Android Recenzije

Honor 70 - Recenzija

Tražite li smartfon s odličnom baterijom, brzim punjenjem, maskom i punjačem u kutiji, s odličnim kamerama i da pritom košta do 500 eura i ne izgleda loše, ne trebate tražiti dalje jer Honor 70 ispunjava otprilike sve ovo navedeno.

Uzmemo li u obzir da je već neko vrijeme na tržištu i da mu je cijena snižena u odnosu na onu početnu, definitivno se sad čini kao zanimljiv uređaj, a da ne pričamo da se u ponudi operatera u tradicionalnim Božićnim akcijama da naći i povoljnije.

Ima on tu još prednosti od vrlo elegantnog i lijepo dizajniranog tankog kućišta, čitača otiska prstiju ispod zaslona i odličnog OLED-a s podrškom za HDR10+ i 120 Hz stopom osvježavanja slike. Pogoni ga Snapdragon 778+ s podrškom za 5G, a imate i 8 GB RAM-a i 128GB interne memorije u početnom modelu.

Ovaj uređaj je davno pristigao u našu redakciju, ali prvi dojmovi nisu bili toliko pozitivni zbog samog softvera tako da je recenzija pričekala neko bolje vrijeme i nadogradnje koje su konačno prije nekoliko tjedana i pristigle na njega, tako da sad konačno možemo reći da je ovaj uređaj i više nego zanimljiv ne samo za testiranje već i za preporuku određenim kupcima pod uvjetom da vas neke mane koje se neće popraviti s nadogradnjama softvera ne smetaju previše.


Glavne karatkteristike

Dimenzije 161.4 x 73.3 x 7.9 mm
Masa 178 grama
Zaslon 6,67" OLED, 10-bit, 120 Hz, 1080x2400 piksela, 395 ppi
SoC Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G
CPU 1x2.5 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55
GPU Adreno 642L
RAM 8 GB
Interna memorija 128/256 GB
Proširiva memorija Ne
Povezivanje WiFi 6, Bluetooth 5.2, USB-C 2.0
Otpornost na vodu Ne
Brzo/bežično/reverzibilno punjenje 66W/15W/Ne
OS MagicUI 6.1 / Android 12
Primarna kamera 54 MP, f/1.9, 24mm, PDAF
Ultraširokokutna kamera 50 MP, f/2.2, 13mm, AF
Telefoto kamera Nema
Selfie kamera 32 MP, f/2.4, 24mm
Baterija 4800 mAh
Cijena 500€
Ustupio: Honor Hrvatska


Prednosti

Atraktivan dizajn
Odličan zaslon
Vrlo dobre stražnje kamere
Odlična selfie kamera
Odlična baterija

Nedostatci

Nije vodootporan
Nema stereo zvučnike


Dizajn, kućište i ergonomija

Honor 70 je midrange smartfon koji dizajnom to ne otkriva. Tanko i dizajnom vrlo privlačno kućište dolazi u nekoliko različitih izvedbi, a kod nas se na testu našla ova sivkasta izvedba koja ovisno o upadu svjetla blago baca nijanse petrolejne ili ljubičaste. Nismo baš eksperti što se boja tiče, ali otprilike tako nekako bi definirali ovu. U svakom slučaju lijepo izgleda s mutnim staklom na poleđini koja ne skuplja tako lako packe. To toplo pozdravljamo kod svih staklenih uređaja.

Poleđina je blago zaobljena prema rubovima baš kao i prednja strana tako da tanko kućište još više dolazi do izražaja i uređaj se doima tanjim nego što u stvari jest. Mutno staklo na poleđini ga je spasilo packi, ali ne i klizavosti, nazovimo to tako. Na sreću, Honor je jedan od onih proizvođača koji u pakiranju isporučuje i zaštitnu silikonsku maskicu tako da će to posebno cijeniti svi oni manje spretni.

Na dnu uređaja je klasično USB-C utor uz glavni mikrofon i zvučnik, a na vrhu uređaja se nažalost nije pronašlo mjesta i za drugi zvučnik tako da smo zakinuti za stereo efekt kojeg danas nude i kudikamo povoljniji uređaji. Slušalica je lijepo uklopljena u sam vrh uređaja, a na desnom boku ćemo taman na dohvat palca pronaći tipke koje imaju zadovoljavajući klik.

Zakrivljen zaslon koji se prelijeva preko ruba je inače karakteristika nešto skupljih smartfona, što dodatno pridodaje na vizualnom dojmu i kao što smo u uvodu rekli, smješta ga vizualno u klasu iznad one u kojoj u stvari jest. Tako u ruci ostavlja vrlo dobar dojam, a držeći ga na stolu u bircu i noseći ga u ruci, većina je pomislila da se radi o nekom top modelu.

Ono što je pomalo iznenađujuće i osjeti se je njegova težina od svega 178 grama. Nekako smo očekivali da će uređaj sa zaslonom dijagonale 6,67” i baterijom od 4800 mAh biti nešto teži, ali nije da nam nedostatak težine smeta jer ga je ugodnije držati u krevetu iznad glave. U svakom slučaju smatramo da je Honor napravio odličan posao po pitanju samog dizajna, kućišta i ergonomije s ovim uređajem.


Zaslon

U odnosu na lanjski model 50, Honor je na 70-ki malo stanjio obrube i povećao dijagonalu zaslona za 0,1" tako da se ona sada proteže na 6,67". Riječ je o vrlo atraktivnom OLED panelu rezolucije 2400x1080 piksela, a što na ovoj dijagonali rezultira s 395 ppi. Tu je i podrška za HDR10+ što doprinosi užitku u video sadržajima na YouTubeu ili Netflixu, ali i podrška za 10-bita i 120 Hz stopu osvježavanja.

Kao šlag na tortu imamo i 1920 Hz PWM koji je ove godine u trendu, a prisjetit ćemo se, riječ je o titranju LED zaslona koje smeta određenoj skupini ljudi, a koji su do sad bili prisiljeni koristiti LCD zaslone.

Što se same svjetline tiče ona je otprilike u višoj midrange klasi i doseže gotovo 800 nitsa. To je za današnje pojmove viša midrange klasa jer top modeli dosežu čak i do 2000 prilikom HDR prikaza na kraće staze. Uzmemo li u obzir da su ovoliko svijetli zasloni bili samo na top modelima do prije dvije godine otprilike, ovo je odličan rezultat.

Boje su standardno namještene na saturaniji prikaz što će većina kupaca vjerojatno objeručke dočekati, a svi oni koji žele nešto vjerniji prikaz imaju mogućnost podesiti ga dodatno u postavkama. Na onom prirodnom prikazu boja one će biti vrlo vjerne.


Hardver i performanse

Snapdragon 778G smo već susreli u nekim smartfonima, a ovaj 778G+ je praktički identičan procesor s tek malo višim taktom najsnažnije A78 jezgre. Sukladno tome performanse su mu gotovo identične, a po testovima se pokazao mrvicu snažnijim i mrvicu štedljivijim. U svakom slučaju promjena na bolje u oba slučaja, a izrađen je i u 6 nm procesu što je za ovaj rang smartfona potpuno očekivano.

Riječ je o osmerojezgrenom procesoru kojem glavna Cortex-A78 jezgra sad kuca na 2,5 umjesto na 2,4 GHz. Ostatak je nepromijenjen u odnosu na obični 778G, a imamo još tri Cortex-A78 jezgre na taktu od 2,2 GHz i još četiri Cortex-A55 na taktu od 1,9 GHz. Za grafički dio posla brine se isti Adreno 642L. Imamo i 8 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, s tim da se u ponudi povremeno može naći i model s 256 GB interne.

Kad je klasična upotreba u pitanju, ovaj procesor je idealan. Vrlo je štedljiv i svakodnevne zadaće otvarat će gotovo jednako brzo kao i najsnažniji procesori na tržištu. Odavno smo već prešli taj neki prag gdje treba cijela vječnost da se određene aplikacije otvore ili gdje slabiji procesori štekaju prilikom skrolanja po društvenim mrežama i slično. Dok god se držite takvih stvari u većini svoje upotrebe, bit ćete super zadovoljni s ovim procesorom jer će vam zahvaljujući njemu baterija duže trajati u odnosu na snažnije procesore.

Ukoliko ste više orijentirani ka igranju igrica na smartfonu, u tom slučaju savjetujemo da u istom cjenovnom rangu pogledate neke druge smartfone sa Snapdragonom 888 ili novim 8 Gen 1 procesorima koji su ipak dosta bolji po ovom pitanju. No i to zavisi kakve igrice volite igrati. One nešto manje zahtjevne će se sasvim dobro vrtjeti i na ovom uređaju čak i na duže staze, a one najzahtjevnije ćete morati prilagoditi s postavkama tako da ne dođe do pregrijavanja uređaja nakon dugih sesija .Primjera radi, PUBG se odlično vrtio prvih dvadesetak minuta na uređaju, a nakon toga su mu performanse počele osjetno opadati. No ako bih podesio grafičke detalje u igrici, mogao bih ga vrtjeti i sat vremena bez problema. Ovo je potpuno očekivano s obzirom na rang uređaja i na sam procesor koji iako ima dovoljno snage, nije namijenjen velikim opterećenjima na duge staze.

S druge strane imate podršku za 5G, Wifi 6e i otprilike sve moderne načine povezivanja s drugim uređajima. Kvaliteta prijama signala bila je na visokoj razini i tu nećete imati nikakvih problema.

Imate i čitač otiska prstiju ispod zaslona što nije čest slučaj u ovom cjenovnom rangu, a daje na tom osjećaju uređaja koji kao da pripada višem rangu. Dosta je dobar, nemam velikih zamjerki na njega. Stereo zvučnici su pak izostali iz ovog uređaja što je definitivno jedna od najvećih mana. Ako vam to ne smeta, bit ćete vjerojatno zadovoljni s jednim zvučnikom koji je dosta kvalitetan i relativno snažan. Još jedna stavka koja je izostala je IP certifikat tako da s ovim uređajem nećete biti baš potpuno sigurni ostavljajući ga na stol u bircu ili restoranu. Vjerojatno mu ništa neće biti ako pokisnete s njim, no upravo kad sam se našao u takvoj situaciji sam panično počeo tražiti zaklon od kiše.


Softver i sučelje

Honorov MagicUI nije se baš proslavio u njihovom najsnažnijem modelu na našem testu. Toliko je bugova imao da smo objavu recenzije prolongirali koji tjedan ne bi li nadogradnja došla i ispravila sve. To se nažalost nije dogodilo prije naše recenzije tako da je meni osobno ostao gorak okus u ustima na inače hardverski fantastičan uređaj pun potencijala da krene starim Huaweijevim stazama.

Kažemo starim iz onog doba kad je Huawei imao Google Play servise jer Honor ih nije lišen i dolazi s predinstaliranom Play trgovinom i svim ostalim Googleovim servisima baš kao i Samsung, Xiaomi ili većina ostalih smartfona na našem tržištu. A bome, ovoga puta MagicUI nema tih glupih bugova i možemo reći da je konačno sazrjeo kao sučelje.

Istina, neki redizajn bi dobro došao jer ovo je praktički identično sučelje kakvo je Huawei imao prije par godina, ali opet je dosta funkcionalno i sve je na svom mjestu osim gesti koje su i Huaweijeva mana. Tako ne možete povlačenjem prsta po sredini zaslona spustiti traku s obavijestima što je na današnjim uređajima s velikim dijagonalama zaslona apsurdno. Ima načina da se to riješi jednostavnom instalacijom drugog launchera što smo i mi napravili.

Sve ostalo je što se sučelja tiče sasvim ok. Centar za obavijesti i za brze prečace je na istom mjestu baš kao što i treba biti. Ne izgleda moderno kao na novim Huaweijima, ali funkcionalno je ovo puno bolje rješenje. Imate na izbor koristiti ladicu s aplikacijama ili imati ih nabacano sve na zaslonu, ovisno što je vaš đir.


Kamere

Ovim dijelom recenzije lagano dolazimo i do najveće prednosti Honora 70, a to su njegove kamere koje su za ovaj cjenovni razred vrlo dobre. Ujedno su i najveća promjena u odnosu na lanjski model 50.

Honor se ovoga puta odlučio u svoj novi model ugraditi dvije sposobne umjesto tri od kojih bi samo primarna bila sposobna i kako to najčešće biva u ovom rangu. Tako se iza primarne kamere skriva novi 54 MP Sonyjev IMX800 senzor i tragovi Huaweijeve umjetne inteligencije koja se posebno očituje u noćnim uvjetima.

Prilikom recenzije Magic 4 Pro modela izjavio sam da imam osjećaj da Honoru nedostaju Huaweijevi posebno razvijeni senzori i da se trebalo snaći s novom recepturom za Sonyjeve senzore. Sličan osjećaj imam i ovoga puta jer kao da se Honor želi umjetno natjecati u količini detalja koju je ova kamera sposobna uhvatiti.

Razlog tome leži primarno u tom 54 MP senzoru od kojeg Honor u zadanom načinu iskorištava otprilike 90%, odnosno točnije rečeno kao da je odrezao vanjskih 4 MP jer su mu nepotrebni. Tako dok fotkate u punoj rezoluciji, kadar će biti nešto širi i otprilike će odgovarati 24 mm fokalnoj duljini gledajući u FullFrame svijetu kamera. Ali u zadanom načinu taj kadar će se suziti malo i fotografije će se umjesto u 13,5 MP spremati u 12,5. Uzevši u obzir quad bayer metodu sažimanja to bi značilo da Honor iskorištava samo centralnih 50 MP. Sitnica koja velikoj većini korisnika neće značiti apsolutno ništa, ali volio bih da je Honor iskoristio cijeli senzor jer to malo širine nerijetko znači da će se koristiti bolja primarna kamera umjesto ultraširokokutne u određenim situacijama.

Zanemarivši taj dio usredotočio sam se na kvalitetu fotografija koja je za ovaj rang obećavajuća, pa čak i s ultraširokokutnom 50 MP kamerom koja je posebno iznenađenje jer nije “toster” kvalitete već vrlo sposobna u mnogim uvjetima.

Preko dana količina detalja je u rangu skupljih smartfona, a iako mu malo fali u dinamičkom rasponu posebno kod najtamnijih dijelova u odnosu na top modele, u svom cjenovnom rangu. Boje su nešto malo više naglašene nego što sam očekivao, mada će se to većini činiti primamljivo. Ako vam to ne odgovara, imate u izborniku nekoliko različitih načina fotografiranja od kojih će vam neki dati neutralnije tonove, mada mi nismo baš ljubitelji tih filtera.

Ultraširokokutna kamera je kao što smo rekli vrlo sposobna u dnevnim uvjetima, a iznenađujuće ima i mogućnost fokusiranja što nije uvijek slučaj čak i u najvišem rangu. U centru je dovoljno oštra, a prema rubovima očekivano dosta mekša. Vidi se da ima i nešto niži dinamički raspon od primarne kamere, ali obično je ovo u smartfonima ovog cjenovnog ranga puno više izraženo. Čak može poslužiti i u noćnim uvjetima i kad je reprodukcija boja u pitanju bio sam zadovoljniji s njom. Ona primarna u takvim uvjetima definitivno hvata puno više svjetla, ali baca i blagi zelenkasti ton što je bila mana Huaweijevih smartfona nekad. Ništa strašno i to je nešto što će tek rijetki primijetiti.

Telefoto mogućnosti su očekivano skromne jer se Honor 70 oslanja na “višak” MP primarne kamere i koristi digitalno uvećanje koje nije najsretnije rješenje. Svejedno, dok se držite maksimalno 2 puta uvećanja, rezultati će biti pristojni i generalno bolji nego da ste fotografiju uhvatili u zadanih 12,5 MP pa ju naknadno izrezali. Opet, ako su vam telefoto kamere značajne, ovaj model vas neće baš usrećiti.

Ovoga puta nemamo dodatnu macro kameru, ali one ionako najčešće služe samo za fotkanje sitnih deklaracija. Teoretski za tako nešto možete iskoristiti ultraširokokutnu kameru pošto s njom možete fokusirati na vrlo vrlo maloj udaljenosti od svega par centimetara i onda naknadno uvećati tu deklaraciju ili sličan sitan predmet. Vjerojatno nećete kukce fotkati sa smartfonom jer su šanse da će pobjeći prije nego mu zalijepite ovako veliki smartfon na krilce.

Magic 4 Pro imao je velikih problema prilikom snimanja videa na našem testu i drago mi je da su ti problemi zaobišli Honor 70. Tako je kvaliteta snimljenog 4k videa sasvim solidna za ovaj cjenovni rang. Maksimalno može snimati u 4k i 30 sličica u sekundi, a želite li uhvatiti nešto više sličica, trebat ćete se prebaciti u FullHD rezoluciju koju Honor “preporučuje”. Nisam siguran zašto jer je i 4k sasvim solidan i vidi se povećanje kvalitete.

Sefliji su pak među najboljima u klasi što možda i nisam očekivao, ali gledajući dizajn uređaja i profil kupaca, šanse su da će cijeniti ovako dobru prednju kameru. Ponovno su boje možda malo prenaglašene i neki će reći da se vidi previše detalja na licu, ali selfie maheri ionako ne objavljuju svoje fotografije prije nego malo “poboljšaju” fotografiju.

Baterija

Najveća prednost ovog cjenovnog ranga obično mi je baterija, a Honor 70 nije izuzetak. Kombinacija nešto slabijih i štedljivijih procesora u odnosu na one koji se ugrađuju u top modele rezultirala je i nešto drukčijem načinu korištenja ovog uređaja u većini dana kad sam ga koristio. Za tako manje zahtjevnih dana gdje bih se većinom dopisivao putem WhatsAppa, razgovarao otprilike sat do dva najviše, nešto surfao i čak i malo manje gledao videe jer ipak Honor 70 nema stereo zvučnike, izdržao bi mi nerijetko i drugi dan do večernjih sati.

Nisam bio zadovoljan s tim jer sam znao da sam premalo koristio smartfon u odnosu na inače i odlučio sam ga povesti na vikend na aerodrom Željava gdje se održavao dvodnevni oktanski spektakl. Tijekom cijelog dana sam fotkao, puštao glazbu putem bluetootha i bio u slaboj pokrivenosti signala zahvaljujući okolnim planinama i nekoliko tisuća ljudi koji su se pokušavali spojiti na onu jednu jedinu baznu stanicu i opet sam mogao zaboraviti na punjač, doslovno.

Duže igranje igrica je ono što ga može iscrpiti brže, pogotovo ako satima volite peglati iste. U prvih dvadesetak minuta neće mu baterija značajno opasti, ali nakon što se uređaj počne grijati jer ne može najvišu razinu održati toliko dugo, tada možete očekivati i brže trošenje baterije.

Srećom, u pakiranju s uređajem osim maskice, dobivate i brzi 66W punjač koji će ovaj uređaj od 0-100% napuniti za otprilike 50 minuta. U roku od pola sata doći ćete do nekih 70%, a što je za današnje pojmove još uvijek vrlo brzo. Ne treba zaboraviti da se neki smartfoni danas isporučuju i bez punjača čak i u ovom rangu!

U svakom slučaju vjerujem da ćete s baterijom na ovom uređaju biti vrlo zadovoljni.


Zaključak

Honor je sve u svemu napravio jedan smartfon kojeg mogu lako preporučiti nekome. Najveća mana mu je nedostatak tih stereo zvučnika i vodootpornost. I naravno, cijena sukladno tim manama. Trenutno je na sniženju malo manje od 500 eura u našim trgovinama što još uvijek nije tako laka preporuka za kupnju na keš. Ali vidio sam kod nekih operatera da ga se da piknuti povoljnije od konkurencije u raznim paketima, a tu dolazimo i do toga je li to uređaj za vas.

Primarno bih preporučio onima koji traže ljepuškast smartfon s dobrim kamerama i da im baterija traje, a uz to će kao bonus dobiti i odličan zaslon i pakiranje s punjačem i maskicom tako da ne iziskuje dodatne troškove u startu.

Moglo bi biti nešto od Honora, sviđa mi se u kojem su smjeru krenuli. Kad mu padne još malo cijena bit će to skroz pristojan mid-range smartfon čak i za keš.
Istina, sad već dolaze i nove serije smartfona, ali to ćemo tek vidjeti kakvi će biti.

Video recenzija

Uskoro...