Android Top teme

Što je overclock i kako se izvodi?


Debata o tome je li Android OS bolji od iOS-a i obratno će se voditi vjerojatno još dugo vremena. No, područje u kojem Android svakako pobjeđuje je u raznim mogućnostima hakiranja uređaja na kojima se ovaj OS pokreće. iPhone korisnici svakako mogu raspravljati o terminu jailbreakanja koji između ostalog omogućuje instalaciju neautoriziranog softvera, dok Androidaši imaju puno, puno širu lepezu mogućnosti. Jedna od njih je i overclockanje procesora, a ono nam je upravo i tema ovog članka.

Malo o Androidu i što je uopće overclock?

Kao što vjerojatno i ptice po granama znaju – Android je OS kojemu su temelji zasnovani na Linuxu. Zbog toga što je Android, baš kao i Linux, open source OS omogućeno je pregledavanje izvornog koda uređaja, ali i izvršenje raznih modifikacija koda. Naravno da na ovaj postupak proizvođači mobitela ne gledaju blagonaklono pa u slučaju da se za sličnu avanturu odlučite isti će vam sa zadovoljstvom i ukinuti garanciju na uređaj.

Overclockanje se uglavnom veže uz PC, a počelo je kada i prodaja prvih računala. Od početaka su korisnici htjeli izvući što bolje performanse iz svojih računala, pa su tako pribjegavali overclockanju procesora, RAM memorije i grafičkih kartica.No što je uopće overclock?


Overclockanje procesora je postupak kojim se on "prisili" na brži rad od onog kojega je propisao proizvođač uređaja. Tako npr. u slučaju da ste kupili računalo s procesorom nazivne brzine 2.0 GHz, postupkom overclocka ga možete ubrzati na primjerice 3.0 GHz i time dobiti bolje performanse uređaja. Ovo poboljšanje nam donosi i dva problema. Radi se o povećanju topline koju overclockani procesor proizvodi i veću snagu koju procesor za svoj rad zahtjeva.

Ipak, osobna računala nisu jedini uređaji koji se mogu overclockati, već je to moguće na svim uređajima koji imaju procesor - od routera, znanstvenih kalkulatora, pa sve do smartphoneova.

Zašto ne?

S obzirom da nešto možete – ne znači da to i morate napraviti. Ova izreka se svakako može primijeniti i na overclock, pa ćemo prvo navesti negativne strane overclockanja...

a) gubitak garancije

Garancijski listić koji dolazi s uređajem jasno navodi da bilo kakva modifikacija izvornog programskog koda automatski poništava garanciju tog uređaja. Za samo overclockanje, potrebno je napraviti upravo to, tako da ovim postupkom gubite garanciju. Srećom, nakon overclockanja na relativno jednostavan način uređaj se može vratiti u prvobitno stanje.

b) opasnost od trajnog oštećenja uređaja

Možda i najveći rizik kod overclockanja leži u mogućoj šteti koja može nastati pri postupku overclockanja. Naime, jako malo smartphoneova podržava overclock nakon kupovine i potrebno je napraviti nekoliko modifikacija. Prvi je rootanje uređaja, o kojem smo ranije pisali, a drugi i puno rizičniji je postavljanje custom kernela koji mora biti posebno prilagođen overclocku mobitela. Za instalaciju custom kernela potrebno je flashati mobitel novim firmwareom, a u slučaju da se ne prate upute o flashanju ili se flasha krivi softver može doći do nepovratne štete, odnosno tkz.brickanja mobitela. Uz gubitak garancije, ovo je svakako najveći rizik jer može izazvati trajni kvar uređaja.

c) nestabilnost

Nakon što je modul za overclock mobitela aktivan, nekoliko nepravilno podešenih postavki za iznos napajanja procesora i njegove brzine može dovesti do čestog rušenja OS-a i aplikacija. Nestabilnost se u većini slučajeva javlja ako se granice overclocka procesora prijeđu, pa je potrebno naći balans između brzine i stabilnosti mobitela.

U slučaju da vam ove tri stvari ne predstavljaju velik problem, svakako pročitajte i koje su pozitivne stvari overclockanja, pa se na njega možda i odlučite....

Zašto da?

a) performanse

S obzirom na iznimno dinamičko tehnološko vrijeme u kojem živimo, svjedoci smo skoro svakodnevnih novosti na polju mobilnih procesora. Često se događa da nakon kupovine top modela smartphonea on postaje smartphone srednje klase i to u dosta kratkom roku.

Kako bi barem malo produljili „vijek trajanja“ smartphonea, overclock je odlična stvar. Naime, podizanjem frekvencije procesora, brzina i fluidnost sučelja se na očigled povećava.

Treba svakako napomenuti da overclockanjem jednojezgrenog procesora nikada nećete dobiti istu razinu performansi kao kod dvojezgrenih ili četverojezgrenih procesora, ali u slučaju starijih uređaja i najmanji pomaci u brzini su jako vidljivi.

b) produljenje trajanja baterije



Iako se na prvi pogled čini nelogičnim kako overclockanje, koje prema uvodu ovog članka troši više energije i povećava ukupnu temperaturu uređaja, može produžiti trajanje baterije – to je ipak tako.

Naime, instalacijom dodatnih programa koji kontroliraju brzinu procesora u pojedinim stanjima u kojima se mobitel nalazi je moguće upravo to – produžiti trajanje baterije. Tim programima je moguće prilagoditi iznos frekvencije na kojoj procesor radi kada je mobitel primjerice u stand by modu. Ova modifikacija može uključivati i manju brzinu od one koju je proizvođač postavio, pa samim time i dobivamo određene uštede energije.



Postupak overclocka

OK, imate stariji mobitel koji se sporo vuče, a i baterija mu nije sjajna pa ste se zainteresirali za overclock? Zbog velikog broja dostupnih Android uređaja, nemoguće je napisati univerzalni postupak overclocka, pa ćemo pokušati u nekoliko kratkih koraka objasniti smjernice kako se on radi te na kojim mjestima možete saznati više o tome.

Za prvi korak je svakako nužan root uređaja. Kao što smo već ranije pisali najbolje je koristiti aplikaciju koja se zove "One click root" koja omogućuje rootanje skoro svih modela Android uređaja. Detaljan postupak rootanja ovom aplikacijom opisat ćemo sljedeći tjedan.

Nakon što je uređaj rootan potrebno je instalirati custom firmware (ROM) s pripadajućim kernelom koji podržava overclockanje mobitela ili alternativno imati instaliranu neku od skripti koje omogućuju ovaj postupak.

No, opet ponavljam, s obzirom na količinu uređaja, ovaj se postupak poprilično razlikuje od modela do modela i zato je najbolje posjetiti najveću zajednicu moddera uređaja – XDA developers pa tamo pokušati pronaći odgovarajući postupak za ovaj korak.

Srećom, postupak u ovom koraku je iznimno jednostavan. Obično uključuje restartanje uređaja, pritiskanje određenih tipki kako bi se pokrenuo recovery iz kojeg se onda na jednostavan način može flashati novi softver.

I treći korak uključuje instalaciju aplikacije kao što je npr. SetCPU koji se može pronaći na Googleovom Playu.



U ovoj aplikaciji se mogu postaviti razni profili koji se aktiviraju u određenim uvjetima u kojima se uređaj nalazi. Tako je između ostalog moguće podešavati frekvencije u stand by modu, prilikom maksimalnog opterećenja, prema statusu baterije i slično.



Zaključak

Uređaj koji osobno koristim je Motorola XT720 - mobitel koji je predstavljen sredinom 2010. godine, dakle svakako ga je pregazilo vrijeme.

S obzirom na velik broj mobitela koje sam u međuvremenu izmijenio u njemu sam pronašao mobitel koji mi po dimenzijama, kvaliteti kamere i izrade savršeno odgovara, ali da ga nisam overclockao, teško bih ga mogao ugodno koristiti.

U slučaju da je i netko među vama pronašao savršen mobitel koji je stariji, a želi ga ugodnije koristiti svakako preporučam dodatno istraživanje ove tematike i overclock.

Dok čitatelji s novijim mobitelima, ako i izvrše overclockanje vjerojatno neće vidjeti neke drastične napretke u brzini rada, posebno zato jer su noviji uređaji sami po sebi već i dovoljno brzi.