Android Recenzije

Xiaomi Mi Pad - Recenzija

Xiaommi MIPad recenzija

Xiaomi kao poznato i priznato ime u svijetu mobilne telefonije polako se širi i na tržišta izvan Kine i Azije. Ovdje su se odlučili isključivo za online prodaju, dakle preko interneta, a kupcima u EU je na raspolaganju XiaomiShop.com sa svojim skladištima u Italiji, Njemačkoj i Sloveniji.

U ovom tekstu se bavimo prvim Xiaomijevim tabletom pod nazivom MiPad, a nakon njega će uslijediti serija testova ostalih Xiaomijevih aktualnih modela, te onih koji tek trebaju stići na tržište.

Dakle, radi se o 7,9-inčnom tabletu, koji svojom formom, ali i softverom, želi biti svojevrsni iPad mini na Androidu. U tu svrhu, Xiaomi je u njega ugradio jedan od najjačih trenutno dostupnih procesora - NVIDIA Tegra K1, koji uz četiri Cortex-A15 jezgre sadrži i grafički koprocesor s čak 192 jezgre.

Ovime Xiaomi daje naslutiti da je MiPad doslovno stvoren za mobilni gaming, a što je najvažnije, dolazi po prihvatljivoj i razumnoj cijeni s obzirom na ono što nudi. Problem će nekima možda predstavljati činjenica što MiPad dolazi samo u WiFi verziji, dakle bez mogućnosti kupnje 3G modela i izravnog sprajanja na mreže operatera, no što je, tu je. Kako nas se ovaj uređaj dojmio i kako se proveo na našem testu, saznajte u nastavku.

Osnovne karakteristike



  • Dimenzije: 202 x 135,4, x 8,5 mm

  • Masa: 360 grama

  • Zaslon: 7,9″ IPS LCD 2048 x 1536, 324 ppi

  • SoC: NVIDIA Tegra K1

  • CPU: 4x Cortex-A15 na taktu 2,2 GHz

  • GPU: GeForce Kepler

  • RAM: 2 GB

  • Interna memorija: 16 GB

  • Micro SD: do 128 GB

  • Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, Bluetooth 4.0, Miracast

  • OS: Android 4.4.4 KitKat, MIUI

  • Kamera: 8 MP/1080p

  • Prednja kamera: 5 MP

  • Baterija: 6700 mAh

  • Cijena: oko 2000,00 kn s troškovima dostave

  • Ustupio: XiaomiShop


Prednosti



  • Vrhunski hardver

  • Kvaliteta izrade

  • Vrlo stabilno i fluidno sučelje

  • Omjer uloženo/dobiveno


Nedostaci



  • U ponudi samo WiFi varijanta

  • Nema GPS

  • Ne podržava USB-on-the-go


Dizajn, kućište i zaslon


Xiaomi MiPad

U startu ćete primijetiti da Mi Pad jako podsjeća na Appleov iPad mini, dizajnom, dimenzijama i omjerom stranica zaslona. Razlikuje ih to što je kućište izrađeno iz plastike, no zbog toga će mnogima biti ugodniji za držanje od Appleovog aluminija. Rubovi su zaobljeni, a čitavo kućište je jednodjelno. Naš testni primjerak je stigao u žutoj boji koja u kombinaciji s prednjom crnom površinom djeluje vrlo atraktivno. U ponudi je i cijela paleta živopisnih boja i to ovaj uređaj najviše razlikuje od njegovog uzora - iPada mini.

Na desnom rubu nalazimo fizičke tipke (za uključivanje i podešavanje glasnoće), na vrhu kućišta 3,5 mm audio utor, na dnu micro USB utor, a na lijevom boku malu ladičicu za umetanje microSD memorijske kartice. Na poleđini se, standardno, nalaze kamera i vanjski zvučnici.

size="medium"

Plastika upotrijebljena u izradi kućišta izgleda kvalitetno. Takav dojam ostavlja i kad uređaj držite u ruci i puno je manje klizava od aluminija.

7,9-inčni zaslon izrađen je u IPS tehnologiji, a rezolucija iznosi 2048 x 1536 točaka i odgovara iPadovom odnosu stranica 4:3. Gustoća točaka je 324 ppi, što je upravo na “retina” granici.

Kutovi vidljivosti su vrlo visoki i otprilike odgovaraju onima na najskupljim tabletima, a RGB matrica osigurava prilično veliku oštrinu i vjeran prikaz boja. Ono što je eventualno moglo biti jače je pozadinsko osvjetljenje, no vidljivost na danjem svjetlu je i dalje vrlo dobra. Za zaštitu od grebanja je korišten Gorilla Glass 3 sloj.

Hardver, performanse i povezivanje


Screenshot_2014-12-27-10-05-40 Screenshot_2014-12-27-10-05-44 Screenshot_2014-12-27-10-05-50 Screenshot_2014-12-27-10-05-59

Xiaomi MiPad je prvi uređaj pokretan novim NVIDIA Tegra K1 procesorom koji je nastao kao izravan odgovor na Qualcommove čipsete najnovije generacije kao što je Snapdragon 801, pa čak i 805. Posebnost ovog čipseta je GeForce Kepler grafički koprocesor s čak 192 jezgre, što obećava najbolje moguće performanse kad su u pitanju igre. Naravno, ovo obećanje je u startu i ispunjeno, jer smo odmah probali nekoliko najzahtjevnijih igara i na licu mjesta se uvjerili u superiornost hardvera. Iako neke pretjerane razlike u odnosu na najveće monstrume drugih proizvođača neće biti, nemoguće ju je ne primijetiti, pogotovo ako ste npr. Asphalt 8 nekoliko dana igrali na MiPadu i kasnije se vratili na neki drugi high-end uređaj.

Uz izvrsnu grafiku, kombinacija četiri Cortex-A15 jezgre i 2 GB RAM-a osigurava odlično korisničko iskustvo i kod svih drugih radnji, što će doći do izražaja prilikom svakodnevnog korištenja. Tako recimo HT-ova MaxTv to go aplikacija radi bolje i pouzdanije nego što je to slučaj kod mnogih drugih, mahom skupljih uređaja.

Kad je povezivanje u pitanju, treba reći da je ono prilično ograničeno. Podržani su WiFi i Bluetooth, dok su GPS, USB on-the-go i NFC izostali. I dok bismo potonja dva mogli nekako preboljeti, izostanak GPS-a je svakako nedostatak jer ćete biti uskraćeni za ispravno korištenje aplikacija vezanih uz preciznu lokaciju.

Interna memorija na testnom modelu iznosi 16 GB, od čega je na raspolaganju oko 12. Ako vam je to malo, možete izabrati 64 GB model, a možete koristiti i microSD memorijske kartice do 128 GB kapaciteta. Kao dodatak, Xiaomi je osigurao i 10 GB nesplatnog prostora u svom MiCloud servisu.

Spomenimo i vanjske stereo zvučnike koji ispuštaju prilično čist zvuk, ali ih ne možemo svrstati među najglasnije na tržištu.

Softver i sučelje


Screenshot_2014-12-27-10-01-53 Screenshot_2014-12-27-10-00-11

Screenshot_2014-12-27-10-00-07 Screenshot_2014-12-27-10-00-11 Screenshot_2014-12-27-10-00-19 Screenshot_2014-12-27-10-00-26 Screenshot_2014-12-27-10-00-54 Screenshot_2014-12-27-10-02-20

Kad je Xiaomi u pitanju, softver i sučelje su uvijek posebna priča. Sada već popularno i prepoznatljivo MIUI sučelje prisutno je i na ovom uređaju, ali je za razliku od onog na smartfonima dodatno podešeno kako bi bilo što sličnije iOS-u na iPadu. Uz to što se sve aplikacije nalaze na početnom zaslonu, MIUI u tablet izdanju nudi i raspored ikonica istovjetan onome na iPadu, a kako sve skupa još više podsjećalo na iOS, Xiaomijevi su inženjeri prilagodili čak i efekte poput one koja prati otvaranje aplikacija.

Ipak, operativni sustav koji pokreće ovaj uređaj je Android koji nudi puno više mogućnosti podešavanja, te personalizaciju do krajnjih granica. Uz uobičajene widgete, Xiaomi je ovaj model opremio cijelim setom vlastitih, a tu je i mogućnost odabira efekta listanja početnih zaslona.

Sučelje je fluidno, a brzina mu je donekle limitrana spomenutim efektima pokupljenim od iOS-a. Ovo znači ne znači da je sporo, dapače, istovjetno je onome na iPadu, no činjenica je da je hardver sam po sebi sposoban i za veće brzine, što možemo vidjeti ako npr. otvaranje aplikacija usporedimo s istom radnjom na npr. Samsungu Galaxy Note 4.

Digresija u ovom inače jako lijepo dizajniranom i fluidnom sučelju su ikonice koje isto tako lijepo izgledaju, ali će trebati vremena dok se priviknete na njihovu jednoobraznost.

Ono što ovo sučelje također razlikuje od većine drugih Andorida su dvije vrste početnih zaslona. Primarni služi za smještaj aplikacija, dakle baš aplikacija, a ne njihovih prečica, dok je druga vrsta početnog zaslona posebno kreirana za widgete. Ovakav koncept zaslona je, istina, pomalo neobičan, ali nakon kratkog vremena ćete se bez problema priviknuti.

Za upravljanje uređajem imamo tri kapacitivne tipke ispod zaslona i to u skladu s Googleovim smjernicama gdje lijeva tipka ima ulogu otvaranja multitasking izbornika.

Galerija fotografija nudi osnovne mogućnosti pregleda i brzog uređivanja s posebno prilagođenim izbornikom koji izgledom odgovara drugim MIUI aplikacijama. Video player dolazi s jednako jednostavnim sučeljem, ali i podrškom za prilično širok spektar video formata, uključujući inače problematični AC3 audio codec.

Kamera


Iako fotografiranje tabletom nije disciplina kojom ćete zadiviti okolinu i prijaviti se na foto natječaj, ipak će dobro doći u situacijama kad nemate ništa drugo pri ruci. U tu svrhu imamo stražnju kameru sa senzorom od 8 megapiksela i prednju od 5.

Softver kamere nudi vrlo malo mogućnosti, možda čak i premalo u odnosu na druge Androide. Sučelje je jednostavno, ali ne nudi nikakvo podešavanje postavki ni načine snimanja, čak ni HDR ili panoramu. Moguće je samo birati između fotografiranja i snimanja videa, te uptrebu nekoliko filtera i efekata. Možete eventualno isključiti zvuk okidača i podesiti osvjetljenje.

Kvaliteta fotografija je vrlo dobra, kako na danjem svjetlu, tako i u uvjetima lošije osvijetljenosti, premda će zbog nedostatka bljeskalice upotreba u mraku biti nemoguća. Fotografije obiluju detaljima i oštrinom, a možemo reći da je vrlo dobar i dinamički raspon.

Uzevši u obzir sve okolnosti, možemo zaključiti da je ovo jedna od boljih kamera na tabletima u ovom cjenovnom razredu.

Kad je video u pitanju, ne možemo reći da smo njegovom kvalitetom pretjerano oduševljeni, ali će u svakom slučaju poslužiti svrsi. Relativno visok stupanj kompresije krivac je za ne baš obilnu količinu detalja, ali su prikaz boja i oštrina i dalje sasvim solidni.

size="medium"

1080p video:


Baterija


Xiaomi MiPad sadži bateriju kapaciteta 6700 mAh, što je prilično velika brojka za uređaj ovih dimenzija, no znamo da je energije nikad dovoljno, posebice kad je su procesor i zaslon zahtjevniji, kao što je slučaj i na ovom modelu.

Bilo kako bilo, baterija će MiPadu osigurati više od deset sati rada. Dakle, bez problema ćete moći pogledati nekoliko filmova i usput još surfati internetom, odigrati par igara ili raditi s mailovima. Naravno, i ovaj će podatak varirati ovisno o rezoluciji videa kojeg gledate, intenzitetu surfanja, ali i jačini WiFi signala, brzini downloada i mnogim drugim faktorima.

Zaključak


Xiaomi MiPad je vrlo zanimljiv tablet, koji inspiraciju, vidjeli smo, vuče iz iPada mini. Pritom donosi vrhunski hardver i vidu novog NVIDIA Tegra K1 procesora, idealnog za mobilne gejmere, 2 GB RAM-a i vrlo dobru kameru. Ništa lošiji nije ni softver s prepoznatljivim MIUI sučeljem koji je u osnovi jednostavan kao iOS, ali ipak nudi velike mogućnosti personalizacije.

Potencijalni problem može biti nepostojanje 3G modela i nedostatak GPS-a, no ukupan omjer uloženog i dobivenog je vrlo povoljan. Cijena modela sa 16 GB interne memorije zajedno s troškovima dostave iznosi oko 2000,00 kuna, no taj iznos može varirati ovisno o tečaju dolara i yuana. U tu cijenu je uključen flip cover, touchscreen pen i zaštitna folija.

Nabavka uređaja, jamstvo i servis


Kao što je već rečeno, Xiaomi preferira online način prodaje i vrlo je mala vjerojatnost da ćete ga naći u fizičkoj trgovini. Kupcima unutar EU na raspolaganju je XiaomiShop online trgvoina sa skladištima u Sloveniji, Njemačkoj i Italiji. Cijena dostave inače iznosi oko 40 eura, što nije malo, ali uređaj je kod vas u roku tri do pet dana. Možete ga naručiti izravno iz Kine i u tom slučaju je cijena dostave povoljnija, ali budite spremni na plaćanje carine i PDV-a, pa cijena na kraju može ispasti i veća, a rok za dostavu se može osjetno produljiti.

Xiaomishop

Jamstvo koje XiaomiShop daje na uređaj je jedna godina. U slučaju kvara, uređaj se tijekom prvih tjedana može zamijeniti izravno iz EU skladišta, no to ovisi i o samoj prirodi kvara. Prema riječima ljudi iz XiaomiShopa, manji kvarovi se mogu riješiti kod njih, dakle u EU, a oni snose i troškove prijevoza. U slučaju većih kvarova, uređaj se šalje u Kinu na testiranje i slijedi odluka o popravku ili zamjeni za novi. Dodatnih pet eura popusta možete ostvariti ako prilikom kupovine upišete kod MIHR.