Xiaomi Redmi Note 9 Pro - Recenzija



Prebacit se s uređaja od 10.000 kn na onaj od 2000 obično je solidna šok terapija i spuštanje na zemlju. No unatoč tome, vrijeme prilagodbe na neusporedivo povoljniji uređaj sa zaista jednog od najboljih smartfona koje smo isprobali do sad, Huaweija P40 Pro Plus, nije toliko dugo trajalo.

Xiaomi je uvijek bio kralj u ovom segmentu i toplo preporučamo njihove modele kao best buy u cjenovnom razredu do 200 ili 300 eura, jer to je obično neki rang kojeg ljudi traže kad brzinski hoće solidan uređaj s dvije godine garancije, a ne žele izdvojiti previše ili bez razloga produžiti pretplatu.

Da se razumijemo, uzmemo li u obzir oglasnike, bilo bi tu dosta konkurentnih starijih top modela, ali ne žele se svi upuštati u avanturu i kupnju rabljenih modela, tako da je ovom uređaju konkurencija nedavno testirani Huawei P40 Lite ili recimo Samsungov Galaxy A51, a od kojih je ovaj definitivno bolji u određenim segmentima. Doći ćemo i do toga nešto kasnije.

Za 1900 kn dobivate relativno velik uređaj sa 6,67” dijagonalom zaslona, vrlo sposobnom 64 MP kamerom i Snapdragon 730 procesorom, ali i 6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije. Sve to upakirano je u lijepo kućište, a tu je i 30W brzi punjač. Dovoljno razloga da se pojavi i kod nas na testu, pa makar malo kasnije nego što su neki očekivali.



PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrlo dobar zaslon

Slabiji vibro motor







Odlična autonomija

Manji problemi s gestama







30W brzo punjenje








Odlična 64 MP kamera








Omjer uloženo/dobiveno








GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

165.8 x 76.7 x 8.8 mm







Masa

209 grama







Zaslon

6,67″ IPS LCD 1080x2400, 395 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 720G







CPU

2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver







RAM

6 GB







Interna memorija

64/128 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0, USB-C, DLNA, OTG, NFC







Otporan na vodu

Ne







Brzo/bežično/reverzibilno punjenje

30W/ne/ne







OS

Android 10/MIUI 11







Kamera

Kamera 64 MP f/1.9, 1/1.72″, 8 MP f/2.2 ultra-širokokutna, 5 MP f/2.4 makro, 2 MP senzor dubine, 8K video







Prednja kamera

16 MP, f/2.5, 1/3.06"







Baterija

5020 mAh







Cijena





Dizajn, kućište i ergonomija


Više je varijatni Redmi serije, a naša Note 9 Pro izvedba je najveća od njih. 6,67” zaslon razvučen je od ruba do ruba, bez zuba. Kamera se smjestila centralno u rupicu na vrhu, a povrh nje ćete pronaći slušalicu i LED-icu za obavijesti na koju smo svi već pomalo zaboravili.

Izrađen je od plastike, ali ne ostavlja tako jeftin dojam u ruci, dapače. Vizualno bih rekao da je vrlo atraktivan, pogotovo u ovoj bijeloj varijanti. Istina, ta bijela je pomalo “prljavo bijela” i više vuče na sivkastu, ali nismo mi birali nazive.



Na poleđini imamo i finu grbu u kojoj su se smjestile čak 4 kamere. Ostatak poleđine je vrlo čist s ugraviranim Redmi logotipom.

Tipke su se smjestile na desni bok uređaja na dohvat palca. Možda su mrvicu previsoko za moj gušt, ali neću previše prigovarati jer su na pravoj strani. Unutar tipke za uključivanje smjestio se i čitač otiska prstiju. Na dnu imamo USB-C i zvučnik, ali i 3,5 mm izlaz za slušalice kojeg uvijek rado vidimo na uređajima. Utor za dvije SIM kartice i proširivu memoriju smjestio se na lijevi bok.



U pakiranju uređaja pronaći ćete i zaštitnu masku koju uvijek volimo vidjeti isporučenu odmah uz uređaj jer nisu svi pretjerano spretni, pogotovo kad su ovolikih dimenzija i skliski.

A i zaštitit ćete ga od packanja jer je unatoč bijeloj izvedbi, magnet za otiske prstiju koji se savršeno vide čim uređaj primite u ruku. Ništa na što nismo do sada navikli.


Zaslon


IPS LCD proširene FullHD rezolucije razvučen je od ruba do ruba, bez zuba. Ima dobar prikaz čak i na suncu, odlične kutove vidljivosti, a za pohvalu je i to što možete osvjetljenje vrlo nisko spustiti tako da vam uređaj ne blješti u mraku.

Na 6,67” dijagonali, 1080x2400 piksela rezultira s više nego solidnih 395 ppi. Uz to, zaslon je zaštićen Gorilla Glass 5 zaštitnim slojem.

Po zadanom načinu, boje zaslona prilagođavaju se automatski ovisno o ambijentu, a ukoliko to poželite, možete ga staviti na standardni način u kojem boje nisu prezasićene i izgledaju vrlo realno, za svaku pohvalu pogotovo za ovaj cijenovni rang.

Kontrast, naravno, nije na razini OLED zaslona, ali to nije niti očekivano. Jedina mana LCD zaslona kod uređaja s rupicom za kameru je u tome što na svjetlijim pozadinama možete vidjeti male imperfekcije uzrokovane pozadinskim osvjetljenjem kakvog koriste ovakvi zasloni. Nije to ništa strašno, ali valja napomenuti.

Nemate mogućnost korištenja Always On funkcije zaslona, ali s obzirom da imate LED-icu za obavijesti, to nije toliki problem uopće.

Hardver i performanse


Ovo je prvi uređaj na našem testu s Qualcommovim Snapdragon 720G procesorom i možemo reći da smo ostali ugodno iznenađeni s njime. Izrađen je u 8nm procesu i donosi nam 8 jezgri od kojih su 2 snažnije Kryo 465 na taktu od 2,3 GHz zadužene za najteže zadatke, a 6 štedljivijih Kryo 465 Silver na taktu od 1,8 GHz za sve ostale.

Imamo i 6 GB RAM-a, što se pokazalo dostatnim za sve zadatke kojima smo upregnuli ovaj uređaj, ali i 128 GB interne memorije. U prodaji je još i model sa 64 GB interne memorije, ali s obzirom da je ovaj veći tek stotinjak kuna skuplji, toplo savjetujemo da se protegnete i uzmete njega.

Pokušali smo zaigrati neke od najnovijih igraćih naslova na njemu i sve ih je zavrtio bez ikakvih problema. Možda nije ta razina kao na top modelima, ali je definitivno jako dobra i neće baš svi primijetiti razliku.

S kvalitetom signala nismo imali problema, štoviše, rekli bi da je vrlo dobra, ali manji prigovori idu na glasnoću slušalice. Mogla je biti i nešto glasnija, tako da ćete u bučnijim okruženjima imati manjih problema čuti vašeg sugovornika ako ne priča dovoljno glasno.

Svi klasični načini povezivanja su tu, uključujući čak i FM Radio i 3,5 mm izlaz za slušalice, kao i infracrveno koje služi kao univerzalni daljinski. Imamo i LED-icu za obavijesti, tako da što se nas tiče, svi standardi su zadovoljeni.

Čitač otiska prstiju smješten je u tipku za uključivanje i vrlo je brz i precizan. Štivše, nerijetko čak i prebrz i previše precizan tako da bih ga otključao i nekad kad nisam to planirao. Definitivno brži i precizniji od modernih smještenih ispod samog zaslona.

Otključavanje putem lica nije biometrijsko, tako da savjetujemo da takav način zaključavanja uređaja ne koristite ako želite zaštiti vaš uređaj.

Softver i sučelje


MIUI u posljednjoj 11-toj inačici temeljen je na Androidu 10 i jedno je od bogatijih sučelja na tržištu. Nudi pregršt trikova i dosjetki, zbog čega je omiljeno sučelje mnogima.

Ipak, i on je ostao zakinut za neke funkcije koje su morale biti uklonjene da bi se zadovoljili strogi standardi Europske Unije. Primjerice, nemate više mogućnost snimanja razgovora nativno kao što ste imali na prijašnjim verzijama. Šteta što ta ista Unija ne prisili neke na USB-C utor i dovede reda među operatere do kraja što je već pokušala nekoliko puta.



Svejedno, sučelje je dosta pojednostavljeno i vizualno dotjerano tako da izgleda moderno, a istovremeno funkcionalno. Na naš primjerak instalirali ssmo Poco launcher, onaj kakvog možete pronaći na Xiomijevoj Pocophone seriji, i to iz razloga što MIUI standardno nema ladicu za aplikacije. A i zgodan je dodatak što možete dvaput tapnuti na prazno mjesto na zaslonu da ga isključite jer je spomenuti čitač otiska prstiju toliko brz da bih ga povremeno istovremeno isključio i ponovno uključio.

Postavke uređaja su lijepo raspoređene i vrlo lako se snaći u njima, bez obzira s kojeg uređaja prelazite, a u ostalom, dostupna vam je i tražilica postavki ako se ne snađete bez nje.

Možete podesiti i izgled statusne trake, ovisno o tome smeta li vas rupica za kameru. Tako primjerice imate na izbor čak tri opcije. Prva je standardna tako da se rupica jasno vidi, druga je da ju djelomice sakrijete pa vam uređaj izgleda kao da ima zub na vrhu, što mi doduše nema nikakve logike, a treća je da se statusna traka cijela zacrni i poravna s donjim rubom rupice. U potonjem slučaju na izbor imate čak i opciju da cijelu statusnu traku pomaknete dolje, ili da je zadržite unutar tog crnog dijela. Xiaomi je očito mislio na apsolutno sve situacije moguće i to je za pohvalu.


Kamera


Premda Redmi Note 9 Pro dolazi s istom kamerom kao i osjetno skuplji Xioamijev Poco F2, zbog nešto slabijeg procesora nećete dobiti baš potpuno iste rezultate. Ipak, za ovaj cjenovni rang, kamera se pokazala i više nego dobrom, dapače.

Primarnu kameru pogoni relativno velik 1/1,72” 64 MP senzor, još uvijek nepoznatog proizvođača. Šuška se da je Samsungov, ali to nam u konačnici nije niti toliko bitno. Donosi f/1.9 otvor blende i 64 MP fotografije, koje u zadanom načinu sažima u 16 MP. Tim trikom danas se služe svi proizvođači smartfona u mobilnoj industriji izuzev Applea od kojeg to isto možemo očekivati ove ili iduće godine.



U paketu dolaze još 3 kamere, od kojih niti jedna nije telefoto. Za takav tip fotografija Xaiomi je iskoristio “višak” megapiksela primarne i nudi digitalno uvećanje 2x uz minimalan gubitak kvalitete. Štoviše, u tom trenutku koristi samo srednjišnji dio senzora i tu ne govorimo o digitalnom uvećnju već o cropu na senzoru, a to je nešto drukčija priča. U svakom slučaju i ovakve fotografije su vrlo iskoristive u svim uvjetima u kojima imamo dovoljno svjetla.



Sljedeća kamera po redu je ultraširokokutna koja kvalitetom osjetno odskače od primarne, ali je ipak dovoljno dobra da je iskoristiva u svim skučenim prostorima ili kad se ne možete udaljiti od subjekta fotografiranja. Također će poslužiti kad poželite neku drugu perspektivu kao što možete vidjeti iz primjera fotografija. Ima lošiji dinamički raspon i prikaz boja, ali i manje svjetla upija zahvaljujući lošijem senzoru i manjem f/2.2 otvoru blende. Nećemo joj više prigovarati jer nam je draže da je prisutna u bilo kakvom obliku nego da je nema uopće.



Sljedeća je 5 MP macro kamera s f/2.4 otvorom blende i autofokusom! Ovo je veliko iznenađenje jer macro kamere najčešće dolaze s fiksnim fokusom, pogotovo u ovom cijenovnom rangu. Vrlo zgodna za fotografiranje sitnih predmeta ili bilo čega s vrlo male udaljenosti od svega par centimetara. Definitivno je iskoristiva u svim uvjetima s dobrim osvjetljenjem i s njom možete dobiti umjetničke fotografije kakve s primarnom kamerom ne možete.

Posljednja je 2 MP senzor dubine, zadužen kao pripomoć u kreiranju umjetnog bokeh efekta tako da sve vaše Instagram fotke izgledaju donekle kao da su uhvaćene profesionalnim fotoaparatom. Ovakav bokeh efekt zamućene pozadine možete dobiti i selfie kamerom, premda ona nema pripomoć ovakvog posebnog senzora. Svejedno i sa selfijima smo bili donekle zadovoljni, ništa specijalno ili neočekivano, u rangu s cijenovnim razredom.



U noćnim uvjetima će vas primarna kamera poslužiti, iako definitivno od nje ne možete očekivati previše. Dok na raspolaganju imate koliko-toliko ulične rasvjete, rezultati će biti iskoristivi.

Video se konačno snima u 4K rezoluciji iako u tom slučaju nema nikakve elektroničke stabilizacije. To bi značilo da je pogodan za mirnije situacije kad ne morate hodati s uređajem ili snimati akciju. Za takve prilike savjetujemo spuštanje na FullHD rezoluciju kad vam elektronička stabilizacija može pripomoći.

Ima dovoljno dobar dinamički raspon i pristojnu količinu detalja premda se vidi velika količina umjetnog preizoštravanja, ali od kakvog problema boluju i neusporedivo skuplji uređaji na tržištu.


Baterija


5020 mAh u kombinaciji s odličnim Snapdragonom 720G i vrlo štedljivim MIUI-jem rezultiralo je s odličnom autonomijom kakvu bi voljeli vidjeti na svim smartfonima.
Bez problema bih ga koristio cijeli dan samo s jednim punjenjem, a bilo je slučajeva da je baterija potrajala čak i drugi dan i to do kasnih poslijepodnevnih sati. Sve to naravno zavisi o masi faktora i načinu korištenja uređaja, ali smatramo da ćete bez obzira na sve to biti i više nego zadovoljni s ovim uređajem.

Uz to, u pakiranju dobivate i 30W punjač, a to je pravo iznenađenje za ovakav uređaj. Neusporedivo skuplji uređaji na tržištu dolaze sa slabijim punjačima u pakiranju i ovoga puta skidamo Xiaomiju kapu na ovom potezu.

Naravno, s obzirom na vrlo velik kapacitet baterije, trebat će mu ipak nešto više od sat i pol vremena da se napuni od 0-100%, ali imajući u vidu da će vam 20-ak minuta na punjaču u popodnevnim satima biti vjerojatno dovoljno da vam uređaj izdrži do kraja dana, to je sasvim ok.
Nažalost nema mogućnost bežičnog punjenja, ali to i nije očekivano za ovakva uređaj.

Zaključak


Xiaomi je još jednom potvrdio da je kralj ovog cijenovnog razreda jer već nekoliko godina za redom oduševljava sa serijom vrlo povoljnih uređaja koji donose mnoge stvari iz srednje klase u ovu nižu. Definitivno ne možemo reći da je dobar kao i top modeli, ali isto tako sam se s jednog od najboljih uređaja današnjice relativno lako prebacio na njega, a to nije mala stvar.

Donosi vrlo atraktivno kućište i jako dobar zaslon rastegnut od ruba do ruba, bez zuba. Možda nije vodootporan, ali zato vam je na raspolaganju 3,5 mm izlaz za slušalice i odličan Snapdragon 720G u kombinaciji sa 6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, a to je dobra podloga čak i za budućnost. Ima i odličnu primarnu 64 MP kameru potpomognutu s vrlo zgodnom ultraširokokutnom i macro kamerom te senzorom za dubinu, ali i odličnu autonomiju koju vrlo brzo i efikasno možete produžiti sa svega par minuta na 30W punjaču.

Ukratko, za 1900 kn dobivate vrhunski uređaj s tek par sitnih nedostataka poput malo slabije vibracije ili agresivnog MIUI-a kojeg možete pripitomiti s par jednostavnih trikova. Što se nas tiče, ovo je bestbuy uređaj u ovom rangu ukoliko ga kupujete u nekoj od trgovina.

Ako u igru ulaze i pretplate kod operatera, razna produženja ugovora i slično, mogli bi se pronaći u dilemi, odnosno trilemi i uzeti u obzir Samsung Galaxy A51 koji donosi nešto popularnije Samsungovo sučelje na koje je naviklo više ljudi, ali i osjetno slabiji procesor. Također, tu je i Huawei P40 Lite koji je najsnažniji od trojice, ali ne donosi Googleove servise u startu što je jedan veći kompromis na kojeg možete ili ne morate pristati, ovisno o tome hoćete li ih nakandno instalirati.

Najbolju ponudu Xiaomi i Redmi mobitela potražite na mobis.hr

Video recenzija