Android 5.0 Lollipop - Recenzija vol. 2

naslovna lollipop nexus 5

Prije otprilike mjesec dana, mogli ste pročitati našu recenziju novog Lollipopa koji je, iako vrlo blizu finalnoj inačici, još uvijek bio u Developer Preview fazi. Ukoliko ju još niste pročitali, svakako to učinite prije ovog osvrta u kojem ćemo se prvenstveno osvrnuti na promjene u odnosu na Developer Preview, a u video recenziji na dnu članka ću vam probati pokazati sve animacije bez kojih sam dizajn ni po čemu ne bi bio poseban.

U zadnjoj Developer Preview inačici vidjeli smo više-manje sve novo što Lollipop nudi i kako će izgledati, a sad kad je stigla njegova puna verzija, vidljive su postale i određene promjene od kojih se najviše ističu one "ispod haube". Projekt Volta je tako prvi kojega bih istaknuo i koji je konačno zaživio. Iako sam nešto više očekivao od njega, ispalo je kako promjene nisu baš toliko značajne. Uz ART, projekt Volta bi trebao osigurati značajno veću autonomiju u odnosu na KitKat.

U praksi je situacija takva da imamo nešto dulju autonomiju, no tek za 10-15% u najboljem slučaju. Prije sam tako s Nexusom 5 na punjaču znao završiti prije 6 sati predvečer, a danas je ta situacija nešto bolja i kroz neko moje uobičajeno korištenje uređaja baterija bi potrajala koji sat ili dva dulje. Iako ovo ne zvuči puno i vjerojatno bi slične rezultate postigli s nekim custom kernelom na KitKatu, za sve one koji ne vole rootati svoje uređaje, ova vijest je dočekana s oduševljenjem, tako da u svakom slučaju podržavamo bilo kakav napredak i optimizaciju potrošnje baterije.

Svojevrsni "do-not-disturb" mod smo već spomenuli u recenziji Lollipopa, no valja napomenuti kako je on i zamjena za prijašnji silent mod. Tako sada nećete moći stišati uređaj do kraja na klasičan način, već ćete morati uključiti, primjerice, priority mod u kojem će vaš uređaj primiti sve notifikacije, no bit će nečujan te neće vibrirati ili zvoniti. U njemu možete definirati i za koje određene pozive želite primiti obavijesti u vidu vibracije ili zvona. Mnoge je ovo zbunjivalo i žalili su se, pa da vam budem iskren, i meni je trebalo par dana dok nisam shvatio poantu. Jednom kad se naviknete, shvatit ćete kako je ovakav način stišavanja zapravo još bolji od onog prethodnog.

Aplikacija za poruke u stock inačici je potpuno izbačena i zamijenio ju je Hangouts, a za sve one koji ga ne preferiraju, s Play Trgovine lako možete skinuti Googleov Messenger namijenjen prvenstveno Nexusu 6, koji je takoreć zamijena za prijašnju aplikaciju.

Sve Googleove aplikacije su konačno i prilagođene novom Materijal dizajnu kojeg imamo u Lollipopu, a prvenstveno bih izdvojio Googleov kalendar koji, ruku na srce, konačno izgleda kako spada. Prijašnja verzija je, blago rečeno, bila sklepana čisto da se upotpuni paleta aplikacija, no promjene u novoj inačici su me oduševile. Kalendar tako postaje svojevrsni rokovnik u kojem su na traci prikazani samo dani u kojima imate određenu napomenu. Ukoliko imate više napomena tokom dana, bit će vremenski sortirani s prvima koji slijede na vrhu. Svaki prekid mjeseca u vremenskoj traci zgodno je animiran sa sličicama koje obilježavaju njegove vremenske prilike. Tako, primjerice, u listopadu sličica je narančaste boje koje simulira padanje lišća, a prosinac je pun snijega sa malim skijašem na slici. Prikaz mjeseca sa svim danima dobit ćete kliknuvši na naziv mjeseca u gornjoj traci. Nažalost, nisam uspio dobiti prikaz cijele godine u kalendaru, odnosno svih 12 mjeseci na jednom zaslonu, pa ukoliko imate ideju kako se godina može prikazati, slobodno ostavite u komentarima ispod teksta. Google Mape su također doživjele neke estetske promjene pa se uz gumbić za lokaciju našao i gumb za glasovnu navigaciju.



Aplikacija galerije sada je potpuno zamijenjena s Photos aplikacijom. Iako sam očekivao neko možda bolje rješenje, u Googleu su očito mislili kako će Photos zadovoljiti sve vaše potrebe. Google ne bi bio Google da ne forsira neku vrstu svog oblaka, pa vam tako automatski s njom nudi i pohranu svih vaših slika i videa na njihovom serveru, što nekima može biti zgodno, dok će neki drugi to doživjeti kao još jedan svojevrsni napad na privatnost. Slike su poslagane u tri stupca i dvije kategorije, All i Highlights. Tako u All kategoriji možete vidjeti sve slike na vašem uređaju, a u Highlights kategoriji Google nastoji složiti svojevrsni filmić za koji će biti potrebno uploadati slike u već spomenuti oblak.

Svojevrsni trend kojeg je Samsung postavio sa svojom Health aplikacijom na svojoj Galaxy seriji, slijedi i Google. Tako s novim Lollipopom predinstalirana je došla i Google Fit aplikacija koja će ukoliko ju ostavite uključenu i podešenu, brojiti korake, minute i kalorije potrošene tokom dana dok hodate. Tako je Google, za razliku od nekih drugih rješenja, kao cilj zadao sat vremena šetnje, trčanja i slične aktivnosti. Sinkronizacija se vrši i s raznim uređajima poput pametnih satova koji podržavaju Fit aplikaciju. Primjenu ovog smo vidjeli na Motoroli Moto 360 koja koristi Googleov Android Wear operativni sustav.

Za pohvalu je što su sve aplikacije koje možete pronaći na Nexusima, dostupne za instalaciju i na svim ostalim Android uređajima, pod uvjetom da su na Androidu 4.0 ili nekoj novijoj inačici. Googleova tipkovnica je na negodovanje mnogih izbacila prečace za razne interpunkcijske znakove. Tako duljim klikom na slovo M recimo nećete doći do upitnika kao nekad, no kako sad stvari stoje, uskoro možemo očekivati i novu inačicu koja će vratiti stare prečace.



Sve u svemu, Android nikad nije bio fluidniji i konzistentniji. Svaka nova inačica do sad donijela je određene promjene i poboljšanja, no 5.0 je digao letvicu na neku novu razinu. Definitivno stojim iza toga kako je ovo najveći napredak u Androida od njegovog postojanja i veselim se svim budućim nadogradnjama i poboljšanjima. Iako i ova inačica ima dosta mjesta za poboljšanja i nekih nelogičnosti poput izbačenog postotka baterije u statusnoj traci (povlačenjem iste možete ga vidjeti) ili nepostojanja običnog restart/reboot gumbića kod isključivanja uređaja. Svakako bih volio vidjeti i neke značajnije promjene na području autonomije, no i ove minimalne su svakako bolje nego nikakve.

Novi Android podigao je i letvicu u utrci za nadogradnju pa smo se tako konačno pomaknuli s mrtve točke gdje je proizvođačima trebalo apsurdno mnogo vremena za nadogradnju. LG se tako najviše potrudio od svih i donio Lollipop na svoj G3, a uslijedila je Motorola koja je već nadogradila novi Moto X.  Mnogi koji još uvijek čekaju OTA nadogradnju za svoje Nexuse, oduševit će vijest kako ju je veći broj korisnika danas dobio, od kojih su i neki moji prijatelji u Hrvatskoj. Za pretpostaviti je kako će idućih dan ili dva svima biti dostupna. Situacija s nadogradnjama još uvijek nije riješena, ali ukoliko se proizvođači nastave boriti i utrkivati tko će prije donijeti nadogradnju, moguće je da ćemo ju u nekim idućim inačicama svi početi dobivati kroz koji tjedan nakon inicijalnog izlaska, bez obzira na uređaj koji posjedujete, naravno pod uvjetom da nije prestar. U odnosu na prijašnji interval nadogradnje i ovo zvuči kao nešto izvrsno, pa tko zna, možda jednog dana i mi u Android taboru dobijemo podršku u stilu iPhonea, bez obzira na neizmjerno veću fragmentaciju platforme.

Video recenzija