Android Recenzije

Nexus 6P - Recenzija

naslovna nexus 6p

Google je ove godine prvi put predstavio dva Nexus smartfona. Manjeg, 5X proizveo je LG, kojeg smo recenzirali još krajem prošle godine. Sada nam je stigao i Nexus 6P, veći, jači i osjetno skuplji uređaj, kojeg je ove godine proizveo Huawei. Slovo „P“ u 6P nazivu označava Premium, što se može zaključiti po kvalitetnoj izradi i aluminijskom kućištu.

Riječ je o vrlo velikom uređaju koji definitivno nije za svačiju ruku, ali ni svačiji džep. Pokreće ga Snapdragon 810 u kombinaciji s 3 GB RAM-a u kombinaciji s 32 GB interne memorije. Nexus 6P po prvi put u povijesti Nexus linije smartfona donosi vrlo kameru kojom može konkurirati najboljima, a zadržani su i odlični stereo zvučnici s lanjskog modela.

No kakav je Nexus 6P zapravo, kako ga je koristiti dulje vrijeme i kako se u krajnjoj liniji nosi s izrazito jakom konkurencijom, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

159,3 x 77,8 x 7,3 mm







Masa

178 grama







Zaslon

5,7'″ AMOLED 2560 x 1440, 518 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 810







CPU

4x Cortex-A53 1,5 GHz i 4x Cortex-A57 2,0 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

32/64/128 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C







Lampica za obavijesti

Da







4G

LTE







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

12,3 MP, f/2.0, 1/2,3", 2160p







Prednja kamera

8 MP, 1080p







Baterija

3450 mAh







Cijena

oko 5000,00 kn







Ustupio

Huawei










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Najnoviji Android, prvi na redu za nadogradnje

Kamera nema OIS







Čisto, brzo i fluidno sučelje

Ne podržava memorijske kartice







Kvaliteta izrade

Autonomija ispod očekivanja







Odličan zaslon

Visoka cijena







Stereo zvučnici








Odlična kamera








Dizajn, kućište i ergonomija


Nexus 6P je velik uređaj, ali ne dolazi ni s posebno malom količinom «mesa» oko zaslona. Mjesta je moralo biti za stereo zvučnike koji su odlični, ali nekako imam osjećaj da se Motorola prošle godine puno više potrudila. Naravno, to ne umanjuje činjenicu da je ovo jedan vrlo lijep i atraktivan uređaj, ali ovolika količina mesa me jednostavno bode u oči.

Kućište je izrađeno od aluminija i u ruci ostavlja dojam vrlo robusnog i kvalitetnog uređaja. Grba kamere uopće ne izgleda ružno kao na fotografijama, već je zapravo vrlo atraktivno i lijepo izvedena. Pomalo me podsjeća na fazore iz Zvjezdanih staza, ali to je već neka druga tema. Cijelom je dužinom prekrivena staklom i ovakav smještaj kamere je definitivno nešto drugačije od onog na što smo navikli.



Ispod kamere se krije pomoćni mikrofon, ali i vrlo lijepo smješten čitač otiska prsta.
Na desnom boku smještene su tipke za kontrolu glasnoće, a povrh njih je i tipka za uključivanje. Između tipki je vrlo mali razmak, no premda je ona za uključivanje hrapava, bit će vam potrebna kraća doza privikavanja na njihov raspored.

Na lijevom boku smješten je utor za nano SIM karticu. Iako je ladica vrlo duga i čini se kao da je bilo i više nego dovoljno mjesta i za utor za micro SD karticu, Google se ipak tradicionalno odlučio izostaviti ga. 3,5 mm utor smješten je na vrhu uređaja, a s donje strane imamo ovogodišnju Googleovu smjernicu proizvođačima - USB C.



Nexus linija je zapravo Googleova smjernica svim proizvođačima Androida kojom poručuje što bi želio od njih. Tako kad je s Galaxy Nexusom donio dizajn bez home tipke. Vidjeli smo da je masa proizvođača slijedila taj primjer i izbacila uređaje bez fizičkih navigacijskih tipki.
Ove godine tako Google svima poručuje da je vrijeme za prelazak sa starog micro USB-a na novi i puno bolji USB-C. O njemu smo već nekoliko puta pisali, a ukratko, riječ je o novom reverzibilnom utoru.

Valja napomenuti da ćete u pakiranju dobiti 2 USB-C kabla. Jedan je pravi USB-C kabel, odnosno ima jedan konektor s obje strane, a drugi je USB-C u USB-A, odnosno onaj normalni USB utor kakvog imamo vjerojatno i na mikrovalnoj.



Aluminijsko donekle kućište kvare polikarbonatni prorezi za antene, a njih možemo pronaći u zaista iznimno velikom broju uređaja u zadnje vrijeme. Prednjom stranom dominira 5,7“ zaslon zaštićen Gorilla Glass 4 zaštitnim slojem. Povrh njega pronalazimo klasični set senzora i prednju kameru, ali i skrivenu LED-icu za obavijesti koju ćete morati naknadno uključiti u postavkama uređaja ukoliko je želite koristiti.
Ukoliko ne koristite LED-icu, AMOLED zaslon će prikazati obavijesti svaki put kad Nexus podignete sa stola.

6P definitivno nije uređaj za svakoga, no oni koji ga žele, vjerojatno su već odavno spremni na kompromise koje njegova veličina donosi. Izrada je na vrlo visokoj razini što sam i očekivao nakon najnovijih Huaweijevih modela, a dojam u ruci teško usporediv s bilo kojim drugim modelom kojeg sam u zadnje vrijeme testirao.


Zaslon


5,7” AMOLED u Nexusu ove godine potpisuje Samsung. QHD rezolucija je sasvim očekivana, a na ovoj dijagonali rezultira s iznimno oštrih 515 ppi. Kutovi vidljivosti su na vrlo visokoj razini, što i priliči AMOLED-ima, ali vidljivost na suncu nije baš kao u Samsungovih top modela. Nisam siguran zašto je tome tako, s obzirom da se isti takav panel ugrađuje u Note 4 ili možda čak Note 5, ali definitivno bih volio vidjeti nešto svjetliji zaslon.
Nije to ništa loše, viđali smo dosta lošijih uređaja, ali očekivali smo ipak nešto malo više.
Boje su blago naglašene, no ništa pretjerano. Prikaz bijele je vrlo dobar, a zaslon neće izgubiti vjernost prikaza boja ukoliko mu spustimo osvjetljenje do kraja. Prisjetimo se, prošlogodišnji Nexus 6 je imao velikih problema kad bi se osvjetljenje spustilo do kraja, a ovogodišnji zaslon je definitivno veliki korak unaprijed.

Hardver i performanse


O Snapdragonu 810 rekli smo sve što imamo reći već preveliki broj puta. Riječ je o osmerojezgrenom procesoru kojeg pogodne 4 Cortex-A53 jezgre na taktu od 1,55 GHz i 4 Cortex-A57 jezgre, ovoga puta na taktu od 2 GHz. Takt jačeg para jezgri je spušten u odnosu na neke druge modele, što donekle uzrokuje nešto niže temperature. Za grafički dio posla brine se Adreno 430 GPU, a on je i dalje jedan od najjačih grafičkih čipova u smartfonima. Naš model došao je i s 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije, a u ponudi su još i modeli s 64 i 128 GB interne memorije, koje toplo preporučujemo.
Baš kao i svi ostali Nexusi, s iznimkom onog prvog, 6P ne dolazi s utorom za micro SD kartice, pa tako valja pripaziti i odabrati model koji će vam najbolje odgovarati.

Pregrijavanje Snapdragona 810 još uvijek je prisutno, no barem se ne događa često i tako brzo kao u nekih drugih modela. Performanse su na vrlo visokoj razini, ali tome je najzaslužniji čisti Android koji za razliku od ovih dorađenih, nije nakrcan bloatwareom i jednostavno radi najbolje od svih. Ljubiteljima benchmarka prilažemo i rezultate dva najpopularnija, Antutua i Geekbencha3.

columns="4"

Stereo zvučnici su uvijek dobrodošli, a ovi u Nexusu 6P su odlični. Nakon brojnih smartfona s mono zvučnicima, ovi stereo dođu kao odmor za uši, naravno, u okvirima segmenta smartfona. Dovoljno su glasni i kvalitetni, a više od toga nismo niti očekivali.

Kvaliteta signala bi mogla biti i na nešto višoj razini, što je pomalo začuđujuće. Ponekad je Nexus znao iznenaditi i uredno obaviti poziv gdje mnogi uređaji nisu uhvatili čak niti signal, a ponekad sam minutama tražio signal podatkovne veze u centru grada. Apsolutno mi nije jasan uzorak po kojoj Nexus bira kad će oduševiti, a kada razočarati signalom.
Isto vrijedi i za kvalitetu WiFi signala, iako sam počeo sumnjati da je možda problem u tome kako držim smartfon (iPhone 4 situacija), nije pomoglo niti spuštanje Nexusa na stol.
Moguće je da je problem samo u našem testnom primjerku, a ukoliko posjedujete Nexus 6P, volio bih da nam prenesete i vaša iskustva u komentarima ispod.
Slušalica je, s druge strane, dovoljno glasna, ali mogla je biti i nešto glasnija, posebno kad u obzir uzmemo da je ona ujedno i vanjski zvučnik.

3,5 mm izlaz je solidan, ali definitivno je mogao biti i nešto bolji. Neobično je tih bez obzira na aplikaciju koju sam koristio za slušanje glazbe.

USB OTG nismo imali prilike testirati zbog nedostatka USB-C OTG adaptera, a s obzirom na sve više smartfona koji dolaze upravo s USB-C utorom, morat ćemo se protegnuti u nabavku jednog takvog.

Valja napomenuti da ćete jednog dana putem USB-C utora moći spojiti vaš Nexus 6P i na eksterni zaslon, bilo da je riječ o televiziji ili monitoru vašeg računala. Naravno, ovo je moguće već sada, no šansa da vaš monitor ili televizor podržava USB-C je praktički nikakva.

Čisti Android


Nexus 6P temeljen je na trenutno najnovijem Androidu 6.0 Marshmallow, a ukoliko se osjećate dovoljno hrabro, vrlo lako možete na njega instalirati i developer preview inačicu nadolazećeg Androida N. S obzirom da je ovo ipak recenzija Nexusa, a ne nove inačice Androida, mi smo se odlučili držati verzije s kojom je i stigao.

columns="4"

Marshmallow smo već imali prilike upoznati u mnogim uređajima, a da je malo više sreće i ažurnosti proizvođača, imala bi ga većina Androida. Nažalost, situacija je takva da nadogradnje vrlo sporo dolaze na nove uređaje, a oni stariji su sretni ako ih uopće i dobiju. Ovo pravilo ne kači Nexus liniju, a to je upravo i jedan od najvećih razloga zašto se kupci odlučuju za Googleov smartfon.

Nexus 6P je tako prvi na listi koji će službeno dobiti novi Android N, osim ukoliko ga LG opet ne pretekne i izbaci N inačicu za svoj G5 prije Googlea za Nexus.

Marshmallow radi vrlo brzo i vrlo dobro, a glavna odlika je novi Doze sustav štednje baterije koji funkcionira odlično ukoliko dulje ne dirate vaš smartfon. Tako mi u prosjeku kroz cijelu noć Nexus 6P potroši tek 1, ili 2% baterije u najgorem slučaju, a nekad ostane na potpuno istom postotku kao i prije spavanja. Naravno, ovo ovisi o količini pristiglih obavijesti tijekom noći, a njihov broj se obično kreće između 5 i 20.

columns="4"

Sa samim sučeljem svi ste vjerojatno već upoznati, i tu nema neke posebne priče. Najveće promjene u odnosu na lanjski model su u izborniku s aplikacijama koji je sad posložen vertikalno, a ne horizontalno kao u većini uređaja. Gotovo svi ostali elementi sučelja su praktički nepromijenjeni još od Lollipopa, a neka veća vizualna promjena vjerojatno će uslijediti tek s novom generacijom Androida.

Sve aplikacije potpisuje Google, od galerije i kamere, pa sve do onih za pregledavanje videa i preslušavanje glazbe. Pod pretpostavkom da imate Google račun, ovo je ujedno i odličan način za sinkronizaciju apsolutno svega što se u jednom smartfonu može naći. Googleov "office" paket će sinkronizirati sve vaše dokumente, Music aplikacija će držati svu glazbu na jednom mjestu, a po želji je i prenijeti iz oblaka u vaš smartfon tako da u njoj možete uživati i bez podatkovne veze. Ista situacija je i s fotografijama i videima koje također možete besplatno skladištiti na Google Driveu. Jedini uvjet je da fotografije ne prelaze 16 MP rezoluciju, a Photos aplikacija fantastično prepoznaje lica i općenito elemente fotografija, tako da ih jednog dana vrlo lako možete pronaći. Ovo je toliko genijalno izrađeno da je istovremeno i pomalo jezivo, no to je cijena besplatne pohrane i općenito korištenja raznih cloud servisa.

columns="4"

Kamera


Još od kad sam saznao da je u nove Nexuse ugrađen IMX377 senzor, a koji je primarno namijenjen kompaktnim digitalcima, nestrpljivo sam čekao dan kad ću ga isprobati.
Riječ je o vrlo velikom senzoru veličine 1/2,3”, sposobnom fotografirati u maksimalnih 12 MP u 4:3 omjeru, te snimati 4k video. U kombinaciji sa Snapdragonom 810, dopušteno je i snimati fantastične videe u 240 fps-a, što je dovoljno da uspori čak i elisu helikoptera.
Slow motion nije ništa novo, jer smo fa vidjeli smo još prije nekoliko godina. Neki će se prisjetiti da je istu mogućnost nudio primjerice i Samsungov Galaxy Note 2, ali i još mnogi drugi modeli, no tek je u ovom uređaju on toliko dobar da sam mu odlučio pridodati nešto više pažnje.

Sučelje kamere je blago rečeno oskudno. Srećom, u Play trgovini postoji pregršt raznih aplikacija koje možete koristiti umjesto ove Googleove, ali niti jedna vam neće omogućiti npr. dugu ekspoziciju. Bio sam iznimno razočaran kad sam saznao za ovo jer sam imao priliku uhvatiti sjajne noćne fotografije, samo što softver to nije dopustio.



Kvaliteta fotografija je doslovno u rangu LG-a V10 i Galaxyja S7, a to govorim bez pretjerivanja. Dnevne fotografije rezultiraju vrlo dobrom količinom detalja i vrlo dobrim dinamičkim rasponom. Unutar cijelog sučelja, jedina opcija vrijedna spomena (praktički i jedina dodatna opcija uopće) je HDR+, a on je ujedno i svojevrsna garancija da će vam fotka gotovo svaki put ispasti odlična. Nisam siguran što se sve dogodi jednom kad uključite ovu opciju, osim očito HDR načina samog po sebi, ali fotografije s njim ispadaju bolje nego bez njega.

Panorama se nažalost sprema u vrlo niskoj rezoluciji od 16 MP, ali su šavovi kao i dinamički raspon na vrlo visokoj razini. Ukoliko odaberete najvišu kvalitetu panorame, pripremite se na nešto dulje vrijeme procesiranja. Ako vam vrijeme nije toliko bitan faktor, ovu opciju toplo preporučujem jer će panorama izgledati zaista impresivno.

panorama

Da Nexus 6P dolazi s optičkom stabilizacijom kamere, smatram da mu konkurencije među smartfonima ne bi bilo. Nažalost, ne dolazi, pa će tako i rezultati varirati ovisno o tome koliko mirnu ruku imate.

Kvaliteta snimljenog videa je također na vrlo visokoj razini, ali zbog vrlo ograničenog sučelja toplo preporučujemo instalaciju neke alternativne aplikacije za snimanje videa. Primjere fotografija možete pogledati u galeriji ispod, a primjer snimljenog videa, kao i "slow motion" videa u sklopu video recenzije.


Baterija i autonomija


Nexus 6P dolazi s baterijom vrlo velikog kapaciteta, 3450 mAh, ali se baš kao ni lanjski Nexus 6 ne može pretjerano pohvaliti autonomijom. Fascinantno je to da je čisti Android redovno najlošiji kad je u pitanju autonomija, pa čak i kad dolazi s praktički istim hardverom kao i modeli s puno težim sučeljima.

Iako je kapacitet povećan, dijagonala zaslona smanjena, AMOLED panel zamijenjen puno štedljivijim, a i sam Marshmallow usmjeren više ka štedljivosti u odnosu na Lollipop u Nexusa 6, ovogodišnji Nexus 6P je autonomijom praktički identičan lanjskom modelu.

Mojim načinom korištenja, gdje su sinkronizirana dva email računa, Twitter, Hangouts i WhatsApp, uz klasičnu dozu surfanja i pregledavanja YouTube videa, te nekih sat vremena poziva dnevno, Nexus 6P bi mi izdržao otprilike do 4 sata popodne, a onda bi zavapio za punjačem. U prosjeku se to odrazilo na nekih 3 do maksimalnih 3,5 sata uključenog zaslona, a to je lošije čak i od LG-a G4, što je ruku na srce, vrlo loše.

columns="4"

Većina vas koji planirate kupiti Nexus, vjerojatno u planu imate i root te stavljanje nekog custom kernela, a to će vam u pravilu osigurati nešto bolju autonomiju, no nemojte očekivati čuda.
Ukoliko se ne planirate baviti ovakvim aktivnostima, već ste jedan prosječan korisnik, očekujte da će vas uređaj najčešće poslužiti od jutra do večeri, ali za svaki slučaj ponesite onaj mali USB kabel kojeg ste dobili u pakiranju da ga možete priključiti negdje na punjenje. U protivnom, mogli bi ste ostati bez struje jer je šansa vrlo mala da vam netko od kolega ima USB-C kabel.

U pakiranju je priložen i brzi punjač koji bi trebao napuniti vaš Nexus 6P od 0 do 50% za nekih pola sata, a baterija je naravno zapečaćena.

Zaključak


Nexus 6P je Googleovo dite. Najjače i najbolje od svih do sad, ali i dalje je daleko od savršenog i svima poželjnog. Vrlo je velik i nezgrapan, dolazi s nešto više mesa nego što smo u Androidima navikli vidjeti, a i Snapdragon 810 ne ulijeva previše povjerenja. Interna memorija je tolika kolika je i ne može se proširiti, a ima i nekih nejasnih problema sa signalom. Uz sve to, autonomija je zaista ispod svih očekivanja, a za to definitivno nemam logičnog objašnjenja.

S druge strane dolazi s odličnim AMOLED zaslonom i stereo zvučnicima za poželjeti. Vrlo je lijep i čvrsto izrađen te ostavlja jedan odličan dojam kvalitete. Čitač otiska prsta je vrlo brz i precizan, a tu je i fantastična kamera kojoj je jedini nedostatak taj što nije optički stabilizirana.
Uz sve to imamo i čisti Android, k’o od Googlea rođen i njegovu podršku. Ovo definitivno nije uređaj za svakoga, ali je isto tako prvi Nexus uređaj kojeg bez grižnje savjesti mogu mnogima preporučiti.

Svi koji ga namjeravaju kupiti vjerojatno već znaju što dobivaju s njim, a osobno sam jedan od onih koji ga i dalje smatra vrlo poželjnim, čak i pored nove generacije koja dolazi s dosta jačim komponentama, ali i mnogim drugim stavkama za koje će Nexusi uvijek biti zakinuti.

Video recenzija