Android Recenzije

Meizu M3 Note - Recenzija

20160504_122756

Meizu je već dovoljno poznat na našem tržištu da ga ne treba posebno predstavljati, a moglo bi se reći da se najviše proslavio prošlogodišnjim modelima M2, M2 Note, MX5 i nezaobilaznim Pro 5. I tako su svi navedeni modeli osim MX5 već dobili nasljednike, a prvi od njih s kojim se družimo je Meizu M3 Note.

Iako ni njegov prethodnik M2 Note nipošto nije bio loš mobitel, ostavio je dovoljno mjesta za napredak, a što je sve poboljšano ćete saznati u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

153,6 x 75,5 x 8,2 mm




Masa

163 grama




Zaslon

5,5″ LTPS IPS LCD, 1920 x 1080, 403 ppi




SoC

MediaTek Helio P10




CPU

4x Cortex-A53 1,8 GHz + 4x Cortex-A53 1 GHz




RAM

2 GB




Interna memorija

16 GB




Micro SD

do 128 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, A-GPS, GLONASS, Bluetooth, 4.0, USB OTG




3G

HSPA+ 42,2/5,76 Mbps




4G

LTE Cat6 300/50 Mbps




OS

Android 5.1 Lollipop/Flyme 5.1




Kamera

13 MP; 1080p




Prednja kamera

5 MP; 1080p




Baterija

4100 mAh




Cijena





Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i kvaliteta izrade

Starija verzija Androida




Odlična autonomija

Micro SD kartica zauzima nano SIM utor i obrnuto




Vrlo dobar zaslon

Dosta distorzije na vanjskom zvučniku




Solidna kamera




Fluidno sučelje, performanse





DIZAJN I KUĆIŠTE


2016. je godina u kojoj svjedočimo da uređaji iz srednje klase dobivaju metalna kućišta, i to praktički bez potrebe za dizanjem cijena. Tako M3 Note u odnosu na M2 Note izgleda neusporedivo bolje i elegantnije - izrađen je od kombinacije visokokvalitetnog aluminija i Dinorex stakla, svojevrsne alternative Gorilla Glassu. Reći da ne sliči iPhoneu 6/6S Plus bi bila laž, no već jedno vrijeme je očito da Meizu slijedi Appleove dizajnerske smjernice pa to ne dolazi kao iznenađenje. Unatoč nepobitnom napretku u kvaliteti izrade, smještaj tipki i priključaka je ostao potpuno isti kao i na svim drugim Meizu uređajima, stoga će vam prijelaz s nekog od lanjskih modela na M3 Note biti u potpunosti bezbolan.



S prednje strane ispod zaslona imate glavnu home tipku koja je i kapacitivna i fizička te služi i kao čitač otisaka prstiju, a iznad zaslona su selfie kamera, senzori, zvučnik za pozive i LED lampica za obavijesti. S desne strane se nalaze tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje, s gornje strane 3,5-mm priključak za slušalice, na dnu micro USB priključak, zvučnik i mikrofon i s lijeve strane utor za kartice. Po dobrom starom običaju se može kombinirati uporaba dvije nano SIM kartice ili jedne nano SIM kartice i jedne micro SD kartice. Iskreno, ovo rješenje nije baš fer prema dual-SIM korisnicima jer su ograničeni na korištenje samo interne memorije. Straga imamo 13 megapikselnu kameru i dvotonsku LED bljeskalicu. Budući da se kartice umeću u bočni utor, jasno je da je kućište jednodijelno, tj. da se baterija ne može izvaditi.



Nema oštrih rubova, čak ni s prednje strane jer imamo tzv. 2.5D staklo koje ujedno prividno sužava uređaj. Ni "mesa" oko zaslona nema previše, ali zbog toga što je M3 Note oko 3 mm duži od M2 Note imamo nešto manji, ali još uvijek vrlo dobar omjer površine zaslona prema površini prednje strane (71%). Kako smo ga s dizajnerske strane usporedili s iPhoneom 6/6S Plus, valja reći da je M3 Note ipak nešto manjih dimenzija, ali zbog znatno veće baterije je malo deblji. Ergonomija je izuzetno dobra, odnos mase prema površini i balans su, reklo bi se, taman.

ZASLON


Na prvi pogled, rekli biste da je zaslon ostao jednak onom na prethodniku i to bi bilo gotovo u potpunosti točno. I dalje se radi o 5,5-inčnom 1080p zaslonu, no umjesto IGZO tehnologije sad dolazi LTPS koji je ipak u određenoj prednosti po kvaliteti prikaza, a ujedno je i štedljiviji. Kao zaštita se koristi Dinorex T2X-1 koji prema brojnim testovima ne zaostaje za Gorilla Glassom.

Boje su vrlo "žive" i prilično precizne, uz manje odstupanje pri prikazu zelene boje. U postavama možete podesiti temperaturu boje, ali zbog dobre kalibracije se čini da je klizač najbolje ostaviti na sredini. Pri većim kutovima gledanja su distorzije gotovo neprimjetne, a u otvorenim prostorima, tj. na jakom svjetlu je vidljivost solidna. Ako koristite automatsku regulaciju pozadinskog osvjetljenja, u polumračnim prostorima će vam se vjerojatno činiti da je preslabo pa ćete ga morati regulirati ručno. Danju senzor radi puno bolje.

ČITAČ OTISAKA PRSTIJU


Meizu je u home tipku ugradio mTouch 2.1 čitač otisaka prstiju koji je vrlo brz i toliko precizan da ćete rijetko trebati ponoviti dodir kako biste otključali uređaj. Nažalost, sam dodir nije dovoljan nego je obavezan pritisak tipke kako bi se uređaj prvo aktivirao. Sustav podržava pohranu maksimalno pet prstiju.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Napokon je i jedan Meizuov mobitel iz srednje klase dobio moderni MediaTekov čipset. Umjesto vremešnog MT6753, stigao je MT6755, među narodom poznatiji kao Helio P10 koji ima četiri jezgre takta 1,8 GHz za zahtjevne zadatke i četiri jezgre takta 1 GHz za "osnovne" radnje, odnosno uštedu baterije. Za grafiku se brine Mali-T860 MP2 i svoj posao odrađuje kao od šale. Naravno, postoje puno brži CPU-i i GPU-i, ali ni u jednom trenutku nećete steći dojam da se sustav usporio.

S60428-191011 S60428-191029

Naš primjerak ima 2 GB RAM-a što omogućuje sasvim fluidan multitasking, no računajte na to da postoji i verzija s 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije. Kod testirane verzije je od 16 GB (na papiru) dostupno je nešto više od 9 GB. Kao što smo rekli, ako koristite dual-SIM način rada možda je bolje da razmislite o modelu s 32 GB interne memorije jer su vam mogućnosti proširenja memorije ograničene.

size="medium"

Kvaliteta zvuka prilikom razgovora je na visokoj razini, jedina zamjerka ide zvučniku za multimediju koji pri većoj glasnoći pokazuje znakove distorzije. Ako vam je brzina mobilnog interneta presudan faktor, bit ćete sretni što M3 Note ima LTE Cat.6 modem koji podržava brzine do 300/50 Mbps. Ostale metode povezivanja uključuju Wi-Fi, Bluetooth 4.0 i USB on-the-go, a nedostaju NFC i FM radio.

SOFTVER I SUČELJE


Nije nikakva novost da kineski proizvođači vole maksimalno prilagoditi sučelje operativnog sustava, a jedno od najunikatnijih je Meizuov Flyme. Iako je i dalje baziran na Androidu 5.1, Flyme na M3 Note je dogurao do verzije 5.1.3.1 koja u odnosu na verziju 4.5 izgleda znatno modernije. Zanimljivo, starija verzija nije podržavala obavijesti na zaključanom zaslonu iako to Lollipop omogućuje, a isto tako je izbornik nedavno korištenih aplikacija djelovao prilično staromodno. Srećom, sve je to prošlost jer je taj izbornik dobio dobro poznati 3D izgled. Šteta da M3 Note nema Android 6.0 Marshmallow poput Meizu Pro 6 koji je predstavljen u isto vrijeme, ali poznavajući Meizu se možemo nadati da će ažuriranje ubrzo izaći.

size="medium"

Centar za obavijesti je izmijenjen, a dodan je i prijeko potreban prečac za postavke pa ga nećete trebati tražiti među aplikacijama. Naravno, zadržan je tipični iOS-ovski izgled gdje nema posebnog izbornika za aplikacije nego se sve nalaze na početnim zaslonima, no moguće je umetati widgete. Tko je upućen u Flyme OS zna da dodir tipke home služi kao korak nazad u izbornicima, dok pritisak uvijek vraća na početni zaslon. Dugi pritisak može imati dvije funkcije, ili glasovno pretraživanje ili zaključavanje uređaja pa praktički sve radnje možete vršiti jednom tipkom, a za privikavanje vam neće trebati puno vremena.

size="medium"

Zbog kineske politike, odnosno njihovog stava prema Googleu, možete biti sretni ako dobijete instalirane Google servise, tj. Google Play Store. Naš testni primjerak je stigao s instaliranim Play Storeom, no i ako ga nema, lako se nađe na Meizuovoj trgovini aplikacija. To podrazumijeva da nema ni uvijek prisutnih aplikacija poput Gmaila, Google Karti, YouTubea i sl., ali zato ima nekoliko kineskih aplikacija koje je, srećom, vrlo lako ukloniti. Prisutan je i niz aplikacija koje mogu biti vrlo korisne, poput Toolboxa koji sadrži svjetiljku, ogledalo, kompas, libelu, ravnalo i povećalo ili pak Security koji je centar sustava gdje možete kontrolirati dozvole aplikacija i poboljšati performanse, odnosno osloboditi prostor skeniranjem i brisanjem tzv. junk datoteka.

size="medium"

Flyme ima i vlastiti web preglednik koji je vrlo brz i redovito se ažurira, no ako na računalu koristite npr. Chrome ili Firefox, zbog sinkronizacije se kao bolji izbor čini instalacija jednog od popularnih browsera. Aplikacija za slušanje glazbe je spojena na streaming servis na kojemu možete osim najvećih kineskih hitova potpuno besplatno slušati i brojne europske i američke. Isto vrijedi i za aplikaciju za reprodukciju videa, s time da tu baš i nema sadržaja koji bi bio zanimljiv nama. Za razliku od mnogih drugih tvorničkih playera, podržava AC-3 zvuk, a reprodukcija se može izvoditi i u smanjenom plutajućem prozoru.

size="medium"

KAMERA


Sučelje kamere je pregledno, no trebat će vam vremena da se u potpunosti naviknete na njega. Pomalo je iritantno što su postavke kamere i načini snimanja orijentirani portretno pa za bilo kakvu izmjenu uređaj morate okrenuti ako ga koristite u pejzažnoj orijentaciji. Najveća rezolucija stražnje kamere je 13 MP (4208 x 3120), a ako to smatrate nepotrebnim, u istom 4:3 formatu je ponuđena rezolucija od 8 MP, dok za 16:9 na izbor imate jedino 3 MP. Slično je i s prednjom kamerom, format 4:3 je u rezolucijama od 5 i 3 MP, dok je za 16:9 rezolucija smanjena na 2 MP. Kamera podržava HDR, no za njega nema prečaca nego se mora uključiti u postavkama.

size="medium"

Pomoć pri fokusiranju je itekako dobrodošla pa stoga i M3 Note ima tzv. phase-detection automatski fokus koji ubrzava izoštravanje. U praksi je to osjetno, ali kad pokušavate fokusirati objekt pri slabom svjetlu bez bljeskalice, ipak ćete naići na probleme jer se cijeli proces osjetno usporava i ponekad postaje vrlo frustrirajući.

S60503-151056 S60503-151104

Kvaliteta fotografija je na očekivanoj razini, otprilike zlatna sredina. Kako je otvor blende f/2.2, pri slabijem svjetlu su fotografije malo lošije kvalitete, no u usporedbi sa sličnim kamerama na drugim mobitelima dolazimo do zaključka da ispadaju prilično dobro. Dvostruka LED bljeskalica je pravi spas kad padne mrak jer je osim toplijih nijansi i dovoljno jaka kao dodatni izvor svjetla. Kako to obično biva, ono najbolje ćete izvući iz kamere tek ako koristite ručni način koji oduzima više vremena, ali se na kraju isplati. Od ostalih načina snimanja imamo panoramu, Light Field za naknadno podešavanje fokusa, poseban način za makro i Beauty za ušminkane selfieje.

Video snimke su na maksimalnoj 1080p rezoluciji solidne i stabilne, uz primjetna trzanja ako brzo pomičete kameru. U tom slučaju broj sličica u sekundi zna pasti i na trzavih 15. Ako želite stvoriti GIF, ne morate konvertirati video zapis nego možete direktno snimati u GIF format u trajanju od maksimalno 6 sekunda. I usporeni video ima vremensko ograničenje, ali na jednu minutu. Rezolucija u kojoj se snima je VGA (640 x 480), a kvaliteta nije ni blizu smislu te riječi.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=Uk0d2e7Lpec]

BATERIJA


Da biste zaokružili cjelinu, potrebna je dobra baterija. Meizu M3 Note na tom polju nema problema, štoviše, s lakoćom izdrži dva dana uz klasično "ugnjetavanje" s dva sinkronizirana e-mail pretinca, nekoliko instant messengera, slušanje glazbe putem YouTube aplikacije i u mp3 formatu, par sati razgovora, pola sata igranja i "prčkanje" po Facebooku, Instagramu i Twitteru. Ako ne koristite pola navedenih potrošača, računajte na tri dana. Čak i najzahtjevniji korisnici će teškom mukom isprazniti bateriju od jutra do navečer.

Nažalost, Meizu je s novom verzijom Flyme OS-a promijenio prikaz potrošnje baterije pa ne možete vidjeti koliko su pojedine aplikacije, odnosno komponente trošile bateriju od zadnjeg punjenja nego samo u posljednjih 3, 6, 9 ili 12 sati. Nekakvom jednostavnom matematikom ipak dolazimo do zaključka da može podnijeti i između 8 i 9 sati s uključenim zaslonom. Srećom, dobivate i punjač od 2 A pa je za punjenje potrebno tek 2 sata.

ZAKLJUČAK


Meizu M3 Note je prvi Meizuov smartfon iz 2016. godine koji smo dobili na testiranje i nije nimalo iznevjerio očekivanja. Odličan je izbor za ljude koji trebaju velik i oštar zaslon, a da pritom ni performanse nisu stavljene u drugi plan. Ako ste imali ikakvih sumnji u kvalitetu izrade Meizuovih telefona, one će nestati čim primite M3 Note u ruke. Tko je imao priliku isprobati npr. Meizu Pro 5, može dobiti predodžbu o kvaliteti M3 Note. Kamera će biti dovoljna za svakodnevne potrebe, a baterija je ipak daleko ispred mnogih smartfona iz iste ili više klase. Ona je doprinijela debljini kućišta, no tih 8 mm se sigurno ne može asocirati s nezgrapnim. Uostalom, što je debljina veća za 1 mm ako to osjetno poboljša autonomiju?

Uređaj je ustupio Honorbuy u čijoj web trgovini ga možete kupiti po cijeni od cca. 1420,00 kn, što uključuje i dostavu. S obzirom na ono što nudi, to se ne čini previše. Ukoliko kupujete putem ovog web shopa, svakako upišite MOBHR kupon kod, jer ćete dobiti dodatnih 5 eura popusta. Netko će se možda radije odlučiti za Meizu MX5 koji je na tržištu već otprilike 9 mjeseci, ali nimalo ne zaostaje za M3 Note, dapače, za samo 60-ak kuna više dobivate AMOLED zaslon (iste veličine i rezolucije), Helio X10 procesor, 3 GB RAM-a i 21-megapikselnu kameru s laserskim autofokusom i 4K videom.