Ostalo

Recenzija: HTC One SV (4G-LTE)



2013. godina u mobilnoj industriji bit će obillježena po mnogočemu, a jedna od najznačajnijih stavki svakako bi trebala biti sve veća podrška za mreže četvrte generacije u Europi. Naime, u SAD i Aziji LTE mreže su već neko vrijeme u punom pogonu, uz punu podršku proizvođača uređaja. Europa iz nekog razloga u ovom području kaska, no ove godine se ipak očekuje veća popularizacija 4G tehnologije upravo zbog veće podrške od strane proizvođača. Jedan od prvih LTE uređaja na našem tržištu je i HTC One SV s kojim smo se družili proteklih tjedan dana i u ovoj recenziji pročitajte dojmove o njemu te korištenju u LTE mreži.

Osnovne karakteristike:


- Dimenzije: 128 x 66,9 x 9,2 mm

- Masa: 122 grama

- Zaslon: 4,3" S-LCD2 800x480, 217 ppi

- Procesor: Dvojezgreni Qualcomm Snapdragon MSM8960 takta 1,2 GHz

- RAM: 1 GB

- Interna memorija: 8 GB

- Utor za microSD memorijske kartice

- Kamera: 5 MP, 1080p Prednja kamera: 1,6 MP, 720p

- Operativni sustav: Android 4.0 Ice Cream Sandwich

- Baterija: 1800 mAh

Prednosti:


- 4G (LTE)

- Dizajn

- Kvaliteta izrade

- Dobar zvuk

Nedostaci:


- Starija verzija Androida

- Nema HD zalson

Dizajn i kućište



 



Kada sam HTC One SV izvadio iz kutije činio mi se prilično malen i bio sam uvjeren da se radi o 4,0” uređaju. No, nakon pregleda specifikacija ispostavilo se da je zaslon ipak nešto veći i da njegova dijagonala iznosi 4,3 inča. Jedan od najzaslužnijih faktora za ovu varku vjerojatno leži u njegovom izvrsnom dizajnu s dominacijom prilično zaobljenih rubova te općenito kompaktnom i tankom kućištu. HTC One SV dolazi u nekoliko boja kućišta, no to se odnosi na poleđinu, jer je prednji dio u crnoj boji. Nama je stigla verzija s bijelom pozadinom i osobno smatram da je to zapravo najljepša kombinacija. Pozadina je izrađena iz mekane plastike vrhunske kvalitete koja svojom površinom sprečava klizanje uređaja iz ruku.

 



Prednji dio je potpuno presvučen Gorilla Glass 2 slojem. Između opisana dva dijela kućišta nalazi se i sivi aluminijski rub koji sadrži sve utore i fizičke tipke. Unatoč tome što se radi o trećoj boji, ukupan izgled nije narušen. Cijela konstrukcija je izuzetno čvrsta, a kvaliteta izrade neupitna. Istina, od HTC-a nismo ništa manje ni očekivali jer je ova kompanija opće poznata po vrhunskoj izradi.

Zaslon


HTC One SV dolazi s 4,3-inčnim zaslonom izrađenim u S-LCD 2 tehnologiji za koju općenito vrijedi da je jedna od najboljih. Dakle, radi se o praktički istom zaslonu kao na modelu One X, no čini se da je ovaj ipak malo manje blještav. Vidljivost na vanjskom svjetlu je dobra, no s obzirom da se radi o LCD zaslonu mogla je biti i bolja. Rezolucija zaslona iznosi 800 x 480 točaka, što će onima koji zaslon promatraju iz neposredne blizine vjerojatno ići na živce. Ipak, rezolucija osigurava respektabilnih 217 ppi i treba reći da je objektivno sasvim dovoljna i kao takva neće predstavljati problem. O odazivu i preciznosti kod HTC-ovih uređaja ne treba trošiti riječi, jer smo se do sada nebrojeno puta uvjerili u njihovu superiornost.


Operativni sustav, sučelje, preformanse...




2013. godina je, a novi HTC One SV dolazi s ICS-om, tj. Androidom 4.0 koji je svjetlo dana ugledao prije točno godinu dana i dva mjeseca. U međuvremenu su mnogi korisnici omastili brke Jelly Beanom u 4.1, ali i 4.2 verziji pa se postavlja pitanje je li HTC zadnjih pola godine prespavao. Ne sumnjamo da će HTC uskoro izdati nadogradnju na Jelly Bean, no čekanje nikako nije za pohvalu. Bilo kako bilo, ICS osigurava stabilan i ugodan rad, a fluidnost sučelja je u najvećoj mjeri ovisna o HTC Sense nadogradnji. Otprije je poznato da HTC u Sense ubaci podosta bloatwarea, što u konačnici rezultira nešto slabijim korisničkim iskustvom. S druge strane, hardver ovog uređaja je prilično jak i dobro se nosi sa svim zadaćama i neke posebne zamjerke vezane uz rad uređaja nemamo.

4G - LTE




Najzanimljivija stavka kod ovog uređaja je, naravno, rad na 4G mreži. HTC One SV je proizveden s podrškom za rad na europskim LTE mrežama i njegova deklarirana najveća brzina downloada iznosi 100 mbps. LTE mreže, tj, mreže četvrte generacije u svojoj početnoj fazi razvoja zamišljene su tako da podržavaju maksimalnu brzinu upravo do 100 mbps u downloadu, a vremenom će se ta brzina povećavati.

Kada govorimo o europskim LTE mrežama, treba reći da su u igri tri frekvencijska spektra: 800, 1800 i 2600 MHz. HTC One SV podržava rad na sve tri LTE frekvencije i automatski se prebacuje na onu koja mu je dostupna. Da bismo lakše shvatili sve detalje o radu na 4G mrežama, najprije je potrebno objasniti situaciju koju trenutno imamo u Hrvatskoj. LTE mreže u ovom trenutku razvijaju dva operatera: T-Mobile i Vip.

Prema trenutno dostupnim podacima, HT je 4G signalom do sada uspio pokriti sve veće gradove, ali je započeo i s pokrivanjem nekih manjih mjesta, pa čak i ruralnih područja. Naime, u početku je za pokrivanje 4G signalom korištena frekvencija od 1800 Mhz koja zbog svoje prirode ima ograničen domet, ali je istovremeno praktična za pokrivanje urbanih, tj. gusto naseljenih područja. Ovim signalom su pokriveni gradovi Zagreb, Split, Rijeka i Osijek, dok se Karlovac, Koprivnica, Bjelovar, Ozalj, Ogulin i Otočac te njihova šira područja pokrivaju kombinirano 1800 i 800 MHz signalom.

Naime, 800 MHz signal ima otprilike dvostruko veći domet od onog na 1800 MHz spektru što u startu omogućuje veću pokrivenost. Kartu pokrivenosti HT-ovim 4G signalom možete vidjeti ovdje. Od Vipneta za sada nismo dobili konkretne podatke o pokrivenosti, no znamo da su pokriveni veći dijelovi četiri najveća grada. HTC One SV smo testirali u HT-ovoj LTE mreži na širem području Splita za koji se može reći da je jako dobro pokriven 4G signalom. Naravno, zbog konfiguracije terena moguća su područja u kojima je signal slab i rupe u kojima ga uopće nema, no s obzirom na nabrojane okolnosti, pokrivenost je zadovoljavajuća.

Također je pokriven i dobar dio Solina, te polovica Kaštela. Tijekom vožnje i hodanja po gradu uređaj je skoro neprekidno bio spojen na 4G mrežu pokazujući pritom jednu do pet crtica jačine signala. Prilikom ulaska u zonu bez 4G signala, HTC One SV bi se prebacio na HSPA signal (3G), no ubrzo bi se vratio na 4G. Naime, uređaj ne dopušta forsiranje 4G mreže, što znači da ju je moguće koristiti isključivo u kombinaciji s 2G i 3G mrežama. Kada ocijeni da 4G signal nije dovoljno jak automatski će rad prebaciti na sljedeću dostupnu mrežu, u ovom slučaju 3G. Što se brzine tiče, HT je deklarirao maksimalno 75 mbps u downloadu, no budući da se radi o teoretskoj brzini, praktički ju je nemoguće postići.



Brzina prijenosa podataka u bežičnim mrežama ovisi o cijelom nizu faktora, a ona najznačajnija je broj korisnika spojenih na isti izvor pa se brzina između njih dijeli. Nadalje, tu je još i faktor udaljenosti od bazne stanice, razne smetnje i sl. Najčešće smo postizali brzine između 30 i 40 mbps, a u nekoliko navrata se dogodilo da samo izmjerili i preko 50 mbps. Bilo kako bilo, ovo su još uvijek višestruko veće brzine od onih dostupnih većini korisnika fiksnog DSL-a. Također, brzina uploada je varirala između 5 i 20 mbps.



Brzina od 40 mbps u svakom slučaju predstavlja osjetan napredak u odnosu na HSPA+ brzine koje se u prosjeku kreću oko 10 mbps i to se najviše osjeti na preuzimanju datoteka, učitavanju slika, videa itd. Kad su mobilne web stranice u pitanju razlika možda nije toliko očita, kao na njihovim punim verzijama. Upravo iz ovog razloga ovaj je uređaj zgodno koristiti kao modem, tj. putem WiFi hotspota ga povezati s računalom i tek tada ćete osjetiti sve blagodati mobilne mreže četvrte generacije. Nadamo se da će paralelno s popularizacijom LTE mreža operateri dodatno prilagoditi cijene podatkovnog prometa, kojeg je puno lakše potrošiti na većim brzinama.

Telefonija


Razlog zašto nije moguće forsirati 4G mrežu vjerojatno leži u tome što onda još uvijek ne podržava VoLTE (Voice Over LTE), odnosno glasovnu komunikaciju. Naime, jer 4G za sada služi isključivo za prijenos podataka. Nakon svakog upućivanja poziva uređaj prebacuje rad na 3G ili 2G mrežu i nakon što poziv završi treba mu možda minuta da se vrati na 4G. Dakle, neovisno o tome što indikator na vrhu pokazuje 4G, uređaj i dalje ostvaruje vezu s 3G ili 2G mrežom kako bi mogao primati pozive. Kvaliteta telefonske veze je na visokoj razini, premda bi jačina zvuka u zvučniku mogla biti i malo veća.


Multimedija




Galerija fotografija dio je HTC Sensea i donekle se razlikuje od onih na ostalim Androidima. Sadržaj je organiziran u albume, a galerija ga prepoznaje i učitava neovisno o stvarnoj lokaciji u uređaju. Tu su još i online albumi koji sadrže fotografije s društvenih mreža i drugih cloud servisa (SkyDrive, Dropbox, Picasa itd.) Svaku pojedinu fotografiju u trenutku možete poslati mailom ili MMS-om te podijeliti na društvenim mrežama i upravo navedenim online servisima.

Reprodukcija videa odvija se izravno iz galerije jer video player kao posebna aplikacija ne postoji. Podrška je osigurana za standardne video formate kao što su MP4 i 3GP, no kada je u pitanju MKV i razni DivX-i situacija je malo složenija. Naime, podrška codeca u samom uređaju nije toliko široka pa će reprodukcija svake pojedine AVI i MKV datoteke ovisiti o izvornom kodiranju videa. Ukoliko se ne želite natezati s ovakvim nepotpunim softverom, instalirajte si alternativni video player iz Google Play trgovine.



Za reprodukciju glazbe zadužena je Music aplikacija ojačana Beats Audio komponentom. Unutar same aplikacije ponuđene su uobičajene opcije razvrstavanja glazbe te integraciju sa SoundHound servisom za prepoznavanje glazbe kao i  TuneIn i 7digital online radiom. Kvaliteta zvuka je iznad očekivanja i za svaku pohvalu. Smanjeni su šumovi i čistoća zvuka je na višoj razini nego što je to slučaj kod mnogih drugih uređaja. Je li za ovo zaslužan Beats Audio ili ugradnja boljeg zvučnika, za sada je teško reći.

Kamera




HTC One SV dolazi s 5 MP kamerom opremljenom autofokusom i LED bljeskalicom. Kao i ostali modeli iz serije One, SV koristi jedinstveno sučelje za foto i video snimanje što omogućuje fotografiranje i dok je u tijeku snimanje videa. Softver kamere nudi uobičajene mogućnosti kao što je namještanje ISO osjetljivosti, vrijednosti ekspozicije, balans bijele boje, samookidač itd.



 

Kamera snima video isječke u 1080p rezoluciji pri 30 fps-a. Full HD rezolucija sama po sebi ne jamči vrhunsku kvalitetu, a to smo se mogli uveriti i na ovom primjerku. Zbog nešto veće kompresije videa, smanjen je broj prikazanih detalja, što donekle oslabi ukupnu kvalitetu pokretne slike. Da je kompresija manja, kvaliteta videa bi sigurno bila veća i zato očekujemo da HTC u narednim nadogradnjama softvera ispravi ovaj detalj.

Baterija


Unatoč pretpostavci da će 4G mreža brzo iscrpiti bateriju, to se ipak nije dogodilo. 1800 mAh baterija je bez problema izdržala cijeli dan uz učestalo surfanje i povremeno telefoniranje. Budući da 4G mreža za sada ne podržava glasovne pozive, barem ne na ovom uređaju, bitno je naglasiti da je on istovremeno spojen na 4G zbog za podatkovni promet te 3G/2G za glasovne pozive.  S druge strane, najveća potrošnja se očituje u korištenju mobilnog hotspota na 4G signalu. Ovisno o tome što radite na računalu spojenom na mobilni hotspot baterija se može vrlo brzo isprazniti, čak i u nekoliko sati. Srećom, baterija je izmjenjiva i ako ćete uređaj koristiti kao modem svakako savjetujemo nabavku dodatne.

Zaključak


HTC One SV jedan je od onih uređaja za kojima se možda neće dizati prašina i neće postići milijunsku popularnost, ali će zato biti jako koristan svima koji žele imati kvalitetan smartphone uređaj i LTE modem u jednom. Naravno, ovaj je uređaj zanimljiv neovisno o podršci za LTE mrežu, posebice onima koji ne prate trendove povećanja zaslona, a dobar dizajn, mala masa i elegancija osigurat će jednostavno nošenje čak i u džepu košulje.

Cijena uređaja u Vipnetovoj ponudi iznosi 3.899,00 kuna, a uskoro ga očekujemo i u HT-ovom cjeniku.

Uređaj na testiranje ustupio: HTC

U nastavku pogledajte i video osvrt: