Android Recenzije

ZTE Axon 7 - Recenzija

zte-axon-7-recenzija-test

Napomena: uređaj koji je testiran je prototip namijenjen američkom tržištu, stoga je detalje o prijemu signala potrebno uzeti s reazervom.

Prije 4 godine Google je predstavio Nexus 4. Bio je to uređaj koji je pokrenuo svojevrsni trend “jeftinih” top modela, odnosno uređaja koji dolaze s najjačim dostupnim hardverom, ali po nižoj cijeni od uobičajene. Ova priča ipak nije dugo potrajala i brzo je došao Nexus 6 koji je cjenovno bio pozicioniran kao i najskuplji top modeli renomiranih proizvođača, a ta se praksa zadržala i u njihovoj najnovijoj Pixel liniji smartfona.

Na svu sreću, mnogi Kineski proizvođači su objeručke prigrlili ideju jeftinog flagshipa, a najpoznatiji predstavnik takve linije “jeftinih” top modela je definitivno OnePlus, čiji smo treći model već toliko puta nahvalili da bi bio red da nam idući model poklone.

No kao što smo već rekli, OnePlus nije jedini takav proizvođač. Vidjeli smo da sličan pristup imaju Xiaomi i LeEco, a od nedavno im se pridružio i ZTE, kineski proizvođač, na našem tržištu vjerojatno najpoznatiji po Blade liniji. Ima relativno široku paletu uređaja i jednako toliko bogatu povijest, a prošle je godine krenuo s novom Axon linijom smartfona.

Ovogodišnji top model, Axon 7, savršeno odgovara priči pristupačnog top modela iliti flagshipa. Pokreće ga još uvijek jedan od najjačih procesora, Snapdragon 820, u kombinaciji s 4 GB RAM-a, a tu je i 64 GB interne memorije. Uz QHD AMOLED zaslon, stereo zvučnike, proširivu memoriju, ali i trogodišnje jamstvo koje pokriva čak i razbijanje zaslona i oštećenje vode, čini se kao uređaj koji si trebao zaintrigirati mnoge.

Ima li ZTE novog konja za utrku i kakav je Axon 7 pored samih specifikacija, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

151,7 x 75 x 7,9 mm







Masa

175 grama







Zaslon

5,5” AMOLED, 2560 x 1440, 538 ppi, Gorilla Glass 4







SoC

Qualcomm Snapdragon 820







CPU

Kryo 2,15 GHz; 2x Kryo 1,6 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, FM radio, USB OTG







Brzo punjenje

Da, Quick Charge 3.0







Bežičo punjenje

Ne







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

20 MP, f/1.8, OIS, 4K







Prednja kamera

Prednja kamera 8 MP, f/2.2, 1080p







Baterija

3250 mAh







Cijena

3499,00 kn







Najbolja ponuda na:








 



PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Dosta bugova u softveru (prototip)







Hardver i performanse








Izvrstan zaslon








Stereo zvučnici








Podržava microSD kartice i USB OTG








Trogodišnje jamstvo








Cijena








Dizajn, kućište i ergonomija


Recept za probijanje uređaja na tržištu svakako započinje s aluminijskim jednodijelnim kućištem, a toga se danas drže svi proizvođači. Oble konture blago podsjećaju na HTC-ove modele, što uostalom i nije toliko loše. Prednjom stranom dominira 5,5” zaslon s relativno tankim obrubima koji se čine još tanji zbog crne plastike oko zaslona. Ispod njega su kapacitivne navigacijske tipke, koje su definitivno mogle biti i malo veće ili barem pozadinski osvjetljene. LED-ica za obavijesti, kao i set senzora, skriveni su upravo u spomenutom crnom obrubu oko zaslona, a unutar rešetke gornjeg zvučnika smjestila se i prednja kamera.

Rešetke se protežu gotovo cijelom širinom uređaja i vizualno ostavljaju odličan dojam.
Fizičke tipke za kontrolu glasnoće i uključivanje uređaja smještene su na desni bok uređaja i lako ih je dohvatiti palcem desne ruke. Imaju pristojan hod i klik, baš kao što i priliči ovako izrađenom uređaju.



Utor za microSD i nano SIM kartice smjestio se unutar ladice na lijevom boku kućišta, a istovremeno je moguće koristiti dvije SIM kartice, ili jednu u kombinaciji s microSD karticom.
Postoje i određeni trikovi koji u ovakvim ladicama omogućuju korištenje dvije SIM kartice istovremeno s memorijskom karticom, ali mi se u takve eksperimente nismo željeli upuštati.

Punjenje se odvija putem USB-C utora koji je smješten na dno uređaja uz glavni mikrofon, a 3,5 mm utor je još uvijek živ i smješten je na vrh uz pomoćni mikrofon. Poleđina uređaja rezervirana je za klasične plastične trakice za antene, čitač otiska prsta, dvostruku LED bljeskalicu i 20 MP kameru.



Axon 7 u ruci leži vrlo dobro, barem dok nemate potpuno suhe ruke jer ćete ga u tom slučaju, zbog njegovih oblina, vrlo lako ispustiti. Srećom, u pakiranju s uređajem dobit ćete i silikonsku zaštitnu masku koju toplo preporučujem da iskoristite, bez obzira na garanciju, o čemu će biti riječi malo kasnije.
Zaslon

AMOLED zaslon dolazi u QHD rezoluciji, odnosno 2560 x 1440 točaka. To na 5,5” rezultira s iznimno oštrih 538 ppi, no povrh same rezolucije nas najviše zanima prikaz, a on je odličan.
Kutovi vidljivosti i kontrast su na najvišem nivou, što i priliči AMOLED zaslonima, a odlična je i vidljivost na suncu. Boje nisu pretjerano naglašene, a možete ih čak i podesiti po vlastitoj želji u postavkama uređaja. I minimalno osvjetljenje zaslona spušteno je vrlo nisko, što znači da neće previše zamarati oči čak i u mrklom mraku. Zaslon je zaštićen Gorilla Glass 4 zaštitnim slojem koje je, usput rečeno, i blago zaobljeno na rubovima (2.5D).

Hardver i performanse


Axon 7 je pokretan trenutno jednim od najjačih procesora na tržištu, Snapdragonom 820. Vidjeli smo da se na tržištu pojavljuju i prvi uređaji s novijim Snapdragonom 821, ali razlika između ova dva procesora vidljiva je jedino u benchmark testovima, dok je u svakodnevnom korištenju vjerojatno nitko neće primijetiti.

S ovim SoC-om i njegovim mogućnostima već smo se upoznali, a riječ je o četverojezgrenom procesoru kojem dvije Kryo jezgre kucaju na 1,6 GHz, a druge dvije na 2,15 GHz. Za grafički dio posla brine se Adreno 530 GPU, a to u kombinaciji s 4 GB RAM-a čini praktički identičan pogon kao i u HTC-a 10 ili LG-a G5.

64 GB interne memorije bi iduće godine trebao postati standard na svim top modelima, a Axon 7 ih ima već sada. Uz proširivu memoriju ovo se čini kao hardverski odličan uređaj koji bi trebao dobro poslužiti par godina.

antutu-1 antutu-2

Čitač otiska prsta je iznimno brz i vrlo precizan. Ima i boljih na tržištu, ali definitivno spada među najbrže koje sam do sada isprobao. Zbog njegovog smještaja na poleđini uređaja, to moći ćete ga koristiti jedino kad uređaj primite u ruku, ali ne i dok leži na stolu. Ovisno o tome kako koristite vaš uređaj, ovo vam može ili ne mora biti nedostatak.

Zvučnici su pak priča za sebe i moram priznati da sam ostao iznenađen. Vrlo su glasni, ali i vrlo kvalitetni, pogotovo za ovaj cjenovni rang. Štoviše, par puta sam, gledajući YouTube video, pomislio da još neki uređaj svira negdje u pozadini, ne kasnije sam shvatio da je to zapravo zvuk koji dopire iz zvučnika. Zbilja jedno vrlo ugodno iskustvo i volio bih kad bi svi uređaji imali ovako dobre stereo zvučnike.

Za pohvalu je i 3,5 mm izlaz, i to ne zato što ga ovaj uređaj ima, već zato što je ostvaruje odličan zvuk. Kvalitetom je vrlo blizu HTC-u 10 i Galaxyju S7. No onaj dio koji definitivno nije za pohvalu jest prijam signala. Iako je ovo preprodukcijski model, i mogući su bugovi koji će se naknadno ispraviti softverski. Nakon dvosatnog surfanja, shvatio sam da nisam jedini, a hoće li ZTE pustiti nadogradnju koja će popraviti situaciju, to ćemo tek vidjeti.
Ukratko, ukoliko se nalazite u gradu gdje je pokrivenost signalnom vrhunska, vjerojatno nećete imati apsolutno nikakvih problema. No, čim se približite rubnim dijelovima grada, očekujte da ćete umjesto 4g mreže, hvatati 3g ili čak Edge. Osjetna su i prebacivanja signala sa stanice na stanicu ukoliko pričate i vozite se. Iako nećete osjetiti da je vaš uređaj to napravio, sugovornici će vas nerijetko izgubiti i neće čuti baš ništa što govorite, pa ćete morati ponoviti poziv. Ovo mi se toliko puta dogodilo posljednjih desetak dana, da je stvarno postalo iritantno. Naravno, ZTE je svjestan ovoga i nadamo se skorašnjoj nadogradnji koja će ove bugove ispraviti.

Također, nije baš jasno na koji način funkcionira WiFi. Iako sjedim na svega 2 metra od routera, a Axon 7 ima jednu od najjačih WiFi antena koje sam isprobao, svakih par minuta se prebacuje se na 4G i obrnuto. Ovo definitivno ne može biti hardverski kvar i vjerojatno je pitanje vremena kad će ZTE pustiti nadogradnju koja će riješiti i ovaj bug.

Softver


Kao i mnogi drugi proizvođači Androida, ZTE ima vlastitu verziju sučelja koju instalira na svoje uređaje. Ovdje je riječ o MiFavour 4.0 sučelju temeljenom na Android 6.0 Marshmallow.

Koncipirano u iOS stilu, dakle dolazi bez klasičnog izbornika s aplikacijama. Ukoliko vam se to ne sviđa, lako možete instalirati jedan od bezbroj launchera koji ga vraćaju.
MiFavour donosi vrlo bogat paket prilagodbi, a mnoge od njih smatram vrlo zgodnima.

columns="4"

Već pri prvom uključivanju uređaja shvatit ćete da na zaključanom zaslonu ne vidite pristigle obavijesti. Možete ih vidjeti ukoliko pritisnete na ikonu zvonca u gornjoj lijevoj polovici zaslona, i tako svaki put kad ih želite pogledati. Čim zaključate uređaj i dobijete novu obavijest, morat ćete ga ili otključati ili stisnuti na to zvonce da uopće vidite tko ili što vam je poslao.

I obavijesni centar je blago redizajniran. Pri prvom povlačenju trake s obavijestima dostupno je pet prečaca koje možete posložiti po vlastitoj želji, a ostatku pristupate s još jednim povlačenjem. Postavke su također blago redizajnirane. Dodan je zaseban tab s najčešće korištenim postavkama, odnosno barem se tako zove. To je set od 12 postavki koje ZTE smatra da ćete najčešće koristiti, a unatoč tome što se zove “najčešće korištene postavke”, one se neće prilagođavati vašem korištenju. Šteta, jer izgleda kao vrlo zgodan koncept, mada mu trenutno ne vidim svrhu jer praktički istim tim postavkama mogu pristupiti i u obavijesnom centru.

columns="4"

Drugi tab otkriva klasične Android postavke s pristojnom dozom dodatnih trikova i dosjetki.
Možete dodati tzv. Mi-Pop gumb, odnosno plutajuću ikonu gumba po vašem odabiru. On će se uvijek nalaziti na zaslonu, gdje god ga smjestili.

Postoje i razne geste kojima prevrtanjem i trešnjom uređaja uključujete razne opcije poput bljeskalice i sličnog. ZTE je čak i dizajnirao vlastito otključavanje uređaja glasovnom naredbom. Ne vidim posebno korisnu primjenu ove koncepcije, jer prije izdavanja glasovne naredbe morate pritisnuti back tipku na zaslonu zaključavanja.

columns="4"

Ono što definitivno ima smisla je prilagodba rasporeda navigacijskih tipki. Tako klasičan raspored gdje je lijeva tipka za povratak, a desna za multitasking, možete promijeniti u obrnuti, odnosno onakav kakav je u početku bio kad je Android tek izašao.
No sve te prilagodbe očito traže i jednu dozu poliranja jer s vremena na vrijeme cijeli uređaj počne neobjašnjivo zastajkivati. Kad sve radi kako spada, rekao bih da apsolutno nema nikakve razlike u brzini između njega i mog HTC-a 10. Ali kad počne zastajkivati, najčešće se dogodi upravo u trenutku kad pristignu dvije obavijesti od jednom, što je pak povezano s već spomenutim problemima sa signalom, onda zastane na dobrih par sekundi dok se sve ne vrati u normalu. Vjerujem da su ovo mane samo našeg preprodukcijskog testnog primjerka, što bi se u prodajnom svakako trebalo ispraviti.

Kamera


ZTE se ovoga puta odlučio na 20 MP Samsungov ISOCELL senzor u kombinaciji s f/1.8 otvorom blende. Na papiru vrlo obećavajuće, ali u praksi ipak ne ispunjava očekivanja.
Svejedno, riječ je od vrlo dobroj kameri, u rangu prošlogodišnjih top modela.
Sučelje je fino ušminkano i nudi pristojan set načina fotografiranja kao i onaj s ručnim kontrolama. Moguće je snimati 4K video, pa čak i odabrati u kojem codecu, što je za poznatije proizvođače apsolutna nepoznanica.



Kvaliteta fotografija je na vrlo visokom nivou, no ipak očigledno zaostaje za top modelima poput HTC-a 10 ili Galaxyja S7. Najveći problemi se opet očituju upravo u softveru, i opet vjerujemo da bi naredna softverska nadogradnja trebala popraviti neke stvari.

Primjerice, crvena boja uhvaćena na fotografijama nema gotovo nikakve veze s onom u stvarnosti. Da kojim slučajem imam žensko oko, vjerojatno bih rekao da je fotografirana jabuka boje jagode, ili nešto slično. Količina detalja je pak na vrlo visokom nivou, posebno u uvjetima dobrog osvjetljenja. Solidan je i dinamički raspon, što doduše ne možemo reći i za prednju kameru na kojoj je isti zapravo loš.

Ukoliko se iza vas nalazi nebo, vjerojatnost je takva da neće biti ili neba, ili vas, ovisno hoćete li previše posvijetliti ili potamniti fotografiju, ali u svim ostalim uvjetima će vas poslužiti sasvim pristojno.

Zahvaljujući optičkoj stabilizaciji, ali i velikom f/1.8 otvoru blende, u noćnim uvjetima ćete dobiti sasvim kvalitetne fotografije. Kvaliteta videa je na sličnom nivou kao i kvaliteta fotografija. Detalja ima dovoljno, ali opet se problemi očituju u niskom dinamičkom rasponu kao i u reprodukciji boja. Bez obzira na hardverske prednosti, softverski bi to još moglo biti malo bolje ispeglano, ali generalno za ovaj cjenovni rang, to je sasvim u redu.


Baterija


3250 mAh u današnje vrijeme nije puno, ali definitivno nije ni malo. Ovaj kapacitet će vas poslužiti kroz cijeli dan korištenja bez problema. Oni malo zahtjevniji vjerojatno će prije potražiti punjač, a neki malo manje zahtjevni će možda uspjeti nagurati i dva dana korištenja.
S obzirom da nema brojača uključenog zaslona u postavkama, moja pretpostavka je da se ovdje radi o nekih 4h uključenog zaslona mojim načinom korištenja, jer otprilike jednako toliko bi mi izdržao i moj HTC 10. Priložen je i Quick Charge 3.0 adapter, a po mojem mjerenju od 0 do 50% bi došao za manje od 30 minuta, što je neko klasično vrijeme punjenja današnjih Androida.

Zaključak


ZTE Axon 7 je hardverski zbilja jedan impresivan paket. Da je kojim slučajem umjesto ZTE loga tu Samsungov logo, vjerojatno bi cijeli koštao puno više od 3400 kn, što je preporučena maloprodajna cijena ovoga uređaja za hrvatsko tržište.

Ipak, uz Snapdragon 820, odličan AMOLED zaslon i stereo zvučnike, kvalitetu izrade i sve ostale prednosti, Axon 7 je pao na najosnovnijem testu komunikacija, barem ovaj predprodukcijski primjerak. Niska kvaliteta signala donijela je mnoge frustracije, uključujući i zastajkivanja u radu samog uređaja, kao i nekolicinu prekinutih poziva tijekom testiranja i bacila nepotrebnu mrlju na ovako dobar uređaj. Ukoliko je riječ o samo softverskom problemu koji bi se trebao riješiti u sljedećoj nadpgradnji, ovo će definitivno postati uređaj kojega ću toplo preporučiti apsolutno svima koji ciljaju na ovaj cjenovni rang.

zakljucak

Da se razumijemo, pored problema sa signalom, nije ovo savršen uređaj. Navigacijske tipke bi mogle biti malo veće i pozadinski osvijetljene, a softver cjelokupno traži pristojnu dozu poliranja, uključujući i algoritam kamere.
No opet, Axon 7 donosi i nešto što, barem ja osobno, po prvi put vidim u Hrvatskoj, a to je 3 godine specijalne garancije. Kad kažem specijalne, želim reći da će vam ZTE besplatno zamijeniti razbijeni zaslon, ukoliko prijavite štetu u roku od 6 mjeseci od dana kupnje. Isto tako će vam besplatno zamijeniti kompletno kućište ukoliko prijavite štetu u roku od 12 mjeseci od dana kupnje. A uz sve to, ukoliko se išta drugo desi uređaju, pokvari se sam od sebe, ili ga čak zalijete u kafiću, ili vam upadne u vodu, ZTE vam daje jamstvo od čak 3 godine.

Ovlašteni servis je osiguran i u Hrvatskoj, a riječ je o vrlo poznatom Agram servisu koji je između ostalih i službeni servis za LG, Samsung i mnoge druge proizvođače.
Isplati li se Axon 7 ovih para, trenutno je teško reći. No ukoliko se isprave problemi sa signalnom i softverom, čini se kao idealan Božićni poklon.

Najbolju ponudu ZTE mobitela potražite na Mobis.hr.

Video recenzija