Android Top teme

Usporedba: Sony Xperia Z3 vs. LG G3

Sony Xperia Z3 vs LG G3

Z3 i G3. Koji je bolji? Kojeg izabrati? Ovo su pitanja kojima se bavimo u tekstu koji slijedi. Vidjeli smo da je Sony ciklus izbacivanja top modela skratio na šest mjeseci i zato s LG-em G3 slobodno možemo usporediti i prethodnu Sonyjevu perjanicu Z2. Isto tako je i LG ove godine nešto ranije izbacio G-trojku koja s ova dva Sonyja dijeli dosta toga zajedničkog, no krenimo redom.

Prednosti Sonyja:


Otprornost na vodu i prašinu

Elegancija

Zaslon s boljim prikazom

Bolje optimiziran softver

Kamera

Prednosti LG-a:


Veći zaslon uz praktički iste dimenzije

Izmjenjiva baterija

Moguće je konfigurirati softverske tipke i visinu tipkovnice

Bežično punjenje

Cijena

Vanjština i rukovanje




Već na prvi pogled je vidljivo da je Xperia Z3 sa svojih 7,2 mm tanji i elegantniji uređaj od LG-a čija debljina iznosi 8,9 milimetara. Metalni okvir, odnosno rub, Sonyju daje izvjesni premium štih i ostavlja bolji dojam od imitacije brušenog metala na LG-evoj plastičnoj pozadini.

Ergonomija je isto tako na strani Sonyja jer je elegantniji i ugodniji za držanje u ruci, no zaobljeni rubovi LG-a ipak osiguravaju relativno ugodno držanje jer je time smanjen i ukupan volumen uređaja. Naime, staklena površina na poleđini je ugodnija na dodir od LG-eve plastike koja je usput i klizava, no s druge strane ovo je ujedno i minus, jer ako vam nezgodno padne, vjerojatnost nastajanja većih oštećenje je puno veća nego kod LG-a.

Kao što je već rečeno, Sony dolazi s metalnim okvirom, odnosno rubom i to ga automatski čini čvršćim, ali s obzirom na staklenu pozadinu, upitno je što je time postignuto. U principu će sve ovisiti o tome pod kojim kutem i na što vam uređaj eventualno padne. Prednost LG-a se očituje u tome što mu kućište nije jednodjelno i posjeduje izmjenjivu bateriju, što kod Sonyja nije slučaj.

Također, nekima će možda biti bitna stavka LG -evo bežično (indukcijsko) punjenje, dok će s druge strane mnogima od koristi biti od Sonyjeva otpornost na vodu i prašinu.

Kad su fizičke tipke su pitanju, priča s LG-em je poznata još od modela G2. Naime, smještene su na stražnjoj strani, što je zahvalno kada u toku razgovora želite smanjiti ili pojačati ton u slušalici, no u svim drugim situacijama ovakav je smještaj pomalo nepraktičan i zahtijeva jedno vrijeme privikavanja. Xperia Z3 donosi uobičajeni raspored svih tipki, kao i utora koji se nalaze na rubu kućišta. LG, s druge strane, microSD i SIM utore sadrži ispod poklopca baterije. Sonyjeva prednost se očituje i u fizičkoj tipki za kameru, što kod njihovih uređaja predstavlja svojevrsnu tradiciju. Isto tako, Sony je na ovom modelu ugradio frontalno postavljene vanjske zvučnike koji daju bolji zvuk i ostavljaju bolji ukupni dojam pri gledanju filmova ili bilo kakvog drugog video sadržaja.

Na kraju ovog dijela je potrebno dodati da unatoč generalno boljem ležanju Sonyja u ruci, samo upravljanje uređajem putem navigacijskih tipki je na strani LG-a. Naime, oba uređaja posjeduju softverske tipke na dnu zaslona, a samo kod LG-a je moguće podešavati njihov raspored. Štoviše, možete dodavati i dodatne tipke i donekle podešavati njihov izgled. Isto vrijedi i za tipkovnicu kojoj se može podešavati visina.



Zaslon


Kao što je vidljivo iz specifikacija, oba uređaja dolaze s IPS LCD zaslonima, s tom razlikom što LG pakira 1440p rezoluciju, a Sony 1080p. Unatoč činjenici što LG raspolaže većom rezolucijom, krajnji rezultat je za njega nepovoljan jer od takve rezolucije nema nikakve koristi, već samo može povećati potrošnju energije. LG koristi tzv. zero-gap tehnologiju gdje su gornji slojevi zaslona praktički spojeni, što rezultira “bližim” prikazom sadržaja. U nekom trenutku može vam se činiti da ikonice doslovno plutaju po zaslonu. Sony, pak, dolazi s nešto drukčijom filozofijom i donosi jače pozadinsko osvjetljenje, uz nekoliko softverskih rješenja koja poboljšavaju prikaz i u konačnici nude ukupno bolji dojam.

Hardver i povezivanje


Najprije napomenimo da LG G3 stiže u dvije varijante. Jedna dolazi sa 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije, a druga s 2 GB RAM-a i 16 GB memorije. Sony Xperia Z3, pak, dolazi samo u varijanti s 3 GB RAM-a, dok je internu memoriju moguće birati između 16 i 32 GB.

Oba uređaja pokreće isti Qualcommov Snapdragon 801 procesor na taktu 2,5 GHz i daje otprilike iste ukupne performanse. Dakle, radi se o trenutno najjačem dostupnom hardveru na tržištu smartfona, što će kod oba uređaja u pravilu jamčiti vrhunsko zadovoljstvo korisnika.

Kod povezivanja nema različitosti, dakle oba uređaja podržavaju najpopularnije standarde i protokole koji podjednako dobro funkcioniraju.

Softver


Screenshot_2014-09-25-17-49-44 Screenshot_2014-09-22-12-10-20

Ni ovdje nema posebnih iznenađenja koja bi eventualno mogla prevagnuti u korist jednog ili drugog uređaja, osim što Sony dolazi s podrškom za PlayStation 4 remote, što će biti od koristi ograničenom krugu korisnika. Oba modela vrte zadnju verziju Androida - 4.4 KitKat, s tim da Sony u startu dolazi s podverzijom 4.4.4, dok LG i nakon zadnje nadogradnje još uvijek vrti 4.4.2.

Ono što je bitnije od ovih brojki odnosi se na sam izgled sučelja, koji je kod LG-a potpuno renoviran u odnosu na prethodni model. Sučelje je sada modernije dizajnirano, izgleda čišće, a prisutan je i novi dizajnerski trend “poravnavanja”. Mali problem kod LG-eve nadogradnje sučelja su povremena zastajkivanja koja se ne bi smjela događati na ovako moćnom hardveru, no istini za volju, prosječni korisnik ih neće ni primijetiti. Zadnjom nadogradnjom je većina ovih problema riješena i njihova količina je svedena na minimum.

Sony, s druge strane, dolazi s izuzetno fluidnim sučeljem koje prilikom testiranja nije pokazivalo umor ni zastajkivanje. Istina, launcher se tijekom tjedan dana korištenja jednom srušio, aplikacija kamere nekoliko puta, a ono što je privuklo našu pozornost je upozorenje o pregrijavanju tijekom korištenja augmented reality alata unutar aplikacije kamere. Na kraju krajeva, ovakve se stvari događaju na svim uređajima i na svim paltformama. Pobjedu u ovom segmentu za dlaku odnosi Sony i to isključivo zbog bolje optimizacije sučelja.

Oba dva proizvođača nude cijeli set vlastitih aplikacija i svoje vizije poboljšanja učinkovitosti kroz razne alate za organizaciju i dodake u obliku mini aplikacija i načina unošenja bilješki. Budući da neke presudne razlike ovdje nema, ne možemo niti reći koji je uređaj u ovom segmentu bolji. Uostalom, za većinom takvih alata ćete vjerojatno potegnuti u Play trgovinu i naći sebi najprikladnije rješenje.

Kamera


G3 dolazi s 13 MP, a Z3 pakira 20,7 MP kameru. Iako količina megapiskela sama po sebi ne jamči nužno i bolju kvalitetu slike, Sony na Xperiji koristi tehnologiju oversamplinga koja softverskim putem odabere najbolje piksele iz pune rezolucije i kombinira ih u sliku veličine 8 MP. S druge strane, LG koristi uobičajen način fotografiranja i obrade slika.

Prednost ovdje svakako pripada Sonyju jer je oversampling tehnologija u startu superiorna “običnoj” kog LG-a, a sličnu smo situaciju vidjeli i kod prethodnih modela, Z1 i Z2. Ipak, vremenom je Sony dodatno poboljšao svoj algoritam pa kameru Xperije Z3 možemo slobodno nazvati jednom od najboljih na tržištu.

Ovo se prvenstveno odnosi na fotografije snimljene u slabijim svjetlosnim uvjetima, dok će razliku na danjem svjetlu primijetiti tek rijetki. U nastavku slijedi nekoliko primjera snimljenih pomoću oba uređaja i u različitim svjetlosnim uvjetima.

Kad je video u pitanju, LG ima komparativnu prednost što posjeduje optičku stabilizaciju slike, dok Sony koristi softversku. Ipak, krajnji rezultat o njoj nije ovisan jer je softverska stabilizavija na Sonyju vrlo dobro izvedena i malo tko će odoka moći ocijeniti koji je video stabilizirao softver, a gdje je korištena optička stabilizacija.

Vanjsko svjetlo:


Sony Xperia Z3:

DSC_0044

LG G3:

20140924_182420

Kao što je vidljivo, razlike u idealnim uvjetima baš i nema. Primjetan je jedino malo drukčiji balans bijele boje i eventualno kontrast, no teško je ocijeniti koja je fotografija u tom pogledu bolja.

Unutra (umjetno osvjetljenje)


Sony Xperia Z3:

DSC_0056

LG G3:

20140925_154127

I ovdje je donekle vidljiva razlika u kontrastu i općenito načinu na koji kamera u automatskom načinu procjenjuje količinu svjetla u ambijentu, no kod Sonyja možemo primijetiti i povećanu ekspoziciju pa je fotografija vidljivo svjetlija.

Zatvoreni prostor (bez umejtnog osvjetljenja)


Sony Xperia Z3:

DSC_0051

LG G3:

20140925_090135

U ovom slučaju već vidimo da je fotografija snimaljena LG-em donekle izblijeđena jer je kamera procijenila da joj je potrebna veća ISO vrijednost, što je izravno utjecalo na krajnji rezultat. S druge strane, Sonyjevoj kameri ovdje to nije bilo potrebno, ali je lošije postavila kontrast, što je vidljivo na tamno plavoj figuri.

Garaža


Sony Xperia Z3:

DSC_0054

LG G3:

20140925_153941

U ovom slučaju također ne vidimo pretjeranu razliku u kvaliteti, osim malo drukčije postavljenog kontrasta.

Noć (bez bljeskalice)


Sony Xperia Z3:

DSC_0047

LG G3:

20140924_211039

Ovo je onaj dio gdje Sony briljira. Već ste i u recenziji dotičnog modela mogli vidjeti da njegova kamera u mraku vidi bolje nego ljudsko oko i ono što vidite na slikama, u stvarnosti je puno tamnije. U ovom konkretnom slučaju, Sonyjeva kamera je iskoristila svoj puni potencijal. Zahvaljujući veličini senzora i oversamplingu, dobili smo izvrsnu noćnu fotografiju. Kamera LG-a, s druge strane, nema takve mogućnosti i izabire ono što joj je preostalo. Podiže ISO vrijednost, što rezultira relativno zrantom i izblijeđenom fotografijom. Ovdje bi se eventualno mogla ručno podići kompenzacija ekspozicije, no u tom bi nam slučaju zasigurno bio potreban stativ.

Mrak (bljeskalica)


Sony Xperia Z3:

DSC_0048

LG G3:

20140925_085840

Snimanje u mraku zahtjeva bljeskalicu i to iz neposredne blizine. Ovakve fotografije će ispasti odlično kod obje kamere, no i isto tako treba primijetiti malo veću zrnatost kod LG-a unatoč jačoj bljeskalici.

Video:


Kod videa je također vidljiva veća osjetljivost na svjetlo senzora Sonyjeve kamere. Rezultat je bolje iskorištavanje dostupnog svjetla pa će čak i u tamnijim uvjetima snimiti jasniji video, što je vidljivo iz primjera snimanja po oblačnom vremenu. Inače, u idealnim uvjetima, razlike skoro pa i nema. Iako je kod Sonyja (po bitrateu) vidljiv malčice viši stupanj kompresije, količina detalja nije upitna.

Sony Xperia Z3:



LG G3:


Baterija


LG G3 dolazi s baterijom kapaciteta 3000, a Sony Xperia Z3 3100 mAh. Oba uređaja koriste isti pogonski stroj, a s obzirom da LG posjeduje veću resoluciju zaslona, za očekivati je i nešto veću potrošnju. Na kraju tako i ispada, ali ne možemo se zakleti da je to samo zbog zaslona.

U istom ili sličnom režimu korištenja, autonomija će kod oba uređaja potrajati više od jednog dana, s tim da će Sonyjeva baterija možda uspjeti izdržati 15-20% dulje.

Zaključak


Priznajem, ovo možda i nije najpošetnija usporedba jer je LG na tržištu praktički prisutan od proljeća i njegova prava konkurencija bi definitivno trebao biti Sony Xperia Z2, ali zasigurno postoji jedan dio potencijalnih kupaca koji se dvoume upravo između ova dva modela.

Z3 je predstavljen prije neka tri tjedna i kao takav očito dolazi s mnogim poboljšanjima koja nisu nužno spektakularna, ali kad se zbroje čine jednu kvalitetnu cjelinu koja ga izdiže iznad LG-a G3. Tu prvenstveno mislim na objektivno bolji prikaz boja na zaslonu i bolju kameru koja daje izvrsne rezultate u slabije osvijetljenom ambijentu. Vidjeli smo da i LG ima svoje prednosti u vidu većeg zaslona, podrške za bežično punjenje i izmjenjive baterije.

E sad, činjenica što je LG G3 na tržištu prisutan već nekoliko mjeseci čini ga izuzetno zanimljivim onima koji za top model ne žele istresti 5300 do 5700 kuna, koliko košta Sony. LG G3 u domaćim trgovinama možete pronaći već za 4000 kuna, što je osjetno manje, a s obzirom na sve objektive prednosti Sonyja, na vama je da procijenite jesu li vam one vrijedne razlike u cijeni.

Pojedinačne recenzije obaju modela možete pročitati ovdje:

LG G3

Sony Xperia X3