Top teme

Kupovina mobitela preko oglasnika - na što sve trebate paziti



Došlo je vrijeme za nabavu novog mobilnog uređaja, a kako to obično biva, novca je uvijek premalo. Domaći zastupnici uzimaju velike marže, a internet trgovina vam se čini kao nesigurna destinacija. Ne potpisuje vam se robovlasnički ugovor na 2 godine, a pošto nemate iskustva u kupnji preko oglasnika, strah vas je da vas netko ne prevari. Na trgovce ne mogu utjecati, ali mogu vas uputiti u par pravila kako pronaći poštenog trgovca odnosno ispravan uređaj u oglasniku.

Prije kupnje morate znati s koliko novca raspolažete i kakav uređaj tražite. Za savjet koji uređaj kupiti, možete se obratiti na više manje bilo kojem (tehnološki orjentiranom) domaćem forumu, pa i na našem gdje će vam netko rado pomoći.
Baš kao i sve ostalo, svaki uređaj ima svoj vijek trajanja tako da osobno izbjegavam kupnju uređaja starijih od godinu dana. Što je uređaj stariji, to je veća vjerojatnost da će se nešto na njemu pokvariti. Kapacitet baterije se smanjuje svakim danom malo po malo, troši se ekran, tipke...
Sad kad znate koji uređaj tražite i koliko on realno vrijedi, možemo krenuti u potragu. Kao primjer ću uzeti danas najpopularniji internet oglasnik u Hrvata - Njuškalo.

1. Izbjegavajte istaknute oglase

Trgovci koji imaju uhodanu šemu nabave i prodaje često su istaknuti u oglasnicima, na njuškalu poznatim kao "vau vau" oglasi. Nalaze se na vrhu svake pretrage istaknuti žutom bojom okvira. Iako među njima sigurno ima i poštenih trgovaca, iz vlastitog iskustva znam da su većina njih teže mućke. Ukoliko vam se neki uređaj kojeg nađete među vau-vau oglasima čini stvarno sigurna kupnja, možda to i je. Nazovite i provjerite sve detalje. No ukoliko nemate iskustva, ono što tražite radije potražite među ostalim oglasima.

2. Izbjegavajte oglase pisane pod CAPS LOCKOM, odnosno velikim tiskanim slovima

Često možete primijetiti na takvim oglasima da im je broj prikazanih puta veći od par stotina, pa i tisuća iako je oglas objavljen tek prije pola sata. To znači da je oglas obnavljan, a stvarna starost oglasa nepoznata jer se brojač starosti obnavljanjem poništava.

3. Garancija se izdaje uz račun

Uvjerite se da uređaj kojeg kupujete osim garancije ima i račun. Sama garancija ne mora biti važeća. Popuniti bjanko garanciju može svatko, upisati IMEI i datum neke kupnje, što ne znači da je ona valjana.

4. Uzmite si vremena

Kod kupnje uređaja, uzmite si vremena, što u traženju samog uređaja, tako i kod kupnje. Na primopredaju povedite i prijatelja, sjednite na kavu kako bi ste imali vremena pregledati cijeli uređaj zbog mogućih oštećenja, ogrebotina i sličnih neželjenih stvari. 2 para očiju vide bolje od jednog, a i osjećat ćete se sigurnije. Nemojte kupovati nešto neviđeno ili naručivati poštom. Jednom kad poštaru platite ciglu, poštar vam neće vratiti novce.

5. Izbjegavajte garancije neovlaštenih servisa

Danas razni trgovci znaju ponuditi garancije iz svojih privatnih, neovlaštenih servisa. Takve garancije često "vrijede" 6 ili 12 mjeseci. U slučaju kvara, garancija je ostvariva samo u dotičnom servisu, a oni često znaju optužiti vlasnika da je sjeo na uređaj, smočio ga ili naštetio mu nekom sličnom radnjom te ga odbijaju popraviti pod uvjetima iz garancije.

6. Provjerite IMEI

Na svakom uređaju negdje mora biti istaknut IMEI broj i mora se poklapati s računom, garancijom i brojem kojeg vam uređaj ispiše kad upišete u poziv *#06#. Ne kupujte uređaj kojem se brojevi ne poklapaju.

7. Provjerite ispravnost paketa

Uključite uređaj, probajte nazvati s njega, isprobajte kameru, zvučnik, slušalice. Provjerite je li sve u paketu, slušalice, punjač, usb kabel.. Jednom kad ste otišli od trgovca, teško da će vam se htjeti vratiti i naknadno donijet slušalice, kabel ili slično.

8. Novi uređaj u oglasniku možda nije nov

Ukoliko tražite neotvoren, zavakumiran i zamotan u sjajni paket, oglasnici nisu mjesto za vas. Iako ih ima, takvi uređaji su rijetki u oglasnicima, i ono što se zove novo, nije nužno novo kao u trgovini. Većina ih je već otvorena i bar jednom uključena samo da se vidi kako izgledaju, zato budite tolerantni. Ukoliko tražite nov uređaj, i onaj star do mjesec dana nije ništa lošiji od apsolutno novog neupaljenog, samo je 30-40% jeftiniji nego u trgovini, a nekada i više.

9. Cjenkanje

Nazovite čovjeka, i izbjegavajte sms, a pogotovo mail. U cjenkanju ćete se činiti kao ozbiljniji kupac, jer ukoliko nemate za poziv, a kupujete uređaj od par tisuća kuna, što vam to govori? Zato nazovite, ništa vas ne košta probati. Većina trgovaca je voljna spustiti cijenu, no nemojte očekivati čuda, većinom je to popust od 100, maksimalno 200 kn. Ukoliko je uređaj 3300, teško da ćete ga dobiti za 3000 kuna, ali za 3100-3200 možda i možete.

10. Dostava

Već sam napomenuo da poštu valja izbjeći, ali osobna dostava je poželjna po dogovoru s trgovcem. Ukoliko vas odbije s popustom i kaže da je cijena fiksna, tražite ga da u tom slučaju barem dođe u vaš kvart i uštedite na vremenu i gorivu. Uostalom, u vlastitom kvartu se osjećate bare nekako sigurnije.

11. Ne plaćajte unaprijed

Ovu stavku dodajemo zbog sve češćih slučajeva “naručivanja” uređaja, gdje trgovci mame kupce relativno niskom cijenom inače skupih uređaja, a jedina kvaka je u tome što u startu trebate platiti određeni dio cijene (kaparu), a ostatak nakon što uređaj stigne. Ovo u pravilu završava višemjesečnim čekanjem, a zna se dogoditi na kupac ne vidi ni mobitel, ni svoj novac.

Kao i kod svake kupnje, neki rizik uvijek postoji, zato otvorite oči. Zdrav razum je najveći prijatelj u kupnji.