Ostalo Recenzije

Test: Nokia X3-02 Touch and type



Nakon niza isključivo smatphone uređaja, na test nam je stigla Nokia X3-02 Touch and type, koja po uvriježenim standardima to nije. Mogli bismo se s pravom zapitati što je to uopće smartphone? Budući da za ovakvu klasifikaciju ne postoje strogo određeni kriteriji, teško je dati jednostavan odgovor. Najčešće mjerilo koje se često spominje jest postojanje operativnog sustava koji podržava multitasking. No, kasnije smo vidjeli da je i taj kriterij donekle izblijedio (prve generacije iPhonea), a neki su počeli izmišljati nove kriterije poput velikog zaslona, snage procesora, količine raspoložive memorije itd.
Nokiju X3-02 ne pogoni Symbian operativni sustav, ali uređaj ipak podržava određenu vrstu multitaskinga. Ne raspolaže nekim bajnim količinama memorije, ali podržava microSD kartice sve do 32 GB. Uz najbolju volju nismo uspjeli pronaći podatak o snazi procesora, ali performanse uređaja na su zavidnom nivou.

Novi koncept

Nokia X3-02 Touch and type prvi je uređaj na tržištu s novim Nokijinim konceptom koji kombinira zaslon osjetljiv na dodir s tradicionalnom alfanumeričkom tipkovnicom. Naime, do sada smo navikli na uređaje koji imaju, ili samo zaslon osjetljiv na dodir, ili ga pakiraju u kombinaciji s QWERTY tipkovnicom. Kako će ovaj novi koncept proći na tržištu teško je u ovom trenutku predvidjeti, ali jedno je sigurno: Nokia ovim potezom donosi tuochscreen tehnologiju u niži cjenovni razred, čime ju čini dostupnom širem krugu kupaca i samo je pitanje vremena kada ćemo na mobitelima imati isključivo dodirne zaslone.
Prilikom dodira zaslon daje odličan odgovor kratkim vibracijama i imate osjećaj kao da ste ga stvarno pritisnuli, a isti odaziv smo osjetili na Nokiji C7 i izuzetno man se svidio.



Druga novost je raspored tipki, naime tipka „0“ te „#“ i „*“ ne nalaze se na dnu tipkovnice kao što je uobičajeno, već s desne strane. Razlog ovome leži u činjenici što bi uređaj jednostavno bio predug da su ih smjestili na dno, jer su same tipke su većih dimenzija nego, što je svakako pohvalno. Što se samog tipkanja tiče, trebat će neko vrijeme da se prsti priviknu na novi raspored.
Gornji red sadrži tipke za upućivanje i prekid poziva, tipku za poruke te posebnu tipku za svirač glazbe, koja ujedno služi i ta uključivanje FM radija.





Uređaj se doima manji i kompaktniji nego što to dimenzije (106,2x48,4x9,6 mm) sugeriraju, a s masom od 77,4 g Nokia X3-02 svrstava se među najlakše mobitele na tržištu. Zaslon također izgleda kao da je manji, međutim njegove dimenzije s dijagonalom od 2,4 inča govore sasvim suprotno. Usporedbe radi, istu dijagonalu zaslona imaju modeli poput Nokije E63, E71 ili E72 ili BlackBerry 9700, s tom razlikom što su orijentirani vodoravno.

Sučelje i funkcionalnost

Nokia X3 koristi otprije poznato, ali donekle izmijenjeno, S40 korisničko sučelje i prvi je model iz te linije sa zaslonom osjetljivim na dodir. Samo sučelje ima mrežni prikaz ikonica, slično kao na Symbian uređajima, ali samo u prvom nivou izbornika. Unutar bilo koje stavke prikaz izbornika prelazi u listu. U određenim dijelovima izbornika dodatne funkcije se pozivaju dužim pritiskom na određenu stavku. Treba napomenuti da su stavke izbornika i virtualne tipke dovoljno široke i prilagođene radu s prstima. Imenik je pregledan i brz, a SMS poruke su napokon dobile threaded view, odnosno prikazuje se cijela povijest razgovora sa svakom osobom posebno. E-mail klijent omogućuje kreiranje višestrukih pretinaca, a automatska konfiguracija podržana je za Gmail, Hotmail, Yahoo! i Ovi e-mail servise.





Podržane su društvene mreže Facebook i Twitter, a moguće je korištenj višestrukih računa.
Serijska oprema aplikacijama podrazumijeva još i kalendar, listu zadaća, kalkulator, štopericu, bilješke, diktafon, razne igre itd. Naravno, tu je i Ovi store s podržanim Java aplikacijama čiji je izbor prilično velik. Ukoliko vam se ne sviđa standardni web preglednik skinite si Operu mini, nadalje, tu je eBuddy, preglednici dokumenata i cijeli sijaset igara samo su djelić raspoloživog softvera dostupnog za instalaciju. Općenito, Nokia X3-02 prvi je S40 model s dodirnim zaslonom, a prema najavama iz Nokije uskoro će ga imati svi S40 uređaji, što će dodatno ubrzati razvoj aplikacija.
S40 sučelje općenito je brže od Symbian S60 sučelja tako da se listanje izbornika i otvaranje aplikacija odvijaju praktički trenutno.
Galerija slika omogućuje klasičan pregled, ali i razvrstavanje u albume. Moguće ih je uređivati te razmjenjivati butem bluetootha, slati MMS-om, e-mailom ili ih podijeliti na društvenim mrežama. Multitouch nije podržan, stoga se zumiranje odvija putem posebne tikpe, što i ne predstavlja problem.



Već smo spomenuli tipku za glazbu, međutim ona otvara music player ukoliko je prethodno uključen putem izbornika. U suprotnom otvara FM radio. Sam player omogućuje kreiranje playlisti, razvrstavanje glazbe po izvođačima, albumima i žanrovima, a samo sučelje prilično je jednostavno za korištenje. Kvaliteta zvuka je zadovoljavajuća i uređaj svakako može poslužiti kao kvalitetan MP3 player.
Jako zanimljiva stavka je reprodukcija video sadržaja, naime Nokia X3-02 podržava Xvid format, što je neuobičajeno i za skuplje uređaje.




Web preglednik je zapravo prilagođena verzija preglednika iz Symbian uređaja i sasvim solidno učitava i „teže“ web stranice. Kao što je već rečeno, u Ovi storeu je uvijek dostupna Opera mini koja još brže učitava web stranice i troši manje podatkovnog prometa.

Multitasking je podržan, ali ograničenog je karaktera. E-mail klijent će uredno isporučiti nove poruke neovisno koja je aplikacija aktivna u prvom planu. Također, glazbeni svirač će normalno raditi u pozadini i reproducirati glazbu dok radite nešto drugo, primjerice surfate internetom.



Povezivost

Slično kao na novim modelima N8 i C7, Nokia X3-02 je jednako se jednostavno povezuje s računalom putem micro USB kabela. Povezivanje samog uređaja na internet je također pojednostavljeno, a ovisno o operateru uređaj sam „pročita“ pristupne točke iz SIM kartice, a ponudit će i mogućnost WiFi spajanja. Ukoliko Nokiju X3-02 budete koristili kao modem dobro je znati da podržaba HSPA mreže s brzinom prijenosa do 10,2 mbps u downloadu te 2 mbps u uploadu.

Kamera

Kamera od 5 megapiksela svakako je iznenađenje u ovom cjenovnom rangu, a kvaliteta fotografija je solidna. Problem je ponovo nedostatak auto fokusa, a nema ni i bljeskalice. Sučelje kamere je relativno jednostavno, a opcije se pozivaju pritiskom na znak s tri crtice. Snimanje video sadržaja može poslužiti, ali nije za pohvalu s obzirom na frekvenciju od 15 fps.

Zaključak

Novi koncept nam se prilično svidio. Kako se čini, Nokia X3-02 najmanji je touchscreen uređaj na tržištu i vjerojatno će dobro doći onima koji žele zaslon osjetljiv na dodir, ali s druge strane ne žele imati uređaj većih dimenzija. Također, s obzirom na navike mnogih korisnika mnogima će zasigurno poslužiti i kao sekundarni uređaj. Kompaktne dimenzije, jednostavnost korištenja, natprosječna kamera za ovu klasu, odlična povezivost, FM radio te relativno izdržljiva baterija vrline su koje treba uzeti u obzir, a jedino GPS-a pomalo kvari doživljaj.
Nokia X3-02 nalazi se u ekskluzivnoj ponudi T-mobilea, a cijena započinje već od 198,00 kuna, ovisno o tarifnom modelu i ugovornoj obavezi. U Simpa paketu cijena iznosi 1298,00 kuna.

Nokia X3-02 Touch and type Specifikacije

Uređaj na testiranje ustupio: Nokia Hrvatska