Canalys, jedna najpoznatijih tvrtki za istraživanje tržišta, objavila je statističke podatke o prodaji pametnih telefona u Europi tijekom 2024. godine. Točnije, radi se o isporukama, koje ne oslikavaju nužno maloprodajne rezultate, no s njima se u uglavnom podudaraju.
Također, istraživanje se odnosi na sve europske zemlje s izuzetkom Rusije.
Tako je na starom kontinentu prodaja pametnih telefona u 2024. godini porasla za nemalih 5% u odnosu na 2023. godinu. Isporučeno je ukupno 136 milijuna uređaja, a zanimljivo je da čak 30% njih spada u premium segment, tj. modele s cijenom višom od 800 eura.
Prvi na listi je i dalje Samsung, sa 46,4 milijuna prodanih uređaja, što predstavlja rast od 6% u odnosu na godinu ranije. Tržišni udio mu je ostao na isto razini kao lani, tj. 34%.
Drugi je Apple s 34,9 milijuna prodanih primjeraka, no porast na godišnjoj razini iznosio je svega 1%. Ukupnim rezultatima na europskom tržištu nisu mu puno pomogle ni rekordne isporuke u zadnjem kvartalu 2024 prošle godine. Tržišni udio u Europi mu sada iznosi 26%.
Xiaomi je zadržao treću poziciju, ali uz nepostojeći rast prodaje. Isporučio je 22,2 milijuna uređaja, čime je ostvario udio od 16% na europskom tržištu. Dakle, isti mu se smanjio za jedan postotni bod u odnosu na 2023. godinu.
Četvrta je Motorola s 8 milijuna isporučenih primjeraka, s tržišnim udjelom od 6%. Ono što je znakovito je rast u odnosu na godinu ranije, koji je iznosio čak 26%.
Peti na listi je Oppo, čije isporuke, prema Canalysu sadrže i OnePlus brand. Prodao je 1,4 milijuna uređaja, čime je ostvario udio od 3%. Iako je ova brojka relativno mala u usporedbi s prva četiri branda, znakovito je da je i on u 2024. ostvario dvoznamenkasti rast, tj. čak 13%.
Svi ostali brandovi zajedno prodali su 20,5 milijuna uređaja i ostvaruju kumulativni tržišni udio od 15%.