Android Recenzije

Huawei Mate 30 Pro - Recenzija



Malo je događaja u svijetu tehnologije izazvalo toliku buru kao nedavno započeti trgovinski rat između SAD i Kine. Kao kolateralna žrtva u sumanutom pohodu američke administracije na kinesko gospodarstvo našao se i Huawei, jedan od najvećih proizvođača smartfona na svijetu, a prvi uređaj koji je izravno osjetio gnjev predsjednika Trumpa je Huawei Mate 30 Pro, o kojem govorimo u ovom tekstu.

Kao što se već iz najave i specifikacija moglo vidjeti, radi se o vrhunskom uređaju, možda trenutno i najboljem na tržištu, no zbog (službenog) nedostatka Googleovih aplikacija, nije dostupan globalno.

Ovdje sada do izražaja dolazi činjenica koliko nas je Google zapravo zarobio u svoj praktički monopolistički ekosustav i vezao uz svoje servise, da mnogi od nas, čak i napredniji korisnici, bez njega ne mogu normalno funkcionirati.

Ipak, s obzirom na sva napredna rješenja i inovacije koje donosi, Huawei Mate 30 Pro se relativno lako može prilagoditi potrebama svih korisnika, pa čak i onima strogo vezanima uz Googleove servise i općenito aplikacije američkih proizvođača, koji inače imaju zabranu poslovanja s Huaweijem. Time ćemo se detaljnije pozabaviti u dijelu recenzije o softveru, zato sada krenimo redom.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

158.1 x 73.1 x 8.8 mm







Masa

198 grama







Zaslon

OLED 6,53" 1176 x 2400 409 ppi Gorilla Glass 6







SoC

Huawei Kirin 990







CPU

2x2.86 GHz Cortex-A76, 2x2.09 GHz Cortex-A76, 4x1.86 GHz Cortex-A55







RAM

8 GB







Interna memorija

256 GB







Micro SD

NM standard







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.1, NFC, IR, USB-C, USB 3.0







Otporan na vodu

Da, IP/68







Brzo/bežično/reverzibilno punjenje

Da, 40W/Da, 27W/Da







OS

Android 10, EMUI 10







Kamera

40 MP 1/1.7" f/1.6 27mm OIS; 40 MP 1/1.54" 18mm f/1.8; 8 MP 1/4" 80mm 3X zoom f/2.4 OIS; 3D TOF senzor







Prednja kamera

32 MP







Baterija

4500 mAh







Cijena

-







Ustupio

Huawei Hrvatska










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Waterfall zaslon ostavlja izvrstan dojam

Ograničena dostupnost na svjetskom tržištu







Ultimativni hardver

Ne dolazi s Google servisima, no taj problem je lako zaobići







Iznimno brzo i fluidno sučelje

Nema 3,5 mm audio utor







Kamera bez premca na tržištu

Nema stereo zvučnike





Najbolja širokokutna kamera na tržištu

Prednja kamera nema autofokus







Izvrsna autonomija i superbrzo punjenje

Umjesto fizičkih tipki za podešavanje glasnoće, koristi senzore





Dizajn, kućište i rukovanje


U startu treba reći da Huawei Mate 30 Pro izgleda posebno. Dizajniran je tako da se iz svakog kuta razlikuje od bilo kojeg drugog uređaja na tržištu, no određeni detalji se, naravno, nekima neće svidjeti.

Prvo što svakome upada u oko je nesretni zub na vrhu inače izvrsnog zaslona, koji se tu našao zbog napredne 3D kamere za prepoznavanje lica vlasnika, tj. jednog od najboljih rješenja za biometrijsku sigurnost. Šteta što u njega Huawei nije ugradio dodatni zvučnik, jer s obzirom na dimenzije, smatramo da se to moglo izvesti.



Druga stavka je tzv. waterfall zaslon, vidljiv sa svih strana kućišta, osim sa stražnje, i to samo ako poleđinu gledate pod pravim kutom. O zakrivljenim zaslonima smo već toliko toga napisali, da ste do sada mogli shvatiti da ga jednostavno ne volimo, jer je manje praktičan od ravnog, a i podložniji oštećenjima.

S druge strane, ne može mu se poreći atraktivnost koja je na ovom modelu otišla korak dalje, budući da je radijus zakrivljenja promijenjen u odnosu na ostale modele na tržištu, i sada je postavljen praktički pod pravim kutom. Kad sam uređaj prvi put vidio na slikama, pomislio sam da je ovo još gore rješenje od postojećih, no kad sam ga uzeo u ruke, shvatio sam da je zapravo obrnuto.

Izvrsno koncipiran softver zanemaruje bočne dodire, tako da slučajnih akcija neće biti, ali na dijelu koji je zakrivljen i dalje postoji mogućnost da se dio sadržaja „prelije“, no ipak manje nego kod klasičnih zakrivljenih zaslona.

Još jedna zanimljiva stvar je što Mate 30 Pro ima samo jednu fizičku tipku, i to onu za uključivanje, dok je ona za podešavanje glasnoće nestala, a umjesto nje je ugrađen senzor. Za ovo ne možemo reći da je najbolje rješenje, barem dok se naviknemo, a u ovih desetak dana koliko sam uređaj koristio, nisam se baš najbolje snašao. Ipak vjerujem da bi trebalo još kojih tjedan, dva i nikakvih problema ne bih imao.

S obzirom na sve češće izbacivanje konceptnih uređaja bez ikakvih fizičkih tipki od strane raznih proizvođača, možemo lako pretpostaviti da će hi u budućnosti biti još više, stoga ćemo se vremenom i na to priviknuti, kao i na in-screen čitače otisaka prstiju.



Poleđina uređaja je također dizajnirana posebno. Okrugli modul kamere s obrubom ovom modelu osigurava prepoznatljivost, ali ukupno gledajući, smatram da je lanjski Mate 20 Pro po tom pitanju bolje prošao. Osobno mi je bio ljepši, no Huawei ovaj model očito želi dodatno istaknuti. Ono što nije stalo u okrugli modul kamere je dvostruka LED bljeskalica i senzor svjetla, tako da su smješteni u gornji lijevi kut. Dobra stvar je što modul kamere nije „bubreg“ koji iskače iz ravnine kućišta kao na iPhoneu i mnogim drugim uređajima, tako da tipkanje na stolu neće uzrokovati klackanje.

Što se ležanja u ruci tiče, nema veće razlike u odnosu na ostale smartfone na tržištu, dakle klizav je i lako će vam ispasti iz ruke ako ne koristite zaštitnu maskicu, a nju ćete poželjeti i zbog iznimno velike osjetljivosti površine na tragove prstiju. Inače izvrstan sjaj, koji uređaj čini iznimno atraktivnim, upravo zbog njih nestaje prvim hvatanjem telefona rukom.

Za prednju površinu već smo rekli da ju krasi izvrstan zaslon od ruba do ruba, iako bi ovdje bilo pametnije upotrijebiti termin „preko ruba. Doživljaj (opet) kvari prilično velik zub za današnje razmjere (ako izuzmemo iPhone), ali kao što to već biva, i na njega se brzo priviknete. Također, uz naprednu 3D kameru, zub skriva i selfie kameru i ToF senzor, a treba napomenuti da uređaj nema konvencionalnu telefonsku slušalicu, već piezoelektrični zaslon koji vibracijama proizvodi zvuk. Ovo nije ni prvi ni zadnji uređaj s ovakvim rješenjem, ali je njegov najveći nedostatak to što u paru sa zvučnikom na dnu kućišta ne može proizvesti stereo zvuk. Nepostojanje vanjskih stereo zvučnika na top modelima u drugoj polovici 2019. godine je pomalo neozbiljno, ali ne bi trebalo biti deal-breaker, posebice ako se fokusirate na druge napredne karakteristike uređaja.

Na spomenutom dnu kućišta imamo i sada već klasični USB-C port, mikrofon i utor za SIM i memorijsku karticu. Ovdje moramo napomenuti kako nisu podržane standardne microSD, već Huaweijeve NM memorijske kartice.

Zaslon


Huawei Mate 30 Pro dolazi sa 6,53-inčnim OLED zaslonom koji se, kao što je već rečeno, prelijeva preko rubova, a da na vrhu nema zuba, omjer zaslona i mesa bi prelazio 100%. Ovako je ostao na otprilike 94%, jer na dnu ima i malenu bradicu koja je zapravo samo običan rub.

Omjer stranica zaslona je pomalo neobičan i iznosi 18,4:9, isto kao i rezolucija 2400 x 1176 točaka, što na koncu ipak rezultira više nego dovoljnom 409 ppi gustoćom točaka.

Sam prikaz je izvrstan i razliku je u odnosu na konkurenciju je gotovo nemoguće primijetiti golim okom. Za točne podatke trebali bi nam laboratorijski uvjeti, ali tko će ga koristit u laboratoriju, nek' se javi.

Pozadinsko osvjetljenje je iznimno jako tako da je zaslon sasvim normalno čitljiv i pod izravnim udarom sunca. Prikaz boja je „pogođen“ našem ukusu, no softverski ga uvijek možete prilagoditi vašem, ukoliko imate posebne želje.

Naravno tu je podrška za HDR i HDR video YouTubea, iako samu aplikaciju vjerojatno nećete moći instalirati, ali ga sasvim normalno možete koristiti putem weba, no o tome ćemo opširnije u dijelu o softveru.

Naravno, ispod zaslona nalazi se i čitač otisaka prstiju, koji uz 3D kameru prednju kameru, predstavlja još jedan napredni vid biometrijske sigurnosti.

Hardver, performanse i povezivanje


Mate 30 Pro je prvi uređaj pokretan najnovijom generacijom Huaweijevih procesora – Kirinom 990, jednim od najjačih SoC-ova na tržištu. Treba napomenuti kako se radi o verziji procesora bez 5G modema, koji je inače dostupan u Kini i na tržištima s komercijalnim 5G mrežama.

No, i bez 5G modema, ovaj procesor postiže očekivano izvrsne performanse u svim segmentima, od pokretanja i izvršavanja aplikacija do samog sučelja koje je također jedno od najbržih na tržištu.

size="medium"

Količina radne memorije iznosi 8 GB, što je više nego dovoljno, iako se ova brojka može činiti malom s obzirom da konkurencija nudi i 12 GB. Ne treba biti genijalac za zaključiti da je 12 GB na mobitelu čisti overkill, odnosno potpuno nepotrebno, tako da s 8 GB možete vrtjeti i po nekoliko desetaka aplikacija istovremeno. Interna memorija donosi 256 GB, što je također prilično izdašno, a ako vam baš treba više od ovoga, morat ćete nabaviti posebne Huaweijeve NM memorijske kartice.

Grafički koprocesor Mali-G76 također izvrsno odrađuje svoj posao, tako da će i gejmeri doći na svoje.

Prema Geekbench 4.1 Multi-Core testu, Kirin 990 vidljivo odstupa od Snapdragona 855 ili aktualnog Samsungovog Exynosa, što je bilo i za očekivati s obzirom da se radi o novijoj generaciji, no s druge strane trebat će pričekati prve testove Snapdragona 865 kao i novog Samsungovog Exynosa, koji će za ovim kasniti skoro pola godine.

Što se povezivanja tiče, podržani su svi moderni protokoli, a nostalgičarima bi jedino mogao nedostajati FM radio.

Vanjski zvučnik je, kao što je rečeno samo jedan, ali je dovoljno glasan za ugodno igranje igara i gledanje videa. Naravno, nedostaje stereo zvuk, što ćete morati premostiti korištenjem slušalica. I tu sad opet dolazimo do nedostatka 3,5 mm audio utora, no to je na novijim smartfonima već postalo folklor, tako da je samo pitanje vremena kad će ovaj standard potpuno izumrijeti.

Softver i sučelje


Huawei Mate 30 Pro u startu dolazi s Androidom 10 i Huaweijevom EMUI 10 nadogradnjom sučelja. E sad, ovdje dolazimo do najvećeg kamena spoticanja, budući da je ovaj Android na njemu AOSP, dakle osnovni OS otvorenog koda koji je potreban za normalni rad uređaja, ali na njemu nedostaju Google servisi, o čemu smo govorili u uvodu.

size="full"

Dakle, nemate Play trgovinu, Gmail, YouTube i ostale Googleove aplikacije, no postoje razni načini za njihovo „sideloadanje“. To znači da ih možete instalirati ručno, ali servisi koji to omogućuju ubrzo budu blokirani od strane Googlea. Zato je naš savjet, ukoliko namjeravate kupiti ovaj uređaj, da se uopće ne upuštate u sideloadanje Google aplikacija, već da cijeli problem zaobiđete na elegantniji način.

Tako, recimo, ukoliko ste korisnik Gmaila, svoj račun sasvim normalno možete dodati u Huaweijev E-mail klijent koji dolazi instaliran na samom uređaju. Sučelje se donekle razlikuje od Googleovog, ali služi svrsi – slanju i primanju e-mailova. Sami Gmail, doduše, možete koristiti i putem weba, tj. njegovu mobilnu verziju koja je zapravo vrlo slična samoj aplikaciji, no osobno preferiram klasični e-mail klijent kao što je ovaj Huaweijev.

size="full"

Drugi način da dodate Gmail na Huawei Mate 30 Pro je Microsoftov Outlook. Naime, ovaj servis podržava dodavanje Gmail računa, pa svoje mailove možete normalno sinkronizirati i preko njega.

Za ostale servise kao što su YouTube, Google Maps, Keep i sl. uvijek možete koristiti web i normalno uživati u svim njihovim benefitima. Što se tiče Google Fotografija, najavljeno povezivanje s Microsoftovim OneDriveom u ovom trenutku nije bilo u funkciji, pa sam fotografije spremao u – OneDrive, koje ću kasnije (ručno ili automatski) eventualno prebaciti u Google Photos.

A što je s drugim aplikacijama američkih proizvođača?

Dobro pitanje, a odgovor je relativno jednostavan. Koristite alternativne trgovine aplikacijama kojih na internetu ima more. U Huaweijevoj App Gallery naslove poput Facebooka ili Messengera nećete naći, ali ja sam instalirao Aptoide odakle sam normalno preuzeo oba.

Isto sam napravio i s WhatsAppom i Viberom koji su radili normalno, tako da je Mate 30 Pro ubrzo bio u punom pogonu, gotovo jednako kao moji OnePlus 7 Pro ili Samsung Galaxy Note 10+. Naravno, nisam svaku aplikaciju mogao isprobati, a samo ću dodati da recimo Netflix ne radi, i daje poruku da aplikacija nije kompatibilna s uređajem.

Ukoliko ste navikli na mobilno plaćanje, Google Pay bi mogao predstavljati problem, jer za njega nisam uspio naći odgovarajuće rješenje, a ako ga i nađete, toplo savjetujemo da ga ne koristite, isključivo zbog sigurnosti vašeg novca na računu i brojeva kreditnih kartica. S druge strane, aplikacija Erste banke je radila bez problema.

Dakle, to što Mate 30 Pro nema izravan pristup Googleovim i aplikacijama još nekih američkih proizvođača, ne znači da ih ne možete koristiti na ovaj ili onaj način, a s obzirom na profil korisnika kojima je ovaj i ovakav uređaj namijenjen, neće biti teško pronaći alternativu.

Što se EMUI sučelja općenito tiče, ono je i dalje jednako brzo kao i na prethodnicima, npr. Mate 20 Pro ili P30 Pro, budući da je ugrađeno u sam kernel Androida.

Kamere


Vidljivo je da je Huawei u zadnje dvije godine uložio puno truda u razvoj kamera, pa su se tako njegovi modeli našli u samom vrhu ponude, a što je još važnije, svojim naprednim mogućnostima postavljaju nove standarde, koje su drugi proizvođači primorani slijediti.

Tako smo još na modelu P30 Pro upoznali novi RYB senzor koji je redefinirao fotografiju u slabim uvjetima osvjetljenja, pa ga je naslijedio i Mate 30 Pro. No, krenimo redom.

Ovaj model u na poleđini donosi ukupno četiri kamere, od kojih čak dvije sadrže senzore od 40 megapiksela. Jedna je klasična, s 27 mm lećom i f/1.6 otvorom blende i optički je stabilizirana, dok je druga ultra-širokokutna (18mm), a donosi f/1.8 otvor blende. Napomenimo da se veliki 1/1,7“ RYB senzor nalazi u prvoj, dok potonja donosi nešto manje dimenzije, točnije 1/1,54 inča.

Treća kamera je 8 MP telefoto, koja može optički zumirati do 3X optički i 5X hibridno. Mnogi će se s pravom zapitati zašto Huawei ovdje nije donio periskopski 5X zoom, no čini se da je politika kompanije da ultimativnu tehnologiju u domeni optičkog povećanja ostavi za P seriju. Četvrta kamera predstavlja ToF senzor za mjerenje udaljenosti 3D objekata, što je na top modelima već neko vrijeme klasika.

Najveći napredak ovdje je zapravo postignut s ultra-širokokutnom kamerom, budući da ista donosi senzor najvećih fizičkih dimenzija na tržištu. Zahvaljujući Quad-bayer filteru, odnosno pixel-binning tehnologiji, i ovaj senzor proizvodi 10 MP fotografije, koje sada obiluju daleko većim količinom detalja, pa su sukladno tome same po sebi kvalitetnije. Isto tako, za razliku od većine drugih ultra-širokokutnih kamera na tržištu, ova donosi autofokus, pa su fotografije i u toj domeni podignute na višu razinu.

O glavnoj 40 MP kameri i RYB senzoru sve je već poznato još od modela P30 Pro, dakle jedan je od fizički najvećih na tržištu, donosi optičku stabilizaciju i proizvodi vjerojatno najbolje noćne i općenito fotografije u slabijim uvjetima osvjetljenja. Svemu pomaže i veliki f/1.6 otvor blende.

Telefoto kamera donosi senzor nešto manjih fizičkih dimenzija i rezoluciju od 8 megapiksela, a optičko povećanje koje postiže iznosi 3X. Ova kamera također donosi optičku stabilizaciju, a kombiniranim optičko-digitalnim zoomom, postiže hibridno povećanje od 5X. Do te granice fotografije su zaista izvrsne, čak i u nešto slabijim uvjetima, a digitalno možete povećavati i dalje, no sukladno tome kvaliteta fotografija, logično, opada.

Aplikacija kamere je opremljena već uobičajenim AI mogućnostima koje su sada dodatno unaprijeđene. Naime, broj scena koje sustav prepoznaje podignut je na 1500. Tu su i druge funkcije na koje smo navikli, kao npr. upravljanje rezolucijama, HDR-om, prebacivanje u Pro način, crno-bijela fotografija itd.

Idealni uvjeti


columns="4"

columns="4"

Zatvoreni prostor


columns="4"

 

Kad je kvaliteta fotografija u pitanju, ovom uređaju teško je naći premca. U idealnim uvjetima, očekivano imamo nevjerojatno veliku količinu detalja, a ukupan dojam je realno bolji čak i nego na 108 MP kameri Xiaomija Mi Note 10, koji također koristi pixel-binning tehnologiju, a i fizički je veći. Istina, fotografije zbog drukčijeg algoritma svatko može doživjeti na različit način, no u svakom slučaju i dalje stoji činjenica da se ovdje radi o jednoj od najboljih kamera na tržištu, ako ne i najboljoj, barem prema našem iskustvu.

Noć


columns="4"

size="medium"

Pravu moć svojih kamera Huawei Mate 30 Pro, naravno, pokazuje u slabijim svjetlosnim uvjetima. Jednostavno je nevjerojatno koliko RYB senzor dobro vidi u mraku, i to ne nužno noćnim načinom (Night Mode), već automatskim. Naime, Huawei je od modela P30 Pro dodatno poboljšao ovaj senzor i kameru u globalu, da vam noćni način praktički ni ne treba. S obzirom da snimanje njime traje nekoliko sekundi, u većini slučajeva se više isplati okinuti automatskim načinom, jer on to izvršava trenutno.

U nastavku pogledajte nekoliko primjera fotografija koje smo usporedili s onima sa Samsunga Galaxy Note 10+. Treba naglasiti da oba uređaja u Night modu trebaju po nekoliko sekundi za okidanje i obradu fotografije, no prednost Huaweija se očituje u tome što u automatskom okida trenutno, a ne nudi puno lošije rezultate od noćnog načina. Štoviše, u posljednjem primjeru (tabla s magnetima u skoro potpunom mraku), automatski način Huaweija daje realno bolju fotografiju od Samsungove u noćnom načinu)

Vrlo loši uvjeti


Huawei Mate 30 Pro:

size="medium"

Samsung Galaxy Note 10+

size="medium"

Gotovo potpuni mrak


Huawei Mate 30 Pro

size="medium"

Samsung Galaxy Note 10+

size="medium"

 

Jedino u uvjetima skoro potpunog mraka, Night mode će od mraka praktički napraviti dan, što je zaista nevjerojatno i postavlja se pitanje do koje granice ova tehnologija može ići. Možda se ovaj uređaj na kraju ipak može iskoristiti u špijunske svrhe, makar kad je kamera u pitanju 

Kod telefoto kamere primijetit ćete malo drukčiju obradu boja, no to vam ne bi trebalo smetati, a s obzirom na senzor vidljivo manjih dimenzija od glavnog, zumiranje po noći neće dati tako dobre rezultate kao po danu ili u dobro osvijetljenom zatvorenom prostoru.

S obzirom na novi senzor koji je ultra-širokokutna kamera dobila, konkurencija i u ovoj domeni više nema što tražiti. Naravno, u sljedećim generacijama svojih flagshipa i oni će ju modernizirati kao što neke najave govore i za telefoto, no vidljivo je da je Huawei taj koji je postavio nove standarde.

Selfie kamera


Huawei Mate 30 Pro donosi 32 MP selfie kameru s 1/2,8“ veličinom senzora i f/2.0 otvorom blende, koja zapravo potiče iz modela P30 Pro, a to znači da dolazi s fiksnim fokusom, što baš i nije za pohvalu. Jasno nam je da svi ljudi imaju približno jednaku duljinu ruke i da kamera u tom rasponu može fokusirati lice ili više osoba, ali zar je bilo toliko teško (ili skupo) dodati funkciju autofokusa, kako bi selfiji ispali još bolji?

Kvaliteta fotografija sama po sebi je izvrsna, iako 32 MP smatramo nepotrebnim. Moglo se proći s kud i kamo manje piksela, a kao kompenzaciju ugraditi autofokus?


Video


Uređaj snima sada već uobičajen set rezolucija videa i načina snimanja, od 720p do 4K 60 fps. Potonji je moguć ukoliko je snimljen ultra-širokokutnom ili primarnom kamerom, a ako zumirate, odnosno prebacite na telefoto kameru, fps će se smanjiti na 30. Dobra je vijest da je stabilizacija prisutna u svim načinima snimanja. U verziji softvera koja je bila na testnom uređaju, izostala je najavljena mogućnost snimanja usporenog 720p videa u suludoj 7680 fps varijanti, pa ju ne možemo ni komentirati.

Prilikom odabira načina snimanja, možete birati H.264 ili H265 codec. Ukupan rezultat u oba slučaja je izvanredan, osim što će video u slučaju potonjeg zauzeti manje mjesta u memoriji, ali je njegova kompatibilnost s video playerima još uvijek ograničena.

Bez obzira na rezoluciju ili kameru kojom snimate video, treba istaknuti da stabilizacija odlično odrađuje svoj posao, no tijekom snimanja i zumiranja još uvijek je primjetan lagani trzaj prilikom prebacivanja s jedne kamere na drugu, treću ili obrnuto. Naravno, proći će još neko vrijeme dok industrija i ovaj dio ne usavrši, a s obzirom kojim tempom Huawei po tom pitanju grabi naprijed, na to vjerojatno nećemo dugo čekati.



[responsive_youtube KNYO7iD1oBs]

[responsive_youtube oFHL34BLQNg]

[responsive_youtube mSMnD-_L--4]

[responsive_youtube ZKPE3eJ6bmA]

Baterija i autonomija


Kapaciteti baterija smartfona ipak polako rastu, ali tek toliko da zadovolje sve veće potrebe hardvera. Tako sada nerijetko imamo uređaje s preko 4000 mAh ispod haube, ali autonomija je ista kao na modelima s dva do tri puta manjim kapacitetom prije 10 godina.

Ni Huawei Mate 30 Pro tu nije izuzetak, iako treba istaknuti da su se stvari u proteklih nekoliko godina drastično promijenile zahvaljujući inovativnoj tehnologiji brzog punjenja, koje probleme mizerne autonomije u velikoj mjeri ublažava.

Mate 30 Pro tako dolazi s baterijom kapaciteta 4500 mAh, što je vidljivo više od 4200 na prethodniku ili P30 Pro. Isto tako je nominalno više i od 4300 na Noteu 10+ ili 4000 na OnePlusu 7 Pro.

Autonomiju samu po sebi možemo nazvati odličnom, ali s obzirom da i konkurencija u svojim top modelima nudi slične rezultate, ne možemo reći da je nadprosječna. Da se razumijemo, relativno zahtjevnom korisniku će svakako izdržati cijeli dan, a ako se malo ulijeni, možda i više od toga, no ukoliko u toku dna pretjera, punjač bi mogao potražiti i u kasnim popodnevnim satima, što je slučaj i kod Notea 10+, i OnePlusa 7 Pro, i kod mnogih drugih.

E sad, ovdje do izražaja dolazi Huaweijeva 40W tehnologija brzog punjenja koja će ovu ogromnu bateriju za 30 minuta napuniti na 72%, jer konkurencija na tom području nudi nešto slabije rezultate. Također, za napuniti bateriju do vrha, priloženom punjaču treba samo jedan sat i još koja minuta, što je rezultat iznad svih očekivanja.

Naravno, tu je još i podrška za bežično punjenje, ali ovoga puta u 27W verziji, što je osjetno brže od lanjskih 15W, koliko je podržavao Mate 20 Pro. Nažalost, nismo imali prilike isprobati Huaweijev SuperCharge bežični punjač, no prema informacijama kolega sa stranih sajtova, njime su bateriju uspjeli napuniti za nevjerojatnih sat i pol.

Zaključak


Huawei Mate 30 Pro nije uređaj za svakoga, što je jasno od samog početka. Namijenjen je strogo ciljanoj skupini iznimno zahtjevnih korisnika, u doslovno svim sferama. Donosi jedan od najjačih procesora na tržištu, ogromnu internu memoriju, munjevit softver, izvrsnu bateriju s astronomski brzim punjenjem i možda najvažniji detalj – vjerojatno najbolju kameru koju trenutno možete pronaći na nekom smartfonu.

S druge strane, nije dostupan na hrvatskom tržištu, ali ga uvijek možete naručiti iz neke od EU web trgovina u kojima će se uskoro pojaviti. Naravno, nedostatak Googleovih servisa mnogima će predstavljati problem, iako smo vidjeli da nije nepremostiv, dapače, sve je moguće zaobići i to na prilično jednostavan način.

Osobno spadam u onu kategoriju korisnika koje je Google duboko uvukao u svoj eko-sustav, no usprkos tome, nisam imao nikakvih problema u pronalaženju rješenja i alternativa. Jedini problem ostaje Google Pay, na kojeg sam se navikao (i navukao), i za njega trenutno nisam uspio naći adekvatnu zamjenu, dok mi nemogućnost instalacije Netflixa realno ne predstavlja problem, budući da filmove i serije uglavnom gledam na monitoru ili tabletu.

Pod minuse možemo ubrojiti i nedostatak stereo zvučnika, a nekima se neće svidjeti zub, kao ni waterfall zaslon, iako je objektivno bolje rješenje od polu-zakrivljenih na kakve smo dosad navikli.

Sve u svemu, Huawei Mate 30 Pro je trenutno jedan od najboljih Android uređaja na svijetu kojeg vjerojatno nećete kupiti, i to zahvaljujući politici, prvenstveno američkoj, koja vodi trgovinske ratove, ne samo protiv Kine, već praktički protiv pola svijeta. Hoće li se ovaj problem riješiti skorašnjim potpisivanjem najavljenog trgovinskog sporazuma, ostaje za vidjeti.