Recenzije Windows

Acer Swift 7 - Recenzija

acer-swift-7-recenzija

Tržište smartfona i računala nikad nije bilo bliže jedno drugome kao što je to danas. Tableti postaju prava prijenosna računala, a prijenosna računala postaju tableti.
Acer Swift 7 ipak spada u kategoriju baš prijenosnika, odnosno ultrabooka, no svojim dimenzijama i portabilnosti definitivno može stati uz bok nekim većim tabletima u kombinaciji s fizičkom tipkovnicom.

Riječ je o trenutno najtanjem ultrabooku na svijetu, koji u debljini mjeri manje od 1 centimetra. Pokreće ga najnoviji Intelov i7 procesor mobilne M7 serije, sedme Kaby Lake generacije, koji u kombinaciji s 8 GB RAM-a čini hardverski moćniji sklop nego što smo očekivali.
Snagom parira čak i laptopima koje pokreće stariji ULV i7, a kao takav bez problema može poslužiti čak i za ozbiljniji rad.

Naravno, sve je to moguće u razumnom trajanju, jer Swift 7 definitivno nije predviđen za duge obrade videa, kreiranje 3D modela ili pak igricama, ali je zato savršen za prezentiranje raznih projekata ili za često i poduže unos teksta, proračunskih tablica i sl.

Kakav je Swift 7 pored pukih specifikacija, saznajte u nastavku recenzije.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

9,98 x 324,6 x 229,6 mm







Masa

1,1 kg







Zaslon

13,3" IPS LCD 1920 x 1080







Procesor

Intel Kaby Lake i7 M7-7Y75 @ 1,3 GHz






GPU

Intel Iris 615







RAM

8 GB LPDDR3







Interna memorija

256 GB M2 SSD







Portovi

2x USB-C + 3,5 mm







Povezivanje

10/100/1000 LAN + 802.11 a/b/g/n/ac + Bluetooth 4.1







Optički pogon

Ne







Čitač memorijskih kartica

Ne







OS

Windows 10







Kamera

1,3 MP/1080p







Zvučnici

2.0 sustav







Baterija

2700 mAh







Cijena

12.000 kuna







Ustupio

Acer










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Iznimno tanak i lagan

Samo dva USB-C porta







Kaby Lake i7 procesor

Sporo punjenje







Odličan zaslon

Ne puni se preko powerbanka







Veliki touchpad








Dobra autonomija








Iznimno tih








Dizajn i kućište


Acer se ovoga puta odlučio za aluminijsko kućište, a to i ne čudi s obzirom da Swift 7 spada u cjenovno višu kategoriju od klasičnih prijenosnika. Matirana površina je veliki magnet za otiske prstiju i jednom kad se zamulja, bit će potrebna finija krpica da ju obrišete, jer klasično brisanje majicom ili sličnim neće puno pomoći. Ipak, aluminijsko kućište u kombinaciji s oštrim konturama ostavljaju izuzetno upečatljiv dojam. Kvaliteta izrade je na vrlo visokoj razini i jednom kad je uređaj zaklopljen, nema straha da ćete laptop savinuti ili potrgati jačim pritiskom.



I pante zaslona su iznimno čvrste, tako da i za samo otvaranje zaslona morate upotrijebiti obje ruke. A kako i ne bi kad je cijeli laptop težak svega 1,25 kg. Jednom kad ga otklopite, primijetit ćete da je s dizajnerske strane na njemu primijenjen minimalistički pristup, i da nema Acerovog loga na zaslonu, teško da bi itko mogao reći o kojem se laptopu radi.

Tipkovnica je lijepo razvučena po cijeloj površini i nipošto ne možemo reći da je zbijena, zbog čega ćete na njemu praktički moći tipkati satima. S obzirom da je debljina cijelog laptopa svega 9,98 mm, a dobar dio te debljine odlazi na zaslon, tipkovnica ne može imati pretjerano dug hod, ali to je kompromis kojeg uvijek prihvaćate kupnjom jednog ultrabooka. Bilo bi lijepo kad bi tipkovnica imala pozadinsko osvjetljenje, ili kad bi bilo gdje na kućištu bili LED indikatori za caps ili num lock tipke. Ispod tipkovnice je i ogroman touchpad. Kad kažem ogroman, hoću reći da je površinom velik koliko i cijeli moj HTC 10. Sam touchpad je vrlo precizan i ugodan za rad, a možete ga podesiti po vlastitoj želji i definirati mu pristojan spektar gesti, te tako ukupnu funkcionalnost povećati do maksimuma.

Punjenje se odvija putem USB-C utora, a dva takva pronaći ćete na desnom boku uređaja. Uz njih je još samo 3,5 mm izlaz za slušalice. To ujedno znači da ćete danas za veliku većinu periferije morati koristiti adapter poput ovog Minixovog.



Riječ je o thunderbolt adapteru u koji istovremeno možete spojiti 2 USB 3.0 uređaja, SD karticu, Ethernet kabel, ali i HDMI monitor. Trenutno je iznimno malen broj uređaja koji standardno u sebi imaju USB-C, a većinom su to noviji smartfoni. Vremenom će se situacija definitivno popraviti iu bližoj budućnosti ćemo vjerojatno koristiti pristojnu količinu adaptera, bilo da se radi o onima koji će spajati vašu staru periferiju u USB-C, ili novu koja dolazi s USB-C portom, ali ju na vašem starijem računalu nećete imati gdje uključiti.

S donje strane uređaja imamo tek dvije rešetke koje skrivaju sasvim pristojne zvučnike. Štoviše, ugodno sam ostao iznenađen njihovom kvalitetom s obzirom na debljinu samog kućišta. Nemojte me krivo shvatiti, nisu to ništa specijalno kvalitetni zvučnici koji će zamijeniti vaše stolne, već sam jednostavno očekivao dosta lošiju situaciju nego što to je.

No najveća prednost ovakvog uređaja je njegova portabilnost, a koliko ga je lako negdje ponijeti, govori i činjenica da ga je vrlo lako strpati u veći fascikl zajedno s hrpom papira. Zbog njegove težine, koju možemo usporediti s par bilježnica debelih korica, ili možda dva rokovnika, nerijetko ćete zaboraviti da ga imate.

Zaslon


13,3” IPS LCD zaslon je jedna od najsvjetlijih točaka ovoga uređaja, doslovno i metaforički. Vidljivost na suncu je jako dobra za jedan prijenosnik, tako da sam ga bez problema mogao koristiti na terasi obližnjeg kafića za vrijeme lijepog sunčanog dana.
To ipak ne znači da ćete se najugodnije zavaliti na plažu i gledati filmove jer je površina zaslona sjajna, odnosno dosta reflektira sve što nalazi oko vas, ali definitivno ćete moći ugodno surfati internetom ili ga koristiti za neki unos teksta.

Kutovi vidljivosti su također vrlo dobri, a isto vrijedi i za kontrast i prikaz boja. One su pak tek nešto zasićenije nego što bi to trebale biti, ali to je slučaj s gotovo svim prijenosnicima danas.
FullHD rezolucija je sasvim dovoljna za ovakav uređaj, a eventualni 4k panel bi samo bespotrebno opteretio hardver i skratio autonomiju.

Povrh zaslona je i Gorilla Glass zaštitni sloj, no sam zaslon nije osjetljiv na dodir. Osobno ne smatram to većim nedostatkom jer mi dodirna funkcija zaslona na laptopima predstavlja samo bespotrebno dizanje cijene, no ukoliko ne dijelite isto razmišljanje, Acer u ponudi ima vrlo sličan model, čiji zaslon možete u potpunosti preklopiti na drugu stranu i koristiti ga kao tablet.

Hardver, softver i performanse


hardver

Već sam spomenuo da ovaj Acer pogodni Intelov i7 iz sedme Kaby Lake generacije. Riječ je o dvojezgrenom 7Y75 modelu koji radi na taktu od 1,3 GHz u kombinaciji s Iris 615 grafikom i 8 GB LPDDR3 RAM-a. Za pohranu je zadužen 250 GB M2 SSD, što će biti sasvim dovoljno ako ga ne nakrcate multimedijom. Zbog iznimno malog kućišta, nema mjesta za proširenje memorije nekim dodatnim SSD-om, a ukoliko se odlučite na neki veći M2 SSD, budite spremni izdvojiti dosta veću svotu novca.

Usporedivši ovaj ultra prijenosnik s mojim Lenovom Z50-70 kojeg pokreće i7-4700U, uz GeForce 840M grafičku karticu i 8 GB RAM-a, ostao sam iznenađen koliko je mala razlika u performansama. Koristeći svoj laptop za redovno uređivanje videa, AutoCad i softver sličnih poslovnih primjena, shvatio sam da ga jednako dobro može zavrtjeti i ovaj ultra prijenosnik.
Kad kažem jednako dobro, moram napomenuti da postoji jedna velika ključna razlika između klasičnih laptopa i ovoga ultra prijenosnika, a ta je u načinu hlađenja. Swift 7 nema aktivnih hladnjaka, odnosno ventilatora u kućištu, a cijelo hlađenje odvija se putem posebno dizajniranih pasivnih hladnjaka koji raspoređuju toplinu po cijeloj gornjoj širi aluminijskog kućišta.

U trenutcima kad ga upregnete, procesor će automatski spuštati radni takt kako bi ga održao koliko-toliko hladnim. Iako će gornji dio uređaja (povrh tipkovnice) biti prilično topao, štoviše i blago neugodan na dodir, sama tipkovnica će ostati hladna i to neće utjecati na vaš rad. Valja napomenuti da su ovakvi prijenosnici s pasivnim hladnjacima potpuno nečujni, što će se zasigurno svidjeti određenom dijelu kupaca.

Swift 7 je sposoban pokrenuti čak i najnovije igre. Ipak, zbog pasivnih hladnjaka ugodno ćete moći igrati tek neke manje zahtjevne, što je i očekivano jer ovaj uređaj nipošto nije predviđen za gaming. U trenutku kad sam pokrenuo novi GTA V, temperatura procesora se počela naglo penjati, sve dok nije dosegnula vrhunac na 89 stupnjeva. Nakon toga je uslijedilo spuštanje takta i očigledan pad ionako relativno loših performansi unutar igre.



Za vrijeme gledanja filmova, unosa teksta ili sličnog, temperatura procesora bi se u prosjeku držala između 25 i 40 stupnjeva, ovisno o bitrateu videa, sobnoj temperaturi i nizu ostalih faktora.

Ipak, Swift 7 će bez problema zavrtjeti manje projekte u AutoCadu, odnosno barem dok god ne pretjerate s layerima i ne učitate cijeli projekt stambene zgrade u 3D-u. Isto vrijedi i za Adobe Premier u kojem možete složiti neki manji video projekt, pod uvjetom da se ne radi o 4K materijalu, no sami render preporučujem da prebacite na neku jaču stanicu upravo zbog pasivnih hladnjaka.
Što se Photoshopa ili Lightrooma tiče, bez greške možete obrađivati čak i veće fotografije, a najveće ograničenje će biti relativno mala količina RAM memorije.

Ultra prijenosnici su primarno namijenjeni raznim poslovnim prezentacijama, unosu teksta i multimediji, i što god od toga na njemu radili, poslužit će vas vrhunski, dapače. I kvaliteta WiFi signala je na vrlo visokom nivou, što nam je uvijek drago vidjeti, pogotovo kod ovakvih prijenosnika s kojima se nerijetko spajamo na fizički dosta udaljene WiFi routere.

Za ljubitelje benchmarka prilažemo i rezultate Geekbencha 4 i 3DMarka.

Povrh zaslona našla se i HD kamera koja će vas poslužiti za pokoji video poziv, ali ništa više od toga. Kvalitetnije kamere možete pronaći i na najjeftinijim kineskim smartfonima i zaista nam nije jasno zašto laptopi u nekim segmentima za njima toliko kasne.

Swift 7 dolazi s predinstaliranim Windowsima 10 i tek pokojom Acerovom aplikacijom koja bi vam trebala olakšati dijeljenje mreže putem WiFi-ja, te u izradi backupa i sličnih uredskih poslova. Sve ostalo je klasična priča o Windowsima 10, u koju nećemo bespotrebno ulaziti.

Baterija


Acer ovaj Swift 7 reklamira kao uređaj koji će vas bez punjača poslužiti 9 sati. Kako to obično biva, reklamiranu vrijednost umanjite za 30% i dobit ćete stvarnu. I uistinu, računica je točna.
Swift 7 bi ovisno o načinu uporabe izdržao 6-7 sati rada i to nije ništa neobično. Odnosno, ne bi bilo neobično da se ispod haube ne nalazi baterija kapaciteta od samo 2770 mAh.

Današnji smartfoni imaju značajno veće baterije od ovog prijenosnika, no ovako malen kapacitet vas ne bi trebao previše iznenaditi. Naime, cijeli prijenosnik je debeo svega 9,98 mm, ali ta debljina obuhvaća i zaslon.

Baterija je smještena ispod tipkovnice, točnije, zauzima cijeli dio od QWERTZ reda tipkovnice pa do dna. Iako površinski zauzima 2/3 unutrašnjosti laptopa, ona je iznimno tanka i samim time njen kapacitet nije mogao biti veći nego što je.

Punjenje se uistinu odvija putem USB-C utora, ali to na žalost ne znači da ćete ga moći spojiti brzinski na punjač u autu ili na vaš punjač od smartfona, a kamoli na neki power bank. To mi je ujedno i najveći nedostatak ovog laptopa jer i sam USB-C utor je zamišljen kao jedan port za sve. Bez obzira na to koliko je snažan vaš punjač, definitivno je trebalo biti omogućeno punjenje preko punjača koji imaju barem pristojnu snagu, no očito da nije.
Šteta, jer bi uz pristojan eksterni punjač ovaj laptop mogao izdržati bez problema i nekoliko dana na putu bez utičnice, a to bi bio pravi hit.

Zaključak


Ultra prijenosnici su već neko vrijeme na tržištu i popunjavaju tržišni segment za koji do nedavno nije bilo potrebe. Ciljana klijentela su ljudi koji već imaju dovoljno snažno stolno računalo, a traže nešto ultra prijenosno, što lako mogu ponijeti sa sobom, bez da ih previše opterećuje.
Sama činjenica da ovaj laptop možete staviti u fascikl zajedno s hrpom papira i slično, već dovoljno govori o njegovoj prenosivosti, a to je nešto što će mnogi znati cijeniti.



Ipak, kao i svi ultra tanki i prekrasni uređaj, pa tako i ovaj, cjenovno nisu pristupačni apsolutno svima. Za nekih 12.000 kuna, kolika je očekivana cijena ovoga modela s i7 procesorom, možete složiti iznimno jako stolno računalo, ili kupiti neku slabiju inačicu Predatora, kojega (na neki način) također možete ponijeti sa sobom u ruksaku. No opet, ukoliko vam je portabilnost najbitnija, a želite reprezentativno prijenosno računalo koje će ostaviti dobar dojam na sastancima, iz osobnog iskustva moram priznati da je Swift 7 uhvatio više pogleda od iPhonea 7, što nisam očekivao.

Desetak neznanaca mi je prišlo u posljednjih mjesec dana i priupitalo me kakav je to laptop, a poznanici su naprosto poludjeli za njim. Doduše, niti jednom od njih ovakav uređaj nije trebao i šanse su iznimno male da ga čak i ja kupim u nekoj bližoj budućnosti, bez obzira koliko mi ga je korisno imati i koliko sam posla uspio obaviti s njim u svim onim rupama kad bih nekoga negdje čekao.

Video recenzija