Android Recenzije

Huawei P10 Plus - Recenzija



Jedna od zvijezda ovogodišnjeg MWC-a u Barceloni, bio je i Huawei P10 Plus, koji nam je napokon dopao šaka. Radi se o većem bratu modela Huawei P10, o kojem ste mogli čitati ubrzo nakon održavanja sajma.

Mnogi će reći da Huawei izbacuje previše modela, među kojima je dosta sličnih, no model P10 Plus nikako ne možemo ubrojiti u ovu skupinu. Prvenstveno je namijenjen onima koji preferiraju eleganciju, ali im je P10 premalen. S druge strane, dovoljno se razlikuje od Mate 9, koji je robusniji i osjetno veći.

P10 Plus se veličinom smjestio između ova dva modela, ali je po mnogočemu istovjetan P-desetki. Ipak, određene razlike postoje, o čemu možete čitati u nastavku, zajedno s ostalim detaljima i našim dojmovima.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

153,5 x 74,2 x 7 mm







Masa

165 grama







Zaslon

5,5" IPS-NEO LCD 2560 x 1440, 540 ppi







SoC

HiSilicon Kirin 960







CPU

4x Cortex-A73 2,4 GHz + 4x Cortex-A53 1,8 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB OTG, NFC, IR







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

20 MP mono + 12 MP RGB f/1.8, OIS, Dual LED, 4K







Prednja kamera

8 MP f/1.9







Baterija

3750 mAh







Cijena

oko 6000,00 kuna







Ustupio

Huawei










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrlo elegantno metalno kućište

Djelomično vodootoran







Izvrstan zaslon

4K video snima u nestandardnom formatu







Hardver i performanse








Mogućnosti povezivanja








Stereo Zvučnici








Dizajn, kućište i rukovanje


Kao što ste već mogli zaključiti, Huawei P10 Plus se dizajnom ne razlikuje od modela P10, ali je od njega vidljivo veći. Dakle, imamo klasičan dizajn s metalnim kućištem, koji u velikoj mjeri podsjeća na iPhone i još desetke drugih smartfona. Sve u svemu, dizajn je «pogođen», jer je uređaj prilično elegantan, a kućište tanko, što osigurava jednostavno i ugodno rukovanje. Ipak, za razliku od iPhonea, nudi bolji omjer zaslona i okvira, što se također primijeti već na prvi pogled.

Testni primjerak je stigao u crnoj boji i na poleđini nema zanimljivu teksturu koju je imao P10, tako da mu je kućište donekle klizavije, a time i više podložno ispadanju iz ruku. Aluminij je sam po sebi vrlo kvalitetno izrađen, ali kao što rekoh, za smanjivanje rizika od oštećenja, najbolje ga je opremiti barem silikonskom maskicom.



Treba reći da završna obrada poleđine nije najsretnije rješenje ni u pogledu estetike. Ostavlja dojam da se radi o jeftinijem uređaju, a nije ni otporna tragove prstiju.

Raspored tipki i komponenti je isti kao na P10, dakle ispod zaslona imamo čitač otisaka prstiju koji može biti i kapacitivna tipka, ukoliko ne želite koristiti softverske na zaslonu. Kao na modelu P10, moguće joj je dodijeliti sve tri navigacijske funkcije, na što se uopće nije teško naviknuti. Podsjetimo, jedan dodir vas vraća natrag, dulji na početni zaslon, a dvostruki otvara multitasking izbornik.

Čitač otisaka prstiju je iznimno brz i vrlo precizan. Može ga se koristiti i za identifikaciju kod PayPal transakcija putem istoimene aplikacije, a funkcionira slično kao na Samsungu ili OnePlus 3(T).



Na dnu kućišta nalazimo jedan vanjski zvučnik, USB-C i 3,5 mm utore, te mikrofon. Na lijevom boku imamo ladicu za SIM i microSD kartice, na desnom tipku za uključivanje i podešavanje glasnoće, a na vrhu sekundarni mikrofon za redukciju buke, ali i infracrveni port, što je jedna od stavki koje P10 Plus razlikuju od manjeg modela. Iznad zaslona imamo uobičajenu telefonsku slušalicu, no ova u sebi krije i drugi zvučnik, što znači da je Huawei P10 Plus zapravo stereo uređaj, za razliku od običnog P10.

Sve u svemu, radi se o prilično elegantnom i kompaktnom 5,5-inčnom smartfonu, koji će vam u ruci ležati bolje nego iPhone 7 Plus, čijim je dizajnom vidljivo inspiriran, a koji je isto tako vidljivo veći i deblji. Naime, Huawei P10 Plus ima svega 7mm debelo kućište, što ga svrstava u najtanje u svojoj kategoriji. S druge strane, nije u potpunosti vodootporan, što se u 2017. godini jednostavno nije smjelo dogoditi, budući da konkurencija tu karakteristiku sada nudi kao standard. Ipak, ono što ovaj razlikuje od manjeg brata P10 je otpornost na prskanje s IPX3 certifikatom. Znači, uređaj ne smijete uranjati u vodu niti ga ispirati tekućom vodom, ali zato mu se ništa ne bi trebalo dogoditi ako pokisne ili ga slučajno prolijete pivom na tulumu.

Zaslon


Zaslon, odnosno njegova veličina, zasigurno je najvažnija stavka pri odabiru uređaja, pa će u slučaju da vam je potreban veći, odluka pasti na Plus verziju, a ne obični P10. Za razliku od manjeg brata koji dolazi s 5,1'' i 1080p zaslonom, Huawei P10 Plus raspolaže s 5,5 inča i QHD rezolucijom (2560 x 1440 točaka), koja mu osigurava gustoću od visokih 540 ppi.

Jasno, ovakva rezolucija će vam trebati samo u slučaju ako ga koristite u nekom od VR uređaja, inače je 1080p sasvim dovoljna. Zaslon je izrađen IPS-NEO tehnologiji i kao takav nudi izvrstan prikaz boja i kontrast. Isto vrijedi i za čitljivost na danjem svjetlu, koja definitivno nije u vrhu ponude, ali će sasvim sigurno zadovoljiti veliku većinu korisnika.

Na kraju ovog dijela spomenimo još i zaštitnu foliju, koju je Huawei usprkos Gorila Glass zaštiti stavio na zaslon. Meni osobno smeta i na svom uređaju bih je skinuo, no ovdje ona na neki način nadomješćuje i oleofobni premaz, koji je bio kamen spoticanja u manjem modelu. Naime, nedostatak ovog premaza uzrokuje veće zamašćenje zaslona, tako da će perfekcionisti vjerojatno dobiti tikove od čišćenja. Ukoliko pak imate opsesivno-kompulzivni poremećaj, najbolje je da preskočite ovaj uređaj. Osobno ne patim od savršeno čistog zaslona, niti primjećujem veliku razliku u odnosu na moja dva uređaja (OnePlus 3 i Xiaomi Mi Mix) koja koristim na dnevnoj bazi.

Hardver, performanse i povezivanje


U ovom dijelu nema bitnih razlika u odnosu na osnovni model. P10 Plus je pokretan Kirin 960 procesorom, dakle isto kao i mlađi mu brat. 4 GB RAM-a će se pobrinuti da sve aplikacije koje koristite na dnevnoj bazi budu stalno dostupne, a Mali-G71 grafički koprocesor da se pošteno i naigrate.

U teoriji, ovaj procesor spada generaciju prije Snapdragona 835 i Exynosa 8895, koji sada rade u 10 nm procesu, ali za njima zaostaje jedino na benchmark testovima. Po tome može stati u uz bok Snapdragonu 820 i 821, koji pokreću cijeli niz lanjskih flagshipa. Ako ne patite od brojki i detalja, malčice starija generacija procesora vam neće smetati, jer objektivnu razliku u performansama ne možete osjetiti.

size="full"

Interna memorija kapaciteta 64 GB sada je već minimum u najvišoj klasi, tako da ni Huawei po tom pitanju ne zaostaje. Naš testni model raspolaže sa 64 GB, a u ponudi je i verzija sa 128 GB i 6 GB RAM-a.

Kao što je već rečeno, Huawei P10 Plus, za razliku od manjeg brata, dolazi s dva vanjska zvučnika, čime si je osigurao titulu stereo uređaja. Drugi zvučnik se nalazi u telefonskoj slušalici, dakle dovoljno daleko od donjeg, kako bi zajedno stvorili solidan stereo ugođaj. Sami zvučnici su dosta glasni, ali smo se naslušali i glasnijih.

Kod povezivanja nema posebnih iznenađenja. USB-C je zadužen za kabelsko povezivanje i punjenje, ali nažalost, ne podržava USB 3.0 brizne prijenosa podataka, već stari USB 2.0 standard. Od ostalih spomenimo LTE Cat 12, dakle podržane su teoretske brzine do 600 Mbps download i 150 Mbps upload. Tu je i neizostavni NFC, ali i 3.5 mm audio utor za spajanje inače prilično kvalitetnih slušalica koje dolaze u prodajnom paketu. IR portom će biti zadovoljni oni koji su izgubili daljinski ili se žele malo našaliti na odjelu tehnike šoping centara.

Softver i sučelje


Ovdje isto nema puno mudrosti, jer sučelje uređaja odgovara onom na modelu P10, o kojem ste već mogli čitati. Povrh Androida 7.0 smjestila se Huaweijeva nadogradnja sučelja EMUI, i to u verziji 5.1, o čemu je također bilo riječi.

Sučelje je inače brzo i fluidno, a za razliku od nekih prijašnjih EMUI nadogradnji, fluidno i bez bilo kakvih zastajkivanja. U recenziji modela P10 govorili smo novom RAM managmentu koji za svaku aplikaciju alocira nešto više memorije nego prije, čime se dobilo na brzini prilikom ponovnog odabira.

size="medium"

Pored toga, Huawei je u softver ugradio novi driver, čiji je zadatak smanjivanje vremena potrebnog za reakciju prilikom dodira prstom, što bi se trebalo osjetiti i na preciznosti. Ovo podrazumijeva i bolji odaziv na geste kojima možete upravljati sučeljem.

Upravljanje je striktno vezano i za raspored softverskih tipki, koje možete proizvoljno razmještati, ali generalno i dalje savjetujem upotrebu Home tipke. Kad se jednom naviknete na nju, vidjet ćete da je zapravo jednostavnije, a istovremeno će vam ostati i veća zaslonska površina.

Pored uobičajene mogućnosti definiranja višestrukih profila, Huawei nudi i poseban tzv. privatni prostor, kojemu možete pristupiti putem čitača otisaka prstiju. Iako ovo samo po sebi možda i nema neku suvislu svrhu, dobro je znati da možete koristiti više instanci aplikacija WhatsApp i Facebook. Ovo će biti korisno korisnicima koji vode korporativne račune, ili možda onima s podvojenom osobnošću.

size="medium"

EMUI sa sobom donosi široki spektar mogućnosti personalizacije, ali i neke jedinstvene dodatke. Tako u postavkama možete odrediti da se obavijesti u statusnoj traci umjesto kao ikonice, prikazuju u numeričkom nizu.

Huawei inače ima odličan, odnosno dorađen sustav kontrole nad aplikacijama, obavijestima i općenito nad svime što se događa u uređaju. Tako je na jednostavan način moguće vidjeti koja aplikacija koristi koje postavke, koliko baterije troši i koje obavijesti šalje. Lakše je doći i do dozvola, koje inače znaju biti zakopane u šumi podizbornika, a zahvaljujući mogućnosti podešavanja mrežnih postavki za svaku aplikaciju posebno, možete prilično uštedjeti na npr. podatkovnom prometu.

Na kraju spomenimo još i tzv. Floating dock. Radi se virtualnoj tipki koju možete razmjestiti bilo gdje na zaslonu, a kada ju dotaknete, raširi se u tri standardne navigacijske tipke. Ovo smo već viđali i na mnogim drugim uređajima, a korisno može biti kad uređaj koristite jednom rukom.

Kamera


Huawei se još jednom udružio s Leicom kako bi na svom top modelu pružio najbolje iskustvo fotografiranja i snimanja videa. Isto kao P10, P10 Plus na poleđini sadrži dvije kamere. Jedna dolazi s 12 MP kolor senzorom, a druga 20 MP crno-bijelim. Već smo u ranije objasnili da je svrha crno-bijelog senzora da osigura što veću količinu svjetla, budući da ne sadrži Bayerov filter, inače prisutan na kolor kamerama.

Ipak, razlika u odnosu na kameru običnog P10 postoji. Vidjeli smo da P10 dolazi s f/2,2 otvorom blende, dok P10 raspolaže s čak f/1,8, što u kombinaciji s crno-bijelim senzorom obećava još više svjetla u općenito lošijim uvjetima. Pored toga, na ovoj kameri je postignuto i bolje izoštravanje kutova, a poboljšan je i Bokeh efekt, predstavljen još na lanjskom modelu P9.

size="full"

Kombinacija dviju kamera radi na način da crno-bijela donosi dovoljnu količinu svjetlosti i detalja, dok kamera u boji osigurava – boju. Te dvije fotografije se digitalnom obradom sklope u jednu, što u konačnici daje vrlo dobar rezultat. Ipak, ukoliko to želite, možete okinuti i samo crno-bijelu fotografiju.

To ćete postići odabirom načina snimanja do kojeg se dolazi povlačenjem prsta po zaslonu, dakle gestom. Tu možete odabrati klasični automatski način, crno-bijeli, video, HDR, panoramu, noćni način, time-lapse, usporeno snimanje, skeniranje dokumenata, ali i koristiti razne softverske dodatke kao što je npr. vodeni žig.

Postavke odabirete kontra gestom, dakle povlačenjem prsta s početnog zaslona sučelja kamere u suprotnu stranu, dok za Pro način morate dodirnuti i povući malu strelicu koja se nalazi pored okidača. Ovo će u početku rezultirati nehotičnim okidanjem, a često će se dogoditi i da ne pogodite iz prve. Pro način nudi podešavanje ISO osjetljivosti, brzine zatvarača, autofokusa i kompenzaciju ekspozicije.

Treba naglasiti da je kamera opremljena i optičkom stabilizacijom, što će se najviše osjetiti kod snimanja videa.

Kad govorimo kvaliteti fotografija u idealnim uvjetima, treba reći da je u zadnjih par godina zaista teško naći smartfon koji proizvodi loše fotografije, osim eventualno onih u nižim cjenovnim razredima. Iako i tu postoji razlika u dinamičkom rasponu, obradi boja i sl., s gornjom konstatacijom će složiti većina korisnika. Upravo zato se bitke sada vode u lošijim uvjetima osvjetljenja, gdje situaciju diktiraju detalji poput veličine senzora, otvora blende i sl.

Već smo rekli da Huawei ovdje ide s dodatkom crno-bijele kamere koja sama po sebi na sebe prima više svjetla, ali je dodatno povećao i otvor blende, koji sada iznosi f/1.8, umjesto f/2.2 na P10. Veće razlike u osvijetljenosti noćnih fotografija u općenito lošijim uvjetima, nema, ali im je smanjena ISO vrijednost, a to znači da će u pravilu sadržavati manje šuma i više detalja.

Sve u svemu, Huawei i Leica su u ovom modelu odradili dobar posao. Poboljšan je Bokeh efekt, koji je na lanjskom modelu često bio predmet marketinških kampanja. Sada su kutovi bolje izračunati, manje je grešaka, no nemojte zaboraviti da stvar ne funkcionira na razdaljinama većim od 2 metra.

Kombiniranjem različitih kutova leće i svih ostalih aspekata kamere, Huawei je ovdje izveo i «optičko» povećanje, odnosno zoom, koje do 2x zaista nema gubitaka u kvaliteti. Zumirati možete i 3x, ali tada budite spremni na kompromise.

Kad je kvaliteta videa u pitanju, zaista nemamo što prigovoriti, barem kad su 1080p i manje rezolucije u pitanju. Naime, za snimanje 4K videa, P10 Plus, isto kao P10 i Mate 9, koristi H.265 codec koji još uvijek nije podržan od strane nekih video playera, a posebice ne online video servisa kao što je YouTube.

Prednja 8 MP kamera također okida kvalitetne fotografije, a budući da je namijenjena selfijima, sadrži i filter za uljepšavanje.

Bokeh efekt:

size="medium"

Zoom: normalno, 2x i 3x:



Ostale fotografije:



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:

Baterija


Huawei P10 Plus dolazi s 3750 mAh baterijom, što je odlično s obzirom na debljinu uređaja. Ipak, ona i dalje mora hraniti zahtjevan procesor, ali i QHD rezoluciju zaslona. To znači da spektakularne rezultate po pitanu autonomije ne treba očekivati, već kao i kod velike većine drugih uređaja iz ove kategorije.

Standardni test baterije u normalnim uvjetima podrazumijeva stalno uključenu podatkovnu vezu, sinkronizaciju 2 email pretinca, Hangouts i WhatsApp aplikacije, te 100% osvjetljenje zaslona.

U takvim uvjetima uređaj sam koristio intenzivno, ali nisam pretjerivao. Bilo je tu nešto više od sat vremena surfanja, oko pola sata društvenih mreža, isto toliko reprodukcije videa, 20 minuta YouTubea u različitim kvalitetama, odnosno rezolucijama i oko pola sata slušanja glazbe. Uz neizbježno povremeno fotografiranje i čestu komunikaciju putem WhatsAppa i Hangoutsa, indikator je na 15% pao oko 20 sati.

Kao i svaki drugi uređaj, Huawei P10 nudi uobičajene programe štednje baterije, kao i brzo punjenje, koje je sada polako postaje standard i u nižim cjenovnim razredima.

Zaključak


Huawei je s dvojcem P10 i P10 Plus napravio odličan posao, ali je li to dovoljno? Iz ove, ali i iz recenzije manjeg modela vidjeli smo da praktički nemaju objektivnih mana. No, iako je sve je na svom mjestu i malo je vjerojatno da će biti nezadovoljnih kupaca, neki se spravom pitaju što ovaj uređaj čini boljim, ili barem drukčijim od konkurencije?

Ovdje sada dolazimo do subjektivnog, odnosno individualnog pristupa. Neki će voljeti i željeti uređaj nalik iPhoneu, te da pruža izvrsno iskustvo korištenja, no drugi će uzvratiti da «isti takav» mogu naći po osjetno nižoj cijeni.

Naravno, sve se može, ali treba ponoviti da je Huawei ipak ime, što donekle jamči veću kvalitetu i pouzdanost. Kažem donekle, jer konkurencija ne spava, a ostali kineski proizvođači su svakim danom sve bolji i bolji, te je samo pitanje vremena kad će i njihovo ime doseći jednaku težinu.

Isto tako će se mnogi zapitati vrijedi što to Huawei 10 Plus nudi s obzirom na cijenu od 6.000 kuna. Iskreno, ništa više, ali niti puno manje od konkurencije. Ako vam se ne sviđa novi Univisium omjer stranica kod Galaxyja S8(Plus) ili LG-a G6, možda je Huawei P10 Plus tada pravi izbor za vas. Štoviše, uređaj je sam po sebi elegantan, a zbog metala na poleđini i ravnih rubova čak i ergonomičniji od spomenutog Samsunga.

Mogli bismo zaključiti da je P10 Plus namijenjen klasičarima kad je u pitanju dizajn i zahtjevnima po pitanju performansi.

Video recenzija


Uskoro...