Top teme

38 godina mobilne telefonije


Jučer se navršilo punih 38 godina otkad je Martin Cooper obavio prvi telefonski poziv preko mobilnog telefona. Tog 3. travnja davne 1973. godine Cooper, koji je tada radio za Motorolu, nazvao je Dr. Engela, istraživača Bell Labs-a Motorolom Dyna Tac, teškom nešto manje od jednog kilograma.

Mobilna telefonija razvija se još od četrdesetih godina prošlog stoljeća, ali tek sedamsedetih započinje njena komercijalizacija.  1979. godine u Japanu je započela s radom prva analogna mreža s 23 bazne stanice u Tokiju. Nedugo zatim, 1981. godine u Norveškoj, Danskoj, Švedskoj i Finskoj startaju mobilne mreže koje koriste analognu tehnologiju i  NMT (Nordic Mobile Telephone) standard koji će nakon nekoliko godina zaživjeti i kod nas.

Točnije, 1987. godine za vrijeme održavanja Univerzijade u Zagrebu postavljena je prva bazna stanica NMT mobilne mreže u bivšoj Jugoslaviji, a umjesto standardne frekvencije u spektru od 450 MHz koristila je prilagođenu frekvenciju od 415 MHz. Korekcija je bila nužna jer je tadašnja vojska (JNA) koristila spektar od 450 MHz za svoje potrebe. Upravo ovo je bio razlog zašto NMT mobitele nismo mogli koristiti u inozemstvu. Dvije godine kasnije, dakle 1989. godine, NMT mreža u Jugoslaviji postaje komercijalna, a grade je zajedno PTT Hrvatske i Slovenije. Raspadom bivše države NMT mreža se razdvojila po teritorijalnom principu i u Hrvatskoj ostaje u upotrebi sve do 2005. godine.

Prva mreža druge generacije (GSM) koja koristi digitalnu tehnologiju pokrenuta je 1991. godine u Finskoj, dok je u Hrvatskoj startala 1995. godine pod kapom tadašnjeg HPT-a i pod nazivom Cronet (kasnije T-mobile). 1999. godine starta druga GSM mreža - Vipnet, a 2005. i treća - Tele2.

Prve UMTS mreže (3G) pokrenute su 2000. godine, a u Hrvatskoj ju je u komercijalnu upotrebu uveo Vipnet 2004. godine. Nedugo zatim i HT je pokrenuo svoju UMTS mrežu, a nešto kasnije i Tele 2.

Po najavama domaćih operatera 2012. godina bit će obilježena po tome što će u komercijalnu upotrbu ući LTE tehnologija, odnosno mreže četvrte generacije.