Bezvremenski vodič za kupnju smartfona

bezvremenski blagdanski vodic za kupnju smartfona

Kako se Božić bliži, sve smo nekako mekši za odrišiti kesu i poći u nabavku novih ljubimaca. Često me pitaju, ej Mislave koji smartfon da kupim? Jel bolji ovaj ili onaj? Pa 'ajmo nekim redom...

Prvo da razjasnimo par ključnih pitanja, koja se trebate zapitati.

Postavite si pitanje, treba li vam novi uređaj uopće ili vas ovaj stari još uvijek dovoljno služi? Ukoliko ste već definitivno odlučili kupiti novog, u tom slučaju morate znati koliki vam je budžet i do koje cijene želite ići?

Ukoliko imate, primjerice, 1000 kn, a nešto puno bolje se nudi za 1200, radije pričekajte, prikupite tih 100-200 kn i kupite si nešto bolje. Ako vam je budžet fiksno 1000 kn, tada nemojte samo slijepo gledati kako ćete potrošiti sav iznos. Ukoliko je jednako dobar uređaj ili mrvicu lošiji dostupan za recimo 600, čemu bacati onda još 400 kn? Možete ih staviti sa strane kad jednog dana prodate ovaj i nadodate nešto za neki stvarno bolji.

Informirajte se malo o ponudi.
Poslušajte što vam drugi kažu, ali sami donesite zaključak. Nemojte da netko odlučuje za vas.

- Hej, koji je najbolji mobitel sad?

- Galaxy Note 4!

- Ali on meni ne valja, velik je i nemam para - nema ti šta ne valjat, uzmi ga!

Nedajte se isforsirati ili nasjesti na ponude trgovaca. Odete li kupiti tenisice ili cipele i pitate prodavača koje su najbolje da ih uzmete?

Valjda prvo sami pogledate je li vam uređaj lijep ili nije, kako vam odgovara veličina, kako leži u ruci.
Istina, svi se mi naviknemo na malo veći uređaj, ali dajte prvo pitajte nekog od prijatelja, otiđite u trgovinu stvarno i primite  u ruku uređaj koji želite kupiti. Hoćete li ga nositi u "pederuši", torbici, hlačama ili košulji? Vodite računa o tome želite li veći zaslon ili manji mobitel, oboje ne možete imati.

IMG_0148

Nemojte se usredotočiti na uređaj fiksno do 5" i ništa preko!
Kao 2 drastična primjera, pogledajte stari Dell Streak, i novi LG G3. G3 ima puno veći zaslon, a dosta je manji. Što nije onda logično gledati uređaj koji vam paše oblikom i veličinom, a ne striktno veličinom zaslona? Xperia Z1 Compact i Z3 Compact su tako veličinom gotovo identične dok Z3 Compact ima 0,3" veći zaslon u dijagonali.

I kako mislite koristiti uređaj, koji su prioriteti? Je li to možda kamera, bolja autonomija ili vam te stvari nisu važne i najvažniji vam je najjači procesor na kojem možete zavrtjeti zadnje i najzahtjevnije igre? To su stavke koje samo vi znate.

Što se tiče načina kupnje, vaši operateri nisu jedini prodavači mobitela.

Postoje i mnogi drugi. Mnogi preferiraju kupovinu preko oglasnika od ljudi koji su uzeli mobitel kod svog operatera ali im ne treba i hoće samo keš. Bitna stavka je i jamstvo, mogućnost ostvarivanja istog, ali i servisna podrška. Pripazite na "pisane garancije" iz oglasnika jer su one ostvarive samo kod prodavača. Nekad je pametnije dati kunu više i biti miran, no sve će opet ovisiti o vašoj vlastitoj procjeni.

IMG_1507

Također, postoje i razne trgovine koje prodaju kineske uređaje kakve i sami često testiramo. I znate što ću vam reći? Kad netko kupuje novi uređaj u trgovini, a budžet mu je dosta ograničen, recimo 1000 - 1500 kn, sram me preporučiti neki brand uređaj koji zna biti dosta skuplji, a objektivno nudi puno, puno manje.

Ukoliko kupujete kod operatera, razmislite koliku pretplatu koristite?
Ako mjesečno trošite ispod 100 kn i to vam je dovoljno, ne potpisujte ugovor na 2 godine na tarifu od 150 ako vam ne treba, samo zato da biste jeftinije dobili uređaj. U konačnici će vas ta razlka koštati previše i molim vas, nemojte zbrajati pretplatu u cijenu mobitela. Ukoliko i tako i tako trošite 100 kn mjesečno, kroz 2 godine bi svakako ostavili operateru 2400 kn. Tako da zbrojite novu mjesečnu ratu koju ćete plaćati vašem operateru za 24 mjeseca i cijenu uređaja koju plaćate odmah, a od toga oduzmite koliko sad već plaćate pretplatu i dobit ćete cijenu uređaja koju ćete stvarno platiti.

Primjera radi, evo i spomenute računice:
- mjesečna pretplata 150 kn
- cijena uređaja - 100 kn mjesečno + 500 kn odmah
- pretplata kroz dvije godine je 3600 kn - to nije cijena uređaja već samo pretplata koju biste ionako platili kroz potrošnju.
- cijena uređaja koju ćete u konačnici platiti jest 100 * 24 mjeseca + 500 kn = 2900 kn

Nekima se isplati prijeći na višu pretplatu i uzeti povoljnije uređaj, ali iz iskustva znam da bi većina mogla dosta jeftinije proći na druge načine.

Otkad smo ušli u EU nema više carine za kupnju uređaja iz zemalja članica, tako da pogledajte svakako i neke od trgovina diljem Europe koje šalju uređaje poštom. Uređaji kupljeni u bilo kojoj zemlji članici EU imaju važeću garanciju i u Hrvatskoj. Tako primjerice Galaxy S5 kupljen u Njemačkoj ima garanciju koja vrijedi i u Hrvatskoj kod ovlaštenog servisera. Naravno, to je tako u idealnim uvjetima, a budući da živimo u nesavršenim svijetu, ima i iznimaka, nekada čak i previše. Naime, mnoge web trgovine u EU nude uređaje sa ili bez "EU jamstva" (EU warranty). Ukoliko uređaj nema EU jamstvo, u pravilu je jefitninji i takve se uređaje zbog cijene isplati kupiti, ali ako dođe do kvara ili potrebe za reklamacijom, morat ćete ga poslati izravno njima (u Britaniju, Slovačku, Portugal, Estoniju...), što je svakako objektivan nedostatak u odnosu na one koje možete servisirati i reklamirati u Hrvatskoj

IMG_6194

Uvijek nastojte gledati noviji uređaj. Što je uređaj stariji, to mu je šansa veća da će se prije pokvariti, a garancija mu je vjerojatno već istekla. Većina baterija u uređajima ima vijek 2-3 godine maksimalno, a nakon toga joj drastično opada kapacitet, a s kapacitetom i autonomija. U konačnici ćete ju morati mijenjati, što i nije uvijek baš jednostavno s obzirom na uređaje s neizmjenjivim baterijama. Nekad za tako jednostavnu stvar morate uređaj nositi na servis i još plaćati zamjenu baterije.

Što se tiče memorije telefona, ukoliko vam je bitna, tražite proširivu s micro SD karticama. U našim trgovinama trenutno najbolje micro SD kartice kapaciteta 32 GB, class 10, UHS1 koštaju manje od 200 kn, a na nekim internet trgovinama su još jeftinije, samo pazite odakle kupujete na internetu da vam ne bi podvalili 2 GB pod 32 i sl.

Sve u svemu, budite pametni kad kupujete, pročitajte i naše recenzije, velika većina uređaja dostupna na tržištu je prošla kroz naše ruke ili ih pogledajte na našim youtube kanalima, sagledajte prednosti i mane i odlučite koje su od njih vama bitne, a koje nisu. Poslušajte savjet od nekog iskusnijeg, no sami u konačnici donesite odluku. U bilo kojoj recenziji na našem blogu možete postaviti i pitanje u vezi konkretnog uređaja, ili zatražiti savjet onih koji su uređaj stvarno koristili.