Europska komisija je upravo predstavila novu strategiju unutarnje sigurnosti, uključujući plan za "zakonit i učinkovit pristup podacima za provođenje zakona".
Strategija ProtectEU ima za cilj ojačati sposobnost zajednice 27 država da "jamči sigurnost za svoje građane" i nastoji proizvesti "oštriji pravni alat" s "povećanom razmjenom informacija ".
Ovi prijedlozi "omogućit će tijelima za provođenje zakona da pristupe šifriranim podacima na zakonit način, štiteći kibernetičku sigurnost i temeljna prava", usprkos tome što neke platforme, poput npr. Signala, prijete ukidanjem svojih usluga u zemljama članicama.
Aktivisti koji se bore za očuvanje privatnosti osudili su nedavni zahtjev britanske vlade za uvođenjem backdoora, a stručnjaci upozoravaju da takav potez ugrožava sigurnost i privatnost milijuna korisnika servisa poput WhatsAppa, Signala, telegrama i sl.
Projekt također ima za cilj uspostaviti Europol kao "istinski operativnu policijsku agenciju za jačanje potpore državama članicama", s ulogom "u istrazi prekograničnih, velikih i složenih slučajeva koji predstavljaju ozbiljnu prijetnju unutarnjoj sigurnosti Unije".
Budući da se EU sastoji od 27 suverenih nacija, uvođenje ovakvih zakonskih odredbi pred sobom ima objektivne prepreke. Svaka država članica ima vlastite institucije za provođenja zakona, tako da učinkovita zaštita na razini unije predstavlja veliki izazov.
"Sigurnost je jedan od ključnih preduvjeta za otvorena, živahna društva i cvjetajuće gospodarstvo", kaže Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije.
"Zato danas pokrećemo važnu inicijativu za bolje rješavanje sigurnosnih prijetnji poput terorizma, organiziranog kriminala, rastućeg kibernetičkog kriminala i napada na našu kritičnu infrastrukturu. Ojačat ćemo Europol i dati tijelima za provođenje zakona najnovije alate za borbu protiv kriminala. Ali također tvrtke, pa čak i građani mogu doprinijeti većoj sigurnosti za sve."