Android Recenzije

ThL T100S - Recenzija

IMG_5729

ThL je još jedan kineski proizvođač koji svoje proizvode od nedavno nudi i na hrvatskom tržištu, a kad su konkretni modeli u pitanju, mogli bismo slobodno reći - prvo pa muško. Naime, prvi njihov uređaj koji je stigao na naš test je top model ThL T100S s kojim smo se družili proteklih tjedan dana. Dakle, radi se o lijepo dizajnirnaom 5-inčnom Androidu pokretanom 8-jezgrenim procesorom i opremljenom svim ostalim delicijama koje susrećemo u top klasi. S druge strane, cijenom od 2600 kuna ovaj se uređaj svrstava u srednji cjenovni razred i kao takav se u startu nameće kao jedan od prvih na koje će oko baciti zahtjevniji korisnici.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 144.2 x 70.4 x 8.8 mm

Masa: 146 grama

Zaslon: 5.0” IPS LCD 1920 x 1080, 440 ppi, Gorilla Glass

SoC: MediaTek MT6592

CPU: 8x Cortex-A7 na taktu 1,7 GHz

GPU: Mali-450 MP4

RAM: 2 GB

Interna memorija: 32 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, WiFi direct, GPS, Bluetooth, NFC, USB on-the-go

3G:  HSPA+

4G: -

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 13 MP/1080p

Prednja kamera: 13 MP/VGA

Baterija: 2300 mAh

Prednosti 


Kvaliteta izrade i dizajn

Hardver i performanse

Izvrstan zaslon

Dual SIM

Pakiranje sadrži dodatnu bateriju

Cijena

Nedostaci


Ne podržava 3G na 900 MHz spektru

Kamera ispod očekivanja

Dizajn, kućište i zaslon


IMG_5708 IMG_5709 IMG_5710 IMG_5711 IMG_5712 IMG_5713 IMG_5714 IMG_5715 IMG_5716 IMG_5718 IMG_5719 IMG_5720 IMG_5721 IMG_5723 IMG_5724 IMG_5725 IMG_5726 


Nisam siguran je li ThL uposlio vlastite dizajnere ili je od nekoga prekopirao oblik kućišta, no to u konačnici nije ni bitno. T100S je vrlo lijepo oblikovan uređaj koji donekle podsjeća na Sonyjeve modele. Pravilni i oštri prednji rubovi ostavljaju izvrstan vizualni dojam, dok su oni na poleđini lagano zaobljeni pa je uređaj ugodnije držati u ruci.

Gledano s prednje strane, kućište je pravilnog pravokutnog oblika i izgleda pomalo izduženo, a razlog tome je malo veći prostor za kapacitine tipke ispod zaslona. Bilo kako bilo, osjećaj izduženosti nakon par dana korištenja nestaje i uređaj nastavljam koristiti sasvim normalno.

Treba naglasiti da je poklopac baterije izrađen od brušene plastike koja sprečava klizanje iz ruku, a prodajni paket sadrži i dodatnu masku koja će uređaj donekle štititi od ogrebotina i padova.


CcO8ToLWqNHdhPIuy8BpxJzKBhWUmMZ3TgqX3PKulf8


Fizičke tipke su minimalno izdignute iznad površine kućišta što je s estetske strane izvrsno, ali će vam ipak trebati vremena da se potpuno priviknete, tj. da napamet naučite njihove pozicije.

5-inčni zaslon izrađen je u IPS tehnologiji, ima izvrsne kutove vidljivosti i prilično dobru čitljivost na dnevnom svjetlu. Jedini nedostatak zaslona je, ako to uopće možemo nazvati nedostatkom, to što na njemu ostaju tragovi prstiju. Rezolucija od 1920 x 1080 točaka rezultira gustoćom od 441 ppi, na što smo već navikli kod top modela. Prema podacima proizvođača, zaslon ThL-a T100S je presvučen Gorilla Galss slojem, premda uređaj u startu dolazi i s dodatnom folijom.

Hardver i povezivanje


Kao što je u uvodu već rečeno, ThL T100S je drugi uređaj na našem tržištu kojeg pogoni osmerojezgreni procesor. Radi se o MediaTekovom SoC-u MT6592 kojeg smo već upoznali na Zopu ZP998 i uvjerili se u njegove izuzetne performanse. Dakle, unutar ovog čipseta skladno kuca osam Cortex-A7 jezgri na taktu od 1,7 GHz u društvu s Mali-450 MP4 grafičkim koprocesorom. U kombinaciji s 2 GB RAM-a ovaj uređaj postiže oko 27000 bodova na AnTuTu benchmarku, što je u rangu Snapdragona 600 u npr. Samsungu Galaxy S4.

Ovi podaci govore sami za sebe i u startu je jasno da se radi o uređaju koji se po performansama nalazi u samom vrhu. Bolje rezultate postižu mahom uređaji sa Snapdragonom 800, no to je u praksi nemoguće primijetiti jer je dobar dio performansi ovisan i o optimizaciji softvera, što je na ovom modelu izvrsno izvedeno.

Uređaj se na internet povezuje putem WiFi-a te 2G i 3G mreža, s napomenom da ne podržava UMTS900 standard, kojeg su od nedavno počeli koristiti i hrvatski operateri. Podsjetimo, u Hrvatskoj 3G mreže već 10 godina funkcioniraju na 2100 MHz spektru i to uglavnom u gradovima, dok je izvan naselja ova infrastruktura slabo razvijena. Kako bi poboljšali pokrivenost u ruralnim područjima, operateri su od nedavno počeli graditi 3G mrežu na spektru od 900 MHz. Dakle, upotrebom ovog uređaja na 3G mreži izvan gradova može se dogoditi da vam se podatkova veza prebaci na EDGE (2G) s maksimalnom brzinom downloada od 220 Kbps. Ovo se prvenstveno odnosi na korisnike Tele2 mreže, no svi operateri konkretne informacije o količini UMTS900 baznih stanica i njihovim lokacijama skrivaju kao zmija noge.

Uređaj se još može povezati putem Bluetootha, a podržava i NFC. GPS testiran na Google maps navigaciji radi normalno, a jakost WiFi signala je zadovoljavajuća i u prostorijama odvojenim od one s routerom.

ThL T100S sadrži 32 GB interne memorije, s tim da primarna particija zauzima 6 GB, a sekundarna 22 GB. Valja napomenuti da u postavkama aplikacija postoji opcija koja omogućuje prebacivanje aplikacija na sekundardnu particiju, ali to može ovisiti i o aplikaciji samoj, odnosno je li njezin proizvođač to omogućio. Naravno, dodatni memorijski prostor možete dobiti umetanjem microSD memorijskih kartica.

Softver


Screenshot_2014-02-12-22-03-12 Screenshot_2014-02-05-20-39-41 Screenshot_2014-02-05-20-48-47 Screenshot_2014-02-12-22-03-20

Operativni sustav koji pokreće ovaj model je Android 4.2.2 i povrh njega nije instalirana nikakva posebna nadogradnja sučelja. Dakle, imamo skoro čisti Googleov Android, s tom razlikom što su u izborniku postavki ikonice dobile boju pa je snalaženje lakše. Ostalo otprilike odgovara AOSP Androidu i ono što je najvažnije, sučelje radi kao urica. Dakle, brzina i fluidnost sučelja su na najvišoj mogućoj razini, a isto je i s najzahtjevnijim aplikacijama. 2 GB RAM-a također vrhunski odrađuju višezadaćni rad pa ni po tom pitanju nemamo nikakvih prigovora. Ukratko, kad su performanse jednog Androida u pitanju, više od ovoga nikome ne treba, barem ne u ovom trenutku. Naravno, nezahvalno je nagađati i gatati kako će se situacija na tržištu razvijati u narednom periodu, no ipak možemo pretpostaviti da će uređaj s ovakvom hardverskom konfiguracijom još dugo biti aktualan i sasvim dovoljan i najzahtjevnijim korisnicima.

Kamera


ThL T100S, očekivano, dolazi s 13 MP kamerom ispod koje nalazimo i LED bljeskalicu vrlo dobre jakosti. Softver kamere nudi uobičajene mogućnosti podešavanja osnovnih parametara, odabir scena i namještanje načina snimanja. Autofokus omogućuje i detekciju lica, a moguće je snimati i u HDR načinu.

Rad kamere je zadovoljavajući, no kad je uključena bljeskalica zna se dogoditi da nije najbolje usklađena s funkcijom autofokusa pa fotografija u takvim uvjetima često ispadne zamućena. Iz tog je razloga najbolje dodirom prsta po zaslonu uključiti fokusiranje i tek naknadno okinuti. Bljeskalica inače dobro osvjetljuje objekte na razdaljini do 1,5 metra.

Opća kvaliteta fotografije je zapravo jedina stavka gdje Kinezi još uvijek kaskaju za drugim brandovima. Nipošto ne treba pomisliti da slike nisu kvalitetne, ali se primijeti da nisu na očekivanoj razini s obzirom na ostale karakteristike uređaja. U odnosu na top modele drugih proizvođača (Samsung, Sony, HTC, Nokia…) fotografije su manje oštre i izgledaju donekle blijeđe, premda se pomoću HDR načina rada može postići određeni napredak. S druge strane, ako pogledamo kakvu kvalitetu fotografija inače dobivamo u ovom cjenovnom razredu, s ovim nikako nećete biti razočarani.

Najveća rezolucija videa koju uređaj može snimiti je 1080p. Možda je zgodno napomenuti da i prednja kamera ima senzor od 13 megapiskela, ali video koji snima ne može biti veći od VGA rezolucije.

Opća kvaliteta videa odgovara onoj na fotografijama. Iako malo izblijeđen, video nije isprekidan i sadrži solidnu količinu detalja, dakle zadovoljit će prosječno zahtjevnog korisnika.

Primjeri fotografija


(klikni za uvećanje)

IMG_20140210_150732 IMG_20140212_153541 IMG_20140212_153629

Primjer videa



Baterija


Kapacitet baterije od 2300 mAh ne zvuči obećavajuće i to je ju stvari najslabija točka ovog uređaja. Naravno, nije ni na mnogim drugim uređajima situacija nije puno bolja pa bi ne bi bilo fer previše prigovarati. Uz prosječno korištenje svih funkcija uređaja koje podrazumijevaju stalnu podatkovnu vezu, uređaj će bez problema izdržati od ujutro do navečer, ali ako se zaigrate nekom od težih igara ili pojačano surfate, pripremite punjač i ranije. Dobra strana ove priče je to što prodajni paket sadrži rezervnu bateriju, što će zahtjevnijim korisnicima i onima koji često putuju biti od presudne važnosti.

Softver uređaja nudi i mogućnost postavljanja procesora u štedljivi način, što bi trebalo osigurati manju potrošnju baterije. U praksi se to svodi na osjetno lošije performanse uz zanemarivu uštedu energije.

Zaključak


Kinezi napadaju i to teškim topništvom. Uređaji s karakteristikama onih najskupljih nude se praktički u pola cijene i to će u doglednom vremenu zasigurno primijeniti odnose na tržištu. Osmerojezgreni procesor s karakteristikama onih najboljih, 2 GB RAM-a, 32 GB interne memorije, 5” Full HD zaslon, izmjenjiva baterija, i Dual SIM sustav za 2.600,00 kuna zvuči odlično. Ako vam kamera nije prioritet br.1, a prilično ste zahtjevan korisnik koji istovremeno ne želi izdvajati prosječnu hrvatsku plaću za smartfon, ovaj uređaj je kao stvoren za vas.

O izravnoj konkurenciji prerano je govoriti jer je ovo tek drugi uređaj na našem tržištu s ovakvim odnosom uloženog i dobivenug, a Zopo ZP998 je zbog 5,5” zaslona vidljivo veći i svrstan u kategoriju phableta. Dakle, koji od ta dva modela ćete na kraju izabrati ovisi o tome koliki vam je zaslon potreban.

Video recenzija




Uređaj na testiranje ustupila: Chipoteka