Windows Phone Recenzije Windows

Microsoft Lumia 950 XL - Recenzija

naslovna lumia 950 xl

S Lumiom 950 XL družimo se već više od dva tjedna kroz koja smo se potrudili saznati sve mane i vrline novog Microsoftovog flagshipa. Sudeći po uvodnoj temi, ovaj uređaj je privukao ogroman interes čitatelja, a kako to obično biva, kad dobijemo uređaj koji je tek praktički sišao s proizvodne trake, pogode ga mnoge dječje bolesti. Nadamo se da nam ne zamjerate što smo ovoliko dugo čekali nadogradnju softvera, bez koje realno ne bi bilo smisla objaviti recenziju.

Sada, kad je nadogradnja popravila najveći dio bugova zbog kojih je uređaj imao velikih problema u radu, došlo je vrijeme da recenzija napokon bude objavljena.

Lumia 950 XL veća je od “obične” Lumije 950, procesorski je nešto snažnija, a donosi veću dijagonalu zaslona i veći kapacitet baterije. No u svemu ostalom to su dva vrlo slična uređaja, s istim kamerama i softverom, što je u konačnici i najvažnije.

Za razliku od prethodnice, Lumije 930, ona više nije izrađena od premium materijala, već dolazi u potpunosti u polikarbonatnom kućištu, ali je zato sada baterija izmjenjiva što uvijek volimo vidjeti.

20 MP kamera, koja dolazi s trostrukom LED bljeskalicom je možda i najbolja koju smo do sad imali prilike testirati u jednom smartfonu, ali ova Lumia donosi još neke inovacije koje su nam upale u oko i to doslovno. Jedna od njih je skener šarenice oka, što je veliko iznenađenje jer ga nismo očekivali ovako brzo. Nove Lumije temeljene su na novom Windows 10 Mobile operativnom sustavu, što znači da se Microsoft odvaja od svog “Phone” brenda za mobilne operativne sustave i vraća se dodatku u nazivu koji je korišten prije desetak godina.

Kakav je Windows 10 Mobile, i je li razvikani Continuum revolucionarna tehnologija ili je pak riječ o vrlo dobrom marketingu, potrudili smo se saznati i testirati kroz zadnjih petnaestak dana koliko je ovaj uređaj proveo s nama na testiranju.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

151,9 x 78,4 x 8,1 mm







Masa

165 grama







Zaslon

ClearBlack AMOLED, 5.7″ QHD (1440p), 515 ppi, Gorilla Glass 4







SoC

Qualcomm Snapdragon 810







CPU

4x Cortex-A53 na taktu 1,5 GHz + 4x Cortex-A57 na taktu 2 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Da, do 200 GB







Povezivanje

WiFi,  A-GPS, Bluetooth, NFC, FM Radio, skener šarenice oka







3G

HSPA+







4G

LTE







OS

Windows 10 Mobile







Kamera

20 MP, 1/2,4“, f/1,9, ZEISS optika, 4k, OIS v5







Prednja kamera

5 MP, 1080p







Baterija

3340 mAh







Cijena

5500,00 kn u vrijeme testiranja







Najbolja ponuda na:











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrhunska kamera

Plastika djeluje jeftino







Vodeno hlađeni Snapdragon 810

Zvučnik bi mogao biti kvalitetniji







Izmjenjiva baterija

Nema LED-icu za obavijesti







Skener šarenice oka

Windows 10 Mobile pun dječjih bolesti







Proširiva memorija

Visoka cijena




Dizajn, kućište i ergonomija


Na prvi pogled, a bome ni na drugi, Lumia 950 XL nas dizajnom definitivno nije oborila s nogu. Kućište izrađeno od polikarbonatne plastike iznimno je slično onom u Xiaomiju Redmi Note 2, koji košta nekoliko puta manje. Možda bi koju godinu ranije ovakvu kvalitetu izrade i dizajn mnogi i prihvatili kao “standardni” i ne bi očekivali ništa pretjerano bolje. Ali danas, pri samom kraju 2015. godine, kada su se gotovo svi proizvođači odlučili podići svoju kvalitetu izrade na ovaj ili onaj način, ovakva odluka Microsofta se ne čini previše mudrom. Čak i tipke na desnom boku uređaja ostavljaju neki grub, nedovršen i jeftin dojam.

S druge strane, osobno nemam zamjerke ovakvom kućištu jer će se definitivno manje grebati nego razni “premium” materijali. Plastika je toplija na dodir od aluminija ili stakla što je posebno dobro u zimsko doba, a ako vam poleđina jednom i napukne ili se ogrebe, lako ćete ju zamijeniti drugom.



Poleđina skriva izmjenjivu bateriju, dva utora za nano SIM kartice kao i utor za micro SD karticu, što uvijek posebno cijenimo i pozdravljamo. USB C utor smjestio se na dnu uređaja, a vrlo lijepa gesta Microsofta je ta što ćete u kutiji dobiti i poseban USB-A u USB-C kabel.

Zanimljivo je i što adapter (punjač) za Lumiju dolazi s fiksiranim kablom, što znači da njega nećete moći odvojiti, ali barem se radi o brzom punjaču.

Pomalo je neobičan i raspored tipki na desnom boku uređaja gdje pronalazimo onu za uključivanje smještenu u sendvič između dvije za kontrolu glasnoće. Na prvi pogled čudan smještaj, no vrlo lako se priviknete jer su tipke jasno razmaknute jedne od drugih. Klik na njima možda nije savršen, ali je vrlo jasan. Ispod njih imamo i dvostupanjsku tipku koja služi kao okidač za kameru. Na pola klika je fokus, a na punom okidač.
Usporedno s Xperijama Z5, na Lumiji je tipka nešto čvršća i tvrđa, no upravo takvu i preferiram. 3,5 mm utor smješten je na vrhu uređaja.



Neobičnih smještaja i kombinacija u dizajnu ima i na dnu prednje strane uređaja, gdje je izbušena rupa za glavni mikrofon. Na prvi pogled moglo bi se učiniti kao da je riječ o nekoj grešci, prljavštini ili sličnom, a onda zaključimo da je takav smještaj na ovako velikom uređaju zapravo i logičan, no opet i dosta nezgodan. Nakon samo tjedan dana korištenja uspio sam prljavštinom začepiti rupu. Srećom, sve sam uspio izvaditi van, no budimo realni, ovo je Sizifov posao.

Povrh 5,7” zaslona smjestio se pozamašni broj senzora i dodataka, ali ne i LED-ica za obavijesti. Imamo crvenu lampicu koja se uključi za potrebe skenera šarenice oka, slušalicu, senzore za blizinu i osvjetljenje, kao i prednju kameru. Sve se to smjestilo na relativno maloj količini “mesa” s gornje strane zaslona. Premda je na bokovima prisutan deblji okvir nego što smo navikli, sveukupno gledajući, omjer zaslona i površine je među višima u klasi. Usudio bih se reći da je u klasi sa Samsungovim Noteom 5 iako je Lumia vidno šira od njega.



Glavna kamera potpomognuta trotonskom LED bljeskalicom smjestila se na stražnju stranu i blago viri iz kućišta. No s obzirom na dizajn cjelokupne izbočine, uređaj se ne klacka po stolu, tako da ćete bez problema moći tipkati poruke. Uz kameru je i glavni zvučnik koji ne djeluje pretjerano kvalitetno, ali zato su tu još 2 pomoćna mikrofona, koji su za razliku od spomenutog zvučnika apsolutno oduševili.

Generalno, uređaj pristojno leži u ruci, nije ga ništa teže koristiti od mogih drugih 5,7” smartfona. Plastika nije skliska ni hladna, a i cijeli uređaj je težak svega 165 grama, što je podnošljivo i u skladu s konkurencijom. Možda nikog neće oduševiti dizajnom, ali iskreno vjerujem da većina ciljane publike za to niti ne mari.

Ne mogu reći da je Lumia 950 XL ružna, ali fascinantno je da u posljednjih petnaestak dana nisam dobio apsolutno niti jedan upit, da bi netko prišao i priupitao kakav je to uređaj i sl.


Zaslon


Lumia 950 XL dolazi s ClearBlack AMOLED zaslonom dijagonale 5,7”. QHD rezolucija na ovoj dijagonali rezultira gustoćom od 515 ppi. Zaslon ima iznenađujuće dobro kalibrirane boje, vrlo dobar prikaz bijele, perfektnu crnu, odlične kutove vidljivosti, a generalno najveću zamjerku pripisujem tome što nije bliže površini kao onaj na iPhoneu 6(s), LG-u G4 ili na Samsungovim Galaxy S6 modelima. Ukoliko vam ovo ne stvara problem, ovom ćete zaslonu teško naći manu.

zaslon

Vidljivost na suncu je vrlo dobra ukoliko zaslon postavite na automatsko osvjetljenje. Ukoliko ga držite prisilno na 100% osvjetljenju, imat ćete dojam da svijetli sa samo 50% snage. Ovo je inače čest slučaj kod uređaja s AMOLED zaslonima jer se samim time izbjegava neželjeni “burn in” efekt pa je maksimalna razina osvjetljenja dostupna samo ukoliko koristite automatsku regulaciju. Valja napomenuti da ovaj zaslon možete koristiti i s rukavicama, što je posebno korisno u zimskim danima.

Nažalost, nije sve tako savršeno pa zaslon ne želi prepoznati brže uzastopne dodire. Primjerice, ukoliko brže tipkate, mogli biste primijetiti da vam fale neka slova u tekstu. U prosjeku, kad tipkate vrlo brzo, svako deseto slovo neće biti prepoznato, što zna biti frustrirajuće. Vjerujem da je ovo kvar softverske naravi jer vidim da nisam jedini s tim problemom. Nadao sam se da će zadnja nadogradnja, koju smo toliko čekali, ispraviti ovaj problem, on on je i dalje prisutan, ali se pojavljue rjeđe.

Hardver, perfomanse i povezivanje


Uređaj je pokretan Snapdragonom 810. Riječ je o vrlo snažnom SoC-u koji dolazi s 8 jezgri od koje su prve četiri Cortex A53 i kucaju na taktu od 1,5 GHz, a druge četiri su Cortex A57 i kucaju na 2 GHz.

O toplini Snapdragona 810 pisao sam još prije pola godine kad sam ga prvi put susreo u LG Flexu 2. Saga se nastavila i s HTC-om One M9, a u drugoj polovici godine, čak i uz razne revizije (v2.1), dvostruke pasivne hladnjake u vidu bakrenih cijevi i specijalne termalne paste, taj SoC se i dalje dosta zagrijavao. Glavni cilj je bio taj SoC održati što hladnijim dulje vrijeme, da ne bi došlo do spuštanja takta i vidljivog pada performansi.

Sony je to uspio u Xperiji Z5 Premium, a i Microsoft u Lumiji 950 XL i to s vodenim hlađenjem. Pa premda je unutra zaista neka vrsta vodenog hlađenja, do pregrijavanja i nekog blago vidljivog pada performansi dolazi tek nakon desetak minuta intenzivnijeg korištenja. Pod intenzivnijm smatram sve hardverski zahtjevnije radnje poput snimanja 4k videa ili igranja zahtjevnijih igara.

Kad smo već kod igrica, i dalje nedostaju mnogi popularni naslovi koje pronalazimo na iOS-u i Androidu, no kojeg god pronađete, Adreno 430 GPU će se pobrinuti da se izvrši besprijekorno. Uz to imamo i 3 GB RAM-a koji se za potrebe smartfona čine i više nego dovoljnim, a za neke druge potrebe ne bi zamjerili na dodatnom gigabajtu, no o tome ćemo u sljedećem poglavlju.

U Lumiji 950 XL nalazi se i 32 GB interne memorije, a nju je vrlo lako moguće proširiti s dodatnih 200 GB korištenjem micro SD kartica.

Kad je u pitanju kvaliteta signala tu se zaista nismo mogli požaliti niti u jednom trenutku. Bilo da se radi o 3G, 4G, prijemu WiFi-a ili nečemu drugom, Lumia nas je apsolutno oduševila. Kvaliteta razgovora i redukcija šuma su odlični, a s obzirom da je i slušalica dovoljno glasna, razgovor sam mogao obaviti najnormalnije i u bučnijim uvjetima. Nažalost, dual SIM funkcija je pasivna, što znači da ukoliko razgovarate putem jedne SIM kartice, dolazni poziv na drugu SIM karticu neće moći biti prihvaćen. Osobi koja vas zove bit ćete nedostupni, a ovisno o vašem operateru vjerojatno će vam biti isporučena poruka s propuštenim pozivom. Ono što možete jest preusmjeriti u tom slučaju poziv s druge SIM kartice na prvu, ali time su mogući dodatni troškovi ovisno o vašoj tarifi.

Bluetooth, GPS, NFC, FM Radio kao i USB OTG, sve je podržano i sve radi vrlo dobro. Doduše, USB OTG nisam imao prilike isprobati osim preko Continuuma jer nisam imao USB-C OTG adapter, ali nemam razloga ne vjerovati Microsoftu da je OTG omogućen.

Vanjski zvučnik je vrlo glasan. Zbog njega sigurno nećete imati propuštenih poziva, čak i ako stoji na stolu, jer je zahvaljujući grbi kamere odignut od površine. Nažalost, kvaliteta zvučnika nije niti približno dobra kao na primjerice LG-u G4. Zvuk je nekako prazan, bez pretjerano niskih i visokih tonova. Očekivali smo puno više od ovoga.

Skener šarenice oka


U početku teksta spomenuo sam i skener šarenice oka, odnosno Iris sensor, kako ga Microsoft naziva. U početku sam bio pomalo skeptičan jer sam mislio da je to samo neki ušminkani naziv onog prepoznavanja lica koje nekad niti ne razlikuje muškarca i ženu, ali je ipak riječ o nekoj puno naprednijoj tehnologiji. Microsoft tvrdi da je statistička pogreška moguća u 1 od milijun slučajeva i da razlikuje dva jednojajčana brata blizanca. Sigurnost, odnosno točnost nije ta koja me previše zamara jer realno, premala je vjerojatnost da ćete naletiti na baš nekoga tko će moći otključati taj uređaj svojom šarenicom oka. Ono što me zamara jest to što skener ne radi uvijek kako bi trebalo, a usporedio bih ga s čitačem otiska prsta u Galaxyu S5. Sjećate se kako je radio? Povlačite prstom po skeneru desetak puta, a uvijek je ili prebrzo, ili presporo, ili pod krivim kutem, pa na kraju odustanete i jednostavno ukucate PIN. Otprilike isto tako radi i ovaj skener.

columns="4"

Osim ako se ne postavite baš u pravi položaj, uređaj nećete moći otključati pogledom, ali ukoliko odvojite samo sekundu i pogledate ga baš onako kako uređaj želi, gotovo instantno će se otključati bez obzira na ambijent. Zahvaljujući pomoćnim infracrvenim lampicama, senzor će raditi i u mraku, a osim ako ne koristite polarizirane naočale, skener će raditi čak i kroz njih. Osobno nosim jedne pa sam se dugo vremena mučio dok nisam shvatio da s običnim naočalama senzor čak i radi, a s polariziranim ne.

Generalno, senzor šarenice oka ima svojih prednosti naspram čitača otiska prsta. Primjerice, zimi nećete morati skidati rukavice, ili ako se uznojite previše dovoljno je opet samo pogledati smartfon, ne trebate brisati ruku i slično. S druge strane, ovo je tehnologija u začetku koja u ovoj fazi radi dosta sporije od čitača otiska prstiju u ovogodišnjim smartfonima, ali osobno sam očekivao da radi i puno lošije nego što je to slučaj, tako da sam generalno zadovoljan s njime.
Štoviše, smatram ga čak i spremnim za svakodnevnu upotrebu, barem onima s malo više strpljenja i živaca.

Continuum


Neki se pitaju čemu uopće taj Snapdragon 810 kad se toliko grije, kome treba 3 GB RAM-a, zašto bismo voljeli imati čak i 4 GB, a odgovor je naravno u Continuumu, i nekim zahtjevnijim igricama koje definitivno profitiraju od jačeg GPU-a.

Continuum je sustav koji omogućuje da zaslon vašeg smartfona prebacite na veći zaslon, poput televizora ili desktop monitora. U slučaju da posjedujete Continuum dock, Lumiu možete povezati kablom, a u sam dock priključiti tipkovnicu, miš i monitor u HDMI ili Display portu. Naravno, možete priključiti i neki vanjski hard disk ili memoriju, ovisno što vam je potrebno.

Mnogi misle da su ovim dobili punokrvni PC, ali to je zapravo daleko od istine. Ono što ste ustvari dobili jest Windows 10 Mobile na velikom zaslonu. Aplikacije pisane za punokrvne Windowse neće raditi na Continuumu jer nisu pisane za smartfone već za računala. Prozore nećete moći premještati i slagati po želji kao na pravim Windowsima jer je omogućen samo “Full Screen” način. Pretrpate li Edge preglednik s previše tabova, on će se srušiti, a možda i cijeli Continuum sustav ako ste slabe sreće. Isto tako, većina aplikacija koje su pisane za Windows 10 Mobile još uvijek ne radi u Continuumu.

columns="4"

Ono što zapravo možete jest koristiti Edge za lakše surfanje, čitanje mailova, pregledavanje YouTube videa ili čitanje vijesti. Kad kažem lakše surfanje, to i mislim jer se Edge nerijetko znao srušiti čak i kad bi otvorio web sučelje Hangoutsa.

Dobra je podrška za MS Office aplikacije, što znači da ćete gotovo normalno moći koristiti Word i Excel, ali i složiti neku manju PowerPoint prezentaciju. U slučaju dolaska neke notifikacije poput poruke ili WhatsAppa, moći ćete ju n abrzinu pregledati u obavjesnom centru na monitoru, ili na zaslonu vašeg uređaja. U slučaju dolaznog ili odlanog poziva, također ćete neometano moći koristiti Continuum bez obzira što vodite razgovor na vašoj Lumiji.

Iako se sve to na velikom monitoru čini fascinantnim, odnosno kao da je riječ o pravim Windowsima, morate shvatiti da se sve to izvodi na mobilnom procesoru i da cijeli taj sustav ovisi upravo i samo o njegovoj snazi.

Valja napomenuti da se Continuum može koristiti i putem Miracast protokola, no osobno ga ne preporučujem jer je prisutno i manje kašnjenje u prijenosu čak i kad je u docku priključena tipkovnica, a kamoli kad sve ide bežičnim putem. Moguće da će ovo još ispraviti u nekoj od idućih softverskih nadogradnji, kao da će se i same mogućnosti Continuuma proširiti.

Softver i sučelje


Ukoliko redovno pratite naš portal vjerojatno znate da (blago rečeno) nisam bio oduševljen Windows Phoneom 8.1. Kako stvari stoje, čini se da nije ni Microsoft, jer je praktički odbacio Phone naziv i vratio se starom Mobileu. Tako novi Windows 10 ne nosi naziv Phone već Mobile, što pomalo podsjeća na početke Microfostovog mobilnog operativnog sustava kojeg sam unatoč svim manama i nedostacima jako volio.

Dolaskom Windows Phonea 7 bio sam uvelike razočaran mnogim ograničenjima i nedostacima koje Microsoft već godinama ispravlja. Još onda sam rekao da WP ima ogroman potencijal kojega uopće ne koristi. Kao da MS-u nije stalo da da se ozbiljnije probije na tržište.

Konačno mogu reći da je Windows 10 Mobile zapravo dobar operativni sustav, dapače.
Klasični sustav tilesa, ili po naški “živih pločica”, zadržan je još od WP 7 inačice, a konačno nudi i neke šire opcije personalizacije, barem kad su u pitanju pozadine i prozirnost pločica. Ne možemo im zamjeriti, ipak je izmjena pozadine nešto napredno, ukoliko se prisjetimo čak je i Appleu trebalo nekoliko godina da uvede ovako naprednu opciju u svoj iOS.

columns="4"

Nećemo previše dramatizirati jer, kao što sam rekao, Windows 10 Mobile je zaista dobar operativan sustav. Velik skok u odnosu na 8.1 u svakom pogledu, no ima i nekih lošijih stvari o kojima ćemo malo kasnije. Pozadinu je moguće postaviti na pločice, tako da će razmaci između pločica ostati crni, ili ju postaviti iza pločica, a onda naknadno promijeniti boju samih pločica i njihovu transparentnost. U konačnici možete postaviti pločice potpuno prozirne ili da ostanu samo njihovi obrisi, što se meni osobno najviše i svidjelo. Možete regulirati i koliko pločica želite imati na zaslonu, odnosno proširiti njihov broj u postavkama, no više od zadanog broja i rasporeda osobno smatram prenatrpanim.

Sustav je poslovično fluidan, i to se nije promijenilo ni u ovoj inačici. Animacije su gotovo identične, neke su blago izmjenjene i traju nešto dulje nego na konkurentnim operativnim sustavima, a toplo se nadam da će se i ta brzina izvođenja svakog prijelaza moći regulirati u nekoj od budućih inačica.

Naizgled Windows 10 Mobile izgleda isto kao i WP 8.1. Pločice na početnom, a lista aplikacija na desnom zaslonu, ali čim zađete u bilo koji dio sučelja s početnog zaslona, shvatit ćete da su promjene prisutne svuda. Korisnici Windowsa 10 na svojim računalima, na novom Mobileu trebali bi se osjećati kao kod kuće. Postavke su doživjele kompletan redizajn, iako zahtijevaju dozu prilagodbe i nisu uvijek najlogičnije posložene, moram priznati je ipak postignut napredak u odnosu na prošlu generaciju. Ukoliko neku postavku ne možete pronaći, možete pokušati s tražilicom koja je smještena povrh postavki, no ona će pretražiti samo glavne naslove. U svakom slučaju bolje išta nego ništa. Nećemo se previše žaliti jer ipak su velike izmjene u pitanju i vjerujem da će se ove stvari još poboljšati kroz naredne nadogradnje.

Obavjesni centar također je doživio velika poboljšanja, dostupno je više prečaca za određene postavke poput uključivanja WiFi-a, Bluetootha, bljeskalice ili GPS-a. Pristigle obavijesti nižu se ispod prečaca, ali voljeli bismo vidjeti kad bi se više pristiglih obavijesti moglo sažeti u samo jednu. Primjerice ukoliko od istog kontakta na WhatsAppu dobijete 10 uzastopnih poruka, prikazat će se svih 10 pristiglih poruka u nizu što će brzo zatrpati cijelu obavjesnu traku.

columns="4"

Manji problemi u inicijalnoj inačici softvera s kojim smo dobili našu Lumiu javljali su se i prilikom prikazivanja obavijesti koje su već pročitane. Primjerice, dopisujući se na WhatsAppu i pri tom izmjenivši dvadesetak poruka, neke od njih, nasumce odabrane, prikazat će se kao novopristigle obavijesti u narednih desetak minuta što je blago rečeno frustrirajuće. Nadao sam se da će novopristigla nadogradnja riješiti ovaj problem, no to se nije dogodilo.

S obzirom na nedostatak LED-ice za obavijesti, dostupna je Glance opcija. Ukoliko je ona uključena, zaslon može biti konstantno uključen osvjetljavajući pri tome samo piksele koji prikazuju sat, datum i novopristigle obavijesti. Zahvaljujući prirodi AMOLED zaslona, ovakva opcija se ne bi smjela odraziti na autonomiju.

Osim u obavjesnom centru i na Glance zaslonu, obavijesti se prikazuju i u živim pločicama na početnom zaslonu. Ovisno o veličini određene pločice, prikazat će se broj pristiglih notifikacija (primjerice broj 7), zadnja nepročitana obavijest ili slično. Na ovaj način možete i sami vrlo dobro urediti vaše najčepće korištene aplikacije tako da su vam sve novopristigle obavijesti dostupne čim otključate vaš uređaj. Sve one koje brine privatnost mogu smanjiti veličinu pločica i samim tim riješiti se neželjenih pogleda na vaše poruke i slično. Nažlost, nisam uspio shvatiti zašto sama funkcija prikazivanja obavijesti na pločicama nekad radi, a nekad ne radi, a opet, moguće je da će ovo biti ispravljeno u nekim budućim nadogradnjama.

Ukoliko imate manje ruke veselit će vas što je Microsoft implementirao gestu spuštanja zaslona duljim pritiskom na start tipku. Cijeli zaslon će se virtualno spustiti ispod navigacijskih tipki olakšavajući pritom pristup obavijestima, brzim prečacima ili bilo čemu što se u tom trenutku nađe na vrhu zaslona.

Moguće je sakriti i navigacijske tipke gestom povlačenja prsta s dna zaslona, a istom tom gestom ih vratiti natrag. Duljim pritiskom na back tipku pristupit ćete multitasking izborniku. I on je doživio vizualnu promjenu pa su tako sada pokrenute aplikacije poslagane u 4 kvadrata po stranici, a broj stranica određen je, naravno, brojem pokrenutih aplikacija.
Istovremeno korištenje dviju aplikacija na zaslonu nije moguće čak ni u Continuumu, pa niti ne čudi što nije podržano ni na samom smartfonu.

Nedostaje opcija za uključivanje zaslona dvostrukim dodirom kao na LG-u G4 primjerice, jer su mnoge prijašnje Lumie to podržavale. S druge strane, ostala je opcija za isključivanje zaslona dvostrukim dodirom na navigacijske tipke.

columns="4"

Aplikacija za pozive podržava pametno biranje, a iako je imala manjih i većih poteškoća u inicijalnoj inačici softvera, drago mi je da su problemi riješeni s nadogradnjom. Pametno biranje bez problema traži kontakte po brojevima, imenima, a bome i po prezimenima, tako da sam željeni kontakt uvijek brzo pozvao. Ugodno sam ostao iznenađen i nativnom podrškom za snimanje razgovora koju možete uključiti u postavkama uređaja. Iako za sad radi samo s predinstaliranom aplikacijom za snimanje zvuka (Voice Recorder), ubrzo bi trebale biti podržane i alternativne aplikacije.

Situacija sa sinkronizacijom s Googleovih računia se popravila, pa je tako sada moguće sinkronizirati kalendar, kontakte, ali i poslovni email temeljen na Google Business računu, s čim smo u proteklim inačicama, blago rečeno, imali poteškoća.

Pomalo sam razočaran ostao s tipkovnicom jer cijelo sučelje je doživjelo značajan skok u kvaliteti, ali ne i ona. Iako je poboljšana u odnosu na prijašnje inačice, hrvatska tipkovnica je prenatrpana i pomalo skučena zbog dodatnih slova na desnoj strani. Bilo bi lijepo kad bi tipkovnica ostala normalnog rasporeda bez dodatnih hrvatskih slova, a kojima bi ujedno pristupili duljim pritiskom na slova ‘s’ ili ‘c’. Neki će reći da je ovime olakšan pristup našim slovima koje možda često i koristimo, ali ne svim jer su među tipkama dustupni samo ‘ć’ i ‘đ’, a ostalim ćete pristupiti upravo duljim pritiskom na primjerice ‘z’ ili ‘s’. Moguće je, naravno, koristiti tipkovnicu za englesko govorno područje umjesto za naše, ali time gubite prijedloge riječi i automatsko ispravljanje tipfelera.

Uzevši u obzir samo englesku tipkovnicu, bez korištenja hrvatskih slova, ona je ugodna za pisanje i nemam neke posebne zamjerke. Šteta što ne postoji mogućnost instalacije alternativnih tipkovnica, čime bi ove problemi bili riješeni.

Nisu tipkovnice jedine koje nedostaju. Čak i petu godinu za redom, u trgovini i dalje fale neke aplikacije koje smo navikli koristiti na Androidu i iOS-u. Istina, za mnogo njih ponuđene su alternative koje nerijetko rade vrlo dobro, čak i bolje od službenih aplikacija (primjerice TubeCast), ali isto tako neke mogu imat određene bugove, što često frustrira. Primjerice, službena aplikacija za Twitter mogla bi se jako svidjeti nostalgičarima jer ima zvjezdice umjesto srca (favorite umjesto like gumba), a nedostaju i ankete, kao i novi “quote retweet”. Tzv. “Pull down to refresh” uzrokovao je poveći gubitak živaca jer kao da traži točno određenu dužinu povlačenja prsta, određenom brzinom, točno vertikalnim smjerom i s određenom zadrškom prije nego ga pustite da radi. Ovo se ne odnosi samo za Twitter, već je tako i u ostalim aplikacijama koje koriste ovaj vid osvježavanja sadržaja.

Opet, mnogi će reći da su glavne aplikacije tu, i to je istina, stvarno jesu, samo su realno zaostale za onima na Androidu i iOS-u. Situacija bi se ovdje mogla drastično promijeniti zahvaljujući Continuumu, no i na to ćemo morati pričekati.

Vremenom se jednostavno naviknete i prilagodite na takav ekosustav. Neke aplikacije koje možda nisu službeno podržane postoje u alternativnim oblicima, imenima i nerijetko dolaze sa simboličnom cijenom. Primjerice Hangouts aplikacija nije službeno podržana, ali postoji alternativna koja košta 16 kn. Slično je i za Twitter koji ima navodno vrhunski Tweetium, Youtube koji ima MetroTube, TubeCast, TubePro i još tko zna koliko drugih, te Chrome, kojeg zapravo i nema u trgovini, kao niti Firefox-a primjerice.

Za surfanje internetom tu je Edge preglednik, koji je zapravo Internet Explorer u novom ruhu. Zadnja dva tjedna koristio sam ga kao svoj primarni preglednik, a u nekim slučajevima je bolji od Googleovog Chromea, dok je u nekim i puno češćim slučajevima dosta lošiji, ovisno kako mu koja stranica odgovara. Ukoliko je stranica duža po vertikali, mogao bi vam nedostajati kinetički skrol. Ponekad je Edge imao problema i s prikazom stranice tako da vi određeni dio ostao nečitljiv. Smještaj adresne trake na dno umjesto na vrh mnogima se može činiti neobičnim, ali time je olakšan unos i gornji dio zaslona ostaje slobodan za prikaz stranice.
Najveći problem Edgea je u njegovoj nestabilnosti i rušenju, koje ponekad zna dovesti i do ponovnog pokretanja cijelog uređaja, čak i nakon nadogradnje softvera.

columns="4"

Windows Karte su solidne dok znate adresu na koju trebate doći. Potražite li primjerice Ikeinu trgovinu u Zagrebu, koja je otvorena prije više od godinu dana, karte će vas uputiti u najbližu Ikeu, u Italiji. Slična situacija je i s poznatijim restoranima i shopping centrima. Nisam pretjerano zahtjevan korisnik, barem kad su karte u pitanju, ali mislim da bi ovakve neke osnovne informacije morale biti podržane.

Kompletna recenzija kasnila je zbog prijeko potrebne nadogradnje sustava koja je riješila njegova učestala rušenja. Rušile su se i aplikacije, a bilo je problema s pametnim biranjem, Edgeom koji se konstantno rušio, ali i s još mnogočim. Ukoliko imate inicijalnu inačicu softvera, nadogradite vašu Lumiu odmah i bez razmišljanja. Sama nadogradnja trebala bi vam biti ponuđena, a ukoliko nije, meni je pomoglo nekoliko puta tvornički resetirati Lumiu, par puta resetirati normalno, instalirati Insider, spojiti na računalo na Recovery Tool, izvršiti još par puta restart, i nakon toga nadogradnja je došla sama od sebe i to OTA!

Neki manji problemi zadržali su se i nakon nadogradnje. Iako je u inicijalnoj inačici softvera WhatsAppu nerijetko trebalo i po desetak minuta da se otvori, a pritom vrteći “Loading” i “Resuming” zaslone naizmjence, sada se vrijeme otvaranja u takvim slučajevima smanjilo na svega dvadesetak sekundi. Problem možda nije riješen, ali napredak je očigledan.
Ukoliko kupite jedan od uređaja s novim Windowsima 10 Mobile, imajte malo strpljenja za nadogradnje, kako sustava, tako i aplikacija jer ćete sigurno naletjeti na mnoge sitne bugove.

Poznavajući Windows Phone 8.1 koji je, povrh svih nedostataka ipak bio vrlo stabilan, vjerujem da će i Windows 10 Mobile biti isti takav, samo je pitanje vremena.

Kamera


Još od Lumije 1020 čekamo njenog nasljednika, odnosno novog kralja fotografije. Možda smo ga ovoga puta dobili upravo u ovoj Lumiji. Baš kao i manja sestra, i Lumia 950 XL koristi novi 1/2,4” PureView senzor potpomognut trotonskom LED bljeskalicom, velikim f/1.9 otvorom blende, ali i raznim softverskim trikovima. Maksimalna rezolucija fotografija iznosi 20 MP za stražnju kameru i 5 MP za prednju. Stražnja kamera sposobna je snimati video u 4k rezoluciji, a prednja u FullHD.

Svi koji ste koristili neku od prijašnjih Lumia, sučelje će vam se činiti poznatim i nije puno promijenilo. Dodani su razni novi softverski trikovi od kojih su me neki ugodno iznenadili da sam se zapitao zašto se ovoga nitko ranije nije sjetio. Moguće je da su ovi neki od njih ranije viđeni u vidu nekih alternativnih aplikacija kamera, no osobno ih prvi put vidim ovdje.



Jedna od njih je mogućnost odabir snimanja sa ili bez bljeskalice, ali nakon što je fotografija snimljena. I ne, ovo niste krivo shvatili, a posebno dobro funkcionira ukoliko fotografirate neki miran objekt. Naime, Lumia će u trenutku kad stisnete okidač okinuti nekoliko fotografija te će vam naknadno ponudi da odaberete koliko želite da vam bljeskalica osvjetli vaš objekt. Tako ćete sada uvijek moći ostaviti bljeskalicu uključenu i naknadno izabrati je li fotografija bolja s njom ili bez.

Ručne postavke ISO vrijednosti, brzine okidača, dubine fokusa ili balansa bijele bile su dostupne i na prijašnjim Lumijama, no sada su one omogućene i za snimanje videa, barem kad su u pitanju balans bijele i dubina fokusa. Iako ovo teoretski nije prvi uređaj na tržištu koji dolazi s ovakvim ručnim postavkama za snimanje videa, prvi je koji je došao kod nas na test i moram priznati funkcionira odlično.

Kontrole su pregledne, lako dostupne i čak će i početnici vrlo brzo shvatiti koja postavka čemu služi. Jedina zamjerka kompletno ručnom načinu ide na kontrolu fokusa. Često se dogodi da je vrlo teško točno izoštriti sliku jer je razlika između oštre slike i mutne u milimetarskom pomaku mjerača.

Automatski način će gotovo uvijek savršeno prepoznati scenu, što će posebno oduševiti sve one koji žele savršene fotografije u bilo kojim uvjetima bez puno truda. Imamo i tzv. žive slike, nešto što je postalo strašno popularno nakon što je to Apple ponudio u svom iPhoneu 6s, i moram priznati da rade odlično. Za razliku od nekih drugih uređaja koji nude ovako nešto već godinama, softver Lumije će automatski prepoznati ima li kretnje u vašoj fotografiji i po tome će snimiti kratak video neposredno prije klika na okidač kamere. Primjerice fotografirate li katedralu, Lumia neće snimiti nikakav video, no ukoliko fotografirate vašeg mačka dok lovi miša, Lumia će uz fotografiju snimiti i spomenuti video.

Sad kad smo razjasnili princip “snimanja”, da razjasnimo i način spremanja tog “videa”. Riječ je zapravo o statičnoj fotografiji koja je spremljena u .jpg formatu, no uz nju je spremljena i dodatna informacija o slijedu fotografija. Ukoliko takvu fotografiju otvorite u nekom “normalnom” pregledniku slika, ona će biti statična, no ukoliko ju otvorite u Windowsovoj aplikaciji za pregledavanje slika, onda će izgledati kao kratak video.
Osobno ne vidim pretjeranu korist od ovakvih fotografija, ali eto, čini se da su u zadnje vrijeme hit i fora, pa tko voli - nek’ izvoli.

Kvaliteta fotografija u praktički svim uvjetima osvjetljenja je odlična. Zaista sam ostao oduševljen kamerom Lumije, a posebice kod fotografiranja ljudi jer je trotonska LED bljeskalica uz priložen softver, fantastična. Za razliku od Lumije 1020 s kojom sam imao i neugodnih iskustava, vrlo sporo sučelje i nerijetko ponovljene fotografije jer one prve nisu ispale kako sam očekivao, ovdje toga nije bilo. Sve što sam trebao je izvaditi Lumiju iz džepa, stisnuti fizičku tipku za uključivanje kamere, usmjeriti ju i okinuti fotografiju, a ona bi ispala odlična.



Jedina stavka koja nedostaje jest fotografiranje panorame. Postoji aplikacija koja bi bi to trebala nadopuniti, no ona na našem testnom primjerku nije radila, tako da smo tu stavku izostavili.

U uvjetima dobrog osvjetljenja, fotografije rezultiraju s mnoštvom detalja i fenomenalnim dinamičkim rasponom. Iako je HDR uključen u automatskom načinu, čak i kad ga isključite, rijetko tko će primjetiti pad dinamičkog raspona. S obzirom na rečeno, toplo preporučujem da HDR opciju držite stalno isključenu jer mogla bi vam pomoći tek u rijetkim uvjetima, a fotografije bi mogle ispasti dosta lošije kad je uključen u noćnim uvjetima.



Držite li ga isključenog, iznenadit će vas koliko malo šuma ima u uvjetima lošijeg osvjetljenja. Za to je naravno zadužen velik otvor blende, ali i peta generacija Lumijine optičke stabilizacije koja je blago rečeno - zadivljujuća. Čak i u noćnoj šetnji, stabilizacija je odradila odličan posao pri snimanju videa. Naprosto sam ostao iznenađen.

Mnogi su me pitali ima li ova Lumia bolju kameru od famozne 1020, a osobno smatram da je usporedba bespredmetna. U određenim uvjetima, a koristeći ručne postavke i zbog hardverskih prednosti, Lumia 1020 mogla bi dobiti nešto malo bolje fotografije. No u svim ostalim uvjetima, kroz svakodnevno korištenje, bez puno namještanja i jednom običnom laiku, Lumia 950 XL će definitivno biti superiorna. O kvaliteti snimljenog videa, stabilizaciji i svemu ostalome ne treba uopće raspravljati jer je 950 XL godinama ispred 1020.



Mislim da nema previše smisla govoriti o fotografijama, priložene su u galerije, pa vi sami procijenite. Nažalost, zadnjih petnaestak dana u Zagrebu su vremenski uvjeti prilično loši i nisam mogao izvesti usporedbu kamera s LG-em G4, ali vjerujem da bi Lumia rezultirala s nešto kvalitetnijim fotografijama u određenim uvjetima, a G4 u nekim drugim. Ne vjerujem da bi razlika bila prevelika u korist bilo kojeg, i da bi bila uvijek “jasna ko dan”, ali koristeći G4 već pola godine, znam da Lumia ima neke prednosti. Što se tiče kvalitete videa, mislim da tu nema posebne usporedbe jer G4 već zaostaje i za Samsungovim top modelima, a kamoli za ovom Lumijom. Ukoliko vas zanima primjer videa, možete ga vidjeti u sklopu video recenzije ili pogledati video recenziju Xiaomija Redmi Note 2 koja je u potpunosti snimana upravo s ovom Lumijom.

Galerija s fotografijama u punoj rezoluciji.


Baterija


Lumia 950 XL je dosta sličan uređaj LG-u G4. Oba dolaze s odličnim specifikacijama, vrhunskom kamerom, vrlo dobrim zaslonom, dovoljno memorije koju možete i proširiti, ali i izmjenjivom baterijom relativno velikog kapaciteta koja ne može izdržati jedan zahtjevniji dan, što god s njime radili.

Istina, Lumia 950 XL se isporučuje i s brzim punjačem za razliku od LG-a, a moguće ju je i bežično puniti. Ipak, koliko god pazio na isključivanje WiFi-a, isključivanje zaslona što češće i koristeći sam smartfon puno manje nego što koristim konkurentske Androide, nije bilo dana da me ova Lumia poslužila od jutra do večeri bez da sam ju morao nadopuniti. Nerijetko bi bila prazna već u ranim poslijepodnevnim satima što i nije baš očekivano s obzirom na kapacitet od 3340 mAh. Ukoliko ste zahtjevniji korisnik svakako preporučujem da iskoristite mogućnost brze zamjene baterije, nošenja brzog punjača, powerbanka ili neke druge opcije kojom možete produljili autonomiju.

Nadogradnja softvera blago je poboljšala autonomiju, no u pravilu je to značilo da ju ne bih spojio na punjač u 14 sati već u 15 ili 16 eventualno. Vjerujem da bi prosječnom korisniku mogla izdržati jedan cijeli dan korištenja, ali da bi čak i oni mogli potražiti punjač prije eventualnog večernjeg izlaska i sl.

Režim korištenja je, kao što sam već i rekao, bio i dosta blaži nego na Androidima, ponajviše zbog samog nedostatka Hangoutsa. Uz dva sinkronizirana email pretinca, uređaj je konstantno bio spojen na LTE mrežu ili WiFi, a sinkronizirani su bili i WhatsApp i Twitter uz povremeno surfanje i gledanje YouTubea. Ovoga puta izostao je i povremeni gaming jer su igrice koje inače igram na Androidu nedostupne na ovom operativnom sustavu.

Zaključak


zakljucna

Kad je u pitanju mobilna fotografija, tu nema posebne rasprave. Lumia 950 XL je smartfon kojeg će svatko tko voli puno fotografirati, poželjeti imati uza se. Dolazi s vjerojatno najboljom kamerom koju trenutno možete pronaći u jednom smartfonu, ali i još mnogim odličnim stvarima od kojih neke nisu dostupne niti u jednom drugom uređaju. Naravno, govorimo o skeneru šarenice oka. Autonomija joj možda nije jača strana, ali mogla bi biti poboljšana s nadogradnjama softvera jer baterija nije malog kapaciteta. Uz to, ona je i izmjenjiva, a podržava i brzo i bežično punjenje. Dva utora za nano SIM kartice cijenit će mnogi bez obzira što ne funkcioniraju najbolje. 32 GB interne memorije bi većini trebalo biti dovoljno za pohranu svih fotografija i videa, a ukoliko vam zatreba još prostora za pohranu, možete ga proširiti s memorijskim karticama.

Nipošto ne treba zaboraviti Continuum koji je još uvijek u ranoj fazi razvoja, ali definitivno ima vrlo velik potencijal i mnogma bi bio od velike koristi, dok god ne zaboravite da cijela snaga desktop sučelja leži u Snapdragonu 810. Bez obzira na vodeno hlađenje, ovaj procesor je i dalje vrlo vruć i zna se dosta zagrijati, no s obzirom na nedostatak mnogih igrica, za pretpostaviti je da Windows 10 Mobile nećete koristiti kao gaming platformu, barem ne još.

Sve u svemu, ovo je odličan uređaj, štoviše, najbolji za sve korisnike dosadašnjih Windows Phone uređaja. Logičan je korak naprijed i bolji od svih ostalih Windows Phone i 10 Mobile uređaja u svim područjima, no to ne znači da ga samo tako možemo preporučiti i korisnicima iOS-a i Androida.

Windows 10 Mobile bolji je nego ikad, konačno donosi mnoga ključna poboljšanja i konačno mogu reći da je to jedan vrlo dobar OS. Nedostatak aplikacija je još uvijek očit, a iako postoji velika većina njih koje pronalazite na Androidu i iOS-u, nerijetko su puno lošije izrađene. Začudo, sustav čak niti nadogradnje nije potpuno stabilan i zasigurno zahtjeva nešto veću dozu tolerancije nego na što smo navikli, ali ubrzo bi i to trebalo biti poboljšano.

Konačno, zaključno pitanje, ukoliko ste korisnik Androida ili iOS-a, isplati li se preći na Lumiu 950 XL?

Odgovor nije jednostavan, ali ukoliko planirate isprobati Windows 10 Mobile, boljeg uređaja od ovoga definitivno nema. Istina, cijena mu nije niti malo konkurentna pa je tako skuplji gotovo 40% od LG-a G4 ili Samsung Galaxyja S6, ali i manje sestre Lumije 950 koja je praktički isti uređaj, samo u nešto manjem kućištu. Tako Lumiju 950 XL možete kupiti u Hrvatskoj za otprilike 5.500 kn.

Android koristim već godinama, a na Windows 10 Mobileu sam bio više od dva tjedna bez ikakvih problema. Ruku na srce, koristio sam i G4 paralelno zbog nekih aplikacija, ali izuzev njih vrlo brzo sam se privikao na Lumiju.

Osobno obje Lumije smatram preskupima i samim time ne mogu preporučiti skuplji uređaj onima nisu spremni na kompromise, no ukoliko vam novac ne predstavlja problem, a želite malo eksperimentirati i isprobati nešto drugačije, ili općenito volite Windows platformu, s ovom Lumijom ne možete pogriješiti.

Najbolja ponuda na Mobis.hr

Video recenzija