Android Recenzije

Xiaomi Redmi Note 4 - Recenzija

img_3006

Xiaomi je do sada upisivao vrlo uspješne prodajne rezultate za cijelu Redmi seriju, uključujući i Redmi Note. Glavni razlog za to je, bez sumnje, omjer uloženog i dobivenog. I kod četvrte generacije službenog naziva Redmi Note 4 kojoj je posvećena ova recenzija stvari stoje isto - pristupačna cijena, kvalitetna izrada, vrlo dobre performanse i dobra softverska podrška. Možda najveći napredak je postignut s hardverske strane gdje sad uopće nema (vidljivih) plastičnih dijelova, a i procesor je dobio značajnu nadogradnju. Bitno je spomenuti da je Redmi Note 4 prvi Xiaomijev smartfon na našem testu s MIUI 8 korisničkim sučeljem. No, za sve to postoji posebni odlomak u nastavku recenzije.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

151 x 76 x 8,4 mm




Masa

175 grama




Zaslon

5,5″ IPS LCD, 1920 x 1080, 400 ppi




SoC

MediaTek Helio X20




CPU

Deseterojezgreni do 2,1 GHz




RAM

2/3 GB




Interna memorija

16/64 GB




Micro SD

do 256 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, FM Radio, micro USB, IR




3G

HSPA+




4G

LTE B1/B3/B5/B7/B8/B38/B39/B40/B41




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, MIUI 8




Kamera

13 MP; 1080p, dvotonska LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP; 1080p




Baterija

4100 mAh




Cijena

cca. 1780,00 kn (verzija s 3/64 GB)




Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Odlična baterija

Ne podržava LTE na 800 MHz




Izvrsna kvaliteta izrade i dizajn

Sitni bugovi u sustavu




Performanse i fluidnost sustava

Nema mogućnost snimanja 4K videa




Solidna kamera

Primjetan clouding na zaslonu




DIZAJN I KUĆIŠTE


Nedavno smo testirali Redmi Pro koji je novost u Xiaomijevoj ponudi, no direktno ga uspoređivati s Redmi Note uređajima nema smisla pa se moramo vratiti malo dalje u prošlost, sve do Redmi Note 3 koji je na tržište stigao krajem prošle godine. Tu je i Redmi Note 3 Pro s Qualcomm procesorom i malo boljom kamerom, no njega ćemo ostaviti postrani.



Izvana se Redmi Note 4 značajno promijenio, sada dominiraju oštre linije i sveukupno je izgled puno napredovao i uhvatio korak s vremenom. To ne znači da je prošla serija bila zaostala, nego samo da ne možete godinama gurati isti izgled. Naš testni primjerak dolazi u srebrnoj boji, što je zapravo boja aluminija od kojeg je izrađeno cijelo kućište, dakako, s iznimkom prednje strane koja je u staklu. Redmi Note 4 nema fizičku home tipku kao Redmi Pro nego isti raspored osvijetljenih kapacitivnih tipki kao na prethodnicima, tako da se iz stanja pripravnosti budi isključivo tipkom za uključivanje ili pak s dva brza dodira zaslona.



Fizičke tipke su prilično tvrde i teško ćete ih slučajno pritisnuti, a priključci za slušalice i micro USB kabel ne pružaju previše otpora kod guranja odgovarajućih priključaka. S lijeve strane se nalazi utor za SIM i micro SD kartice, a u neposrednoj blizini, iznad zaslona, imamo selfie kameru, zvučnik za pozive, senzore i višebojnu LED lampicu za obavijesti. Za razliku od Redmi Note 3, glavni zvučnik se umjesto na poleđini nalazi na donjoj strani uređaja, što je znatno bolje rješenje ako mobitel držite položen na stol. To nam za kraj ostavlja glavnu kameru, dvotonsku LED bljeskalicu i čitač otisaka prstiju koji se nalaze na gornjem dijelu poleđine. Jasno, baterija je tamo negdje ispod, dobro zaštićena od pogleda i dodira.

Xiaomi Redmi Note 4 nije lagani uređaj, čak nije ni pretjerano tanak, ali s obzirom na veličinu baterije, 5,5-inčni zaslon i kvalitetne materijale, to je sasvim očekivano. Ako ništa drugo, djeluje robusno i kvalitetno.

Tipično za Xiaomi, u paketu osim uređaja dobivate USB kabel, brzi punjač (2 A), kratke upute i alat za otvaranje ladice za kartice.

ZASLON


5,5-inčni IPS LCD rezolucije 1080p je očekivano dobar uz tek nekoliko manjih nedostataka. Ono što prvo zapinje za oko je probijanje pozadinskog svjetla na gornjem rubu, tzv. clouding. Ovakav slučaj nismo imali već jedno vrijeme, a je li riječ o jednom slučaju ili cijela serija ima taj problem, pokazat će iskustva korisnika. Prikaz boja, kontrast i vidljivost na otvorenom prostoru su unutar prosjeka, a oštrina je idealna i za čitanje sitnog teksta.

img_7763

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


RN4 se nudi u dvije varijante, s 2 GB RAM-a i 16 GB za pohranu podataka, te 3 GB RAM-a i čak 64 GB interne memorije. Nas je dopao potonji koji je znatno bolji za multitasking, a i u nekakvoj kombinaciji s micro SD karticom je odličan za sve koji na mobitelu imaju pohranjenu veliku količinu multimedijskih datoteka. Čak i ako koristite dvije SIM kartice i samim time ostajete bez utora za micro SD karticu, prostora će biti dovoljno. Obje varijante imaju MediaTek Helio X20 procesor čije najbrže dvije jezgre rade na taktu od 2,1 GHz, a u usporedbi s uređajima koje pokreće Helio X25 ili čak Snapdragon 820, razlika je vrlo mala ili gotovo neprimjetna.

screenshot_2016-09-06-21-02-10_com-antutu-abenchmark screenshot_2016-09-06-21-02-32_com-antutu-abenchmark

Pro verzija ima procesor Snapdragon 652, 4 GB RAM-a i 32 GB interne memorije, ali isto tako se u specifikacijama navodi da ima bateriju od 4000 mAh, što je manje od ove MediaTek verzije, no pretpostavljamo da je autonomija ista.

size="medium"

Mrežne funkcije su radile uredno, kvaliteta signala je uvijek bila na visokoj razini, a zvuk vrlo čist i glasan na oba zvučnika. Zahvaljujući infracrvenom predajniku dobivate univerzalni daljinski upravljač koji je radio uredno sa svim uređajima koje smo isprobali.

Čitač otisaka prstiju je brz i precizan, no ponekad se dogodi da "zaspi", tj. odreagira tek kad pritisnete tipku za uključivanje. Nadamo se da će se ovo brzo riješiti nekim softverskim ažuriranjem, iako su dva ažuriranja koja su se pojavila u periodu u kojem nam je uređaj bio na raspolaganju trebala popraviti navedeni problem, no ništa se nije promijenilo. Sličan problem je bio s LED lampicom za obavijesti koja je nastavila pulsirati i nakon što pročitate poruku, ali taj je problem već riješen.

SOFTVER I SUČELJE


Budući da se službeni MIUI 8 za Redmi Pro koji smo nedavno testirali pojavio taman kad smo ga trebali vratiti, ispalo je tako da je Redmi Note 4 prvi Xiaomijev smartfon na testu s MIUI-em 8 koji je baziran na Androidu 6.0 Marshmallow. Doduše, prilikom prvog uključivanja je bilo jasno da se tvornički isporučuje s MIUI-em 7, ali ažuriranje na najnoviju verziju je bilo odmah dostupno. Prije ažuriranja smo proveli sve testove hardvera i usporedili rezultate s onima nakon te došli do zaključka da razlike zapravo i nema. Kao i u svakoj verziji MIUI-a do sada, sučelje je vrlo fluidno i brzo, svakako jedno od najfluidnijih koji su utemeljeni na Androidu.

size="medium"

Od vizualnih razlika, prvo ćete vidjeti neke nove ili modificirane ikone. U potpunosti je izmijenjen padajući izbornik za prečace i obavijesti koji sada, osim novog dizajna, sadrži i trenutno stanje atmosfere, a prečaci su poredani u jednoj liniji pa ih tako odjednom možete vidjeti samo pet, a ne devet kao prije. MIUI ima cijeli niz tema i pozadina kako biste sučelje prilagodili prema svojem ukusu, a usto možete mijenjati i efekte prijelaza itd. Postavke su malo presložene, rekli bismo smislenije pa ćete se znatno lakše snaći u njima bez obzira na to jeste li već bili korisnik Xiaomi uređaja ili ne.

Funkcija Dual apps, odnosno udvostručena aplikacija je zgodno rješenje ako želite koristiti npr. aplikaciju Messenger, a imate dva računa. Ta aplikacija tada dobiva dvije ikone, svaku za određeni račun, što itekako olakšava rad. Second space, tj. Drugi prostor (ili radna površina) je korak dalje - na ovaj način zapravo dobivate kopiju sučelja koja ne ovisi od izvornoj te u neku ruku funkcionira kao da imate dva uređaja.

size="medium"

Kao i do sada, sustav je opremljen raznim sistemskim aplikacijama poput kalkulatora, preglednika datoteka, sata, snimača zvuka, kompasa, bilješki itd. Stock Browser nije ništa sporiji od Chromea, ali je dosta orijentiran na kinesko tržište pa mnogima neće biti po volji. Glazbeni player ima niz mogućnosti, od odličnih postavki zvuka pa sve do podrške za tekstove pjesama u realnom vremenu. Security se brine da bi sustav radio besprijekorno brzo i da se s vremena na vrijeme riješite nepotrebnih datoteka koje samo zauzimaju memoriju.

Ako vam je 5,5-inčni zaslon neophodan zbog npr. pregledavanja sadržaja s puno teksta ili za gledanje filmova pa zato niste kupili uređaj s manjim zaslonom, a ponekad biste htjeli koristiti samo jednu ruku ili imate poteškoća, sustav dozvoljava smanjenje radne površine na neku od tri zadane veličine.

Neki sitni bugovi su još uvijek prisutni (verzija sustava 8.0.5.0), no cijenimo brzinu kojom Xiaomijevi programeri inače rješavaju probleme.

KAMERA


Usprkos tome što Redmi Pro ima dvije stražnje kamere, nije nas uspio impresionirati onoliko koliko smo to očekivali pa kamera nije dobila veliku ocjenu. Ovdje je situacija drugačija - Redmi Note 4 je ipak jeftiniji smartfon i rezultati koji su pred nama nimalo ne odstupaju od očekivanja. Naravno da nisu na vrlo visokoj razini, ali svakako su izvrsni s obzirom na cijenu.

Sučelje se u odnosu na MIUI 7 promijenilo vrlo malo, tako da prilagodba neće biti potrebna. Imamo niz načina snimanja, uključujući i ručni, a umjesto biranja rezolucije fotografije možete izabrati tek omjer slike 4:3 (13 MP) ili 16:9.

size="medium"

Kao i bezbroj puta do sada, fotografije su najbolje uz puno svjetla, dok su noćne i one u zatvorenom prostoru lošije, no još uvijek dovoljno dobre. Bljeskalica je solidne jačine, sasvim dovoljna za slučajeve kad je premračno. Za nekakve "polovične" situacije će pomoći HDR način. Što se tiče brzine, sve je kako je bilo i prije, zatvarač je vrlo brz u svim situacijama i neće vas ostaviti na cjedilu kad trebate okinuti nešto na brzinu.

Video snimke su dobre kvalitete, ali kao i na Redmi Pro nema podrške za 4K rezoluciju. Budući da će proći još neko vrijeme dok to postane standard, ne možemo to smatrati ozbiljnim nedostatkom, no činjenica je da čipset Helio X20 podržava snimanje 4K videa pa nije jasno zašto je maksimalna dostupna rezolucija 1080p.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=UV2MM6YBQOQ]

BATERIJA


U odnosu na Redmi Note 3 je baterija narasla za 100 mAh pa joj sad kapacitet iznosi 4100 mAh. Zbog jačeg procesora se ne vidi napredak, ali isto tako je dobro što se autonomija nije ni pogoršala. Prosječnom korisniku će biti dovoljna za dva dana korištenja, a zahtjevnijima opet za cijeli dan. Svakako možete računati na barem pet sati uključenog zaslona.

U paketu dobivate punjač koji podržava brzo punjenje i potrebno mu je otprilike 20 minuta da bi napunio trećinu kapaciteta baterije, dok cijeli ciklus traje oko 2,5 h.

ZAKLJUČAK


Xiaomi je i s četvrtom generacijom Redmi Notea uspio u naumu da stvori uređaj prihvatljive cijene s vrlo dobrim performansama te najboljim materijalima u jednom Redmi Note uređaju do sada. Naravno da ima nedostataka, ali još nitko nije uspio napraviti savršeni uređaj. Naš primjerak je stigao iz Honorbuy web shopa gdje se verzija s 3/64 GB prodaje za oko 1.780,00 kn, što uključuje i dostavu sa skladišta u Italiji. Ako vam je dovoljna verzija s 2/16 GB, proći ćete jeftinije za stotinjak kuna, no naše mišljenje je da je jača verzija itekako isplativija jer dobivate čak četiri puta više interne memorije i još vam ostaje mogućnost nadogradnje micro SD karticom. Uz kôd MOBHR dobivate i popust od 5 € pa se Redmi Note 4 čini kao izuzetno povoljna kupovina i svakako ima preporuku s naše strane.

img_3007