Apple

Apple predstavio Mac OS X El Capitan

OS X El Capitan

Nakon Leoparda i ostalih mačketina, te Mavericksa, Apple je lani predstavio novu verziju Mac OS X-a koju je nazvao Yosemite i otvorio eru u kojoj će nove verzije Mac operativnih sustava nazivati po američkim planinama. Tako je danas predstavljen OS X El Capitan.

Prema riječima Appleovih inženjera, El Capitan se fokusira na dvije stvari: korisničko iskustvo i performanse. Jedna od najvećih promjena nastupa u Safari pregledniku koji sada omogućuje pričvršćivanje web stranica u tab jednostavnim odvlačenjem ulijevo. Nadalje, putem adresne trake sada je moguće pronaći u kojem tabu svira glazba i instantno ju ušutkati.

Spotlight pretraživanje je također poboljšano i nudi podršku za nove jezike, a može pronaći informacije o vremenu, dionicama i rezultatima igranja. Tu je još i nova "Notes" aplikacija i poboljšani "Mission Control" koji sada nudi bolji i jednostavniji rad.

Što se performansi tiče, u Appleu kažu da će El Capitan za 1,4 puta brže otvarati aplikacije, a PDF datoteke u Preview aplikaciji čak četiri puta brže. Apple na Mac računala donosi i Metal alat za developere, a Open GL će na novom OS X-u sadržaj renderirati za 40% brže.

OS X El Capitan će već danas biti dostupan developerima, a širokim narodnim masama od jeseni.

 
Advertisement Advertisement Advertisement