Godina phableta je počela. Nakon što su svoje monstrume već predstavili Samsung, Sony i HTC, Nokia u phablet svijet donosi Windows Phone platformu i možda još važnije - izvrstan dizajn. Vidjeli smo da ove mrcine od smartfona znaju izgledati prilično nezgrapno i da je njihovim vlasnicima za pojavljivanje u javnosti često potreban oružni list. Nokia zato u svijet phableta donosi vrlo atraktivno kućište u nekoliko boja, ali i vrhunski hardver koji uključuje najbolji trenutno dostupan procesor i 20 MP kameru s PureView tehnologijom.
Najnovija verzija Windows Phone 8 operativnog sustava (GDR3) omogućila je ugradnju nove generacije četverojezgrenih procesora kao što je, sada već opjevani, Snapdragon 800. Isto tako, Nokia Lumia 1520 je prvi Windows Phone uređaj s 1080p zaslonom koji u 6-inčnoj varijatni osigurava izvrstan doživljaj.
O svemu ovome i još mnogo toga o najnovijem Nokijinom phabletu, čitajte u nastavku teksta, a na kraju pogledajte i video osvrt.
Osnovne karakteristike
Dimenzije: 162,8 x 85,4 x 8,7 mm
Masa: 209 grama
Zaslon: 6,0” IPS LCD 1920 x 1080, 367 ppi, Gorilla Glass 2
SoC: Snapdragon 800
CPU: 4x Krait 400 na taktu 2,2 GHz
GPU: Adreno 330
RAM: 2 GB
Interna memorija: 32 GB
3G - do 42/5,7 Mbps
4G - do 150/50 Mbps
Utor za microSD memorijske kartice do 64 GB kapaciteta
Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, WiFi direct, GPS, Bluetooth
OS: Windows Phone 8, (GDR3, Nokia Black)
Kamera: 20 MP/1080p, OIS, Carl Zeiss, PureView
Prednja kamera: 1,2 MP/720p
Baterija: 3400 mAh
Prednosti
Dizajn i kvaliteta izrade
Impresivan zaslon
Najjači trenutno dostupan hardver
Odlična kamera
Nedostaci
Windows Phone u nekim segmentima zaostaje za iOS-om i Androidom
Baterija nije izmjenjiva
Cijena
Dizajn, kućište i ergonomija
Ono za što Nokiji u zadnjih par godina svakako treba skinuti kapu je izvrstan dizajn. Od lansiranja prvog Lumia modela, odnosno njenog prethodnika - Nokije N9, vidljiva je nova smjernica u dizajnu s izvrsnim polikarbonatskim kućištem i atraktivnim bojama. 6-inčna Lumia 1520 svojim izvrsnim dizajnom prilično uspješno poništava “nezgrapnost” koju u izvjesnom smislu nameću dimenzije phableta kao takvog. Jednodjelno kućište u kombinaciji s integriranim zaslonom je izvrsno izrađeno i obrađeno, kao i fizičke tipke koje se nalaze na desnom boku. To su: dvodjelna tipka za podešavanje glasnoće, tipka za uključivanje i fizička tipka za kameru. Na gornjem rubu imamo 3.5mm audio utor, a na donjem microUSB audio utor. Desni bok sadrži ladice za nano SIM i microSD memorijsku karticu koje su izvedene vrlo diskretno.
Eto, nano SIM se nakon iPhonea 5s uvalio i ovdje, no to na ovako velikom uređaju u kojeg je fizički mogla stati i ona ogromna pretpotopna SIM kartica, zaista nema smisla.
Stražnja strana sadrži leću kamere s dvostrukom LED bljeskalicom i na dnu prilično jak vanjski zvučnik. Leća kamere na poleđini nije stvorila “grbu” kao što je to slučaj kod Lumije 1020, no cijenu je platio senzor koji je ovdje osjetno manji.
Ako Lumiju 1520 pogledamo s prednje strane, ona u velikoj mjeri podsjeća na uvećanu Lumiju 920, ali čim ju malo nakrivite, vidjet ćete da su rubovi drukčije izvedeni i da je uređaj vidno tanji. Naime, debljina od 8,7 mm ovako veliki uređaj čini prilično tankim i elegantnim.
Dužinom od 162 mm i širinom od 85 milimetara, Nokia Lumia 1520 vidno premašuje dimenzije 5,7-inčnog Samsunga Galaxy Notea 3 i otprilike odgovara 6,3-inčnom modelu Galaxy Mega koji je neznatno dulji. Isto vrijedi i za HTC One Max. S druge strane, Lumia 1520 je vidljivo manja od 6,4-inčnog Sonyja Xperia Z Ultra. Ovakve dimenzije znače da uređaj nije zamišljen da bi se njime upravljalo jednom rukom, već je potrebno koristiti obje. Naravno, ako vam je veliki zaslon poput ovog zaista potreban ili ako vam predstavlja prioritet, brzo ćete se prilagoditi i žrtvovati benifite koje u ergonomskom smislu nude manji uređaji. S ovim osobno nisam imao problema i Lumia 1520 mi je trenutno “legla”.
Ovako lijepo i kvalitetno izrađeno kućište uređaj čini poželjnim neovisno o njegovim dimenzijama, a kao jedinu manu ovakve koncepcije možemo istaknuti fiksiranu, tj. s neizmjenjivu bateriju. Naravno, ovo vrijedi za krajnjeg korisnika jer je bateriju i dalje moguće promijeniti u servisu, tj. kad se uređaj rastavi.
Nakon što sam isprobao sve trenutno dostupne veličine phableta, mogao bih reći da je dijagonala od 6 inča u ovom segmentu optimalna. Nudi zanemarivo manju zaslonsku površinu od 7-inčnih tableta uz istovreneno osjetno manje dimenzije. Sony Xperia Z Ultra nudi veći zaslon, ali dosta veći i nezgrapniji. 5,5 i 5,7-inčni Galaxy Note su, naravno, još manji, ali u usporedbi sa 7-inčnim tabletima ipak nude manju iskoristivu zaslonsku površinu.
Treba reći i to da je polikarbonatska površina jako ugodna za držanje u ruci, a pritom ne dozvoljava klizanje. S druge strane, testni primjerak u crvenoj boji ima sjajnu površinu po kojoj ostaju vidljivi tragovi prstiju.
Pozamašna masa od 209 grama u stvari ne predstavlja problem jer odgovara ukupnim dimenzijama uređaja.
Zaštitna maska
Nikako ne treba zaboraviti na preklopnu zaštitnu masku koja nam je stigla zajedno testnim uređajem. Radi se o originalnom plastičnom “flip coveru” koji štiti prednju i stražnju stranu uređaja, a preklapa se sa strane. Stražnja strana je izrađena od prilično čvrste plastike koja se pričvrsti na uređaj. Prilikom postavljanja i skidanja potrebno je pažljivo rukovanje kako plastika ne bi popucala.
Prednji dio ima dvostruku ulogu. Izrađen je iz mekšeg materijala koji prijanja uz zaslon i na taj ga način štiti, a kad se otvori može se preklopiti i saviti te tako tvori stalak za postavljanje uređaja pod kutem.
Zaslon
Šest inča, Full HD (1080p), IPS LCD i Nokia ClearBlack tehnologija s polarizirajućim filterom. Treba li kome više od toga? Naravno, uvijek treba više, ali ovo što Lumia 1520 u ovom trenutku nudi predstavlja svojevrstan vrh. Bilo bi još bolje da je zaštitni sloj Gorilla Glass 3, no i drugom genracijom ove tehnologije bit ćete prilično zadovoljni, naravno, u granicama normalne upotrebe. Treba reći da je i ovaj zaslon opremljen superosjetljivim senzorima dodira što znači da ga je moguće koristiti i u rukavicama.
Kao što je već rečeno, dijagonala od 6 inča sama po sebi osigurava izvrstan pregled sadržaja, a rezolucija od 1920 x 1080 točaka prikaz i oštrinu s gustoćom od otprilike 367 ppi. Dakle, ovo debelo prelazi tzv. Retina granicu od 320 točaka po inču preko koje rijetki mogu razabrati pojedini piksel.
Vidljivost i čitljivost na dnevnom svjetlu, odnosno pri izravnoj izloženosti suncu, je zadovoljavajuća i možemo ju svrstati u prosjek gornjeg cjenovnog ranga. Ono što vam povremeno može zasmetati su tragovi prstiju.
Hardver i povezivanje
Eto, i Windows Phone eko-sustav je dobio svog konja za utrku u nabrijavanju hardvera. Nokia Lumia 1520 je tako prvi WP uređaj s ultimativnim procesorom - Qualcommovim Snapdragonom 800 kojeg smo već upoznali u najjačim Androdima: Sony Xperia Z Ultra, Samsung Galaxy Note 3, Galaxy Note 10.1 (2014) i LG G2. Dakle, radi se o trenutno najjačem dostupnom SoC-u u mobilnom svijetu u kojem kucaju četiri Krait 400 jezgre na taktu od 2,2 GHz. Ovaj procesor, naravno, svoje zadaće izvršava vrhunski, a 2 GB RAM-a i Adreno 330 GPU dodatno doprinose izvrsnim performansama, no ukupnu razliku u snazi će najviše osjetiti gejmeri jer Windows Phone sučelje izvrsno radi i na osjetno slabijem hardveru (za razliku od Androdia).
Nokia Lumia 1520 opremljena je s 32 GB interne memorije, od čega je korisniku za instalaciju aplikacija i općenito sadržaja dostupno 29 GB. Ovaj model podržava i microSD memorijske kartice i to do 64 GB kapaciteta.
Nokia Lumia 1520 pakira uobičajene mogućnosti povezivanja. Od bežičnih spomenimo WiFi a/b/g/n/ac koji radi poslovično izvrsno te njegove derivate WiFi hotspot i DLNA. Tu su još GPS, Bluetooth 4.0 i NFC.
Standardni microUSB utor služi za punjenje i povezivanje s računalom, a podržani su uobičajeni protokoli kao npr. Mass storage za kojeg nije potrebno instalirati drivere na Windows računalo. USB On-the-go nažalost nije podržan.
Softver
Nokia Lumia 1520, naravno, dolazi s Windows Phone 8 operativnim sustavom, tj. njegovom najnovijom verzijom. Radi se o GDR3 i Nokia Black nadogradnji.
S obzirom na dimenzije i veću iskoristivu zaslonsku površinu, odmah ćete primijetiti da je na početni zaslon moguće smjestiti više stupaca pločica. Tako sada možete postaviti tri stupca pločica srednje veličine ili jedan s najvećom u kombinaciji s jednom srednjom. Isto tako možete staviti šest najmanjih ili ih kombinirati s većima. Kako god iskombinirate svoj početni zaslon, on će na ovom modelu biti na višoj razini upotrebljivosti nego kod ostalih Windows Phone modela s manjim zaslonima.
S druge strane, dimenzije samih pločica malčice su manje nego na one na npr Lumiji 920, no to je bio uvjet za povećanje broja raspoloživih stupaca.
Zaslon, dok je u stanju mirovanja, u stanju je prikazati sat i obavijesti o porukama i pozivima, a probuditi ga možete dvostrukim dodirom. Kada zaslon probudite, dolazite do zaključanog zaslona koji također nudi razne mogućnosti prikaza obavijesti i detalja.
Izbornik s aplikacijama ostao je isti kao i kod prethodnih modela, dakle prilično dosadan. Abecedni popis stavki daleko je od razine upotrebljivosti koju nude iOS i Android, a monotoniju donekle razbijaju ikonice u boji drukčijoj od izabrane boje teme. Ovo nažalost nije slučaj u izborniku postavki gdje su stavke isključivo tekstualne i raspoređene nasumično.
Nokia Black nadogradnja je na početni zaslon donijela još jednu novost, a to je mogućnost kreiranja foldera s prečicama aplikacija. Tako sada možete proizvoljno grupirati više aplikacija u jednom folderu i to će mnogima vjerojatno olakšati život.
Ono što će na velikom zaslonu poput ovog biti češće korišteno nego na manjim uređajima je Microsoftov Office. Na 6 inča ćete svakako lakše manipulirati Office dokumentima, a na Windows Phone uređajima korištenje ovih alata je besplatno. Tu je još i potpuna integracija sa Skydrive servisom koji svakom korisniku nudi 7 GB besplatnog prostora prostora za pohranu. Uz dokumente, ovdje možete spremati i multimedijski sadržaj.
Windows Phone OS općenito po mogućnostima personalizacije zaostaje za konkurnetskim platformama, ali i u nedovoljnom broju popularnih aplikacija. Iako se njihov broj svakodnevno povećava, još uvijek nedostaju mnoge na koje smo navikli na iOS-u i Androidu. Također, mnoge aplikacije i igre koje su na Androidu besplatne, na Windows Phoneu se plaćaju. Istina, cijena im nije velika, no pomalo iritira činjnenica da su te iste aplikacije na drugim platformama besplatne.
Čak i ako zanemarimo nedostatak Googleovih aplikacija (Google namjerno bojkotira Windows Phone) na koje smo navikli, vidljiv je nedostatak kvalitetnih RSS čitača poput Feedlyja i Flipboarda, no stvar sada donekle popravlja NextGen. Nadalje, Internet Explorer kao standardni web preglednik nudi vrlo male mogućnosti prilagodbe, a najveća zamjerka je nemogućnost promjene veličine fonta. Alternativni preglednici u pravilu nude još manje mogućnosti, a koliko sam do sada uspio istražiti, niti jedan od njih ne nudi vrlo korisnu “text reflow” funkciju. Srećom, zaslon Lumije 1520 je dovoljno velik da se tekst i u ovakvom formatu može lako pročitati, no kod manjih WP uređaja to može predstavljati ozbiljan problem.
Vidjeli smo da je dijagonala od šest inča dobro iskorištena na početnom zaslonu jer je dodan dodatni stupac, ali u ostalim dijelovima sučelja to nije slučaj. U izborniku aplikacija i u samim aplikacijama sadržaj je u pravilu samo uvećan, a kod nekih i prilično neprilagođen. Tako npr. u Twitter aplikaciji imamo prilično loš omjer prikaza alatne trake i timelinea gdje traka nepotrebno zauzima dobar dio zaslona, a slično je i u nekim drugim aplikacijama kao što je NextGen reader. Vjerojatno će trebati neko vrijeme da se i te aplikacije prilagode većem zaslonu, jer je ovo zapravo prvi Windows Phone uređaj s ovom dijagonalom i rezolucijom (1080p).
Kad su u pitanju performanse, treba reći da je Windows Phone OS inače koncipiran tako da radi prilično glatko i bez zastajkivanja, kao što se često zna dogoditi Androidu. WP i na slabijem hardveru postiže izvrsnu fluidnost, a uz ostalo to možemo zahvaliti i izvrsno izvednim i prilagođenim animacijama. S druge strane, sučelje bi bilo još brže da kojim slučajem nije ograničeno animacijama kao takvim.
Kad je u pitanju multimedija, Windows Phone ima dobro koncipiranu galeriju fotografija i općenito slikovnog sadržaja. Photo Hub se može integrirati s drugim aplikacijama i prikazivati online fotografije iz npr. Skydrive servisa.
Music + Video Hub objedinjuje glazbene i video sadržaje, ali i FM radio. Što se reprodukcije videa tiče, sučelje je prilično jednostavno, s osnovnim funkcijama. Podržava MP4, 3GP, MOV formate, ali i mnoge DivX-e, dok MKV nije uopće podržan. Problem je također predstavljajo i AC3 audio codec i takve filmove također neće reproducirati. E sad, da se radi o Androidu, odmah bih isntalirao alternativni video player, ali na Windows Phoneu niti jedan od besplatnih nije prepoznao nijednu MKV datoteku. Nadam se da će se i na ovom polju situacija popraviti jer je 6-inčni zaslon inače odličan za gledanje filmova u vlaku, čekaonici, krevetu i sl.
Treba reći da Nokia Lumia 1520 ima vrlo dobre audio performanse. Zvuk je čist, a jakost vanjskog zvučnika izvrsna. Još bolji doživljaj je slušanje glazbe (ili bilo čega drugog) putem priloženih in-ear slušalica, koje ovdje dolaze u crvenoj boji, sukladno boji kućišta.
Tipkovnica
Jedna od benifita velikog zaslona je i velika tipkovnica. Tipke su osjetno veće nego kod manjih modela i tipkanje je, logično, ugodnije i odvija se brže. Ono što na ovoj tipkovnici nije dobro riješeno je raspored dijakritičkih znakova. Ako izaberete hrvatsku tipkovnicu, raspored na njoj je takav da su na primarnom prikazu vidljiva slova Đ i Ć, dok su ostala skrivena “ispod” (potrebno dulje držanje) odgovarajućih znakova bez kvačice/crtice. Ovakav raspored je prilično nepraktičan i trebat će vremena dok se priviknete, naravno, ukoliko na uređaju često tipkate. Ako pak izaberete englesku tipkovnicu, tad su vam dijakritički znakovi nedostupni čak i “ispod” standardnih. Jesam li spomenuo da tipovnica nema mogućnost vibriranja dok tipkate i da ne možete instalirati alternativnu tipkovnicu?
Kamera
Nokia Lumia 1520 u kameri donosi 20 MP senzor, potpomognut dvostukom LED bljeskalicom i poznatom Nokijinom PureView tehnologijom koja putem oversamplinga znatno poboljšava kvalitetu fotografija. Sam senzor je veličine 1/2.5 inča, dakle vidljivo manji nego kod modela Lumia 1020 gdje zauzima ⅔ inča. Znači, ne treba očekivati kvalitetu fotografija kao u Lumiji 1020 koja je apsolutni suveren fotografije među mobitelima, ali bolju od prosjeka u najvišem cjenovnom razredu možemo jer je senzor i dalje veći od onog na iPhoneu 5s i većini drugih drugih uređaja iz top klase. Druga stvar koja ovaj model razlikuje od Lumije 1020 je manji minimalni otvor blende, tj. f/2,4 u odnosu na f/2.2, a to izravno utječe na količinu primljenog svjetla. Treće, Lumia 1520 sadrži spomenutu LED bljeskalicu, dok Lumia 1020 ima xenon. No, kako god okrenemo, Lumiju 1520 sigurno nećete kupiti isključivo zbog kamere, jer ako vam je ona prioritet radije razmislite o Lumiji 1020. No ipak, s obzirom na cijenu ovog uređaja, kvaliteta kamere nikako nije sporedna stvar.
U standardnom načinu rada kamera okida fotografije u dvije veličine 19 MP i 5 MP, odnosno 16 MP i 5 MP, ovisno o izabranom odnosu stranica. 19 ili 16 MP fotografija je originalna, a 5 MP obrađena PureView oversamplingom.
Jedna od važnijih stavki kod okidanja u mraku ili u slabijim svjetlosnim uvjetima je optička stabilizacija (OIS) jer će one fotografije koje zahtijevaju dulje vrijeme ekspozicije biti oštrije i s manje šumova. Naravno, optičku stabilizaciju će najviše cijeniti oni koji često snimaju video jer je razlika u kvaliteti u odnosu na onu bez stabilizacije, ogromna.
Kad je softver kamere u pitanju, on je na Windows Phone uređajima nepotrebno zakompliciran. Osnovna aplikacija, uz spartansko sučelje ne nudi nikakve napredne postavke i mogućnosti, već su za njih zadužene dodatne aplikacije. Ipak, olakšanje dolazi u vidu mogućnosti pristupanja svim aplikacijama vezanim uz kameru izravno iz izbornika osnovne aplikacije, ali i to što je fizičkoj tipki za kameru moguće pridružiti i Nokia Pro Cam. Tu je sada još i Nokia Refocus apliakcija koja omogućuje naknadni izbor fokusiranja detalja i raznorazne egzibicije s bojama. Primjerice, moguće je jedan dio fotografije ostaviti u crno-bijeloj tehnici, a odabrani detalj obojati.
20 MP senzor će fotografijama veličine 5 MP osigurati i 2x digitalno povećanje (zoom) bez gubitka kvalitete.
Još jedna zanimljivost koju Lumia 1520 nudi je mogućnost spremanja fotografija u RAW formatu. Naravno, ovo je namijenjeno isključivo zaljubljenicima u fotografiju jer je za otvaranje takve datoteke potreban poseban alat. RAW slika sadrži sve informacije o određenoj fotografiji bez kompresije u JPEG format i služi za obradu i doradu na računalu.
Kad je kvaliteta fotografija u pitanju, ovom se uređaju zaista nema što prigovoriti. Kristalno čiste i oštre slike, s izvrsno pogođenim prikazom boja, čak i u slabije osvijeljenom ambijentu. Ipak, ukupan dojam nije mjerljiv s rezultatima koje daje Lumia 1020, no to je s obzirom na sve okolnosti i očekivano.
U nastavku pogledajte nekoliko primjeraka fotografija snimljenih u različitim svjetlosnim uvjetima.
Vanjsko svjetlo (oblačno)
Unutarnji prostor (vrlo slaba osvijetljenost, bez bljeskalice)
Mrak (bljeskalica)
Video isječci se snimaju u maksimalno 1080p rezoluciji, a optička stabilizacija vidljivo poboljšava kvalitetu snimljenog materijala. Ovdje je isto omogućen digitalni zoom i to do 3 puta bez gubitka kvalitete. Ovdje treba istaknuti da Lumia 1520 sadrži i četiri mikrofona za odstranjivanje neželjenih šumova.
Kvalitetu snimljenog videa možemo svrstati neđu najbolje, ponajprije zahvaljujući optičkoj stabilizaciji, a primjer možete pogledati u nastavku.
Baterija
Nokia Lumia 1520 dolazi s integriranom baterijom kapaciteta 3400 mAh. Ako uređaj promatramo kao smartfon i ako ga namjeravate tako koristiti (uključujući telefonske pozive, surfanje, snimanje, igranje, rad s mailovima, uključena sinkronizacija...) možete računati na više od jednog dana intezivnog korištenja. Umjereno korištenje svih resursa osigurat će i do dva dana autonomije. Zanimljivo je da uređaj može izdržati preko 12 sati reprodukcije videa ili neprestanog surfanja.
Ako se odlučite na korištenje 4G mreže, tada ipak računajte na desetak posto veću potrošnju energije, posebice u područjima lošije pokrivenosti jer se tada često prebacuje s 4G na 3G i obrnuto.
Zaključak
Najveća Nokia ikad je na moju malenkost (i sve ljude oko mene) ostavila upečatljiv i vrlo pozitivan dojam. Za ne primijetiti ovakvu ljepotu u uvećanom izdanju čovjek treba biti potpuno nezainteresiran i na prilično niskoj razini tehnološke osviještenosti. Naime, Nokia Lumia 1520 u crvenoj boji ovih je dana vrlo često privlačila pažnju znatiželjnika, među kojima čak i potpunih neznanaca. Naravno, prva reakcija se u pravilu svodi na komentiranje veličine, ali i na jezik do poda kad se uključi zaslon. Da ne duljim previše, Nokia Luima 1520 je prva Nokia koja me nakon dugo vremena privukla (da ne kažem fascinirala). Veliki zaslon kao jedan od prioriteta je ovdje optimalne veličine, tj. točno između smartfona i tableta. Ovaj uređaj je još uvijek moguće koristiti kao telefon, a ako se na takav prizor neki neodgovorni pojedinac i nasmije, to vas ne bi trebalo previše tangirati.
Kad svemu ovome pridodamo ultimativni hardver i performanse, izvrstan doživljaj i opći dojam su zajamčeni. Naravno, vidjeli smo da ima i mana, no one su vezane isključivo uz ograničenost i nedorađenost operativnog sustava. Ipak, mane nisu tolike da bi bile deal breaker, ali sam ih zbog konzistencije morao navesti. Također, prilično sam uvjeren da će prva sljedeća veća nadogradnja (WP 8.1) ispraviti većinu nabrojanih nedostataka.
Sve u svemu, Nokia Lumia 1520 je jedan vrhunski uređaj i prodaje se po isto tako vrhunskoj cijeni od 6000 kuna. O ovom iznosu bi se sada dalo diskutirati i mnogi će se složiti da je ona zapravo visoka, posebice ako pogledamo cijene konkurentskih uređaja, ali cijenu ovdje možda možemo promatrati i kao dio imidža.
Video osvrt
Uređaj na testiranje ustupio: Mobis