Huawei Mate 8 - Recenzija

Huawei Mate 8 - Recenzija

Mrcine od 6 inča nikad nisu bile namijenjene širokim narodnim masama. Današnji prosječan korisnik će najvjerojatnije odabrati smartfon veličine oko 5 inča, možda će se rastegnuti i do 5,5, a sve preko toga u pravilu zalazi u sferu velikih i mahom nezgrapnih uređaja. Ipak, postoji dio kupaca koji ne traže kompromise, već se u startu pripreme na činjenicu da će im za korištenje biti potrebne obje ruke, ali s druge strane dobiju ogroman zaslon na kojem sve izgleda bolje, od mailova, slika i filmova, preko tipkovnice i web sučelja, pa do igara.

Huawei je jedan od proizvođača koji je ovaj tržišni segment shvatio ozbiljno, pa je tako onima kojima je i 5,5-inčni zaslon mali, ponudio Mate seriju. Najnoviji takav primjerak je Mate 8, uređaj s dijagonalom zaslona od 6 inča, ali ako ga izravno usporedimo s konkurencijom, vidjet ćemo da i nije tako velik, dapače, jer je kraći od npr. iPhonea 6s Plus, koji nudi 5,5-inčni zaslon.

Huawei Mate 8 donosi najnoviji procesor razvijen unutar kuće, Kirin 950, 3, odnosno 4 GB RAM-a, ovisno o tome izaberete li 32 ili 64 GB model. Dolazi u izvrsno izrađenom metalnom kućištu, 16 MP kameru s optičkom stabilizacijom, čitač otisaka prstiju i 4000 mAh bateriju, s kojom je u startu u prednosti pred najljućom konkurencijom.

O svemu ovome detaljnije, kao i o našim dojmovima, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

157,1 x 80,6 x 7,9 mm







Masa

185 grama







Zaslon

6,0" IPS, 1080p, 368 ppi, Gorilla Glass 4







SoC

HiSilicon Kirin 950







CPU

4x Cortex-A72 2,3 GHz i 4x Cortex-A53 1,8 GHz







RAM

3/4 GB







Interna memorija

32/64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB OTG, NFC, FM radio







LED svjetlo za obavijesti

Da







4G

LTE Cat.6







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

16 MP/1080p, OIS, f/2.0, Dual LED







Prednja kamera

8 MP. f/2.4







Baterija

4000 mAh







Cijena

cca. 5000,00 kn







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Metalno kućište vrhunske izrade

Kamera ispod očekivanja







Hardver i performanse

Ne snima 4K video







Brz i precizan čitač otisaka prstiju

Relativno tih vanjski zvučnik







Natprosječna autonomija








Brzo punjenje








Podržava memorijske kartice i USB OTG








Dizajn, kućište i rukovanje


Iako je i Mate 7 bio prilično kvalitetno sazdan smartfon, Mate 8 se od njega već na prvi pogled razlikuje izuzetno precizno brušenim rubovima, što u velikoj mjeri podiže atraktivnost. Fascinira i preciznost izrade, odnosno praktički nevidljivi prijelaz između zaslona i metalnog ruba kućišta, a nema ni klasičnog «rezanja» prstiju zbog oštrih rubova.

Odnos zaslona i mesa je izuzetno povoljan u korist zaslona, a ukupni dojam podižu i tanki rubovi sa strane. Kao što je u uvodu već rečeno, usprkos činjenici što donosi 6,0-inčni zaslon, Huawei Mate 8 je za milimetar kraći od 5,5-inčnog iPhonea 6s Plus, ali i 2,5 mm širi. Usprkos svemu, uspio je zadržati tankoću od 7,9 milimetara i masu od 185 grama, koliko ima i Nexus 6. Usporedbe radi, spomenuti veliki iPhone je težak 192 grama.



Fizičke tipke na desnoj strani kućišta vrlo su dobro izrađene, ali su na dodir za moj pojam mekane. Budući da sam navikao na malo tvrđe, često se znalo dogoditi da nehotično uključim zaslon i isključim ili resetiram uređaj. Na dnu kućišta nalazimo otvore za zvučnike, mada samo jedan od njih zaista skriva zvučnik, dok je drugi tu više radi ukrasa. Između njih se smjestio microUSB utor.

Na lijevom boku imamo ladicu za SIM, odnosno microSD memorijsku karticu. Naime, i ovdje imamo situaciju da možete koristiti ili dvije SIM kartice, ili samo jednu u kombinaciji s memorijskom. Iznad zaslona nalazimo prednju kameru i malu LED lampicu za obavijesti.
Na poleđini imamo klasičan raspored s modulom kamere, dvotonsku LED bljeskalicu, te čitač otisaka prstiju ispod kamere.

Kad smo kod čitača, recimo da je iznimno brz i precizan. Važno je reći kako zaslon uključuje i otključava trenutno, dakle ne morate najprije pritisnuti tipku za uključivanje, što ga dovodi na istu razinu s Appleovim Touch ID sustavom na iPhoneu. Istina, isto je moguće i na najnovijim Samsungovim perjanicama Galaxy S7 i S7 Edge, dakle otključati zaslon samo jednim dodirom, ali Huaweijev čitač to ipak odradi mrvicu brže.

Zaslon


Raskošni 6-inčni zaslon Huaweija Mate 8 izrađen je u IPS LCD tehnologiji. Rezolucija mu iznosi 1080p, što je pomalo neobično, s obzirom da konkurencija sada mahom donosi QHD rezoluciju i na manjim zaslonima. Jasno, 1080p je na ovoj dijagonali sasvim dovoljno, jer gustoća točaka iznosi visokih 368 ppi, dakle više od tzv. retina granice koja iznosi oko 320 ppi. Ova rezolucija je zapravo optimalna, jer nudi izvrstan i oštar prikaz sadržaja, a troši manje energije od QHD zaslona, što pozitivno utječe na autonomiju.

Kutovi vidljivosti su izvrsni, kontrast također, a opći prikaz boja prilično realan. Ovaj zaslon slobodno možemo svrstati među najbolje IPS zaslone na tržištu, ali ipak nije na razini najnovije generacije Super AMOLED-a, koji je već neko vrijeme posebna kategorija.

Hardver i performanse


Jedan od aduta Huaweija Mate 8 je novi HiSilicon Kirin 950 procesor. Kao što vam je vjerojatno već poznato, HiSilicon je Huaweijeva kćerinska kompanija zadužena za razvijanje čipseta. Kirin 950 je njihov najnoviji izdanak, i izrađen je u 16 nm tehnologiji. Sadrži jedan set od četiri Cortex-A72 i jedan od četiri Cortex-A53 jezgre. Prve četiri kucaju na taktu od 2,3 GHz, a druge na 1,8 GHz. Za grafiku se brine Mali-T880 MP4 GPU. Naš testni primjerak dolazi s 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije (dostupno oko 24 GB), a u ponudi postoji i verzija sa 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije.

Screenshot_2016-03-13-12-44-16 Screenshot_2016-03-13-12-45-19

Screenshot_2016-03-10-09-51-11 Screenshot_2016-03-10-09-51-17

Vidljivo je da se radi o konfiguraciji namijenjenoj najzahtjevnijim korisnicima, koji ne pristaju ni na kakve kompromise. Procesor k'o od šale vrti najzahtjevnije igre, a sve ostale aplikacije izvršava munjevito. Ako gledamo po AnTuTu benchmark testu, uređaj postiže veći broj bodova od Samsungovog Exynosa 7420, dok Geekbench 3 daje još povoljnije rezultate i smješta ga puno bliže Exynosu 8890. Naravno, vidljivu razliku nemoguće je primijetiti u svakodnevnoj upotrebi.

Bilo kako bilo, Huawei si je ovim procesorom osigurao mjesto u društvu Qualcomma i Samsunga, koji trenutno vladaju Android tržištem u segmentu uređaja visoke klase.

Telefonski razgovor se odvijao uredno, s izvrsnim prijemom signala i vrlo dobrom općom kvalitetom zvuka unutar telefonske slušalice, no ipak ga ne možemo svrstati među najglasnije. Slično je i s vanjskim zvučnikom, koji se pokazao vrlo dobrim, ispušta čist zvuk bez treštanja, no glasnoća mu nije na razini koju bi trebao nuditi top model. S druge strane, opća kvaliteta zvuka je izvrsna, a to ćete osjetiti tek kad priključite slušalice.
Kod povezivanja recimo da uz sve uobičajene protokole, podržava NFC, USB OTG i FM radio.

Softver i sučelje


Screenshot_2016-03-10-09-51-43 Screenshot_2016-03-10-09-51-52 Screenshot_2016-03-10-09-51-59 Screenshot_2016-03-13-10-17-05

Huawei Mate 8 kao temelj koristi Android 6.0 Marshmallow, a povrh njega vlastitu nadogradnju sučelja Emotion UI, odnosno skraćeno EMUI. Glavna karakteristika ovog sučelja je to što nema poseban izbornik s aplikacijama. Ovome se ne treba čuditi jer smo vidjeli da postaje trend i izvan Kine. Naravno, instalacija alternativnog launchera vas vraća u stare dane, kad je ovaj izbornik postojao, a odnijet će vam i normalne ikonice. Naime, ove dolaze s nekakvom podlogom, što ih čini jednoobraznima pa ih je teže razlikovati.

EMUI je inače vrlo duboko integriran u Android. Izmjene su vidljive na svakom koraku, ali za upravljanje ipak koristi Googleovu koncepciju softverskih tipki na dnu zaslona. Naravno, one smanjuju radnu površinu, ali na dijagonali od 6 inča to je jedva primjetno. Multitasking izbornik prikazuje cijelu sliku aplikacije, slično kao na iOS-u, što će olakšati prepoznavanje jedne do dviju, ali će za ostale trebati dulje tražiti.

Izmijenjen je i izbornik s postavkama. Neke stvari su ispremještane, ali nakon kraćeg istraživanja sam se snašao. S druge strane, sustav nudi široke mogućnosti personalizacije, što uključuje čak i centar obavijesti i statusne trake. Tako možete jednostavno kontrolirati koja aplikacija ima pristup internetskoj vezi i sl.

Tu je i dosta napredan «ne uznemiravaj» način, jednostavno upravljanje aplikacijama, te softver za čišćenje, odnosno oslobađanje radne memorije. Tu su još i razne teme, standardni i dodatni widgeti, te uobičajeni set osnovnih aplikacija.

Zaključani zaslon ima skriveni izbornik kojemu pristupate povlačenjem prsta od dna prema sredini. Sadrži prečice prema upravljanju glazbom, kalkulatoru, postavkama, kameri, svjetiljci i još nekim aplikacijama.

Huawei je u ovaj uređaj ugradio posebnu podršku za upravljanje jednom rukom. Jednostavnom gestom slijeva nadesno pređete preko navigacijske trake i cijeli sadržaj zaslona će se smanjiti i premjestiti u kut. Potrebno je napomenuti da je ovo izvedeno prilično dobro, i to dosta bolje od Samsungovog načina na Note seriji, koji je manje precizan i često se aktivira slučajno.

Kad smo kod navigacijske trake, spomenimo da je pozicije tipki moguće konfigurirati, tj. mijenjati im pozicije. Postoji i posebna plutajuća tipka za brzi pristup, i možete ju postaviti na rub bilo kojeg dijela zaslona i tamo ju pretvoriti u navigacijske tipke.
Dosta zgodno s obzirom na veličinu zaslona, naime u mnogim situacijama će vam skratiti kretnje prstima, ali na nju se isto treba privikavati. Zbog opsesivno-kompulzivnog poremećaja, osobno ne volim vidjeti plutajuće tipke po zaslonu, što ne znači da vama neće biti od koristi. Tu je još i cijeli niz sada već uobičajenih načina upravljanja pokretima i gestama, što također može biti od koristi kad se na njih jednom priviknete.

columns="4" size="medium"

 

Tu je i Huaweijev multi-window sustav za istovremeno korištenje dviju aplikacija, što na ovako velikom zaslonu ima smisla. Aktivira se duljim držanjem multitasking tipke, nakon čega možete dodavati željene aplikacije. Odnos veličine prozora se može mijenjati, ali je količina podržanih aplikacija prilično ograničena. Problem je kao i kod Samsungovih uređaja – nedostatak podrške na razini operativnog sustava, što će, prema Googleovim najavama, biti riješeno sa sljedećom verzijom Androida.

EMUI sadrži i vlastitu galeriju, kao i posebnu aplikaciju za pokretanje video sadržaja. Tu je i aplikacija za menadžment na jednom mjestu sadrži optimizaciju memorije upravljanje podatkovnim prometom, statistiku o bateriji, upravljanje obavijestima, povezanim monitorom i zaključanim aplikacijama.

Ono što većinu najviše zanima vjerojatno je fluidnost sustava i brzina rada, s obzirom da je integracija EMUI sučelja dosta duboka. Što se toga tiče, nema brige. Sustav je vrlo dobro optimiziran i radi glatko, što možete vidjeti i u video recenziji ispod teksta.

Kamera


Huawei Mate 8 dolazi s kamerom koja sadrži Sonyjev IMX298 16 MP senzor, a veličina mu iznosi 1,2/8 inča. Otvor blende je f/2.0, a tu je i phase detection autofokus. Ovaj senzor u punoj rezoluciji proizvodi fotografije s 4:3 odnosom stranica, a ukoliko želite 16:9, morat ćete se spustiti na 12 megapiksela. Za snimanje u mraku brine se dvotonska LED bljeskalica.

Sučelje kamere obiluje opcijama, iako na prvi pogled dosta nalikuje onom na iOS-u. Velika bijela tipka za okidanje gestom se pretvara u crvenu za snimanje videa, a istim načinom se pristupa i ostalim načinima snimanja, kao što su ubrzano snimanje i posebni efekti.

Oko glavne tipke za okidanje i snimanje imamo prečicu prema galeriji i odabir filtera. Na suprotnoj strani nalazi se tipka za upravljanje bljeskalicom, uključivanje prednje kamere i otvaranje opcija. Tu možete uključiti HDR, vodeni žig, noćno snimanje, opcije fokusiranja, panoramu, usporeno snimanje i ručni način koji se ovdje naziva Pro. U ovom načinu možete podešavati ISO vrijednost (do 1600), podesiti mjerenje svjetla, brzinu okidača, podesiti kompenzaciju ekspozicije i balans bijele boje. Dodatne postavke omogućuju uključivanje samookidača i dodatnih načina upravljanja. Ovo zvuči dosta kompleksno, ali ako se fotografski sladokusac, brzo ćete se priviknuti.

Huawei nije izostavio ni optičku stabilizaciju, ali ono što nedostaje je snimanje 4K videa. Naravno, 1080p će velikoj većini korisnika biti dovoljno, ali u doba kad konkurencija odavno raspolaže 4K rezolucijom, njeno izostavljanje pomalo čudi.

Kad je kvaliteta fotografija u pitanju, moramo reći da nije na očekivanoj razini. Prikaz boja na danjem svjetlu nije najtočniji, iako to samo po sebi nije problem. Ono što jest, je manja količina detalja i tu se moglo postići više. Dinamički rang je vrlo dobar, tako da vam HDR u pravilu neće ni trebati. Phase detection autofokus zvuči obećavajuće, ali već u malo slabijim uvjetima osvjetljenja, fokusiranje će se produljiti. Čak ćete dobiti i obavijest da umirite ruku.

S druge strane, dobro je što u tim uvjetima šum raste minimalno, a to vrijedi i za noćne snimke. Dvotonska LED bljeskalica će solidno osvijetliti ambijent u mraku, ali će se fokusiranje prilično produljiti.

Prednja, selfie kamera dolazi s 8 MP senzorom i općenito daje dobre rezultate, usprkos manjem otvoru blende (f/2.4). Ima opciju uljepšavanja lica i zamućenja pozadine, a krajnji rezultat su odlične fotografije s dobrim dinamičkim rasponom.

U nedostatku 4K videa, morat ćete se zadovoljiti s onim 1080p rezolucije, što će većini ionako biti dovoljno. Uz standardnu 30 fps frekvenciju, moguće je snimati i 60 fps, te 120 fps, ali u 720p rezoluciji. Za pohvalu je optička stabilizacija, zbog koje će upravo video izgledati vrlo dobro.

Na kraju možemo zaključiti da je kamera na ovom uređaju vrlo dobra, ali ne i odlična, odnosno da nije izravno usporediva s najvišom klasom na tržištu.

Primjeri fotografija i videa


columns="4"

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Dnevni video


Video u zatvorenom prostoru

[responsive_youtube qSNLNZ4Vo-4]
Noćni video

[responsive_youtube 2AT0A8en-j4]

Baterija


Ono što ovaj uređaj izdvaja iz gomile definitivno je njegova baterija, odnosno autonomija. Kapacitet od 4000 mAh na 6-inčnom uređaju sam po sebi možda nije spektakularan podatak, jer zvijer treba hraniti, ali na kraju se pokazalo da ona i nije toliko proždrljiva koliko biste očekivali. Kumovao je tome i 1080p zaslon s početka priče, jer bi QHD svakako trošio više, a druga stavka je Doze načina rada, koji dolazi s Androidom 6.0.

Treba reći da uređaj posjeduje i poseban softver za menadžment rada procesora kako bi se dodatno uštedjelo na energiji. Tako u «pametnom» načinu uređaj automatski podešava procesor, čime se ostvaruje ravnoteža između korištenja energije i performansi. Ukoliko vam je potrebna sva snaga procesora, u načinu s pojačanim performansama dobit ćete veću iskoristivost, ali i nešto kraću autonomiju.

Za one opterećene SoT (Screen-on Time) brojem, recimo da sam u pametnom načinu postizao između sedam i osam sati uključenog zaslona. Treći način rada (ultra) smanjuje performanse i isključuje Internet. Dostupni su samo pozivi i SMS poruke, no to ćete koristiti samo u nuždi.

Screenshot_2016-03-13-16-06-40 Screenshot_2016-03-13-12-37-13

Tako će vas ovaj uređaj principu poslužiti čitava dva dana čak i nešto intenzivnijeg korištenja, što podrazumijeva odabir «pametnog» načina u menadžmentu baterije. Ako performanse želite iskoristiti do kraja i odaberete Performance način (kod nas nespretno preveden kao «radne značakje»), rezultat se neće bitnije pogoršati i još uvijek će pružiti više od cijelog dana prilično intenzivnog režima korištenja. Usporedbe radi, moj Galaxy Note 5, koji se također može pohvaliti natprosječnom autonomijom, u takvom bi režimu izdržao jedva do popodne. Naravno, ovdje sada govorim o ekstremnim uvjetima, koje će većina iskusiti tek u rijetkim prilikama.

Kod baterije moramo spomenuti i podršku za brzo punjenje. U prodajnom pakiranju priložen je odgovarajući punjač, koji će 4100 mAh bateriju od 0% do 100% napuniti za dva i pol sata. Ako bateriji niste izvadili dušu, i ako ste s punjenjem počeli dok je indikator pokazivao 15%, punjenje do razine 100% će trajati nešto manje od dva sata, a do 50% nešto više oko pola sata.

Zaključak


IMG_5891

Ukratko, ako tražite uređaj sa zaslonom od 6 inča, u ovom trenutku ne možete naći boljeg. Huawei Mate 8 nudi upravo takav veliki zaslon, metalno kućište vrhunske kvalitete izrade, izvrstan zaslon, ultimativni hardver i općenito visoku razinu upotrebljivosti. Naravno, ova stavka izuzima ergonomiju, no jasno je da ovakav uređaj nije za svakoga.

Oni koji će ga najviše cijeniti su poslovni ljudi kojima je potreban veliki zaslon kako bi lakše organizirali poslovni, ali i privatni život. Pritom, naravno, mislim na komunikaciju mailovima (sve je preglednije), tipkovnicu na kojoj mogu komotno i brzo tipkati, pregledan kalendar s rasporedom događaja i sl. Jasno, ovo ne isključuje korištenje ostalih aplikacija, koje na velikom zaslonu isto izgledaju bolje, preglednije i jasnije. Moćan hardver pritom jamči besprijekoran rad, bez štucavica. Veliki zaslon će dobro doći prilikom pregledavanja dokumenata, ali i multimedijskog sadržaja u trenucima opuštanja.

Od velike pomoći će biti izdržljiva baterija, koja nudi autonomiju debelo iznad prosjeka današnjih smartfona, a podrška za brzo punjenje dolazi kao točka na i. Svemu ovome dodajmo još i izvrstan čitač otisaka prstiju, čija se brzina i preciznost mogu mjeriti izravno s Appleovim Touch ID-om, koji je do sada slovio kao pretpostavljena vrijednost.

Snagu hardvera i izdržljivost baterije znat će iskoristiti i gejmeri, dok bi foto entuzijasti ovaj uređaj mogli zaobići. Ovo, naravno, ne znači da je kamera loša, dapače. Zadovoljit će potrebe prosječno zahtjevnog korisnika kad su fotografije u pitanju, ali baš i neće zamijeniti fotoaparat, kao što to sada mogu najnoviji Samsungovi top modeli ili iPhone.

Službenih informacija o dostupnosti, cijeni i podršci na našem tržištu za sada nemamo, no uređaj s 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije u pojedinim web shopovima već sada se može kupiti po cijeni od oko 5000 kuna, što je dosta velika cifra, ali u okvirima ponude ostalih top modela na tržištu.

Huawei Mate 8 Video Recenzija


[responsive_youtube _gMfRMTH55U]