Android Recenzije

Huawei Ascend P7 - Recenzija

Huawei Ascend P7 recenzija

Nakon izvjesne stanke, Huawei uređaji ponovo stižu na našu adresu i kako bi moj pokojni dida rekao - prvo pa muško. Naime, prvi ovogodišnji Huawei model kojim se bavimo je Ascend P7, Huaweijeva dika i ponos. Dakle, kao što vjerojatno već znate, radi se o top modelu kojeg je ova kompanija predstavila u svibnju ove godine i koji svojim karakteristikama napada tzv. veliku četvorku: G3, M8, S5 i Z2. Ono što ga ističe su njegove elegancija i tankoća, a kako se proveo na našem testu i je li ispunio očekivanja, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 139,8 x 68,8 x 6,5  mm

Masa: 124 grama

Zaslon: 5,0″ IPS LCD, 1920 x 1080, 441 ppi

SoC: HiSilicon Kirin 910T

CPU: 4x Cortex-A9 na taktu 1,8 GHz

GPU: Mali 450MP4

RAM: 2 GB

Interna memorija: 16 GB

Utor za memorijske kartice do 64 GB kapaciteta

Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go

3G: HSPA+

4G: LTE

OS: Android 4.4 Kitkat + Emotion UI

Kamera: 13 MP/1080p,

Prednja kamera: 8 MP

Baterija: 2500 mAh

Ustupio: Huawei

Prednosti


Dizajn i kvaliteta izrade

Iznimno tanak i lagan

Izvrstan zaslon

Cijena

Nedostaci


Baterija nije izmjenjiva

Nešto slabiji vanjski zvučnik

Dizajn i kućište


columns="4"

Koliko se to god nekima činilo nestvarno, lansiranje najtanjih smartfona na tržište sada već spada u Huaweijevu tradiciju. Tako ovogodišnji Ascend P7 dolazi u kućištu debljine svega 6,5 milimetara, a s obzirom da se radi o 5-inčnom uređaju, iznimna elegancija je uočljiva već iz daleka. Isto tako, Huawei kao prednost Ascenda P7 ističe i prilično malu masu od 124 grama koja se u ovom gabaritnom razredu rijetko susreće.

Uređaj je općenito izvrsno dizajniran, karakterizira ga jednodjelno kućište s metalnim okvirom kao osnovom, koji u velikoj mjeri podsjeća na onaj na iPhoneu. Ostatak kućišta je izrađen iz plastike i presvučen Gorilla Glass 3 slojem zajedno sa zaslonom.

Spomenuti metalni okvir na svojoj desnoj strani sadrži sve fizičke tipke, utore za microSD i SIM kartice, dok je lijevi bok uređaja prazan. MicroUSB utor nazazimo na dnu, a 3,5 mm audio utor na vrhu kućišta.

Huawei Ascend P7 svojom pojavom svakako ostavlja upečatljiv dojam, premda izbor materijala sam po sebi ostavlja prostora oštećenjima više nego što je to slučaj s plastičnim ili potpuno aluminijskim kućištima.

Zbog relativno povoljnog omjera površine zaslona i “mesa”, ovaj 5-inčni uređaj neće predstavljati problem za rukovanje i prenošenje, a njegova tankoća i mala masa će dodatno doprinijeti vrlo dobroj ergonomiji.

Zaslon


Huawei ascend p7 zaslon

Huawei Ascend P7 dolazi s 5-inčnim zaslonom rezolucije 1920 x 1080 točaka što daje gustoću od cca 441 ppi. Dakle, imamo zaslon koji je prema navedenim kriterijima već neko vrijeme standard u top klasi, a izrađen je u IPS LCD tehnologiji koja mu osigurava izuzetno dobre kutove vidljivosti i vrlo vjeran prikaz boja.

Vidljivost i čitljivost na danjem svjetlu je na visokoj razini, a u postavkama je podešeno i podešavanje tonova boja. Zaslon sadrži i mogućnost postupne automatske prilagodbe svjetline kao i super-osjetljivosti za upotrebu u rukavicama.

Hardver i povezivanje


Ono što Huawei Ascend P7 čini drukčijim od konkurencije je njegov pokretački stroj. Vidjeli smo da se većina proizvođača danas odlučuje na ugradnju Qualcommovih SoC-ova u svoje uređaje, dok se Huawei oslonio na vlastite snage. U P7 je tako ugrađen čipset HiSilicon Kirin 910T. Naime, HiSilicon je Huaweijeva kćerinska tvrtka specijalizirana za izradu procesora. Unutar Kirin 910T SoC-a kucaju četiri, sada već vremešne Cortex-A9 jezgre, što znači da se snagom i performansama ne može mjeriti s najnovijom generacijom Krait jezgri koje koriste Snapdragoni u konkurentskim modelima.

Na AnTuTu benchmark testu ovaj procesor je postigao nešto više od 25.000 bodova što ga svrstava osjetno ispod konkurentskih modela, odnosno onih koje na tržištu želi napasti. Ovaj rezultat otprilike odgovara Snapdragonu 600 ili MediaTekovom osmerojezgrenom MT6592 SoC-u. Naravno, ovdje se radi samo o brojkama i malo tko će golim okom primijetiti bilo kakvu razliku, jer sustav radi odlično i bez posebnih zamjerki. Kad je multitasking u pitanju, možete se osloniti na 2 GB RAM-a što je karakteristika većine top modela. Interna memorija iznosi 16 GB, dok je korisniku dostupno 11,6 GB koji se nalaze na jednoj particiji.

Pozivi i povezivanje na internet prolaze bez problema, a podržane su 2G, 3G i 4G mreže, kao i WiFi sa svim svojim izvedenicama, te Bluetooth, A-GPS, NFC i USB on-the-go. Ovdje bi još samo trebalo navesti da su kvaliteta telefonskog poziva i prijem signala na očekivanoj razini, ali je jačina vanjskog zvučnika ispod prosjeka.

Operativni sustav, sučelje, performanse…


Screenshot_2014-07-24-11-17-11 Screenshot_2014-07-24-11-17-22

Screenshot_2014-07-24-11-17-34 Screenshot_2014-07-24-11-17-41 Screenshot_2014-07-24-11-17-56 Screenshot_2014-07-24-11-18-06

Huawei Ascend P7 dolazi s Androidom 4.4 KitKat, ali i s vlastitom nadogradnjom sučelja koja je prilično izmijenila Android kakvog poznajemo iz većine drugih uređaja. Radi se o Huaweijevom Emotion UI sustavu koji u osnovi koristi samo početne zaslone, bez posebnog izbornika s aplikacijama. Nešto slično smo već vidjeli na MIUI sučelju kod Xiaomija, a inspiraciju obojica crpe iz Appleovog iOS-a.

Dakle, na jednom od početnih zaslona naći ćete sve aplikacije koje postoje u uređaju, a kako dodajete nove, prelaze i na druge početne zaslone. Neovisno o tome, za primarni uvijek možete odrediti onaj kakvog si sami kreirate, proizvoljno postavljajući aplikacije i widgete. Znači, nema bojazni od manjka personalizacije, samo što se treba naviknuti da su ikonice na početnim zaslonima zapravo aplikacije per se, a ne njihove prečice kao na ostalim Androidima. Duljim pritiskom na ikonicu, u gornjem desnom kutu se otvara mogućnost deinstalacije, što je zapravo puno jednostavnije nego na većini drugih Androdia gdje je za ovu radnju potrebno prilično komplicirano kopanje po izborniku postavki i traženje aplikacije na popisu.

Screenshot_2014-07-24-11-19-23 Screenshot_2014-07-24-11-19-32 Screenshot_2014-07-24-11-19-44 Screenshot_2014-07-24-11-20-17 Screenshot_2014-07-24-11-21-11 Screenshot_2014-07-24-11-21-19

Treba napomenuti kako sve aplikacije i dalje možete organizirati u mape radi lakšeg snalaženja i kako biste eventualno uštedjeli na prostoru.

Potpuno su izmijenjeni i drugi segmenti sučelja, od obavjesne trake, preko izbornika s postavkama, do načina dodavanja widgeta i izmjene pozadinskih slika. No, ništa od toga vas ne bi trebalo zabrinjavati jer je Emotion UI izvrsno i logično organiziran.

Tu je još pregršt drugih mogućnosti poput jednostavnog početnog zaslona koji donosi pojednostavljene ikonice i funkcije, a ponuđeni su i vlastiti widgeti koji nešto bolje iskorištavaju prostor.

Sve u svemu, sustav je prilično brz i fluidan, radi glatko i prigovora na njegovo funkcioniranje jednostavno nemamo. Naravno, Emotion UI se ne mora nužno svakome svidjeti i oni kojima je dosadan ili preferiraju klasični Android, imaju punu slobodu instalirati neki od alternativnih launchera. Ipak, treba napomenuti kako njihova instalacija neće u potpunosti neutralizirati Emotion UI, jer je intervencija u sami OS prilično duboka.

Kamera


Screenshot_2014-07-24-11-28-19

Uređaj dolazi s 13 MP kamerom i LED bljeskalicom. Sučelje kamere je prilično izmijenjeno, ali više s dizajnerske strane, dok je funkcionalno ostalo na razini većine ostalih Androida, dakle, relativno jednostavno i pregledno. Ponuđeni su i različiti načini snimanja, izmjena prednje i stražnje kamere, panorama, praćenje objakta, samookidač i burst shot, te podešavanje parametara kamere kao što su ISO osjetljivost i balans bijele boje. Napomenimo i to kako prednja kamera ima senzor od 8 megapiskela, što će svakako cijeniti sefie-ovisnici.

Kvaliteta fotografija je na visokom nivou, možemo reći na očekivanom, no u nekim segmentima jednostavno nije izravno usporediva s onom koju daju npr. Galaxy S5 ili iPhone 5s. Razlog tome vjerojatno leži u algoritmu koji nešto salbije otklanja šumove, ali ako nemate izoštreno oko, tu ćete razliku teško primijetiti. Tako npr. Galaxy S5 ili Xperia Z2 u slabije osvijetljenom ambijentu ipak daju malčice oštriju sliku, ali kao što rekoh, to je daleko od neke kritične razlike. Ako je vrijeme sunčano, fotografije na danjem svjetlu će ispasti zaista vrhunske, prepune detalja i s vrlo vjernim prikazom boja.

Maksimalna rezolcija snimanja videa je 1080p, ali možete snimati i 720p koji zauzimaju manje mjesta. Valja napomenuti da se video snima u stereo načinu i pri 30 fps-a.

Što se kvalitete tiče, možemo reći da su očekivanja ispunjena, ali ju ipak ne možemo izravno usporediti s onom koje dobivamo od najskupljih uređaja. Iako je količina detalja prilično visoka, s malim stupnjem kompresije, povremeno je vidljiv relativno mali dinamički raspon. Istini za volju, ovdje se zapravo radi o sitnicama i malo je onih koji će na prvi pogled primijetiti razliku, tako da možemo zaključiti da će kamera zadovoljiti većinu zahtjevnih korisnika, a one najzahtjevnije fotografe ćemo ipak uputiti na nabavku nekog drugog smartfona ili možda čak DSLR fotoaparata.

Primjeri fotografija


 


Primjer videa



Baterija


Ništa spektakularno u ovom dijelu. Bateriju kapaciteta 2500 mAh nominealno možemo svrstati u neki prosjek, ali s obzirom da procesor koristi jezgre starije generacije (Cortex-A9) koje se i ne odlikuju posebnom štedljivošću, autonomija se svodi na jedan dan umjerenog do intezivnog korištenja. Uštede se mogu postići, ali će tražiti kompromise u dodatnom smanjivanju svjetline zaslona i spajanje na internet samo po potrebi.

Zaključak


Huawei Ascend P7 se zbog svog procesora možda ne može izravno usporediti s uređajima koje na tržištu želi napasti, ali će svakako ispuniti očekivanja zahtjevnijih korisnika kojima je i dizajn jedna od važnijih stavki prilikom odabira smartfona.

Odlučite li se za P7, dobit ćete vrlo tanak i lagan 5-inčni smartfon izvrsnih karakteristika i performansi, uz kameru koja možda nije najbolja na tržištu, ali će ispuniti očekivanja velike većine kupaca. Također, nabavkom ovog uređaja dobivate lijepo i logično organizirano Emotion UI sučelje koje će vam zasigurno razbiti dosadu.

S druge strane, ne baš impresivna baterija će osigurati jedan dan korištenja, a nekima bi problem mogla predstavljati i činjenica što nije izmjenjiva pa stoga neće moći koristiti rezervnu.

Ipak, ono što je kod ovog uređaja najvažnije je njegova nadasve razumna i prihvaljiva cijena. U slobodnog prodaji ga nalazimo po cijeni od svega 3000,00 kuna, što predstavlja velik izazov konkurenciji iz Samsunga, HTC-a, Sonyja i LG-a. Što se ponude operatera tiče, u trenucima pisanja ovog teksta, jedino HT je u svojoj ponudi imao uvršten ovaj model, a cijene nećemo spominjati jer ovise o tarifnim modelima koji u mnogim slučajevima znaju biti prilično komplicirani.

Video recenzija