Android Recenzije

Xiaomi Redmi Note 3 - Recenzija

Xiaomi Redmi Note 3 - Recenzija

Nedugo nakon Xiaomija Redmi Note 2, stiže nam još jedan uređaj ovog proizvođača. Radi se o modelu Redmi Note 3, kojeg zbog malog vremenskog razmaka u odnosu na Note 2 ne možemo nazvati njegovim izravnim nasljednikom. OK, možda i možemo, ali u tom slučaju ne vidimo poantu u ovako kratkom vremenskom razmaku između dvaju modela. Nesporno je da se radi o boljem uređaju, koji sada dolazi u metalnom kućištu, bogatiji je za čitač otisaka prstiju, a posebno veseli još jača baterija, sada s kapacitetom od 4000 mAh. Krenimo redom.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

150 x 76 x 8,7 mm







Masa

164 grama







Zaslon

5,5'' 1080p, 403 ppi







SoC

Mediatek HElio X10







CPU

8X Cortex-A53







RAM

2/3 GB







Interna memorija

16/32 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB OTG







3G

HSPA+







4G

LTE







OS

Android 5.1 Lollipop, MIUI 7







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP, 1080p







Baterija

4000 mAh







Cijena

1660 kn (16 GB model)







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Odlično metalno kućište

Nema utor za memorijske kartice







Čitač otisaka prstiju

Ne podržava LTE na 800 MHz







Podržava USB OTG

MIUI sučelje zahtijeva privikavanje







Cijena (omjer uloženo - dobiveno)








Natprosječna autonomija








Dizajn, kućište i rukovanje


Xiaomi Redmi Note 3 dizajnom se generalno ne razlikuje od modela Redmi 2, ali i još nekih uređaja istog proizvođača. Imamo (za Xiaomi) klasično oblikovano kućište sa zaobljenim stražnjim robovima, dok su prednji prilično ravni. Neki će ih nazvati oštrima zbog ruba zaslona, no to je daleko od onog što susrećemo na nekim drugim uređaja.

Fino brušeni aluminij nije klizav i na sebe ne prima tragove prstiju, barem kad govorimo o sivom-srebrnom modelu kakav je naš testni primjerak.

Na stražnjoj strani ispod kamere i bljeskalice Xiaomi je smjestio čitač otisaka prstiju. Logično mjesto ukoliko ne želite narušiti kontinuitet prednje strane, odnosno ostaviti ju bez home tipke. Na dnu pozadine imamo prilično jak vanjski zvučnik, na dnu micro USB utor, a na vrhu 3.5 mm audio utor zajedno s IR portom.



Za razliku od Redmija Note 2, koji dolazi u plastičnom kućištu, trojka nema izmjenjiv stražnji poklopac, a baterija je fiksirana. Utori za (micro) SIM kartice nalaze se u ladici na desnom boku, za čije je otvaranje potrebno ugurati priloženu iglu ili spajalicu. Fizičke tipke za podešavanje glasnoće i uključivanje nalazimo na desnom boku. Doimaju se kvalitetno, a na dodir su dosta mekane, što će zahtijevati privikavanje ukoliko ste navikli na tvrđe.

Vrlo je ugodan za držanje u ruci, što je kod ovako velikih dimenzija posebno važno. Masom od 164 grama Xiaomi Redmi Note 3 spada u lakše 5,5-inčne uređaje, tako da problema s rukovanjem i prenošenjem neće biti.

Zaslon


5,5-inčni zaslon Xiaomija Redmi Note 3 izrađen je u IPS tehnologiji. Rezolucija mu iznosi razumnih 1080p, što na ovoj dijagonali rezultira gustoćom točaka od 403 ppi. Radi se o dosta kvalitetnom IPS zaslonu, s prilično realnim prikazom boja, ali u usporedbi sa zaslonima skupljih uređaja, malo je bljeđi. Bijela boja je čak i lošije prikazana od one na novijim AMOLED zaslonima. U postavkama možete odrediti način prikaza boja (toplo-hladno), ali to neće imati puno utjecaja na opći dojam.
Pozadinsko osvjetljenje je jako i na danjem svjetlu nemamo problema s čitanjem, a isto vrijedi i za kutove vidljivosti.

Generalno, postoje bolji zasloni od ovoga, ali s obzirom na cijenu uređaja, ne možemo mu ništa prigovoriti.

Hardver, performanse i povezivanje


Xiaomi Redmi Note 3 za pogon koristi isti procesor kao Redmi Note 2, dakle MediaTekov MT6795, poznat još pod imenom Helio X10. Radi se o osmerojezgrenom procesoru izvrsnih performansi, kojeg su proizvođači nedavno polovici godine počeli ugrađivati i u cijenom pristupačne uređaje. Ovaj procesor se do sada pokazao vrlo pouzdanim. S lakoćom pokreće i najzahtjevnije aplikacije, a 2 GB RAM-a u našem primjerku možemo nazvati zadovoljavajućim.

E sad, ako vam 40-ak eura ne predstavlja problem, svakako preporučamo kupnju 3 GB modela. Ne samo zbog jednog gigabajta RAM-a više, nego iz zbog 32 GB interne memorije. Naime, 16 GB, koliko ima ovaj naš primjerak bit će dovoljno samo manje zahtjevnim korisnicima, jer uređaj ne posjeduje utor za memorijske kartice.
S druge strane, ako ste se uklopili u nove cloud servise, koji nude automatsku sinkronizaciju multimedijskog sadržaja i veće količine prostora za pohranu, možda snađete i s manje memorije.

size="medium"

Što se prijema signala i kvalitete poziva tiče, nemamo prigovora. Glasnoća slušalice je zadovoljavajuća, što vrijedi i za vanjski zvučnik, koji je čak i nešto glasniji, ali neće toliko doći do izražaja zbog položaja na pozadini.

Xiaomi Redmi Note 3 radi na 2G, 3G i 4G mrežama, s tim da je na ovoj potonjoj izostala podrška za spektar od 800 MHz. Njegov nedostatak ćete eventualno osjetiti u ruralnim područjima, s obzirom da se u urbanim cjelinama koriste 1800 i 2600 MHz koje uređaj podržava.

Tu su i ostali uobičajeni načini povezivanja, od kojih možemo izdvojiti USB on-the-go, što zbog izostanka podrške od strane mnogih drugih proizvođača i dalje predstavlja komparativnu prednost. Kad se putem adaptera spojite vanjsku memoriju, uređaj o tome neće poslati obavijest, ali ćete prilikom ulaska u File manager odmah vidjeti sve svoje mape i datoteke.

Softver i sučelje


Softverski temelj predstavlja Android 5.0 Lollipop, ali povrh njega nalazimo Xiaomijevu nadogradnju sučelja MIUI, i to u najnovijoj 7.0 verziji. Oni koji su se do sada susretali s Xiaomi smartfonima, znaju o čemu se radi, dok onima koji ga tek planiraju nabaviti, trebaju znati da se radi o vrlo dubokoj intervenciji u sam Android.

Nakon što je Xiaomi u Android svijetu prvi maknuo izbornik s aplikacijama i sve ih smjestio na početni zaslon, slijedile su ga mnogi drugi proizvođači, mahom kineske kompanije, pa je sada takva situacija na kineskim uređajima uobičajena. Ukoliko uklonite neku od ikonica s početnog zaslona, to znači da će se aplikacija deinstalirati, na što ćete biti upozoreni.

Naravno, ako vam se ovakav koncept ne sviđa, instalirajte neki alternativni launcher. Vratit će vam izbornik s aplikacijama, promijeniti dosadne ikonice, ali će ostatak sučelja ostati isti zbog spomenute duboke intervencije u sam operativni sustav.

size="medium"

S druge strane, MIUI sučelje je jedno od najfluidnijih u Android svijetu. Listanje početnih zaslona i kretanje kroz izbornike protječe glatko i bez bilo kakvog zapinjanja. Brzina se osjeti i kod korištenja aplikacija. Ono što mi se ne sviđa je multitasking izbornik. Pozivanjem istog dobijete poseban zaslon sa samo četiri vidljive ikonice, a do ostalih dolazite tako ih listate udesno. Ostatak zaslona je prazan, tj. nedovoljno iskorišten. Mnogi proizvođači su ovo riješili puno bolje, uključujući i sam Google na AOSP Androidu.

Novi MIUI sam po sebi deklarativno donosi veće brzine i odaziv, no s obzirom da je i prethodna verzija prilično brza i responzivna, jako je teško uočiti razliku. Problema u radu s aplikacijama nismo imali, ali ćete primijetiti dosta kineskih koje su nama neupotrebljive. Jedan dio njih je moguće deinstalirati, dok su druge dio operativnog sustava.

Galerija prikazuje multimedijski sadržaj tako da ga sortira kronološki. Može se organizirati u mape i prikazati one iz Xiaomijevog cloud servisa. Zadužena je i za prikaz video sadržaja, Pokrenut će većinu video datoteka, osim onih s problematičnim codecima, pa će u tom slučaju biti potrebna instalacija alternativne aplikacije.

Kamera


Redmi Note3 dolazi s 13 MP kamerom s upakiranim phase detection fokusom i dvotonskom LED bljeskalicom. Sučelje je jednostavno i pregledno. Glavni zaslon sve potrebne stavke sadrži na desnoj strani, što uključuje uključivanje prednje kamere, HDR-a i bljeskalice, kao i izbor foto ili video ili načina. Zamjerku ovdje upućujemo nelogičnom načinu uključivanja video kamere i vraćanja na foto. Naime, iako su obje tipke u isto vrijeme prisutne, dodir na video kameru neće uključiti i snimanje, već samo prebaciti način. Isto vrijedi i za povratak na fotoaparat.

Dodatne postavke i uključivanje drugih načina se aktivira gestom. Kad prstom povučete prema gore, dobit ćete mogućnost uključivanja ručnog načina, podešavanje scene, samookidač, uljepšavanje i panoramu. Ručni način nije previše bogat opcijama, jer nudi samo podešavanje balansa bijele i ISO vrijednosti, koja ide maksimalno do 1600.

Fokusiranje se odvija vrlo brzo i nema kašnjenja kod okidanja, čak i kad je uključena bljeskalica, što kod mnogih konkurentskih uređaja nije slučaj.

U idealnim uvjetima fotoaparat će okinuti fotografije visoke kakvoće, što vrijedi i za dobro osvijetljeni zatvoreni prostor. Na pejzažnim fotografijama se može primijetiti slabiji dinamički raspon, što će bez problema riješiti HDR funkcija. Kad u slabije osvijetljenom ambijentu fotografirate iz blizine, moguća su nešto veća zamućenja i šum.
Jaka bljeskalica će osigurati vrlo dobre fotografije u mraku, s prilično realnim bojama i razinom oštrine.

Video kamera snima u rezolucijama 480p, 720p i 1080p. Nudi mogućnost usporenog i time-lapse načina, ali nelogično organiziran izbornik kamere i ovdje dolazi do izražaja. Naime kad rezoluciju podesite na 1080p (FullHD), ne možete uključiti usporeno snimanje jer se ono snima u 720p rezoluciji. Prvo se morate vratiti u postavke rezolucije, pa tek onda uključiti usporeno.
Video snimljen ovom kamerom je čak iznad očekivanja s obzirom na cijenu uređaja. Mali stupanj kompresije ne utječe puno na količinu detalja, što zajedno s ostalim faktorima može rezultirati solidnim video uratkom.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

720p video:



1080p video:

[responsive_youtube 6RQP5VpH92Y]

Baterija


Xiaomi Redmi Note 3 dolazi s baterijom kapaciteta 4000 mAh, što ne nalazimo često čak ni na 5,5-inčnim uređajima kakav je ovaj. Znači imamo za trećinu veći kapacitet od Redmija Note 2, kao i većine uređaja ovih dimenzija, čiji se kapacitet u pravilu vrti oko 3000 mAh.

U usporedbi sa Samsungom Galaxy Note 5, kojeg koristim na dnevnoj bazi, Redmi Note 3 mi je u pravilu izdržao oko 20% više. Moje prilično intenzivno smartfona definitivno ne može biti primjer većini korisnika, ali može poslužiti kao nekakva orijentacija. Tako mi je uz više od sat vremena surfanja, oko dva sata streamanja videa preko YouTubea, učestalog rada s mailovima i chat aplikacijama tijekom dana, povremeno igranje Riptide GP2, okidanje desetak fotografija, te oko sat vremena razgovora, uređaj zatražio spajanje na punjač tek nakon 29 sati. Pri tome je softver uređaja prijavio malo više od šest sati uključenog zaslona.

Onima malo umjerenijima, izdržat će čitava dva dana, a štedljivima čak i više. Bilo kako bilo, prosječni korisnik (po nekakvim današnjim kriterijima) slobodno može računati na dva puna dana autonomije.

Pohvaliti treba i podršku brzo punjenje, pomoću kojeg u nekih sat vremena bateriju možete napuniti do 40% kapaciteta. Ovo vam može osigurati cijeli jedan dan autonomije pri umjerenom korištenju svih funkcija.

size="medium"

Zaključak


Nedavno smo objavili listu najboljih uređaja s cijenom ispod 1500 kuna, u kojoj je pobjedu odnio Xiaomi Redmi Note 2. No za cca. 160 kuna više možete dobiti upravo novi Redmi Note 3. Cijena 16 GB/2GB modela u Honorbuy webshopu (EU skladište) iznosi 217 eura (uračunata dostava), što u protuvrijednosti ispada oko 1660 kuna. Ukoliko naručujete s Honorbuy webshopa, ne zaboravite upisati MOBHR kupon, putem kojeg dobivate dodatnih pet eura popusta.

Zbog svih navedenih karakteristika (metalno kućište, solidan hardver, čitač otisaka prstiju, 4000 mAh baterija i više nego dobra kamera), ovaj uređaj ulazi u konkurenciju za najisplativiji u ovom cjenovnom razredu.

Jednodijelno metalno kućište rezultiralo je izostankom podrške za memorijske kartice, što bi u 16 GB modelu moglo predstavljati problem zahtjevnijim korisnicima.

Sve u svemu, Redmi Note 3 je uređaj koji nas je oduševio ponuđenim s obzirom na cijenu, i kao takav uživa našu preporuku.