Biznis

Anker na velika vrata ulazi u Hrvatsku

Do prije samo nekoliko godina, potreba za proizvodima ove kompanije bila je na granici statističke pogreške, ali zahvaljujući novoj poslovnoj filozofiji proizvođača pametnih telefona, rodio se novi tržišni segment.

Anker se na tržištu tako pozicionirao kao pravi lider u segmentu popratnih uređaja za smartfone, a ubrzo je poslovanje proširio i na “kućne” uređaje s robotskim usisavačima te solarnim panelima.

Tako su nedavno održali prezentaciju za uski krug novinara iz regije, na kojoj smo imali prilike prisustvovati. Pored ostalih zemalja iz regije, ova kompanija u suradnji s Mobisom u Hrvatsku na velika vrata. To ne znači da nam njezini proizvodi do sada nisu bili dostupni, ali službenim ulaskom se čini kao da planiraju zauzeti veći dio tržišta, što će u konačnici osigurati veći izbor i lakšu dostupnost proizvoda.

Anker je definitivno najpoznatiji po punjačima, segmentu koji je zaživio izbacivanjem istih iz prodajnih pakiranja mobitela. Tužna priča za kupce, ali vrlo sretna za Anker. Slušalica odavno nema u pakiranjima pa su se i tu otvorile nove mogućnosti, ali i u sve rastećoj popratnoj opremi s kablovima, zvučnicima  sl.

Tajna dobrog poslovanja leži u kvalitetnim proizvodima po relativno pristupačnim cijenama, a primijetili smo da velik dio populacije kupuje njihove proizvode umjesto originala iz čistog inata. Kad imaš alternativu koja jednako dobra kao original, a nerijetko čak i bolja u određenim pogledima, nema razloga dodatno podržati onog tko je izbacivanjem punjača već u startu zaradio više, a istovremeno ponudivši manje.

Tako se u ponudi Ankera nalazi mnoštvo punjača, ali ljepota u njihovim proizvodima je što nude nevjerojatno širok spektar različitih voltaža i amperaža, kako bi se praktički svaki telefon punio maksimalnom brzinom koju proizvođač omogućuje. Štoviše, ukoliko imate nekoliko različitih telefona, tableta ili gadgeta raznih proizvođača, vjerojatno i sami znate da svaki od njih "traži" svoj standard kako bi se punio maksimalnom brznom. U ovom slučaju bi jedan punjač ili stanica za punjenje trebala maksimalno brzo puniti svakog od njih. Također, kao što sam već naveo, nije riječ o klasičnim zamjenskim punjačima, već stvarno iznimno kvalitetnim, što se osjeti već pri prvom susretu.

Ono što me više interesiralo su njihove “stanice za punjenje” koje istovremeno nude više utora u jednoj jedinici, koja je pritom lijepo dizajnirana, a opet diskretno stoji na stolu, ispod televizora, monitora ili na noćnom ormariću. Pritom je sposobna napuniti, ne samo smartfone, već i laptope, jer može pogurati i 140W snage.

Nije to novost njihove ponude, ali možda potencijalnom čitatelju koji nije upoznat s ovim brendom je. Ipak, fokus cijelog događanja bio je najviše na slušalicama, novim Space One Pro over-ear tipu, koji se može “smotati” u vrlo kompaktnu prijenosnu torbicu tako da ih je relativno lako ponijeti sa sobom u ruksaku ili torbi.

Na predstavljanju u Varšavi sam i isprobao nakratko. Premda nisu najbolje slušalice koje sam čuo, mogu reći da me omjer uloženog i dobivenog itekako iznenadio. Imaju fantastičnu izolaciju od vanjske buke s ANC-om, što su postigli s čak šest ugrađenih mikrofona ugrađenih i posebnim čipom koji se brine za njihov rad. Sve to trebalo bi uroditi plodom i prilikom razgovora, no to je dio kojeg nisam isprobao. Ali ako je upola kvalitetno kao što je zvuk kojeg reproduciraju, mogle bi biti vrlo zanimljive svima koji traže ovakvo rješenje.

Imaju i vrlo izražene niske tonove i nevjerojatno su udobne za nositi, čime su se naknadno posebno pohvalili. Ovakve kvalitetne slušalice su do prije nekoliko godina bile isključivo dostupne kod poznatijih proizvođača audio opreme, po naravno, osjetno višoj cijeni.

Ono što me posebno fasciniralo je što u kombinaciji s aktivnim prigušenjem okolne buke traju i do 40 sati na jednom punjenju, a nevjerojatnih 60 sati kad ANC nije uključen. Možda sam još uvijek u sferi slušalica koje se uguraju u uši pa sam zadovoljan i s par sati baterije. Mada spadam u onu kategoriju koja na ušima ili u njima ne može imati ništa duže od sat vremena nakon čega mi je potrebna mala pauza.

I naravno, sve to su ponudili u startu za 150€, a što je 40€ niže nego što će biti nakon isteka početne akcije. Ako tražite takve slušalice, savjetujem da ih isprobate, jer za te novce, teško ćete nešto bolje dobiti. Možda se varam jer nisam dovoljno stručan u ovom području, ali sličnog mišljenja su i kolege koji ipak imaju nešto više iskustva s ovakvim slušalicama.

Mene se više dojmila ponuda punjača, koja me apsolutno fascinirala onime što nudi, kako po pitanju kvalitete izrade, tako i po pitanju izlaznih opcija punjenja. Znao sam da je riječ o kvalitetnom brendu, samo nisam očekivao to baš na tako visokoj razini.

Kad su u pitanju prijenosne baterije, jedan sam od onih koji gledaju prvo pouzdanog proizvođača, onda kapacitet, a tek potom cijenu. Naravno, treba baciti oko i na oblik prijenosne baterije i izlaznu snagu punjenja. Anker svakako ima štošta za ponuditi i u tom segmentu, ali ovoga puta fokus nije bio na manje prijenosne baterije koje danas bez problema napajaju i laptope, već na prave stanice koje napajaju strujom cijela kućanstva. Konkretno, ovdje je riječ o njihovom Solix Solarbank 2 E1600 Pro modelu.

Nažalost nemam velikog iskustva s ovakvim stanicama jer kod kojeg god prijatelja na selu sam bio, kao baterijska rješenja služi obično nekoliko automobilskih akumulatora spojenih u kućnoj radinosti žicama ili žlicama. Ipak, ovo što su u Varšavi predstavili, iskreno me zaintrigiralo.

Kompaktne su i mogu se složiti u veličinu uskog ormarića za cipele, znate onih modernih kakve pronalazite u Ikei, tako da vam ne zauzimaju puno prostora. Tako su i njihove stanice dizajnirane da zauzimaju vrlo malo prostora, svega 15 cm debljine, a mogu se složiti jedna na drugu, što će ih udvostručiti ili učetverostruči. Koliko sam shvatio, maksimalno mogu imati ukupno 9,6 kWh, a u kombinaciji sa solarnim panelima koje je danas u trendu okačiti kao ručnike za plažu koje sušite preko ograde na balkonu. Usto, otporni su na više manje sve vremenske uvjete, kišu, snijeg, temperature do -20°C pa tako možete i stanicu izbaciti na balkon da vam ne zauzima mjesto u kući.

Teoretski, kažu da se investicija u taj njihov sustav isplati za manje od 6 godina, što dakako ovisi o tome koliko struje trošite.
Naravno da u ponudi imaju i velike prijenosne baterije, veličine manjih akumulatora za automobile, koji mogu ponuditi struju za kampiranje ili možda čak i za napuniti električni auto. Postoje u varijantama od 256 do 512 Wh i isporučuju maksimalnih 500W struje, a mogu se upariti i s 100W solarnim panelima.

Predstavili su i novu generaciju NEBULA više ili manje prijenosnih projektora koji dolaze s ugrađenom baterijom pa tako možete sa sobom ponijeti filmove na plažu, vikendicu ili gdje već želite. Osobno nisam veliki fan ovakvih prijenosnih projektora jer rijetko gdje ih imam postaviti, a ako bih poželio to napraviti negdje u prirodi, obično bi mi trebalo i neko prijenosno platno. Ipak, znam par ljudi koji imaju želje za ovakvim stvarima i već koriste sična rješenja. Moram priznati da im malo zavidim na volji i trudu. U svakom slučaju, ostao sam iznenađen što se danas može dobiti iz tako malog projektora veličine možda malo veće limenke pića.

Bilo je govora o još dosta proizvoda, a kao samo još jedan segment za kraj istaknuo bih njihove Eufy robotske usisavače koji su već postali broj 1 na većim tržištima, dok u dolaze u Hrvatsku uskoro. Bit će zanimljivo vidjeti kako se nose s konkurencijom.

Sve u svemu, vrlo mi je drago da sam prisustvovao ovom eventu koji je možda dio nišnog tržišta i definitivno nije za svakoga, ali naprosto me fascinirao razvoj tehnologije na ovom području, i to od proizvođača koji se vrlo brzo nametnuo kao lider u ovom području. Više-manje njihovi proizvodi trebali bi biti uskoro dostupni u Hrvatskoj, a neki od njih su već i sada.

Advertisement Advertisement