Android Recenzije

ThL T200C - Recenzija

ThL T200C

ThL je kineski proizvođač čije smo uređaje već u nekoliko navrata testirali i pritom se uvjerili u njihov vrlo povoljan omjer uloženog i dobivenog. Novost je ta da je kao i kod nekih drugih Kineza prijemtan dodatni napredak u kvaliteti kod najnovijih modela. Ovoga puta pred nama je punokrvni phablet ThL T200C sa zaslonom dijagonale 6 inča i izvrsnim hardverskim karakteristikama. Kako se pokazao na našem testu i kakve je dojmove ostavio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karkateristike


Dimenzije: 160,8 x 84 x 9 mm

Zaslon: 6,0″ IPS LCD, 1280 x 720, 244 ppi

SoC: MediaTek MT6592

CPU: 8x Cortex-A7 1,7 GHz

RAM: 1 GB

Interna memorija: 16 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB on-the-go

3G: HSPA+

4G: -

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 13 MP/1080/

Baterija: 2500 mAh

Cijena: 1999,00 kn

Info: Chipoteka

Prednosti


Hardver i performanse

Dual SIM

Zaštitna maska i dodatna baterija u prodajnom paketu

Kamera iznad očekivanja

Cijena

Nedostaci


Ne podržava 3G na 900 MHz

Zaštita zaslona riješena folijom

Ergonomija, dizjan, kućište…




Ako ste se se već odlučili na kupovinu phableta, vjerojatno računate s tim da će za normalno korištenje uređaja biti potrebne dvije ruke, tako da o ergonomiji ovdje ne možemo puno govoriti. Štoviše, 6-inčni uređaji su tu da naprave neku vrstu kompromisa između smartfona i tableta, na način da uređajem možete normalno telefonirati, a da istovremeno uživate u prostranstvu zaslona koji je malčice manji od onog na 7-inčnim tabletima.

Dizajn je klasika i time smo zadovoljni. Naime, kod ovako velikih uređaja klasičan dizajn je jedino što prolazi i svaki eksperiment po tom pitanju bi dodatno otežao manipulaciju.

Od nedavno su i Kinezi uspjeli savladati prepreku koja ih je kod prethodnih modela distancirala od poznatijih proizvođača, a radi se o tanjem okviru kućišta i prepuštanju veće površine zaslonu. S prednje strane je vidljiv izrazito dobar omjer zaslona i “mesa” sa strane, a tome pridonosi i promjena koncepta upravljanja. Naime, ovaj model nema klasične kapacitivne tipke, već softverske kao kod Googleove Nexus serije i nekih drugih uređaja, ali uz jedan trik, no o tome u dijelu teksta o softveru.

Usprkos povećim dimenzijama, uređaj u svojoj kategoriji izgleda prilično elegantno zahvaljujući relativno tankom kućištu od 9 mm. Oko kućišta imamo okvir od imitacije kroma koji također doprinosi eleganciji i atraktivnom izgledu, a poklopac na stražnjoj strani je izrađen iz plastike s teksturom koja sprečava klizanje.

MicroUSB i 3.5mm audio utor nalaze se na vrhu, mikrofon na dnu okvira, a fizičke tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće  sa strane.

Napomenimo da u prodajnom paketu nalazimo i zaštitnu masku koja se natakne na stražnju stanu uređaja, a istovremeno štiti sve kutove i rubove s lijeve i desne strane. Maska je originalna, tj. izrađena upravo za ovaj model i iznenađujuće je tanka, tako da ne trebate strahovati od dodatnog povećanja gabarita.

Zaslon


Kao što je već rečeno, ThL T200C dolazi sa zaslonom dijagonale 6 inča, a njegova rezolucija iznosi 1280 x 720 točaka, dakle HD. Gustoća točaka na ovoj dijagonali iznosi 244 ppi, što je sasvim dovoljno razumnom korisniku, jer ovdje treba imati na umu da veći uređaj u pravilu promatramo s nešto veće udaljenosti.

Tehnologija izrade je IPS, dakle kutovi vidljivosti ne dolaze u pitanje, a isto vrijedi i za preciznost prilikom upravljanja i odaziv.

Vidljivost na danjem svjetlu je vrlo dobra, ali u odnosu na top modele poznatijih brandova, ima nešto veći stupanj refleksije i malo više privlači tragove prstiju.

I ovaj model za zaštitu zaslona koristi foliju koju nećete ni primijetiti, ali ako vam ona iz bilo kojeg razloga smeta, uvijek ju možete jednostavno odstraniti.

Hardver i povezivanje


Screenshot_2014-06-12-21-11-49 Screenshot_2014-06-16-17-02-07

Sada već opjevani MediaTekov osmerojezgreni SoC MT6592 pogoni i ovaj uređaj. Osam Cortex-A7 jezgri kuca na taktu od 1,7 GHz, a pomaže im Mali-450 MP4 grafički koprocesor. Za multitasking se brine 1 GB RAM-a, koji je inače sasvim dovoljan, premda bismo uz ovakav procesor radije vidjeli 2 GB.

Interna memorija ima kapacitet od 16 GB, s tim da je razdijeljena na dvije particije. Prva ima oko 5,7 GB slobodnog prostora, a druga 7,6 GB. Znači, mjesta za instalaciju aplikacija i pohranu multimedijskog sadržaja će biti dovoljno većini korisnika, a tu je i utor za microSD kartice kojima uvijek možete povećati kapacitet.

Kao i većina Kineza, ThL T200C dolazi s dva utora za SIM kartice, od kojih je jedan micro, a drugi mini SIM. Uređaj radi na 2G i 3G mrežama, no prema podacima proizvođača, izostao je rad na 900 MHz spektru 3G mreže, što bi mogli osjetiti oni koji uređaj koriste u pojedinim ruralnim područjima.

Što se povezivanja tiče, imamo cijeli spektar mogućnosti. Podržan je WiFi sa svojim izvedenicama WiFi direct i WiFi hotspot. Imamo A-GPS, Bluetooth, ali i NFC te USB on-the-go.

Ni sa jednom od ovih komponenti nismo imali problema u radu, kao ni s prijemom signala, odnosno kakvoćom poziva. Zvuk su slušalici je zadovoljavaljući, kao i jačina vanjskog zvučnika.

Softver, sučelje, performanse…


Screenshot_2014-06-17-17-02-22 Screenshot_2014-06-17-17-02-34

Screenshot_2014-06-17-17-02-57 Screenshot_2014-06-17-17-03-07

Softverski temelj ovog uređaja je Android 4.2 i nije korištena nikakva posebna nadogradnja sučelja, što će reći da imamo skoro pa čisti Googleov AOSP Android. Naravno, bile su potrebne određene preinake izbornika zbog Dual SIM sustava, ali je dodana i jedna zanimljiva novost na području softverskih tipki za upravljanje sustavom. Naime, poznato je da te tri tipke zauzimaju manji dio prostora pri dnu zaslona, no ovdje ih možemo privremeno odstraniti pritiskom na malu virtuanu tipku smještenu krajnje lijevo. Ovim se dobiva veća iskoristiva površina prilikom bilo koje radnje na uređaju, a upravljačke tipke možemo vratiti jednostavnom gestom kratkog povlačenja prstom od donjeg ruba prema gore.

Screenshot_2014-06-17-17-03-25 Screenshot_2014-06-17-17-06-18

Sustav radi brzo i fluidno, uostalom, na uređaju s ovakvim hardverom ništa manje nismo ni očekivali. Surfanje internetom je također uredno , čak i uz veću količinu istovremeno otvorenih tabova/prozora. Procesor i grafika su dovoljno jaki za pokretanje i najzahtjevnijih igara, dok video player ne podržava baš sve popularne video formate i codece. U tu svrhu je samo potrebno instalirati neki od alternativnih video playera, npr. Mobo ili BS Player.

Kamera


ThL je još jedan kineski proizvođač koji je prilično povećao kvalitetu kamere u posljednjih pola godine. Ako se na brzinu vratimo u veljaču i model T100S, vidjet ćemo kako je u to doba 13 MP kamera davala prilično loše rezultate. Naravno, to nije bio specifikum ThL-a, već karakteristika većine kineskih smartfona.

Danas, pet mjeseci kasnije, ThL je uspio pronaći načina za izrazio velik napredak u ovom području, a rezultat su fotografije visoke kvalitete kojih se ne bi posramili niti puno poznatiji proizvođači.

Kamera sadrži senzor od 13 megapiksela i iznenađujuće snažnu bljeskalicu, što znači da će fotografije u potpunom mraku ispasti prilično kvalitetne. Napominjem da bljeskalica ponekad zna zbuniti autofokus i tom će slučaju slika ispasti mutnija, pa je u tom slučaju pametnije koristiti dodirni (ručni) fokus.

Na danjem svjetlu kamera proizvodi vrlo bistre fotografije, što možete vidjeti i u primjerima ispod. Ništa lošija situacija nije ni u unutarnjem prostoru pri dobroj osvijetljenosti, a zrnatost nastupa tek kad ukupna količina svjetla padne na kritično malu razinu. Ovakav rezultat nas je ugodno iznenadio i možemo zaključiti da se ovdje radi o jednoj od najboljih kamera u cjenovnom razredu, pa čak i iznad njega.



Sa snimanjem videa situacija je slična. 1080p pri 30 sličica u sekundi rezultira prilično čistim i solidnoj količini detalja zahvaljujući relativno malom stupnju kompresije. Naravno, kad je opća kvaliteta videa u pitanju, treba reći da ima mjesta poboljšanjima, ali s obzirom na cijenu uređaja, ne bi bilo fer prigovarati. U svakom slučaju, primjer slijedi u nastavku i sami prosudite.


Baterija


Baterija kapaciteta 2500 mAh neće oduševiti, ali ni razočarati. Računajte na uobičajeni ciklus punjenja svaku večer. Uređaj će u rukama prosječnog korisnika u pravilu izdržati jedan dan, odnosno od ujutro do kasno navečer, što je inače karakteristika većine današnjih Android uređaja.

Ovdje napomenimo i to da se u prodajnom paketu nalazi dodatna baterija, što će od koristi biti svima koji često putuju.

Zaključak


Phableti su kategorija proizvoda koji možda neće postići popularnost kao klasični smartfoni, mada je granica između njih sada praktički nevidljiva. Ovakav, 6-inčni uređaj je u pravilu namijenjen onima koji će za velik i pregledan zaslon žrtvovati ergonomiju, te onima koji će ga koristiti umjesto 7-inčnog tableta, jer uz malo manji zaslon nudi kud i kamo manje ukupne dimenzije, a time i viši stupanj ergonomije.

ThL T200C dokazuje kako kineski proizvođači napreduju nevjerojatnom brzinom, odnosno kako se kvaliteta njihovih uređaja povećala u vrlo kratkom vremenskom razdoblju. Uz to što nudi vrlo jak hardver, sada više ni kamera nije problem, pa možemo zaključiti da je ovaj uređaj sada kompletan.

Ono što je još važnije je cijena koja je ostala razumna, jer za 2000 kuna poznatiji proizvođači nude puno manje. Dakle, i ovdje je omjer uloženog i dobivenog na iznimno visokoj razini, naravno, pod pretpostavkom da vam treba ili da jednostavno želite imati i koristiti phablet.