Apple Android Top teme

[Osvrt] Pametni satovi, Android Wear, Apple Watch...

naslovna moto 360 vs apple watch

Pametni satovi na tržištu su već dugo, a neki konceptni primjerci koji nisu zaživjeli, predstavljeni su još pred desetak godina. Bilo kako bilo, zadnje 3 godine na tržište je počelo stizati sve više modela, a pametni satovi sve više pronalaze put do prvih kupaca. Od Pebblea i Googlea pa sve do Applea, svi se trude napraviti nešto, svatko na svoj način, a to je ono što nas najviše zanima.

Bez uvrede ljubiteljima ostalih satova, danas ćemo se usredotočiti najviše na dva koja su izazvala najviše bure u javnosti, Moto 360 i Appleov Watch. Savršeni su to primjeri smjerova kojim su kompanije krenule, s jedne strane Google sa svojim Android Wearom, a s druge Apple s nekom inačicom iOS-a za koju još uvijek ne znamo kako će se zvati. Naravno, valja napomenuti kako ovo nisu jedina dva sustava. Statistički gledano, trenutno najveći dio ovog tržišta u nastajanju zauzimaju Samsungovi Tizen satovi (71%, Q1 2014), a uskoro stiže i Gear S koji zbog svog SIM utora može raditi i neovisno o smartfonu.

No vrativši se na Moto 360 i Appleov Watch, najveća razlika između ova dva sata svakako je u dizajnu. Jedan je okrugli, a drugi - četvrtasti. No povrh te očigledne razlike, razlika je i u predodžbi dvaju kompanija, kako bi se pametni sat zapravo trebao koristiti, odnosno kako bi sučelje trebalo izgledati?

Jer s obzirom da su oba svojevrsni pioniri svoje tehnologije, ne postoji recept za pametni sat i treba prvo vidjeti kako će biti prihvaćeni od strane korisnika i kako će funkcionirati u stvarnosti, pa 'ajmo za početak razjasniti obje politike.

Google je sučelje zamislio kao zaslon sa satom u pozadini kao velikom ikonom koja zauzme cijeli zaslon. Možete skrolati, lijevo desno, gore dolje, ovisno što želite od njega, dok je Apple sučelje nakrcao ikonicama, a navigaciju zamislio sa svojevrsnom digitalnom krunom koja se koristi za zum, odabir, skrolanje... I dalje je to ekran na dodir, a kruna je tu da na tako malom zaslonu ne stišćete tako sitne ikone. Vidjet ćemo još kako će se to pokazati u praksi i hoće li se kruna spontano vrtjeti kako tresete ruku, a sat pritom uključivati i slično.

Za sve oni koji se brinu kako će ga koristiti ako su ljevaci, u Appleu kažu kako će zaslon prebaciti orijentaciju tako da kruna bude na drugoj strani. Očigledno je Apple sat zamislio kao još jedan gadget na koji ćete moći instalirati razne aplikacije, kao mini smartfon, dok je Googleov Andrid Wear zamišljen u stilu „pagera“, znači kao uređaj koji će prikazivati notifikacije, a aplikacije su stavljene u drugi plan i pristupate im glasovnim naredbama. Naravno, bit će i drugog načina za pristup, no za sada se čini da je Google to zamislio upravo tako.

Za razliku od općenito Wear satova, Appleov sat već je na prezentaciji imao instalirano 50-ak raznih aplikacija, a to vam već treba dati neku predodžbu koliko su ta dva pristupa različita. Kako god okrenete, pametni sat je zapravo svojevrsan produžetak smartfona.

I dok su ostali proizvođači većinom usmjereni ka jednoj verziji istog sata, Apple će zapravo izbaciti 3 verzije svog i to svaku u muškoj i ženskoj varijanti. Softver je isti, no dizajn, odnosno izrada i narukvice se nešto razlikuju. Vidi se kako Apple namjerava predstaviti svoj sat kao idealan za sve uvjete. Od obične verzije za svaki dan, Sport za razne sportske aktivnosti i Edition kao svojevrsni premium za one voljne platiti nekoliko puta više. Razlika između ove muške i ženske verzije je u dijagonali zaslona, ženska je nešto manja sa 1,5" a muška je 1,65". I naravno, Apple ne bi bio Apple da i korištenje ovog sata nije uvjetovao svojim drugim proizvodima, tj. iPhoneom 5 i novijima.

Od cijelog sata, ono što me najviše impresioniralo i iskreno, volio bi da ostali naprave nešto slično, jesu narukvice, odnosno remen sata. Princip je taj da se klikom na gumbić izbaci iz ležaja jedna, a ova druga uglavi na isti način. Tako primjerice ukoliko uzmete onu verziju za sport, gumenu narukvicu jednostavno zamjenite nekom kožnom i spremna je za odijelo, košulju, haljinu i sl. Kožne narukvice imaju i magnete u sebi da se lako kopčaju, radi na sličnom principu kao cover za iPad. Fantastično rješenje.

Moto 360 je s druge strane, krenula u prodaju i njena kruna nije digitalna kao na Appleovom satu, već služi isključivo kao gumb za uključivanje. Zaslon je okrugao i u dijagonali, mjeri 1,56“ što odgovara veličini sata od 46mm. Moto 360 također ima izmjenjive narukvice, ali pretpostavljam da će vam za to biti potreban neki alat i malo vještine jer princip nije niti blizu intuitivan kao kod Applea.

Ono što je najzanimljivije oko ovog sata i zapravo sve što ga čini tako posebnim nije njegov OS već okrugli dizajn i mogućnosti koje takav dizajn otvara. Rubovi gotovo da ne postoje zahvaljujući smještaju drivera, odnosno spoja sata sa zaslonom, koji se nalaze u ovom donjem crnom dijelu na zaslonu. Okrugao zaslon donosi hrpu prednosti što se dijela pozadina i izgleda sata iznutra tiče, a budite sigurni da će se kroz koji mjesec u Play trgovini pronaći tisuće raznih "šablona" za njega.

Bilo kako bilo, uskoro ćemo saznati i koji će od ova dva smjera biti bolje prihvaćen. Morate znati da su ovo još uvijek „prvi mačići“ i da na njima nije baš sve tako bajno. Svakodnevna punjenja i slabo razvijen ekosustav, realno, su neki kompromisi na koje bismo pristali kupnjom bilo kojeg od ovakvih satova danas. No ukoliko i povrh toga želite kupiti jedan od njih, znajte da niste jedini. Možda nismo još pronašli opravdanje zašto nam trebaju, no sigurni smo da ćemo imati više toga za reći kad jedan od nove generacije Weara ili Appleovog ekosustava dođe na test.

Video osvrt