Android Recenzije

NGM Forward 5.5 a.k.a. Gionee Elife S5.5 - Recenzija

NGM Forward 5.5 a.k.a. Gioonee Elife S5.5 - Recenzija

Nakon nekoliko NGM-ovih smartfona koje smo do sada testirali, stiže jedno veliko i ugodno iznenađenje. Uz svo dužno poštovanje prema dosadašnjim modelima, treba reći da se NGM Forward 5.5 od njih razlikuje u tolikoj mjeri, da sam prilikom raspakiranja kutije pomislio da se radi o grešci. Naime, uređaj je tako dobro dizajniran i vidljivo kvalitetno izrađen da će vas oboriti na prvi pogled. Gorilla Glass 3 sloj preko prednjeg i stražnjeg dijela zajedno s magnezijskim kućištem ostavlja upečatljiv dojam, no oduševljenje nastaje tek kad shvatite da su unutra upakirani vrhunski hardver i Super AMOLED Full HD zaslon.

Ono što najviše upada u oko je njegova debljina od svega 5,5 milimetara (da, dobro ste pročitali), što ga svrstava u najtanje na svijetu. Istini za volju, ovdje zapravo radi o nedavno predstavljenom Gionee Elife S5.5 uređaju, koji je za potrebe nekih tržšita rebrandiran pa se tako u Italiji i kod nas prodaje pod NGM-ovim imenom, a na njemu stoji i da je dizajniran u Italiji.

Ne dajte da vas naziv Forward 5.5 zbuni jer ne govori o dijagonali zaslona. Ona, naime, iznosi 5,0 inča, dok brojka 5.5 označava upravo spomenutu debljinu, odnosno tankuću od 5,5 milimetara.

Što se NGM Forward 5.5 ima za ponuditi i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 145,1 x 70,2 x 5,5 mm

Masa: 133 grama

Zaslon: 5,0” Super AMOLED 1920 x 1080 točaka, 441 ppi

SoC: MediaTek MT6592

CPU: 8x Cortex-A7 na taktu 1,7 GHz

GPU: Mali-450MP4

RAM: 2 GB

Interna memorija: 16 GB

MicroSD kartice: Ne

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB-on-the-go

3G: HSPA+

4G: -

OS: Android 4.2, Amigo OS 2.0

Kamera: 13 MP, 1080p

Prednja kamera: 5 MP

Baterija: 2300 mAh

Cijena: 2999,00 kn

Ustupio: Chipoteka

Prednosti


Dizajn, konstrukcija i kvaliteta izrade

Jedan od najtanjih na svijetu

Hardver i performase

Izvrstan zaslon

Mogućnost podešavanja trajanja osvjetljenja kapacitivnih tipki

Nedostaci


Nema utor za memorijske kartice

Baterija nije izmjenjiva

Dizajn i kućište




Tko je zapravo dijanirao ovaj uređaj, Talijani ili Kinezi? Na dnu Forwarda 5.5 piše “Designed by NGM in Italy”, dok neki drugi izvori tvrde da je to djelo Gionee kompanije. Na ovu temu bismo zasigurno mogli danima diskutirati, kao i tražiti odgovor na pitanje je li starija kokoš ili jaje, pa čak da na kraju i riješimo misterij, pitanje je svrhe takve analize. Kako stvari sada stoje, ovaj uređaj će se pojaviti i pod brandom Prestigio Grace, a prisutan je i pod nekim drugim imenima, tako da se cijela priča dodatno komplicira. Možemo zaključiti da se radi o novoj generaciji neke vrste generičkih uređaja, no to ni iz daleka ne treba shvatiti u negativnom kontekstu, dapače. Slične primjere suradnje više kompanija smo vidjeli i u automobilskoj industriji i to kod poznatih proizvođača (Ford, VW, Mazda, Opel/Vauxhall itd), gdje se praktički isti automobil prodaje pod različitim imenima, ovisno o potrebama tržišta.

Ono što je nama bitno jest činjenica da uređaj zaista izvrsno izgleda i da će malo koga ostaviti ravnodušnim. Debljina od 5,5 milimetara naprosto fascinira i u usporedbi s ovim uređajem, moj LG G3 djeluje kao komad crijepa. Osnova, tj. okvir kućišta je izrađen iz magnezija, a sam dodir otkriva da se zaista radi o metalu je sporije poprima temperaturu okoline. Prednji i stražnji dio izrađeni su iz plastike i kao što je već rečeno, presvučeni Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem. U cjelinu prednje strane uklopljen je i 5-inčni zaslon ispod kojeg nalazimo tri kapacitivne tipke s vrlo dobrim pozadinskim osvjetljenjem. Treba napomenuti da za razliku od mnogih drugih, softver ovog uređaja sadrži mogućnost podešavanja trajanja njihovog osvjetljenja. Fizičke tipke nalaze se na lijevom boku, dok na desnom nalazimo utor za micro SIM karticu, odnosno malu ladicu u koju se ona umeće. Na vrhu se nalazi microUSB utor, a na dnu 3,5 mm audio utor i mikrofon. Na stražnjoj strani nalazimo kameru s bljeskalicom, a na dnu vanjski zvučnik solidne jakosti.



Ukupna ocjena dizajna i kvalitete izrade je na najvišem mogućem nivou. Vidljivo je da su se dizajneri zajedno s inženjerima prilično potrudili kako bi konstruirali ovako tanak uređaj, a da pritom sve skupa izgleda izvrsno.

Ovdje dodjamo još i to da u prodajnom paketu dolazi i preklopna kožna futrola s ne baš previše praktičnim načinom postavljanja na uređaj - lijepljenjem. Iako se uređaj nakon toga bez problema može odlijepiti, ovo svakako nije nešto što ćete raditi na dnevnj bazi.

Zaslon


5-inčni zaslon NGM-a Forward 5.5 izrađen je u Super AMOLED tehnologiji i u 1080p rezoluciji koja mu osigurava gustoću točaka od 441 ppi. Dakle, imamo zaslon s izuzetnim kutovima vidljivosti i prikazom boja kakvu smo uglavnom navikli vidjeti na Samsungovim perjanicama.

Vidljivost, odnosno čitljivost na danjem svjetlu su izvrsni, a isto vrijedi i za preciznost i odaziv. Dakle, ovdje imamo jedan od najboljih trenutno dostupnih zaslona na tržištu.

Hardver i povezivanje


Screenshot_2014-08-12-11-22-10

NGM Forward 5.5, isto kao i njegov klon Gionee Elife 5.5, za pogonskii stroj koristi MediaTekov osmerojezgreni procesor MT6592 kojeg smo do sada upoznali na mnogim drugim uređajima, gdje se pokazao vrlo dobrim i pouzdanim. Vidjeli smo da na AnTuTu benchmark testu postiže vrlo visokih 27.000 bodova, što ga svrstava iznad popularnog Snapdragona 600, ali i ispod Snapdragona 800.

2 GB RAM-a su tu da osiguraju nesmetani multitasking, dok se o grafici brine Mali-450MP4 koprocesor. Ovakva konfirguracija osigurava vrhunske performanse. Dakle, praktički sve aplikacije koje postoje u Play trgovini će se otvarati i izvršavati besprijekorno, uključujući i one najzahtjevnije.

Uređaj radi na 2G i 3G mrežama s podrškom za najveću brzinu downloada do 42 mbps (HSPA DC). Izostala je podrška za LTE, no to većini neće stvarati problem jer je pokrivenost ovim signalom još uvijek relativno mala.

Od ostalih načina povezivanja spomenimo uobičajeni WiFi, Bluetooth, A-GPS, USB on-the-go, ali je izostao NFC.

Interna memorija iznosi 16 GB od čega vam je dostupno oko 10 GB, dok utora za microSD kartice nema. Utjeha leži jedino u mogućnosti korištenja USB memoijskih stikova i adaptera putem spomenutog USB on-the-go protokola.

Softver, sučelje…


Screenshot_2014-08-12-10-01-17 Screenshot_2014-08-12-10-01-35

Screenshot_2014-08-12-10-01-43 Screenshot_2014-08-12-10-02-21

Screenshot_2014-08-12-10-04-50 Screenshot_2014-08-12-10-05-01

Ova stavka je posebno zanimljiva. Naime, NGM Forward 5.5 kao temelj koristi Android 4.2 Jelly Bean, ali dosnovno kao temelj. Povrh njega dolazi tzv. Amigo OS 2.0 kojeg Gionee inače koristi na svojim uređajima. Intervencija u sami operativni sustav je toliko duboka da nadilazi nadogradnje sučelja u klasičnom smislu tog pojma.

Posebnost sučelja se najviše očituje u tome što nema posebnog izbornika s aplikacijama (slično kao na iOS-u i MIUI-u), ali je na svakom početnom zaslonu vidljiv veliki fiksirani widget sa satom, datumom i trenutnim vremenskim uvjetima. Dakle, koliko god vrtite udesno ili ulijevo, ovaj widget je fiksiran, a ispod njega ostaje 12 mjesta za ikonice aplikacija (3x4), uz do pet ikonica na docku.

Screenshot_2014-08-12-10-03-16 Screenshot_2014-08-12-10-05-57

Dakle, ove ikonice nisu njihove prečice, već aplikacije same i kako instalirate nove, tako se one dodaju na početni zaslon, kao na iPhoneu. Možete ih proizvoljno raspoređivati, ali imajte na umu da sustav omogućuje najviše devet početnih zaslona. Podržano je i organiziranje aplikacija u mape, ali ne i korištenje dodatnih widgeta.

Zaključani zaslon je također izmijenjen s lijepo ukomponiranim prijelazom na početni zaslon s kojim dijeli pozadinsku sliku.

Na raspolaganju je i izbor tema s pozadinskim slikama i prilično drukčije sučelje obavjesnog centra s prečicama prema često korištenim postavkama.

Eto, radi se o malo većoj modifikaciji Android OS-a, ali su Googleove, kao i sve druge aplikacije, normalno podržane. Ukoliko vam ovakvo sučelje ne odgovara, uvijek možete instalirati neki alternativni launcher, gdje ćete dobiti izbronik s aplikacijama, kao i mogućnost korištenja widgeta.

Općenito treba reći da se radi o prilično dobro ispoliranom sučelju i da ono radi glatko i fluidno, bez vidljivog zastajkivanja, osim što se samo jednom prilikom dogodilo da se launcher srušio.

Screenshot_2014-08-12-11-29-03 Screenshot_2014-08-12-11-29-23

Uređaj je opremeljen i mnogim uslužnim aplikacijama, od task managera, preko načina “rada za goste”, pa do posebne aplikacije za nadogradnju sustava. NGM je dodao i vlastitu navigaciju za koju je potrebno kupiti licencu. Ima i FM radio, posebne aplikacije za audio i video reprodukciju, File Explorer, aplikaciju za upravljanje štednjom baterije, Kingsoft Office pa čak i posebnu aplikaciju za kameru s raznim efektima koja se može koristiti pored standardne.

U ovom dijelu spomenimo još i hrvatsku tipkovnicu koja na primarnom prikazu donosi sve dijakritičke znakove. Ovakav koncept donosi malčice sužene tipke, ali na 5-inčnom zaslonu neće biti problem priviknuti se.

Kamera


Screenshot_2014-08-12-10-04-11

Uređaj dolazi s 13 MP stražnjom kamerom i LED bljeskalicom, dok prednja kamera ima senzor od 5 megapiksela. Sučelje kamere nudi jednostavni prikaz osnovnih tipki, a postavke može prikazati na uobičajeni, ali i vizualno unaprijeđen način u kojemu je dostupno više mogućnosti. Ponuđeni si razni načini snimanja, podešavanja parametara kamere, samookidač i sl., ali problem može predstavljati presitan font kojim su pojedine funkcije označene.

Uz ovu standarnu aplikaciju, NGM Forward 5.5, isto kao i Gionee Elife 5.5 donosi i posebnu aplikaciju pod nazivom Charm Camera s raznim efektima, filterima i alatima za uljepšavanje.

Screenshot_2014-08-12-08-20-59 Screenshot_2014-08-12-08-21-11

Treba reći da je okidač kamere izuzetno brz, a bljeskalica snažna, što će rezultirati izuzetno dobrim fotografijama u mraku. Kvaliteta fotografija na danjem svjetlu je vrlo dobra, s relativno velikom količinom detalja premda je u nekim trenucima vidljiva određena doza ispranosti boja.

U slabije osvijetljenom ambijentu logično je očkivati smanjenu oštrinu, no ukupna kvaliteta neće drastično pasti.

Video se snima u 1080p rezoluciji pri frekvenciji od 30 sličice u sekundi i zbog relativno visokog stupnja kompresije njegova kvaliteta nije na razini fotografija. Vidljiv je povremen gubitak oštrine, no ukupan dojam je zadovoljavajući. Ovaj video možda neće izravno konkurirati onom na Galaxyu S5 ili iPhoneu 5s, ali će zadovoljiti potrebe većine korisnika.

Primjeri fotografija


columns="4"

Primjeri videa





Baterija


Uređaj dolazi s baterijom kapaciteta 2300 mAh, što je donekle iznenađujuće s obzirom na debljinu uređaja. Ako ste veći potrošač, tj. ako uređaj koristite intezivnije, računajte na uobičajeni ciklus autonomije od jednog dana. U slučaju da ga koristite umjerenije, autonomija se može produljiti i na skoro dva dana, ovisno o vašim navikama i potrebama.

Ako gledamo pojedinačno, baterija će se isprazniti nakon pet do šest sati uzastopnog surfanja ili isto toliko reprodukcije videa.

Zaključak


NGM Forward 5.5 je u svakom slučaju poseban uređaj. Izuzetno dobro dizajniran, jedan od najtanjih na svijetu i hardverski vrlo moćan. Zbog ovih karakteristika bit će zanimljiv svima onima koji dizanju smartfona pridaju veću važnost, a istovrevemno traže i vrhunske performanse.

Gionee Elife 5.5, kako se uređaj zove u originalu, nije dostupan na europskom tržištu, ali ga kod nas kao NGM Forward 5.5 prodaje Chipoteka po cijeni od 2999,00 kuna, što nije malo, ali s obzirom na sve njegove karakteristike i servisnu podršku u Hrvatskoj, nije ni puno.