Android Recenzije

Huawei P60 Pro - Recenzija

Bez pretjerano pompoznog predstavljanja, Huawei je ove godine predstavio novi top model - Huawei P60 Pro, što me iskreno pomalo i začudilo jer ovo je njihov najbolji uređaj kojeg sam isprobao do sad. Istina, mnogi ga ne smatraju toliko konkurentnim zbog američkih sankcija koje su im nametnute, ali svima onima koje to ne brine, došla je poslastica s elementima koje neće pronaći apsolutno nigdje drugo.

Štoviše, primjerak kojeg testiramo posljednjih dva tjedna je kao takav jedan jedini u cijelom svijetu, ne postoje dva identična, a takav može biti i vaš, ali o tome ćemo nešto kasnije. Dolazi sa Snapdragonom 8+ Gen 1 i setom kamera s onom dobro poznatom Huaweijevom magijom koju svi jedva čekaju usporediti s drugim smartfonima.

Iznenadio nas je s mnogo toga, počevši od samog pakiranja pa i prvim dodirom. Svaki dio je tako lijepo složen da je odmah jasno da je riječ o nečem stvarno posebnom u ovom svijetu. Za razliku od mnogih drugih, kamere mu začudo ne strše toliko van kućišta te se više oslanja na iznimno napredne algoritme i posebno dizajniran senzor kakvog Huawei zna koristiti s RYYB rasporedom subpiksela.

Došao je i s novim punjačem i novim zaslonom, a u međuvremenu su se pojavile i konkurentne aplikacije GSpaceu preko kojega smo do sad instalirali sve Googleove aplikacije i omogućili sinkronizaciju s njima. Povećan je i kapacitet baterije i imamo nove softverske trikove u EMUI-u koji je uspio dogurati do 13.1 verzije.

Mnogo toga je novoga zato i nećemo previše duljiti s ovim uvodom već prelazimo odmah na stvar.

Specifikacije uređaja

Dimenzije

161 x 74.5 x 8.3 mm

Masa 200 grama
Zaslon 6.67 " LTPO OLED, 120Hz 1220 x 2700 Kunlun Glass 
Procesor

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm)

RAM

8/12 GB

Spremišna memorija

256/512 GB

Kamera 1

48 MP, f/1.4-f/4.0, 25mm, PDAF, Laser AF, OIS

Kamera 2

48 MP, f/2.1, 90mm, PDAF, sensor-shift OIS, 3.5x optički zoom

Kamera 3

13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF

Video kamera

4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS

Selfie kamera

13 MP, f/2.4

Baterija

4815 mAh

Žično punjenje 

88W

Bežino punjenje 40W

Prednosti

Unikatan dizajn

Kvaliteta izrade, ne packa se
Hardver i performanse
Optimizacija softvera
Vrhunski zaslon
Odlični stereo zvučnici
Fantastičan set kamera
Brzo punjenje
Bogato pakiranje

Nedostaci

Nedostaju određene geste
Nema GMS
Nema 5G
Lanjski procesor
Visoka cijena

Dizajn, kućište i ergonomija

Počevši od samih dimenzija uređaja, minimalno je narastao u odnosu na prethodnog P50 Pro, no istovremeno je i stanjen s 8,5 na 8,3 mm tako da je dojam u ruci još bolji. Lijepo je zaobljen sa svih strana tako da ostavlja vrhunski dojam i baš ga je ugodno koristiti. Istina, što je uređaj ljepše zaobljen i što bolje leži u ruci, to je i skliskiji pa ćete možda poželjeti iskoristiti silikonsku maskicu koja dolazi s njim u pakiranju.

Svi bridovi su blago zaobljeni, oni bočni nešto manje od onih donjih, ali kad se lijepo spoje s poleđinom dobiva se lijepa krivulja i na bočnim stranama. Sam zaslon možda nije fizički zakrivljen, ali je njegovo zaštitno staklo Kunlun kojeg potpisuje Huawei zakrivljeno također sa sve četiri strane tako da je korištenje svake geste prava milina. Prsti tako lijepo klize preko rubova zaslona svakim dodirom i čine korištenje ovog uređaja baš ugodnim. Teško je to zapravo riječima opisati, ali jednom kad isprobate, znat ćete o čemu vam pričam još bolje.

U samom uvodu sam spomenuo da je naš primjerak baš jedinstven u cijelome svijetu, a štos je u poleđini uređaja i načinu na koji se ona dobiva. Podsjeća na mramor, a Huawei nam naglašava da je to povezano s Rokoko umjetnošću olitiga kasnim barokom. Bilo kako bilo, izgleda baš neobično, vrlo elegantno i da vam budem iskren, zaljubio sam se lagano. Definitivno nije za svakoga i ostavila je podijeljena mišljenja gdje su neki imali sličnu reakciju kao i autor ovoga teksta, a neki su ostali ipak blago rezervirani.

Huawei u ponudi ima još par boja tako da će i drugi gušti biti zadovoljeni. Primjera radi, crna boja se ne packa uopće, što nije baš čest slučaj, ali isto vrijedi i za naš bijeli koji je tijekom dva tjedna korištenja toliko čist ostao da nisam mogao vjerovati. Ne samo što je čist ostao od packi, već se i prašina koju je sigurno negdje skupio na sebe, ne vidi uopće! Nevjerojatno je kakva je to magija u pitanju i kako je Huawei ovo uspio, ali bome u masi istih uređaja uspio je jasno izdvojiti se.

Na dnu uređaja pronaći ćemo USB-C utor kao i utor za dvije nanoSIM kartice pa čak i proširivu memoriju čineći ovaj uređaj ponovno jedinstvenim među top modelima na našem tržištu. Iskreno nisam siguran postoji li iti jedan top model ove godine da dolazi s proširivom memorijom, ali potpuno sam siguran da niti jedan od njih ne koristi Huaweijeve memorijske kartice za to proširenje. Tako da koliko god je ovo prednost, pomalo je i mana jer nećete moći iskoristiti microSD karticu koja vam slučajno leži negdje doma već ćete morati u nabavku nove, ali barem imate opciju.

Nije sve u tom dizajnu savršeno i ako nešto mogu izdvojiti uopće kao manu, izdvojio bih tipke na desnom boku koje su malo previsoko smještene za moj gušt tako da bih tijekom poziva nerijetko premještao smartfon po ruci ne bih li samo pojačao ili stišao ton. Sve ostalo je na svom mjestu uključujući i pomalo rijetke dodatke poput infra crvenog na vrhu uređaja koje se smjestilo pokraj rešetke za drugi zvučnik. Onaj glavni smješten je na dno uređaja naravno, a čitač otiska prstiju ispod samog zaslona. Na njegovom vrhu pronaći ćemo i rupicu za selfie kameru, bez zuba ili lanjske pilule koja karakterizira Mate seriju, a koja služi za biometrijsko zaključavanje putem lica.

S pogleda dizajna, Huawei je ostavio baš impresivan dojam na nas i iako je taj dizajn definitivno subjektivna stavka, s objektivne strane on je vrhunski s jedinom manom što se zbog grbe na kameri klacka po stolu dok tipkate. Ne klacka se baš toliko da je tipkanje nemoguće kao na nekim drugim smartfonima, ali opet dovoljno da nekima može stvoriti frustracije. Inače što se nje tiče, meni osobno je lijepo dizajnirana i kao da diskretno upućuje da je ispod nešto baš sposobno, ne onako nametljivo da jako strši van uređaja kao što je to slučaj s nekim drugim smartfonima. Sve u svemu, dobar posao Huaweija za sad.

Zaslon

Sa 6,67" dijagonalom zaslona smo se već susreli mnogo puta, a šanse su da ste i vi jer to je među smartfonima novijih generacija neki sweet-spot kako bi Ameri rekli. Dovoljno je velika za uživanje u svakom sadržaju, a opet nije pretjerana da uređaj čini nekima neprijatnim koristiti. Riječ je o LTPO OLED zaslonu, u prijevodu onim s varijabilnom stopom osvježavanja koja ide od 1 pa sve do 120 Hz i prilagođava se po potrebi i sadržaju koji se prikazuje.

S rezolucijom od 1200x2700 piksela to na ovoj dijagonali rezultira s vrlo oštrih 444 ppi. Nije najviše što smo vidjeli, ali s oštrinom ne bi nitko trebao imati problema, a bome niti s vidljivošću na suncu. U trenutku pisanja ove recenzije nije nam poznata maksimalna svjetlina, ali ako moramo nagađati, ona seže vrlo visoko, 1300-1400 nitsa otprilike. U svakom slučaju zaslon je savršeno vidljiv i na direktnom suncu.

Imamo i visoku stopu odaziva na dodir od 300 Hz čineći svaki dodir vrlo brzo zabilježenim, a kad je u pitanju vjerni prikaz boja, tu se nemate što brinuti jer u postavkama možete podesiti zaslon da izgleda savršeno vjerno.

Ne treba zanemariti niti Huaweijevu zaštitu Kunlun koja bi trebala biti ekvivalent Gorilla Glassu, barem se tako pokazala po testovima na Mate 50 Pro modelu, a nema razloga da je ovdje drukčiji slučaj. U svakom slučaju Huawei je u P60 Pro ugradio zaslon vrijedan top modela i sigurno da je jedan od najboljih koje smo sreli na tržištu.

Always on je također tu i radi vrhunski, na dodir, u određeno vremensko doba ili konstantno poželite li ga iskoristiti i kao noćni sat na ormariću. Kao šlag na tortu, tu je i 1440 Hz PWM dimming. Nije najviši kojeg smo vidjeli do sad, ali je dovoljno visok da i oni s osjetljivim očima ne bi trebali imati nikakvih problema s njim.

Hardver i performanse

Znalci će primijetiti da Huawei ne dolazi s najnovijim i najsnažnijim Qualcommovim procesorom 8 Gen 2 već onim jesenskim 8+ Gen 1. Nije to tako velika tragedija kao što ju mnogi predstavljaju iako je objektivna mana uređaja baš kao i nedostatak 5G konekcije. Posljedica je to američkih sankcija i kompromis na koji ćete morati pristati kupite li ovaj uređaj. Ruku na srce, razlika u performansama između ovog modela i bilo kojeg konkurentnog sa Snapdragonom 8 Gen 2 teško će se osjetiti van benchmark aplikacija, pa čak i unutar najzahtjevnijih igraćih naslova, ali ona postoji. Više se očituje u samoj autonomiji jer je novi procesor ipak nešto bolje posložen i štedljiviji u odnosu na ovoga. Opet, i to je dio kojeg nisu iskoristili baš svi proizvođači ugradivši ovaj procesor pa je situacija nerijetko u korist Huaweija po pitanju autonomije čak i kad ga direktno usporedimo s konkurentom koji dolazi s novijim procesorom i većim kapacitetom baterije, ali o tome ćemo nešto kasnije.

Prisjetit ćemo se riječ je o osmerojezgrenom procesoru kojem Cortex-X2 jezgra kuca na 3,19 GHz, tri Cortex-A710 jezgre kucaju na 2,75, a posljednje četiri štedljivije Cortex-A510 su na 1,8 GHz. Za grafički dio posla tu je dobro poznati Adreno 730, a kao što smo rekli to je i dalje vrlo moćan grafički čip.

E sad, ono što je Huawei mogao je ponuditi u startu nešto više interne memorije, tipa 512 umjesto 256 GB i više od 8 GB RAM-a. Ruku na srce, velikoj većini neće nedostajati ničega, ali nekako bi ostavio još ljepši dojam na papiru čisto kao kompenzaciju za ovo za što nije kriv. Smatrate li da vam treba više, bit ćete zadovoljni sigurno sa snažnijom verzijom ovog uređaja koja donosi baš to, 512 GB interne i 12 GB RAM-a, pa tko voli nek izvoli. Ako nas pitate, osim ako vam ne treba 512 GB, šanse su da će i ova slabija verzija raditi identično kao i ova jača. Ne treba zaboraviti niti na činjenicu da se memorija može proširiti, istina Huaweijevim karticama, ali može.

Tijekom posljednjih dva tjedna da nisam naizmjence koristio još jedan smartfon za kojeg tek stiže recenzija, lagano bih i zaboravio da postoji 5G mreža u Hrvatskoj jer je i prijam 4G signala bio na visokom nivou, a za sve svakodnevne zadaće je bio i više nego dostatan s brzinama. Istina, bila je jedna situacija u kojoj sam se našao gdje sam poželio brži internet, a prebacivši karticu u drugi uređaj shvatio sam da mi niti 5G ne bi vele pomogao. Kao takav trenutno nije veliki spas, ali bi bio definitivno dobra podloga za budućnost.

Kad je kvaliteta signala u pitanju, tu se ne trebate ništa brinuti, baš kao ni za razgovore jer su prolazili vrlo ugodno i bez ikakvih problema gdje god se nalazio. Signala je imao i u slabije pokrivenim dijelovima tako da je sve ovo vrlo dobro Huawei posložio. Imamo i WiFi 6E, Bluetooth 5.2, ali i infra crveno koje možete iskoristiti kao univerzalni daljinski.

Spomenuli smo čitač otiska prstiju ispod samog zaslona, a on je vrlo brz i precizan, nema posebnog prigovora na njega osim želje da je smješten malo više kao što je to slučaj bio recimo na P40 Pro modelu. Prošle godine ga je Huawei pomaknuo bliže donjem rubu što je ergonomski nešto lošije rješenje. Ni ove godine nema biometrije za otključavanje putem lica na P seriji što je također nekad P40 Pro imao, a Huawei je odlučio da je to danas premium feature Mate serije.

Zvučnici su jako dobri. Nisu najbolji koje smo isprobali u jednom smartfonu, ali s njima nećete imati problema. Dovoljno su glasni i poslužit će vam sigurno za gledanje filmova, igranje igrica ili slušanje glazbe.

Softver i sučelje

Rak rana Huaweija i razlog zbog kojeg ga mnogi izbjegavaju danas i nije toliki bauk za veliku većinu korisnika. Instalacija Googleovih aplikacija danas je lakša nego ikad, a mnoge od njih možete instalirati i koristiti čak i bez sinkronizacije. Primjera radi, ne treba vam možda sinkronizacija Mapa ili Chromea, ali ako to poželite, možete imati sve njih sinkronizirane i s obavijestima koje vam dolaze na vrijeme u svega dva tri klika.

Prošle godine snimio sam video na ovu temu, kako instalirati Google na Huawei u roku od 30 sekundi, a danas ne samo da je situacija ista, već na izbor imate i pokoju aplikaciju više koja služi istoj svrsi. Da ne dužimo previše s ovim dijelom, kratko ćemo se osvrnuti samo na novi GBox koji je došao kao alternativa GSpaceu mada koliko god koristio i jedan i drugi komad aplikacije, nekako mi se GSpace i dalje čini kao bolja opcija, mada nemam konkretnih razloga zašto osim nekog subjektivnog dojma.

Obje aplikacije dopuštaju vam spojiti se s vašim Google računom i instalirati sve Googleove aplikacije poput YouTubea, GMaila ili sličnog i obavijestiti vas pravovremeno o novopristiglom mailu ili novom YouTube videu. Kroz posljednjih par godina došlo nam je par prijava za određene igre koje “ne rade” ili se ne žele pokrenuti putem GSpacea, a koliko sam isprobao, neke od njh koje sam zapamtio, danas rade putem GBoxa, pa ako imate Huaweijev smartfon, slobodno isprobajte i javite nam.

Jedina stvar koja još uvijek ne radi i nisam je uspio osposobiti je Android Auto. Za to nažalost još uvijek nema rješenja i to je realno jedina aplikacija koja me sprječava da potpuno pređem na Huawei nazad. 

No vratimo se mi nazad na sučelje Huaweija koje je dobro poznati EMUI sa svim svojim prednostima i nedostacima. Prije koju godinu doživjelo je lijepi redizajn, a danas donosi i neke nove zanimljivosti. Imate na izbor koristiti sučelje s ladicom za aplikacije ili bez nje, sa svim stavkama nabacanim na sami zaslon kojeg doduše možete baš dobro organizirati.

Veliki update vezan uz same mape vidjeli smo već, a prisjetit ćemo se, poželite li unutar “pametne” mape staviti određene aplikacije i to staviti na zaslon, ta mapa može zauzeti samo jedno mjesto poput bilo koje druge aplikacije, ili može zauzeti recimo 4 mjesta poput widgeta, a aplikacijama onda unutar te mape možete pristupiti klikom direktno sa zaslona, bez da otvarate mapu.

Tako teoretski na zaslon možete u grid 4x2 možete smjestiti dvije mape i unutar njih na zaslonu imati 18 aplikacija u tom malom gridu, čineći lakši pristup s početnog zaslona ka više aplikacija istovremeno nego na drugim smartfonima. Zgodno za one koji vole taj đir, primjerice smjestiti sve Googleove aplikacije u takvu jednu mapu. 

Sve ostalo je dobro poznato više-manje s tek pokojom dodanom postavkom koju ćete otkriti tek kad uđete u dobro posložen labirint u kojem se zapravo vrlo lako snaći jer je sve logično i na svom mjestu.

Godinama već prigovaramo na par ključnih mana Huaweijevog sučelja, a zbog kojih su i neki dugogodišnji korisnici potražili druge smartfone i apsolutno nam je nejasno da Huawei čak i u ovo vrijeme ne sluša svoje korisnike. Dva su vrlo jednostavna problema koja djelomično možete riješiti, ali ne i u potpunosti. Prvi je vezan uz odvojen centar za brze prečace i obavijesti zbog kojeg u ovo vrijeme unatoč fantastičnom P60 Pro modelu, član moje obitelji radije bira konkurentni neusporedivo lošiji smartfon kao primarni uređaj. Nažalost, Huawei ne dopušta da spojite ta dva centra jednostavnom opcijom u postavkama kao što to drugi proizvođači nude.

Drugi problem vezan je uz spuštanje trake s obavijestima (ili kontrolnog centra) gestom potezanja prsta sa sredine zaslona, a kojeg možete donekle riješiti instalacijom drugog launchera. No time gubite sve prednosti zadanog sučelja, a i javlja se problem nerijetko u vidu toga koji će se centar spustiti gestom, onaj za obavijesti ili onaj za brze prečace. Ne pomaže ni činjenica da se swipe između ta dva centra odvija samo i isključivo potezanjem prsta na vrhu jednog ili drugog, a što zahtjeva najčešće korištenje s dvije ruke istovremeno.

Osim ovog vrlo iritantnog dijela, generalno smo jako zadovoljni s Huaweijevim sučeljem i smatramo da je jedno od najoptimiziranijih na tržištu. Općenito, način na koji oni slože sučelje i kompletan softver da radi s hardverom je vjerojatno najbolji na tržištu i razlog zbog kojeg se lanjski procesor na ovom uređaju ponaša bolje nego ovogodišnji na nekom drugom konkurentnom.

Huawei P60 Pro - Kamera

Konačno dolazimo do one Huaweijeve čarolije i razloga zašto su se mnogi zaljubili u njega. To iskustvo korištenja kamera se rijetko viđa na smartfonu, a cijeli sustav kao da je osmišljen oko toga da vas zove da što više fotografirate s njim.

Krećemo od samog sučelja koje je također doživjelo promjene i ako ste došli na ovaj uređaj s nekog starijeg Huaweija primijetit ćete da su kontrole za prebacivanje između kamera sada na desnom boku umjesto na dnu uređaja čineći korištenje jednom rukom puno jednostavnije. Ne samo to već su i kompletno sve postavke sada dostupne za korištenje s jednom rukom unutar skrivenog izbornika na desnom boku. Ali nije ni to sve, već možete ih koristiti, bar neke od njih, i dalje i na lijevoj strani gdje su inače bile. Tako primjera radi trebate li promijeniti rezoluciju snimanja, iako je vidite vrlo jasno uvijek na lijevoj strani i možete ju promijeniti tapom, možete ih dobiti i na lijevoj strani unutar tog skrivenog izbornika ili uključiti bljeskalicu ili primijeniti filter. Ovo je toliko zgodno i toliko intuitivno da ne mogu vjerovati da su to konačno implementirali!

Ostalo je sve više-manje dobro poznato osim novog seta kamera o kojima u ovom trenutku ne znamo baš previše osim nekih osnovnih informacija. Tako je primjerice glavna 48 MP kamera ponovno došla s varijabilnom blendom od f/1.4 do f/4.0, a koju možete kontrolirati u 10 različitih stopa. Ona telefoto kamera također raspolaže s 48 MP i donosi veliki f/2.1 otvor blende te se diči odličnim 3,5x optički uvećanim fotografijama čak i u noćnim uvjetima! Ultraširokokutna kamera je nešto skromnija i broji 13 MP, ali i dalje s velikim f/2.2 otvorom blende. Ako se pitate kako to da Huawei nije i tu stavio 48 MP, znajte da postoji još jedan snažniji model P60 Art, a koji dolazi s 40 MP ultraširokokutnom kamerom, no on nije današnja tema i pitanje je hoće li uopće doći ikad na naše tržište.

Kad su dnevno uvjeti u pitanju, nema se tu što puno za reći. Sve tri kamere sposobne su uhvatiti vrhunske fotografije i to baš onako u profesionalnom điru, nazovimo to tako. Posebno se to vidi kod flareova, odnosno odbljeska od sunca kad vidimo kako se zrake rasipaju po kadru. Karakteristika je to inače kojom se diče skupe leće za profesionalne fotoaparate i detalj koji zna baš fino doprinijeti fotografiji. Dinamički raspon je izvrstan kroz sve tri kamere, a količina detalja impresivna čak i na ultraširokokutnoj što nije baš bilo za očekivati s obzirom na manji broj megapiksela.

Boje su klasično u stilu Huaweija vrlo vjerne, no mogu biti i saturanije ako to poželite uz pomoć XMAGE filtera koji su Huaweijeve produkcije došli na mjesto Leicinih kakve smo nekad imali. Vrlo se slično ponašaju, a osobno sam preferirao onaj standardni način jer mi se sviđa kako realno fotografije ispadaju.

Selfiji su u ovakvim uvjetima, meni osobno među najdražima na smartfonima općenito zbog tog širokog kuta. Ovo je jedna od najširih selfie kamera na tržištu i možda nekima neće biti najdraža, ali je definitivno među najboljima koje sam vidio. Ne mogu nužno reći i da je najbolja jer postoji i konkurencija koja koristi stražnje kamere za selfije, a ima i onih koji imaju malo sposobniju selfie kameru za noćne uvjete, ali nije to baš tako čest slučaj. Odlična je i za grupne fotografije, a to se bome baš rijetko viđa.

Kako se uvjeti pogoršavaju, tu tek kreće onaj puni čar ove kamere. Kao da joj ne smeta u kojim se uvjetima nalazite. Istina, prvi znaci slabosti pokazuju se na ultraširokokutnoj kameri, ali ništa strašno i dapače, odlično u odnosu na većinu konkurencije. I dalje možete i s njom dobiti odlične fotografije u lošijim uvjetima pod uvjetom da imate barem nešto svjetla i da ne očekujete nešto nerealno. No nerealno je koliko je primarna kamera sposobna i u ovakvim uvjetima i znam da se svake godine ponavljam s ovim i govorim koliko me iznenadila, ali Mate 50 Pro je bio prvi smartfon s kojim sam u svadbi uspio uhvatiti neke dobre fotografije. S ovim modelom sam uspio uhvatiti desetak dobrih fotografija u rafalu dok ljudi plešu, skaču, rasvjeta divlja po sali, a klik za klikom fotografije ispadaju kao da ljudi poziraju!

Nevjerojatno što je Huawei napravio s ovim kamerama i u situacijama gdje ih on hvata instantno, konkurenti pale noćne načine barem na koju sekundu. Još je fascinantnije da sam i s telefoto kamerom u takvim uvjetima uhvatio par dobrih fotografija! Istina, glavna se bolje snalazila, ali i je nevjerojatno da se i telefoto kamera snašla uopće!

Huawei je napravio brutalan posao i ne mogu dočekati da analiziram ovaj uređaj usporedno s nekim konkurentima po pitanju fotografija! Čak iako ne znam trenutno rezultate te usporedbe, znam sigurno da niti s jednim nisam uspio u spomenutim uvjetima uhvatiti ljude dok plešu i skaču tako lako. I ako vam se na fotografijama čini kao da je bilo svjetla, djelomično ste u pravu. Bilo ga je na sve strane, samo u vrlo maloj količini i na primjerima koje vidite, to izgleda neusporedivo svjetlije nego što je u stvari bilo.


Poradili su i na videu ponovno što im je mala boljka kroz godine, odnosno točnije rečeno nije boljka već sam očekivao da će biti bolji video snimci kad pogledam koliko su dobre fotografije. Generalno gledajući, video je u dnevnim uvjetima odličan i stabilizacija radi jako dobro. Količina detalja je impresivna za 4k video, baš kao što je i dinamički raspon. Čudi me da nema neke dodatne opcije za snimanje u LOG formatu ili slično, ali nije baš da mi to nedostaje na smartfonu, no bilo bi zgodno isprobati što bi se dalo izvući iz toga.

U noćnim uvjetima posluži svrsi iako rezultati dosta variraju zavisno koju kameru koristite pa tako može imati nekad neugodne odbljeske od automobila ili slično. Svejedno, ako ne zahtijevate nešto baš specijalno napredno, šanse su da će vas jako dobro poslužiti i u ovakvoj situaciji.

Ono što je možda zanimljivije je to da se Huawei još uvijek nije odlučio za implementaciju 8k videa. Ponovno kažem, nije da će nekome to vele nedostajati, ali je lijep faktor za pohvaliti se u društvu kako upravo vaš smartfon može snimiti 8k video!

Za kraj kamere ostaje zanimljivost što ovaj uređaj može snimati i 4k video u 60 fps-a ne samo sa stražnjom već i s prednjom kamerom, a to bome nisam očekivao. Selfie video mi je osobno jedan od najboljih na smartfonima općenito jer ima baš vrlo širok kut snimanja i možete se bez problema snimiti s ekipom u kadru, a to bome nećete moći s baš svim smartfonima, bez obzira na rezoluciju snimanja.

Huawei P60 Pro - Baterija

Huawei se odlučio povećati kapacitet baterije u odnosu na P50 Pro za čak 500 mAh! Bio sam jako zadovoljan s autonomijom na P50 Pro modelu, pogotovo s načinom na koji bih koristio Huawei, a taj je da Googleove aplikacije koristim putem GSpacea, a apsolutno sve ostale nativno, poput Instagrama, TikToka, WhatsAppa i sličnog. Time bih dobio vrhunsku autonomiju jer bih GSpace koristio povremeno, a on je faktor koji zna presuditi u korist između dobre i vrhunske autonomije.

To je ona optimizacija softvera za hardver po kojoj je Huawei poznat među Androidima, a sada uz još veći kapacitet, baterija traje i traje. Ne bih nužno rekao da je najbolja koju sam isprobao, ali je definitivno u samom vrhu po mom iskustvu. No kao što sam rekao, ako pretjerate s korištenjem GSpacea ili GBoxa, ona se zna spustiti na samo dobru. Tako sam primjera radi prvih par dana koristio WhatsApp, TikTok i Instagram instaliran putem GBoxa čisto da vidimo kako se ponašala i izdržao bi mi uređaj cijeli dan bez problema. No kad sam te tri aplikacije prebacio na nativno, instalirajući ih putem AppGalleryje baterija bi mi prešla lagano u gotovo dvodnevnu.

Šlag na tortu je novi punjač od 88W, baš kao što sam i rekao u recenziji Matea 50 Pro da bi bilo vrijeme da se i tu dogodi jedan upgrade i bome dogodio se. Od 0-100% bit čemu potrebno oko 35 minuta pod uvjetom da uključite turbo način punjenja, a za što vam uređaj u startu treba biti uključen. Za već 10 minuta otprilike doći ćete do 50%, a to je po našem standardu jako brzo!

Zanimljivo je da se Huawei kad se spusti na 1% prebaci u poseban režim rada s kojim mu baterija traje još dodatna 3 sata i u mogućnosti je uputiti poziv i prihvatiti ga, za sve one situacije u kojima se neželjeno pronađete i kad vam kapacitet baš toliko opadne! Iznimno zgodna stavka koju bih volio vidjeti i na drugim smartfonima.

Zaključak

P60 Pro jedan je od najboljih smartfona današnjice i premda nije savršen i dolazi bez podrške za 5G mreže i bez Googleovih servisa u startu, smatram da ga ne trebate zanemariti. Dizajn našeg mramornog primjerka možda nije za svakoga, ali izbora imate i više nego dovoljno s nešto “dosadnijim” izvedbama. Kažemo dosadnijim ne zato što su one loše, dapače, vrlo su unikatne same po sebi i imaju tu jednu završnu obradu tako da se neće packati što je tako dobra stvar. Ali ova bijela, mramorna kako ju volimo nazvati, je baš nešto posebno i pokraj nje, sve ostalo izgleda nekako obično.

Još na to dodajte da ako kupite takav jedan bijeli primjerak, nitko drugi na svijetu neće imati isti smartfon kako i vi, a to je samo po sebi nešto baš onako, posebno.

Donosi fantastičan zaslon, odlično optimiziran softver za hardver koji istina je godinu stariji, ali je i dalje iznimno sposoban i u svakodnevici nećete primijetiti da vam išta nedostaje jer glavna prednost novog procesora se najviše očituje po pitanju autonomije koja je svejedno na ovom uređaju vrhunska! Pogotovo sad uz dodatak još bržeg žičnog punjenja i jednog od najbržih bežičnih na tržištu.

Istina, taj softver ima par frustrirajućih nedostataka ili bolje rečeno nejasnih rješenja koji bi se dali popraviti, ali ne polažemo velike nade u to, no ako vam ne smetaju dobit ćete vrhunski uređaj!

A kamere su šlag na tortu, Huaweijeve, što drugo reći. Toliko su dobre i ovaj uređaj vas jednostavno poziva da svaki mogući trenutak zabilježite s njima. Nešto su najbliže profesionalnim fotoaparatima, a u nekim situacijama s ovim smartfonom dobit ćete instantno bolje fotografije nego uz pomoć dužeg noćnog načina na bilo kojem drugom smartfonu. Poradilo se na gotovo svakom mogućem dijelu uređaja i u cjelini na nas je ostavio vrhunski dojam.

Nije bez mana kao što smo rekli i s cijenom od 1200€ smjestio se relativno visoko za lanjski procesor, nedostatak 5G mreže i Googleovih servisa u startu. Ali oni koji kupuju Huawei ionako to prihvaćaju i znaju zašto ga uzimaju, a to sve ćete dobiti na ovom P60 Pro i vjerojatno još nešto više što niste niti očekivali.

Huawei P60 Pro video recenzija