Windows Phone Recenzije Windows

Nokia Lumia 520: Recenzija



Otkad se fokusirala na izradu Windows Phone uređaja, Nokia je smanjila broj izbačenih modela na tržište, čime ih je učinila donekle prepoznatljivima, no prodajni rezultati još uvijek nisu ispunili početna očekivanja. Windows Phone platforma još uvijek zauzima praktički zanemariv tržišni udio između 3 i 4 posto i s BlackBerryjem se bori za treću poziciju. Prema IDC istraživačkoj kući, Windows Phone je u prvom kvatalu pretekao BlackBerry, no prema Gartneru to se još nije dogodilo. Bez obzira koja je platforma na trećem mjestu, još uvijek je miljama daleko od vodećih iOS-a i Androida.

S druge strane, Nokia polako postaje dominantan proizvođač unutar Windows Phone eko-sustava, čime se u izvjesnoj mjeri ipak ostvarila namjera vodstva kompanije o diferencijaciji, odnosno prepoznatljivosti Nokije na globalnom tržištu.

U ovoj se recenziji bavimo najjeftinijim Nokijinim Windwos Phone modelom – Lumijom 520. Nokia se za svoje uređaje na ovoj platformi koristila brojčanim oznakama od 5 do 9, određujući time dimenzije i cjenovni rang. Ipak, u slučaju modela 5 napravljen je izuzetak, barem što se dimenzija tiče. Tako Nokia Lumia 520 dolazi s malo većim zaslonom od modela 620, ali i dalje pripada donjem cjenovnom razredu. Dojmove s druženja s ovim uređajem pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike

Dimenzije: 119.9 x 64 x 9.9 mm

Masa: 124 grama

Zaslon: 4,0”IPS LCD, 480 x 800, 233 ppi,

SoC: Qualcomm MSM8227

CPU: 2X 1,0 GHz

GPU: Adreno 305

RAM: 512 MB

Interna memorija: 8 GB (dostupno 7,2 GB)

3G: HSPA+ do 21 Mbps

OS: Windows Phone 8

Kamera: 5 MP

Video kamera: 720p

Prednja kamera: Nema

Baterija: 1340 mAh

Prednosti

Dizajn

Kvaliteta izrade

Dvojezgreni procesor

Dobra kamera

Cijena

Nedostaci

Nema prednju kameru

Nema bljeskalicu

Nema FM radio

Dizajn kućište i ergonomija








Opet se moram malo vratiti na početak Nokijine Windows Phone ere. Naime, otkad je lansiran prvi njihov WP uređaj, tj. Lumia 800, naglasak je bio na živopisnim bojama kućišta izrađenog iz polikarbonata. Tako smo na službenim web stranicama i raznim reklamama mogli napariti oči svim tim šarenilom, no u prodaji su se (barem kod nas) najčešće mogli vidjeti uređaji s crnim kućištem koje je djelovalo kao šaka u oko.

U kakvim će se bojama kućišta pojaviti Nokia Lumia 520, za sada ne znamo, ali nam je drago da je na test stigao primjerak u crvenoj boji. Poanta je u tome što ove uređaje opisuje upravo njihova živopisna boja i daje im određeni pečat, dok one u crnoj izgledaju bezlično. Istina, na ovom se modelu poklopci kućišta mogu mijenjati, no to opet iziskuje dodatne troškove.

Dakle, Nokia Lumia 520 je izrađena iz plastike, ali kućište nije jednodjelno, već joj je stražnji poklopac odvojiv. Neovisno o tome, konstrukcija izgleda dovoljno čvrsto i vrlo lako biste mogli pomisliti da se radi o jednodjelnom kućištu. Odvajanje i spajanje, doduše, može biti pomalo nezgodno, no vremenom ćete se i na to priviknuti.







Nokia Lumia 520, kao i sve ostale Nokije iz Lumia serije, izvrsno je dizajnirana i vidljivo je da je u ovaj segment uloženo mnogo truda. Isto vrijedi i za konstrukciju kućišta jer uređaj djeluje kvalitetno i čvrsto. Izmjenjiva pozadina koja služi kao poklopac baterije fino se uklapa u ležišta i nikakvo škripanje i pucketanje plastike nije zabilježeno. Treba reći da je završna obrada poklopca matirana i zbog toga neće ostavljati otiske prstiju. O kojoj se točno vrsti plastike radi, teško je reći, ali prema svemu sudeći nije polikarbonat kao kod skupljih modela.

Kao sastavni dio ovog poklopca na desnoj strani imamo tipke za uključivanje, podešavanje glasnoće i fizičku tipku za kameru. Sa stražnje strane zaštitno staklo leće kamere i zvučnik na dnu. Donji bok sadrži microUSB utor, a gornji 3,5 mm audio utor.

Rukovanje uređajem je ugodno i relativno oštri rubovi kućišta oko zaslona ne predstavljaju problem jer je kućište sa stražnje strane dovoljno zakrivljeno. Recimo i to da je 4,0” zaslon, kojeg nalazimo na Lumiji 520, ona magična granica za ugodnu upotrebu palcem jedne ruke. Dakle, ako ste osoba s prosječno velikim rukama, palcem ćete bez problema dosegnuti suprotni gornji kut zaslona. Kod uređaja s većim zaslonima, ova je radnja teže izvediva i u pravilu zahtijeva korištenje i druge ruke.

Zaslon




Nokia Lumia 520 dolazi s 4-inčnim IPS-LCD zaslonom rezolucije 800 x 480 točaka, što daje gustoću od 233 ppi. Ova vas gustoća točaka neće pretjerano oduševiti, ali nudi ugodan prikaz i sasvim dovoljnu oštrinu za normalan rad.

Ono što ovom zaslonu nedostaje jest Nokijina Clear black tehnologija koja inače daje nešto bolji kontrast, no vremenom ćete se naviknuti i na ovaj koji, na kraju krajeva, nije puno lošiji. S obzirom da se radi o IPS zaslonu, kutovi vidljivosti su dobri, a ista je stvar s odazivom i preciznošću.

Telefonija i povezivanje


Prijem signala i kvaliteta razgovora kod Nokijinih uređaja nikad nisu dolazili u pitanje pa je tako i u slučaju Lumije 520. Zvučnik je dovoljno glasan, a sama čistoća zvuka na zadovoljavajućoj razini.

Uređaj se spaja na 2G i 3G mreže s najvećom brzinom prijenosa podataka do 21 Mbps (HSPA+). Tu su još uobičajeni WiFi i njegovi derivati WiFi Direct, WiFi Hotspot i DLNA, kao i Bluetooth 3.0, a za razliku od nekih skupljih modela, nema NFC.

Što se kabelskog povezivanja tiče, imamo micro USB utor koji služi za punjenje i povezivanje s računalom, a podržava i “masovnu pohranu” bez potrebe za instalacijom dodatnog softvera. Ovdje želim dodati da je Nokia očito štedjela na žicama pa je za spajanje na računalo osigurala kabel duljine čitavih 20 cm.

Operativni sustav i sučelje




Kao što već poznato, svi ovogodišnji Nokijini smartfoni temeljeni su na Windows Phone 8 operativnom sustavu koji je premijeru doživio prošle jeseni. Windows Phone je po mnogočemu specifičan kada ga uspoređujemo s iOS-om ili Androidom i ako ste do sada koristili jedan od ova dva operativna sustava, postoji mogućnost da prelaskom na Windows Phone doživite svojevrstan kulturološki šok. S druge strane, ako se još niste okusili u upotrebi pametnih telefona, Nokia Lumia 520 sa svojim WP-om bi mogla biti dobar početak.

Ono što WP sučelje u startu čini prepoznatljivim jest njegov koncept početnog zaslona koji, za razliku od konkurentskih, nema klasične ikonice aplikacija i widgete, već se temelji na pločicama koje na neki način predstavljaju iste te aplikacije i widgete, samo su drukčije oblikovane i imaju drugi smjer „skrolanja“. Naime, kada prelistavate početni zaslon, ne povlačite prstom lijevo-desno, već gore-dolje. Ukoliko ipak povučete prstom u lijevu stranu, otvorit će vam se izbornik sa svim aplikacijama.

Upravljanje sučeljem odvija se slično kao na ostalim modernim platformama, a za pomoć su zadužene tri kapacitivne tipke ispod zaslona. Windows Phone tako sadrži “back” tipku koja će vas vratiti na prethodnu radnju, Windows tipku koja vas uvijek vraća na početni zaslon, te “povećalo” namijenjeno pretraživanju.

Pločice na početnom zaslonu postoje u tri veličine i pravilnog su pravokutnog ili kvadratnog oblika što sučelju daje svojevrsnu simetriju. Da sučelje ne bi bilo previše monotono, postoje i “žive” pločice koje zapravo predstavljaju ono što na Androidu nazivamo widgetima. Tako mogu prikazivati broj neodgovorenih poziva, nepročitanih poruka, slike u albumu, kontakte, vremensku prognozu i sl.

Windows Phone sučelje inače slovi kao jedno od najfluidnijih na tržištu i često se koristi kao najjači argument u raspravama i usporedbama s drugim operativnim sustavima, posebice Androidom. Generalno, Android kao OS u pravilu treba jači hardver kako bi funkcionirao dovoljno fluidno, dok Windows Phone istu fluidnost postiže s osjetno slabijim hardverom, a time i nižom krajnjom cijenom. Istina je i to da je Android s verzijom 4.1 znatno napredovao na ovom polju pa razlike više nisu toliko drastične.

Glavne zamjerke Windows Phone OS-u uvijek upućujemo na ograničenost personalizacije, premda treba priznati da je u najnovijoj verziji to donekle poboljšano. S duge strane, ako ste navikli koristiti Gogoleove aplikacije, na Windows Phoneu biste mogli ostati zakinuti jer ih Google ne razvija. Tako smo nedavno imali primjer izrade YouTube aplikacije od strane Microsofta, no Google je odmah zatražio njeno povlačenje zbog kršenja pravila. Istina, Microsoft je ovdje pretjerao jer je u spomenutu aplikaciju ugradio mogućnost preuzimanja videa i onemogućio prikazivanje oglasa, što Google izričito zabranjuje.

Windows Phone 8 je koncipiran tako da omogućuje multitasking, no ne onakav kakvog imamo na desktop Windowsima ili Androidu, već samo prividni multitasking, sličan onom na iOS-u. Dakle, aplikacije u pozadini nisu aktivne, već su suspendirane i pri ponovnom odabiru istih, nalazimo ih u onakvom stanju u kakvom su bile kada smo prekinuli njihov rad. Istinski multitasking imaju VoIP, instant poruke, navigacija i slične aplikacije, ukoliko su njihovi proizvođači od Microsofta zatražili (i dobili) dozvolu za multitasking, a ukupno ih u pozadini može raditi osam.

Poruke, mail, računi...




Nokia Lumia 520, kao i svaki Windows Phone uređaj u startu će vam ponuditi prijavu na Microsoftov račun (Outlook.com) koji ćete koristiti kao osnovni. U slučaju da ga nemate, uređaj će vam na licu mjesta ponuditi kreiranje istog, pod uvjetom da ste mu prethodno osigurali internetsku vezu.

Uz Microsoftov, možete definirati i Google, Yahoo, Nokia, Facebook, Twitter i LinkedIn korisničke račune, kao i bilo koji drugi e-mail račun, no za ostale nisu osigurane automatske postavke pa ćete ih morati unositi ručno.

Aplikacije


Kao i svaki Windows Phone uređaj, Nokia Lumia 520 u startu nudi potpuno funkcionalne Office alate. Dakle, svaki Word, Excel ili PowerPoint dokument moći ćete pregledavati, ali i kreirati i uređivati. Premda uređivanje dokumenata nije radnja koju ćete često prakticirati na 4,0” zaslonu, treba reći da je manipulacija ovim alatom krajnje jednostavna.

Office omogućuje pohranjivanje dokumenata na samom uređaju i SkyDrive cloud servisu, a tu je i integracija s Microsoftovim Office 365 te Sharepoint servisom.





One note je korisna i vrlo dobro izvedena aplikacija za uzimanje zabilješki i njihovu sinkronizaciju s Microsoftovim servisima kao što je npr. SkyDrive. Radi na sličnom principu kao Evernote ili Google Keep, dakle omogućuje kreiranje tekstualnih bilješki koje mogu sadržavati fotografije, zvučne zapise i to-do liste.

Internet Explorer je zadužen za pregledavanje weba i kao takav je prisutan na svim Windows Phone uređajima. Najnovija verzija ovog web preglednika je dodatno ispolirana i možemo reći da se radi o zaista brzom i prilično funkcionalnom proizvodu.

Zamjerka ide na nedostatak text reflow funkcije koja inače omogućuje prilagodbu teksta zumiranoj razini web stranice.

Here mape i Here Drive su standardna oprema na Nokijinim uređajima i osiguravaju vrlo kvalitetnu navigaciju s detaljnim mapama i detaljima o mnogim lokacijama kao što su kulturne znamenitosti, područja interesa i servisne informacije. Napomenimo kako Nokia ove servise razvija još iz doba Symbiana i vremenom ih je usavršila.

Tipkovnica


wp_ss_20130520_0018

Virtualna tipkovnica na Windows Phone uređajima je općenito dobro izvedena i prilično ugodna za korištenje kada se na nju priviknete. Problem kod hrvatske tipkovnice je taj što sadrži i pojedine dijakritičke znakove koji su u nju nagurani. Rezultat je otežano snalaženje i potreba za duljim privikavanjem. Dodatni problem je što nisu svi dijakritički znakovi sadržani na primarnom prikazu, već je za “ž” potreban dulji pritisak na slovo “z”. Dakle, imamo nekonzistentnu situaciju i više bismo voljeli da su ili sva slova sadržana na primarnom prikazu, ili da za sve dijakritičke znakove moramo koristiti dulji pritisak.

Multimedija




Galerija fotografija nije se izmijenila još od prethodne generacije Windows Phone OS-a te nudi uobičajene mogućnosti prikaza sadržaja na uređaju i na online servisima. Sadržaj je moguće razvrstati u albume i pregledavati po datumima. Tu je i jednostavni uređivač kojim možete fotografiju rotirati ili izrezati te podijeliti putem poruka, maila, One note aplikacije, Sky Drive servisa ili na društvenim mrežama.


Video reprodukcija odvija se iz “Glazba i video” huba koji sadrži glazbu, video zapise i podcaste. Podržani su popularni formati video zapisa kao što je npr. DivX i sve datoteke s ekstenzijom AVI smo pokrenuli bez problema. Vidljivo je da je Microsoft poradio na podršci za širi spektar codeca, ali ipak postoji problem s pojedinim audio codecima u MKV datotekama pa je moguće da se u tom slučaju video prikazuje bez zvuka.



U istoj aplikaciji možemo odabrati i glazbu, te ju organizirati po uobičajenim kriterijima. Korištenje ove aplikacije je vrlo jednostavno, a možda jedina zamjerka ide na račun nedostatka equalizera. Vanjski zvučnik je među jačima i kvaliteta zvuka također nadilazi cjenovni razred u kojem se uređaj nalazi.

Kamera


Nokia Lumia 520 dolazi s 5 MP kamerom, a glavna zamjerka ide na nedostatak bljeskalice. Sučelje je jednako kao i kod drugih Lumija, dakle prilično jednostavno i na prvi pogled prazno. Odabirom opcija otvaraju se dodatne mogućnosti koje uključuju izbor scena, podešavanje ISO osjetljivosti, trajanje ekspozicije i balans bijele boje. Kod video zapisa moguće je podešavati bijelu boju, rezoluciju i uključiti/isključiti kontinuirani autofokus.

Ovaj uređaj dolazi s fizičkom tipkom za kameru, što je za svaku pohvalu. Kao i većina ovakvih rješenja, prvi dio hoda tipke namijenjen je fokusiranju, a drugi okidanju. Moguće je okidati i dodirom prsta bilo gdje po zaslonu, ali je pitanje koliko će to biti praktično.

Kvaliteta fotografija je za jednu 5 MP kameru više nego dobra, kao i za cjenovni razred u kojem se uređaj nalazi. Nedostatak bljeskalice je svakako hendikep, ali Lumia 520 će snimiti prilično dobre fotografije u unutarnjem prostu i pri umjetnom svjetlu. Na fotografijama snimljenim na vanjskom svjetlu vidljiva je prilično visoka količina detalja, a kontrast i prikaz boja su također dobri.

U nastavku slijedi nekoliko primjera: (kliknite za uvećanje) Prve dvije fotografije su snimljene na vanjskom svjetlu, a posljenje dvije u zatvorenom prostoru, bez umetnog osvjetljenja.






Što se tiče snimanja video isječaka, podržana je 720p rezolucija, no zbog prilično visokog stupnja kompresije, imamo relativno slab prikaz detalja.

Baterija


Nokia Lumia 520 dolazi s 1430 mah baterijom, što je malo više u odnosu na Lumiju 620. Ipak, nekih posebnih iznenađenja nema i uz uobičajeni način korištenja baterija će izdržati jedan cijeli dan. Ovdje podrazumijevam da je uređaj stalno spojen na internet putem WiFi-a ili 3G mreže, uz 100% osvjetljenje zaslona. Produljenje autonomije možete postići smanjivanjem svjetline zaslona ili prebacivanjem na automatski način te spajanjem na internet po potrebi, dakle ako ne morate primati obavijesti u stvarnom vremenu.

Zaključak


Nokia Lumia 520 jedan je od onih smartfona kojeg možemo svrstati u best-buy kategoriju. Cijena od 1.699,00 kuna za uređaj s dvojzgrenim procesorom, 4,0” zaslonom i solidnom kamerom je razumna, što osigurava prilično širok spektar potencijalnih kupaca.

Ne možemo reći da je Lumia 520 geekovski uređaj niti je namijenjen zahtjevnijim korisnicima. Njegove će karakteristike cijeniti svi oni koji tek ulaze u svijet pametnih telefona i nemaju prevelika očekivanja. Windows Phone 8 operativni sustav osigurava jednostavnost i fluidnost u radu, no onima koji su već koristili iOS ili Android, može predstavljati promjenu na koju će se trebati priviknuti.

U nastavku pogledajte video osvrt kolege Marina



Uređaj na testiranje ustupio: Mobis