Android Recenzije

Recenzija: LG Optimus G


LG Optimus G službeno je predstavljen prošle jeseni, no u početku je njegova dostupnost bila ograničena na samo nekoliko tržišta. Prije nekoliko dana njegova je prodaja započela i u Hrvatskoj i to putem operatera Tele2. Budući da pripada prethodnoj generaciji top modela, teško će konkurirati najnovijim 5-inčnim uređajima drugih proizvođača koji dolaze i s novijom generacijom procesora. Ipak, smatramo da je Optimus G sa svojim izvrsnim 4,7” zaslonom (koji mu osigurava kompaktnije dimenzije), četverojezgrenim procesom, 2 GB RAM-a i 13 MP kamerom itekako dobar uređaj koji se neće posramiti ni pred trenutnim predvodnicima gornjeg cjenovnog razreda.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 131.9 x 68,9 x 8,5 mm

Masa: 145 grama

Zaslon: 4,7”, IPS+ LCD, 1280×768 (16:10), 318 ppi, Gorilla Glass 2

SoC: Qualcomm Snapdragon S4 Pro

CPU: 4x Krait 1,5 GHz

GPU: Adreno 320

RAM: 2 GB

Interna memorija: 32 GB (dostupno 25)

Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, WiFi Hotspot, WiFi direct, MHL (USB+HDMI)

3G: HSPA+ DC do 42 mbps

4G: LTE do 100 mbps (onemogućeno na testnom primjerku)

OS: Android 4.1.2 Jelly Bean

Kamera: 13 MP

Video kamera: 1080p 30 fps

Prednja kamera: 1,3 MP

Baterija: 2100 mah

Prednosti


Izvrstan zaslon

Performanse

Podrška za sve video formate

In-ear slušalice u prodajnom paketu

Nedostaci


Nema utor za memorijske kartice

Nije podržan USB on-the-go

Nije podržan USB mas storage (samo MTP)

Baterija nije izmjenjiva

Dizajn i kućište






LG Optimus G svojim dizajnom u startu otkriva porijeklo. Naime, uređaj je dizajniran u prepoznatljivom LG-evskom stilu poznatom još od modela Prada kojemu su glavne karakteristika klasika i elegancija. Dakle, tu je pravokutni oblik kućišta, blago zaobljeni kutovi i opća simetrija stranica. Stražnji bridovi su malčice zaobljeni, što držanje u ruci čini ugodnijim, dok su prednji ipak malo oštriji što to možemo zahvaliti tankom aluminijskom okviru.

Kao i većina današnjih smartfona, LG Optimus G je izrađen većinom iz plastike koja je praktički vidljiva samo sa stražnje strane i na rubovima. Kao finiš, korišten je sjaj na kojem ostaju otisci prstiju, barem kad govorimo o crnoj boji kućišta, ali to nije toliko izraženo zbog teksture, odnosno točkastog uzorka površine.

Kućište je jednodjelno, tj. nema klasičnog poklopca i zbog toga ponovo imamo situaciju gdje baterija nije izmjenjiva. Činjenica je da sve više proizvođača na svojim top modelima koristi ovakav koncept, no mi to i dalje smatramo nedostatkom. U vrijeme kada je autonomija većine skupih smartfona svedena na jedva jedan dan, kupcima nije baš pametno uvoditi i dodatno ograničenje u vidu nemogućnosti korištenja rezervne baterije.





Jedine fizičke tipke koje nalazimo na uređaju su power tipka na desnom rubu i dvodjelna za podešavanje glasnoće na lijevom rubu. Na istoj strani smještena je i ladica za micro SIM karticu, dok utora za memorijske kartice na ovom modelu nema. Ovaj potonji nedostatak svakako će amortizirati prilično velika unutarnja memorija.

Na prednjoj strani iznad zaslona nalazimo prednju kameru i zvučnik, a na stražnjoj 13 MP kameru s LED bljeskalicom. U lijevom kutu poleđine vješto se skriva vanjski zvučnik, dok je MHL (micro USB + HDMI) utor smješten na dnu. Ispod zaslona se nalaze tri kapacitivne tipke čije se trajanje osvijetljenosti u ovom modelu može podešavati. Gornji rub uređaja sadrži samo 3,5 mm audio utor.



LG Optimus G je ergonomski vrlo kvalitetno izveden. U ruci dobro leži, a plastika od koje je kućište izrađeno nije previše klizava. Područje na kojem su smještene kapacitivne tipke dovoljno je veliko za ugodan rad, a da s druge strane opet ne narušava dizajn.

Zaslon


LG Optimus G dolazi s 4,7” IPS+ zaslonom rezolucije 1280 x 768 točaka (odnos 16:10), dakle nešto je širi od uobičajenih 720p zaslona koji imaju odnos stranica 16:9. Ono što je kod ovog zaslona potrebno posebno naglasiti je LG-eva “Zerogap” tehnologija koja izbacuje prazan prostor između slojeva zaslona, što u konačnici donosi takav prikaz sadržaja da vam se može učiniti da ikonice doslovno plutaju po zaslonu. Inače, ista tehnologija je korištena i na Nexusu 4.

Kut vidljivosti i preciznost kod ovog modela ne dolaze u pitanje i možete biti sigurni da dobivate najbolje što tržište u ovom trenutku nudi. Isto vrijedi za kontrast i prikaz boja, a ono što je moglo biti bolje je vidljivost na dnevnom svjetlu.

Telefonija i povezivanje


Prijem GSM/UMTS signala je uredan i nikakve probleme vezane uz nemogućnost uspostave ili prekid poziva nismo zabilježili. Naravno, ova će stavka uvelike ovisiti i o stanju mreže. Zvuk u slušalici je prilično jak i zadovoljit će većinu korisnika. Treba posebno istaknuti jačinu vanjskog zvučnika koja je na iznimno visokoj razini.

Bežično povezivanje kod ovog modela svodi se na uobičajene standarde: GSM, UMTS, Wi-Fi Bluetooth, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot i NFC. Premda uređaj podržava i spajanje na LTE mreže, na testnom je primjerku ova funkcija bila onemogućena.

FileShare aplikacija omogućuje dijeljenje sadržaja putem Wi-Fi direct protokola, uključujući izravno slanje slika iz galerije. SmartShare, s druge strane, služi za spajanje putem DLNA veze s kompatibinim monitorima i TV uređajima.

Povezivanje kablovima odvija se putem MHL utora koji objedinjuje micro USB i HDMI. Ipak, u prodajnom paketu sadržan je samo USB kabel, dok ćete HDMI morati naknadno kupiti. U prodajnom paketu ćete naći i izvrsne in-ear slušalice za spajanje putem 3.5 mm audio utora.

Kritiku upućujemo na račun izostavljanja podrške za USB on-the-go, što smo mogli vidjeti i na Nexusu 4 te nekim drugim modelima. Za sada nije jasno radi li se o izoliranim slučajevima ili o tihom povlačenju ove funkcionalnosti. Naime, ako je sam Google u svom Nexusu 4 izbacio ovu mogućnost, ne želimo ni zamisliti što će drugi proizvođači poduzeti po tom pitanju u skoroj budućnosti.

Isto tako, kada uređaj putem USB kabela spojite na računalo, neće vam ponuditi "masovnu pohranu" i ako želite prebacivati sadržaj morat ćete izabrati "Kamera." Tada će vam biti dostupne samo mape koje se tiču multimedisjkih sadržaja, no putem ugrađenog File managera sve ćete moći naknadno prebacivati. Naravno, sve bi bilo puno jednostavnije da je omogućen klasični mass storage protokol.

Operativni sustav, sučelje i performanse




LG Optimus G u prodaju stiže s Androidom 4.1.2 Jelly Bean i Optimus UI nadogradnjom sučelja koja se s ovim hardverom izuzetno dobro nosi. Premda mi se sam izgled ovog sučelja ne sviđa, ono što mi se sviđa je njegova brzina rada. Nisam primijetio poteškoće i zastajkivanje u radu, tako da slobodno možemo kazati da su kretanje kroz izbornike i cijeli sustav izuzetno fluidni. Uostalom, sličnu situaciju imamo na većini jačih Androida, posebice otkako je Jelly Bean donio poznati projekt “Butter” koji sučelju omogućuje brže renderiranje.

Što se tiče same koncepcije sučelja, ponuđeno je sedam početnih zaslona koje, za razliku od većine drugih modela, ovdje možemo koristiti i vodoravno. U tom slučaju ikonice same naprave novi raspored, dok s one s docka premjeste na desnu stranu.



Traka s obavijestima, kad se povuče prema dolje, otkriva detalje i prečice prema često kroštenim postavkama. Odmah ispod imamo i slider za upravljanje svjetlinom zaslona, a na istom mjestu se pojavljuje i upravljač glazbe.

Kao dodatak tu je još brzi izbornik za aktiviranje tzv. Qslide apliakcija. Radi se o “plutjaućim” aplikacijama koje zauzimaju samo djelić zaslona i po njemu se mogu premještati, slično kao na Windows OS-u na računalima. Moguće je koristiti Kalkulator, Bilješke, Kalendar, Kalkulator i Web preglednik. Iako ovaj koncept nije nov (vidjeli smo ga na nekim Samsungovim uređajima) treba priznati da je prilično dobro izveden. Ono što Qslide razlikuje od sličnih konkurentskih rješenja je mogućnost izravne prilagodbe razine transparentnosti. Općenito, radi se o zgodnom rješenju, ali ne previše korisnom na relativno malom zaslonu smartfona.



O performansama uređaja s četverojezgrenim Snapdragon S4 Pro čipsetom u kombinaciji s 2 GB RAM-a zaista nema potrebe previše mudrovati i samo ću reći da se radi o jednom od trenutno najačih smartfona dostupnih na tržištu. Teoretski, Snapdragon S4 Pro pripada prošlogodišnjoj generaciji SoC-ova i prema benchmark testovima ne može parirati najnovijem Snapdragonu 600, no u praksi to jednostavno nećete primijetiti. Više od sirove snage procesora važnije je kako je sučelje optimizirano za rad njim, a to je kod ovog modela izvedeno zaista vrhunski.

Aplikacije




Jedna od najvažnijih softverskih komponenti modernog smartfona je Internet preglednik. Na LG-u Optimus G tako imamo klasični Android web browser s minimalnim modifikacijama od strane LG-a. Glavne značajke ovog preglednika su automatska text reflow funkcija, podrška za višestruke prozore/tabove i tzv. plutajući mini izbornik kojeg je potrebno aktivirati u labs postavkama. Na uređaju je instaliran i Googleov Chrome preglednik koji se odlikuje još većom brzinom u radu i širim spektrom mogućnosti sinkronizacije s Chromeom na računalu.

Svakako zanimljiva aplikacija je Quick translator koji putem kamere prepoznaje tiskani ili tekst na zaslonu i u trenutku ga pokušava prevesti na odabrani jezik, a moguće je prevoditi jednu riječ, liniju ili cijeli blok teksta. Prevođenje u praksi funkcionira prilično brzo, a funkcionalnost mu je na razini Google prevoditelja, dakle ne očekujte čuda. Pojedinačne riječi će prevesti s najbližim mogućim rezultatom, no zbog mnogo višeznačnih riječi i pojmova u jeziku kao takvom prijevod cijele rečenice ne mora nužno odgovarati kontekstu.



Notebook je LG-eva aplikacija slična Samsungovom S Memu. Radi se o mogućnosti uzimanja zabilješki pisanjem prstom ili adekvatnim Stylusom (ako ga kupite) po zaslonu. Moguće je birrati između nekoliko različitih vrsta i boja podloga, a kao proširenje ove aplikacije imamo tzv. Quick Memo koji omogućuje čak i pisanje po početnom zaslonu. Ovakvo rješenje nije novo i već smo ga mogli upoznati na nekim prethodnim LG-evim uređajima, ali je ovdje donekle unaprijeđeno s nekoliko novih mogućnosti.

Kao dodatak postavkama, LG Optimus G sadrži i posebnu aplikaciju za upravljanje aplikacijama, odnosno njihovo ažuriranje i deinstalaciju. Tu je i File manager za rad s datotekama koji omogućuje izravno dijeljenje sadržaja putem e-maila, Bluetootha, raznih online servisa, WiFi direct protokla itd.

Polaris Office 4.0 je aplikacija zadužena za pregled i uređivanje Office dokumenata. Možete ih kreirati i uređivati bez dodatnog plaćanja pune verzije i sinkronizirati s Box cloud servisom.

Multimedija




LG Optimus G donosi galeriju iz vlastite radionice, no ona se izgledom i većinom funkcija ne razlikuje puno od standardne Android galerije, zato ali sadrži zanimljiv vizualni efekt u vidu povećanja i smanjivanja malih sličica, što se postiže gestom štipanja. Svaku fotografiju možete zumirati uobičajenim načinima (štipanje ili dvostruki dodir) te ih trenutno podijeliti putem poruka, WiFi direct vezom (FileShare), na društvenim mrežama te cloud servisima. Tu je još i jednostavni editor slika putem kojeg možete sliku izrezivati, rotirati ili im dodavati razne efekte.

Za video reprodukciju zadužena je posebna aplikacija “Video” koja bez poteškoća reproducira doslovno sve video formate. Koju god video datoteku sam instalirao, Optimus G je pokretao sve od reda i to s punom podrškom za najširi spektar audio codeca. Ovdje, naravno, podrazumijevam reprodukciju AVI i MKV datoteka koje je na mnogim konkurentskim uređajima jednostavno nemoguće pokrenuti bez instalacije dodatnih aplikacija. Isto tako, podržane su i najveće rezolucije uključujući i Full HD (1080p).


Spomenimo još i to da se video player može koristiti kao prethodno spomenuta Qslide “plutajuća” aplikacija te da podržava titlove.

Prilično jak vanjski zvučnik i odlične in-ear slušačice razlog su više za korištenje Optimusa G kao uređaja za slušanje glazbe. Za to je zadužena aplikacija pod nazivom “Glazba” koja je u ovom modelu malko dorađena. Uz uobičajen prikaz detalja i mogućnosti razvrstavanja glazbe, možemo stvarati playliste i koristiti ručni equalizer.

Kamera


LG Optimus G dolazi s 13 MP kamerom i LED bljeskalicom koja će donekle pomoći u uvjetima lošije osvijetljenosti. Sučelje kamere ne dopušta fotografiranje i snimanje videa iz istog izbornika kao kod većine novijih top modela, no prebacivanje iz jednog načina u drugi je jednostavno. Opcije i podešavanje parametara kamere nalaze s lijeve strane, dok se na desnoj strani sučelja nalazi okidač u društvu s prečicom za galeriju i tipkom za prebacivanje načina rada (foto ili video).

Zanimljivo je da je dodana mogućnost okidanja pritiskom na tipku za podešavanje glasnoće pa čak i glasovnom naredbom. Naravno, prije toga je potrebno definirati koja riječ će se koristiti za ovu radnju. Isto tako, Optimus G ima ugrađenu “Time machine” opciju koja omogućuje okidanje prije nego što ste pritisnuli okidač. Ovo može biti korisno u trenucima kada želite na brzinu nešto snimiti te će uređaj sam okinuti sliku nakon što ste uređaj namjestili za snimanje.

Fotoaparat podržava sljedeće mogućnosti:

- snimanje prednjom ili stražnjom kamerom

- HDR, Panorama i kontinuirano snimanje (burst mode)

- Izbor scena (Portret, pejzaž, noć...)

- Podešavanje ISO osjetljivosti

- Balans bijele boje

- Efekti (Crno-bijelo, Sephia, negativ)

- Samookidač (3, 5 ili 10 sekundi)

- Geooznačavanje

- Biranje zvuka okidača (4 mogućnosti)

- Autofokus, dodirni fokus i prepoznavanje lica

LG Optimus G proizvodi vrlo kvalitetne fotografije, ali ih ipak ne možemo nazvati vrhunskima. Boje su realne, s dobrim kontrastom, ali u uvjetima lošije osvijetljenosti imamo pojačanu dozu šuma.

Pogledajte primjere fotografija.

Kad je snimanje videa u pitanju, situacija je sljedeća: uređaj je u mogućnosti snimiti video u QCIF, 480p, 720p i 1080p rezolucijama. Ovaj potonji je prilično visoke kvalitete ponajviše zahvaljujući niskom stupnju kompresije. Bitrate se u prosjeku kreće oko 17 mbps, ali će zato jedna minuta videa zauteti između 140 i 150 MB. Za vrijeme snimanja videa moguće je i okidanje pojedinih fotografija i to u 1080p rezoluciji.

Jedan primjer 1080p videa slijedi u nastavku:


Baterija


Kao i u većini top modela Androida u zadnje dvije godine, baterija Optimusa G neće donijeti nikakva iznenađenja u pogledu trajnosti, ali vas neće ni razočarati. 2100 mAh će vam osigurati jedan dan umjerenog do intezivnog korištenja i ništa više od toga. Ovdje podrazumijevam da je uređaj stalno spojen na Internet putem 3G ili WiFi mreže, da je aktivna sinkronizacija barem jednog mailboxa i još jedna aplikacija s push obavijestima po izboru, npr. Google Talak ili WhatsApp. Naravno, ako se na Internet spajate po potrebi i ako rad prebacite na 2G mrežu, tada autonomiju možete osjetno produljiti.

Zaključak


LG Optimus G najbolji je LG-ev smartfon dostupan na našem tržištu. Naime, nedavno je LG predstavio i model Optimus G Pro, no on spada u tzv. phablet katgoriju jer dolazi s osjetno većim 5,5” zaslonom. Kvalitetom izrade, fluidnošću u radu, ali i karizmi koju dobiva kao osnova Nexusa 4, Optimus G svoju kompaniju sada predstavlja u potpuno novom svjetlu.

Optimus G tako može konkurirati svim 4,7” i 4,8” uređajima (Nexus 4, Samsung Galaxy S3 itd...), ali i na neki način i ovogodišnjem Sonyu Xperia Z s kojim dijeli isti pogonski stroj uz nešto kompaktnije dimenzije.

Klasičan, ali dobar dizajn, kvalitetna izrada i odlične performanse zadovoljit će i najzahtjevnijeg korisnika. Posebno treba naglasiti izvrstan zaslon koji će malo koga ostaviti ravnodušnim, ali trebat će preboljeti neizmjenjivu bateriju. Također, velika interna memorija bi trebala biti dostatna većini korisnika i tako kompenzirati nemogućnost korištenja memorijskih kartica.

LG Optimus G trenutno nalazimo jedino u ponudi operatera Tele2 po cijeni od 4.595,00 kuna (samo uređaj) dok ostale cijene ovise o vrsti ugovorne obveze.

Uređaj na testiranje ustupio: LG