Windows Phone Top teme Windows

Nokia Lumia 920: pogled iza zavjese



Nakon što smo se u prvoj epizodi našeg pogleda iza zavjese pozabavili PureView tehnologijom na Symbian modelu Nokia 808 na red je došla i njihova nova uzdanica. Naravno, riječ je o Lumiji 920.

Natpis "PureView" na Lumiji 920 svakako će prouzrokovati usporedbe ovog mobitela sa prethodnikom. Podsjetimo, Nokia 808 ima senzor od 41 megapiksela, veličine 1/1.2 inča. Osim toga ima xenon bljeskalicu i podosta softverskih trikova koji poboljšavaju izgled snimljene fotografije.
Ali što od tog svega ima nova Lumnia 920?

Za početak ponešto o senzoru...


Lumia 920 je sposobna snimiti fotografije u rezoluciji od maksimalnih 8 megapiksela. Veličina senzora nije gigantska kao kod Symbian rođaka, već je u gabaritima "normalnijih" i iznosi 1/3 inča te je zbog toga dva i pol puta manji od onog u Nokiji 808. Senzor je ponešto veći od slike koju projiciraju leće uređaja i sadrži 8.7 megapiksela. Zbog toga je moguće "izrezati" 7.1 megapikselnu fotografiju u wide načinu snimanja (16:9), dok je za snimanje tradicionalnih 4:3 fotografija na raspolaganju 8 megapiksela. Zato će nova Nokijina uzdanica snimati fotografije s više piksela u wide modu, u usporedbi s konkurentskim uređajima. Primjerice, tipični 8 megapikselni senzor će snimiti 6 megapikselnu fotografiju u 16:9 modu, što je osjetno manje od 7.1 koje nudi Lumia 920.
Senzor Lumnije 920


Senzor je kao i u velikom broju konkurentskih uređaja - pozadinski osvijetljen.



Optika / stabilizacija


Optika na Lumiji 920 ima otvor blende f2.0, što je za mobilni uređaj iznimno puno, a samim time i pozitivno zbog poznatih boljki mobitela prilikom snimanja po mraku. Detaljnije o ovoj temi možete pročitati ovdje.

Osim standardne Carl Zeiss optike, Lumia 920 se odlikuje i prvom optičkom stabilizacijom slike na mobitelu. Ovo je ujedno i "wow" trenutak čitanja specifikacija ovog mobitela.

Optička stabilizacija je mehanizam koji se koristi u kamerama i foto aparatima, a zadužena je za stabilizaciju slike mijenjajući optički put do senzora. Po običaju je implementira u samim lećama, odnosno objektivima ili na način da se pomicanjem krajnjeg elementa do kojeg putuje svjetlost – senzora mijenja prethodno spomenuti optički put. U oba načina rada, krajnji cilj je isti – stabilizacija slike koja se projicira na senzor prije njezine pretvorbe u digitalnu informaciju.

Na Lumiji 920 koristi se drugi opisani način stabilizacije slike, odnosno stabilizacija pomicanjem senzora. U osnovi, način rada tehnologije je takav da se promicanjem senzora kompenzira pomicanje uređaja. Detekcija pomicanja mobitela se izvršava pomoću žiroskopa, a sam senzor može korigirati svoj položaj i do 500 puta u sekundi.
Optička stabilizacija je naročito korisna prilikom snimanja u mračnim uvjetima, jer su tada potrebne puno manje brzine okidača zbog kojih i dolazi do zamućenja fotografija.
Ovime smo osim smanjenja zamućenja dobili i općenito bolje fotografije po mraku jer se zbog stabilizacije sad mogu koristiti i manje brzine okidača.


Prikaz grafikona ovisnosti oštrine fotografije o brzini okidača



LED Flash


Nokia se na veliku žalost entuzijasta odlučila koristiti LED umjesto pravog xenon flasha. No s obzirom da je LED tehnologija kompaktniji izvor svjetla od xenona, a isto tako manje energetski zahtjevna, ova odluka nas nije iznenadila. Postavljanje xenon modula s odgovarajućim kondenzatorima svakako bi učinilo mobitel debljim i većim, što bi se vjerojatno i negativno odrazilo na prodaju mobitela, jer većina potencijalnih kupaca želi mobitele upravo suprotnih dimenzija od onih koje bi ugradnja xenon flasha donijela.
Neovisno o tome, i na ovom području dolaze ohrabrujuće vijesti, jer iz Nokie tvrde da je flash na Lumiji 920 dvostruko jači od bilo kojeg LED flasha kojega su ugradili na prethodnim modelima.
No ipak, za ove tvrdnje morat ćemo pričekati dok nam uređaj ne dođe u ruke da se u ove tvrdnje uvjerimo na licu mjesta.

PureView - dio drugi


Iz Nokijie se može čuti da je PureView tehnologija skup hardverskih i softverskih inovacija koje poboljšavaju kvalitetu snimljenih fotografija. Na modelu 808 su nam prikazali tehnologiju oversamplinga i ogromnog senzora zbog kojeg je moguće zumirati fotografije bez gubitaka kvalitete.
Prilikom projektiranja Lumije 920 tvrde da su imali drugačiji cilj - omogućiti fotografiranje koje će rezultirati kristalno čistim fotografijama u svim uvjetima snimanja. Zbog toga su sve karte bacili na optičku stabilizaciju slike i na veći otvor blende te novu tehnologiju LED flasha.
Ono što se svima mota po glavi je pitanje – hoćemo li ikada imati priliku vidjeti te dvije tehnologije zajedno? Iz Nokije na ovo pitanje odgovaraju da „malo pričekamo“.

Idemo sada sumirati glavne značajke PureView tehnologije na Lumiji 920:

- optička stabilizacija slike
- f2.0 otvor blende
- BSI 8.7 megapikselni senzor
- LED flash nove generacije; pulsni način rada, velike snage

Nokia Lumia 920 vs Nokia 808 vs ostali?

Nokia 808 i dalje ostaje kralj mobilne fotografije, a to će prema svemu sudeći ostati još jako dugo. Zbog ogromnog senzora 808-ica će u svim uvjetima snimiti bolje fotografije od Lumije 920, ali i zbog xenon flasha.

Što se usporedbe Lumije sa ostalim top smartphone uređaja tiče, tu su stvari malo drugačije.
Svi mobiteli iz višeg cjenovnog razreda će postići slične rezultate fotografiranja u idealnim uvjetima osvjetljenja. Lumia će se zbog svoje optičke stabilizacije, ali i velikog otvora blende isticati prilikom snimanja po mraku gdje će snimati puno bolje slike od konkurentskih uređaja.

Nokia je na svom službenom blogu prikazala usporedbu nekoliko istih scena koje su snimljene sa Lumiom 920 i "vodećim konkurentskim smartphoneom". Pretpostavljamo da se radi o Samsungovom Galaxyu S3.




Lijevo – Lumnia 920; Desno – Nepoznati smartphone


Prema fotografijama prednosti većeg otvora blende, ali i veće brzine okidača su i više nego očite. Fotografije su puno više osvjetljene, a onaj poznati efekt zamućivanja zbog pomicanja mobitela nije prisutan.

No, ovo su sve teoretska razmatranja još jednog inovativnog uređaja iz Nokije uz nekoliko tvorničkih fotografija koje zbog nedavnih događaja oko lažiranja reklame za Lumiu 920 niti ne moramo uzeti u obzir.

Točne rezultata rada Nokijinih stručnjaka ćemo znati kada uređaj krene u prodaju i pojave se prve fotografije koje će nam donijeti točan odgovor na pitanje: jesu li zamućene fotografije stvar prošlosti te jeli PureView u fazi 2 uspio.