Top teme

Jesu li folije i zaštitna stakla za zaslone postali nepotrebni?

Zaslon svakog mobitela je njegov najosjetljiviji dio, stoga je razumljivo da upravo na njega najviše pazimo. Kad se stalo zaslona razbije, popravak, odnosno zamjena zaslona često zna uključivati i druge komponente, a kod nekih modela čak i bateriju.

Mnogi od nas su svoje zaslone čuvali, ili još uvijek čuvaju na način da preko njih zalijepe zaštitnu foliju ili temperirano staklo. No je li to danas zaista potrebno?

Naime, novi pametni telefoni danas dolaze opremljeni ojačanim staklom, kao npr. Gorilla Glass novije generacije, Ceramic Shield i sl. Takva zaštita nudi visoku otpornost na ogrebotine i udarce. Ako kupujete bilo koji flagship, zaslon i stakleni sloj su prilično izdržljiviji. Ovi su materijali posebno izrađeni da izdrže svakodnevno trošenje i habanje, smanjujući potrebu za dodatnim slojem zaštite.

U ne tako davnoj prošlosti izdržljivost zaslona nije bila prioritet proizvođača, no u proteklih nekoliko godina stvari su se drastično promijenile. Mnogi noviji drop testovi pokazuju da bi u datim okolnostima zaslon napuknuo s folijom ili bez nje, ili bi pak zaslon u oba slučaja preživio. To navodi na zaključak da zaštitna folija ili dodatno kaljeno staklo danas imaju zanemariv učinak na preživljavanje zaslona, barem kad se radi o skupljim telefonima.

Budući da je tehnologija zaslona postala naprednija, jedina stvar od koje su zaštićeni, takvim rješenjima su eventualno ogrebotine, ali samo u ekstremnim uvjetima. Ključevi i kovanice u vašem džepu više nisu dovoljno čvrsti da izgrebu najnovije zaslone boljih telefona.

Treba imati na umu da zaštitne folije mogu ometati vizualnu kvalitetu zaslona vašeg pametnog telefona. Budući da nisu tako dobre kao sam zaslon, vremenom će ogrebotine postati vidljivije zbog trošenja, što smanjuje kvalitetu prikaza.

Na koncu, iako folije ili kaljena stakla mogu pružiti dodatni stupanj sigurnosti, oni više nisu neophodni za većinu modernih pametnih telefona. Najnoviji telefoni srednjeg i višeg cjenovnog razreda su izrađeni tako da se nose sa svakodnevnim izazovima. Umjesto zaštita zaslona, možete razmisliti o ulaganju u kvalitetnu masku, jer je većina njih i dalje nevjerojatno klizava, što osim rizika od ispadanja, rezultira i lošijom ergonomijom.

Advertisement Advertisement Advertisement