćete obavijest i izabrati želite li automatsko ili ručno preuzimanje nadogradnje sustava.

Backup i Skydrive


Kvalitetna integracija sustava za sigurnosne kopije aplikacija, sadržaja i osobnih podataka od velike je važnosti na svakom operativnom sustavu. Tako sada Windows Phone omogućuje backup važnih podataka, aplikacija, fotografija, pa čak i video isječaka u Microsoftov SkyDrive cloud servis.

Integracija Skydrive servisa je izvedena vrlo kvalitetno i funkcionira besprijekorno. Microsoft svojim korisnicima nudi 7 GB besplatnog prostora za pohranu u oblaku, što bismo mogli nazvati velikodušnim jer, primjerice, Google i Apple nude 5 GB.

Zaključak


Windows Phone 8 predstavlja osjetan napredak i odmak od prethodne generacije ovog operativnog sustava. Premda razlika u fluidnosti samog sučelja nije prevelika, primjetno je da se aplikacije otvaraju brže, za što je također zaslužan i dvojezgreni procesor. Samim time što je Microsoft u novoj verziji WP8 OS-a omogućio korištenje dvojezgrenih procesora, ovoj je platformi je upuhao dodatni vjetar u leđa što bi se najviše trebalo osjetiti u igrama koje također zaostaju za vodećim platformama.

Novi početni zaslon sada bolje iskorištava površinu, a izbor više dimenzija pločica, kao i nove boje, dodatno uveseljavaju sučelje kojem su u prošloj verziji mnogi zamjerali monotoniju. Omogućavanje normalnog povezivanja s drugim uređajima i potpuno izbacivanje Zune softvera za sinkronizaciju sadržaja, obradovati će mnoge.

Sve u svemu, Windows Phone u novoj verziji smanjuje zaostatak za svojim konkurentima iOS-om i Androidom, no trebat će još dosta vremena i truda da bi ih sustigao i da bi im po ukupnoj upotrebljivosti mogao kvalitetno parirati.

Vidljivo je da Microsoft igra na kartu povezanosti i integracije s desktop i tablet računalima što će zbog korištenja istog koda olakšati razvoj aplikacija, no tek treba vidjeti kako će na to reagirati developerska zajednica. Više od 100.000 aplikacija u Windows Storeu za jedan novi početak ne zvuči loše, no s obzirom na trenutni tržišni udio od 2,4%, jasno je da Microsoft još uvijek ima pune ruke posla.