Android Recenzije

Xiaomi Redmi Pro - Recenzija

P60826-155844

Nakon cijele navale Redmi Note uređaja, Xiaomi pokreće nešto drugačije, a to je serija Redmi Pro čiji istoimeni primjerak smo dobili na testiranje. Prva razlika u odnosu na vrlo popularne Redmi Note 3 i Redmi Note 3 Pro je u dizajnu, ali tu je i jedna novost u Xiaomijevoj ponudi - dvije kamere na poleđini i jedna s prednje strane. Kako je Mi 5 već jedno vrijeme vani, a Xiaomi se boji da ga drugi proizvođači ne preteku, uređaj iz Redmi serije je dobro poslužio kao pokusni kunić. Koliko je uspješan na tom, a i drugim poljima, saznat ćete ako tekst pročitate do kraja.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

151,5 x 76,2 x 8,15 mm




Masa

174 grama




Zaslon

5,5″ OLED, 1920 x 1080, 400 ppi




SoC

MediaTek Helio X20




CPU

Deseterojezgreni do 2,1 GHz




RAM

3/4 GB




Interna memorija

32/64/128 GB




Micro SD

do 128 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 b/g/n, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, FM Radio, USB Type-C, IR




3G

HSPA+




4G

LTE B1/B3/B5/B7/B8




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, MIUI 7.3




Kamera

13 MP + 5 MP; 1080p, dvotonska LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP; 1080p




Baterija

4050 mAh




Cijena





Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Odlična baterija

Glavna kamera ispod očekivanja




Izvrsna kvaliteta izrade

Tek prosječna vidljivost na Suncu




Performanse i fluidnost sustava

Nema mogućnost snimanja 4K videa




Kontrast i vjernost prikaza boja na zaslonu





DIZAJN I KUĆIŠTE


Kako je to vrlo popularno među mnogim proizvođačima, i Redmi Pro se nudi u različitim varijantama koje se razlikuju u količini memorije i taktu procesora, ali i u vanjskom izgledu. O unutrašnjosti ćemo u sljedećem poglavlju, a ovdje moramo spomenuti da standardna varijanta ima tri izvedbe - sivu, srebrnu (na testu) i zlatnu, dok tzv. visoka i ekskluzivna varijanta ima istu ponudu, ali s visokim sjajem. S njim ili bez njega, Redmi Pro izgleda vrlo atraktivno. Brušeni aluminij kao da je nestao na neko vrijeme, ali to ne znači da je izašao iz mode. Usto blago hrapava površina pripomaže da vam uređaj ne ispadne iz ruku, što spaja ugodno s korisnim. Ima i težih uređaja sličnih specifikacija, ali definitivno se u ruci osjete sva 174 grama.



Za razliku od ostalih Redmi smartfona, Pro ima kućište vrlo oštrih linija te uopće ne podsjeća na nekog od braće. Razlika je i u kontrolama, pa tako sprijeda imamo glavnu fizičku home tipku u koju je ugrađen čitač otisaka prstiju, a s lijeve i desne strane se nalaze kapacitivne tipke koje su osvijetljene, ali nemaju posebne oznake nego su označene točkom. Osim tipki za navigaciju i velikog zaslona, sprijeda su i kamera, zvučnik za pozive, LED-ica koja svijetli u sedam boja i standardni komplet senzora.

S desne strane se nalaze tipke za uključivanje i regulaciju glasnoće koje su izvrsne kvalitete, dovoljno tvrde da eliminiraju većinu slučajnih pritisaka. Na suprotnoj strani je, naravno, ladica u koju se ubacuju SIM kartice i/ili micro SD kartica. Ako koristite memorijsku karticu, imajte na umu da vam treba micro SIM kartica jer nano SIM ide na mjesto koje u tom slučaju zauzima micro SD. S gornje strane imamo 3,5-mm priključak za slušalice te infracrveni predajnik koji će (u većini slučajeva) poslužiti kao daljinski upravljač. Na dnu, po prvi puta na jednom Redmi uređaju, se nalazi USB Type-C priključak te glavni zvučnik i mikrofon.

Usporedba s UMi Super:



Još veća novost od novog USB priključka su dvije kamere na poleđini. Svrha je dobivanje u mobilnoj industriji sve popularnijeg Bokeh efekta gdje su dijelovi fotografije znatno mutniji od fokusiranog objekta. Naravno da nećete dobiti rezultate kao na DSLR fotoaparatima, ali sigurno će se s vremenom poboljšavati. Baterija kapaciteta 4050 mAh je dobro zaštićena ispod brušenog aluminija.

U kartonskoj kutiji kompaktnih dimenzija se osim uređaja nalaze USB kabel, punjač (2 A), kratke upute i alat za otvaranje ladice za kartice.

ZASLON


Pomalo atipično za Xiaomi, pred nama je OLED zaslon. Zahvaljujući 1080p rezoluciji na dijagonali dužine 5,5 inča, oštrine ne nedostaje, ali isto se ne može reći za jačinu osvjetljenja što inače i nije problem kod OLED panela. To ne znači da je vidljivost na direktnom Sunčevu svjetlu loša, ali je daleko od idealnoga. Naravno, kontrast i vjernost boja su izvrsni.

size="medium"

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Xiaomi koristi Qualcommove i MediaTekove procesore, no znatno više se orijentira na MediaTek. Redmi Pro, kao što smo ranije rekli, dolazi u tri verzije koje se razlikuju po količini memorije i procesoru. Naš testni primjerak je osnovna verzija koja raspolaže s 3 GB RAM-a, 32 GB interne memorije i Helio X20 procesorom. Sljedeća varijanta je s također 3 GB RAM-a, ali ima 64 GB interne memorije i Helio X25 procesor, dok najjača dolazi s 4 GB RAM-a, 128 GB interne memorije i Helio X25 procesorom. Helio X20 u ovom slučaju ima dvije Cortex-A72 jezgre takta 2,1 GHz, četiri Cortex-A53 jezgre takta 1,85 GHz i četiri Cortex-A53 jezgre takta 1,4 GHz te grafički procesor Mali-T880 MP4 takta 700 MHz. Ako vam trebaju bolje performanse, imajte na umu da Helio X25 radi na višim frekvencijama - najbrže dvije jezgre su na 2,5 GHz, srednje na 2 GHz i štedljive na 1,55 GHz, a i Mali grafički čip je ubrzan na 850 MHz.

Screenshot_2016-08-20-00-22-55_com.antutu.ABenchMark Screenshot_2016-08-20-00-23-38_com.antutu.ABenchMark

Čak i s Heliom X20 nema nikakvih problema u radu, sve aplikacije se pokreću vrlo brzo i 3D igre rade bez zastajkivanja, a 3 GB RAM-a je još uvijek dovoljno za multitasking. To ne čudi s obzirom da MIUI radi vrlo glatko i na slabijem hardveru.

size="medium"

Po pitanju kvalitete prijema signala mobilnih i Wi-Fi mreža nije bilo nikakvih problema. Zvuk prilikom glasovnih poziva je čist i bez interferencija, a i glavni zvučnik za multimediju je dovoljno glasan. FM radio možete slušati i bez priključenih slušalica, no to vam ne bismo preporučili jer bez adekvatne antene ima previše šuma i hvataju se samo postaje s najjačim signalom. Zahvaljujući infracrvenom predajniku, Redmi Pro može poslužiti i kao univerzalni daljinski upravljač. Za žičano povezivanje se koristi USB Type-C protokol.

SOFTVER I SUČELJE


U trenutku kad je Redmi Pro izašao na tržište za njega još nije bio dostupan MIUI 8, najnovija verzija Xiaomijevog OS-a. Pretpostavljamo da bi se ažuriranje trebalo pojaviti uskoro, no za sada ćemo se usredotočiti na verziju 7.3.10.0 koja je bila najnovija u trenutku pisanja recenzije. Kako god, i MIUI 7 je baziran na Androidu 6.0 Marshmallow, samo se to ne primijeti zbog toga što je apsolutno svaka stavka u sustavu vizualno promijenjena, a ima i zgodnih dodatnih funkcija. Ako vam se ne sviđaju ikone, može primijeniti neku od instaliranih tema, a za preuzimanje dodatnih je potreban Mi račun, čak i za besplatne teme.

size="medium"

Uređaj se otključava povlačenjem prsta prema gore, unosom PIN-a ili očitavanjem otiska prsta, a nakon toga će vas dočekati dobro poznate MIUI ikone i widgeti. Lijeva kapacitivna tipka otvara izbornik posljednje korištenih aplikacija koji standardno prikazuje samo ikone, ali ako zumirate povlačenjem dva prsta prema van, dobivate pretpregled aplikacije, slično kao na iOS-u 8. Dužim pritiskom iste tipke se otvaraju postavke izgleda i organizacije korisničkog sučelja, a unutar aplikacije otvara postavke. Desna tipka služi za korak natrag pa bi se korisnici npr. Samsungovih mobitela ovdje trebali osjećati kao kod kuće. Područje obavijesti i prekidača je malo drugačije riješeno, odnosno podijeljeno je posebno na stranicu s obavijestima i na drugu s prekidačima za Wi-Fi, mobilne podatke, Bluetooth itd.

size="medium"

MUIU ima i opciju rada s jednom rukom gdje možete odabrati imitaciju zaslona od 3,5, 4 ili 4,5 inča, ovisno o onome što vam najviše odgovara.

Ovaj testni primjerak nije imao nepotrebne kineske aplikacije, a došao je i s instaliranom Trgovinom Play. Naravno, ostale Googleove aplikacije ćete morati instalirati sami. Galerija je solidna za pregledavanje slika, a nudi i mogućnost uređivanja, dodavanja filtera itd. Glazbeni player je podijeljen na lokalnu glazbu (pohranjenu na internoj memoriji ili SD kartici) te glazbu za streamanje. Vjerojatnost da ćete pronaći vaš omiljeni bend je prilično velika, iako je ponekad potrebna cijela vječnost da pjesma počne svirati.

size="medium"

Od korisnih sistemskih aplikacija imamo kalkulator, snimač zvuka, kompas, bilješke te aplikaciju za nadzor sustava, tj. upravljanje dozvolama, kontrolu potrošnje podataka, čišćenje podatkovnog prostora itd.

KAMERA


Dolazimo do zanimljivog dijela recenzije - kamere. Xiaomi se pridružio društvu proizvođača s dvije stražnje kamere gdje je jedna glavna, a druga pomoćna, sve u svrhu stvaranja bokeh efekta. Iako nije na razini npr. Huaweija P9, zabavno se igrati mijenjanjem fokusa nakon što je fotografija već spremljena. Što se tiče "normalnog" fotografiranja, kamera je u rangu npr. Redmi Note 3. Dok god ima dovoljno svjetla, fotografije su vrlo dobre, a noćne su osjetno lošije. Boje su precizne i kontrast je zadovoljavajući, ali šum je primjetan čak i u nekim dnevnim fotografijama.

size="medium"

Sučelje kamere je vrlo jednostavno, sve glavne postavke su uvijek na dohvat ruke. Za dodatne je potrebno ući u izbornik, no ni tada nije komplicirano. Ručni način nudi odabir balansa bijele boje i ISO osjetljivosti, a još se nudi i noćni način, panorama i scenski način. Fotografirati možete u omjeru 16:9 ili 4:3, a kvaliteta fotografije je podijeljena na tri razine.

size="medium"

Video zapisi su dosta fluidni, no fali im detalja, čak i na maksimalnoj rezoluciji koja iznosi 1080p, a ne 4K koliko je maksimum čipseta Helio X20.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


U zadnje vrijeme sve više kineskih proizvođača u smartfone s 5,5-inčnim zaslonima ugrađuje baterije kapaciteta oko 4000 mAh. Tako je i s Redmijem Pro i njegovom baterijom od 4050 mAh koja je srednje zahtjevnim korištenjem dovoljna za autonomiju od dva dana, a kod teže upotrebe opet izdrži cijeli dan. Naravno, za tako nešto ćete trebati imati barem jedan e-mail pretinac, instant messaging aplikaciju, oko sat vremena poziva, pola sata YouTubea i nekoliko sati surfanja. Ovisno o načinu korištenja, možete računati na 5-6 sati uključenog zaslona.

Ako vas baterija iznevjeri, a u žurbi ste, za 15 minuta će se napuniti od 0 do 25%.

ZAKLJUČAK


Xiaomi Redmi Pro se u Honorbuy web shopu prodaje po cijeni od 248,39 € na koju ide dostava iz skladišta u Europi od 35,88 €, što zajedno iznosi 284,27 € ili oko 2.100,00 kn. Na taj iznos možete dobiti popust od 5 € ako prilikom kupnje upišete kôd MOBHR. Možda na prvi pogled zvuči puno, ali Redmi Pro ima odličan OLED zaslon, izvrsnu bateriju, brzi procesor i dvije stražnje kamere. Ako vam slučajno ovakvo rješenje s kamerama nije potrebno, možete proći jeftinije s nekim drugim Xiaomi smartfonom, no ipak je trenutno Redmi Pro jedinstven u cijeloj Redmi seriji.

P60826-155821