Top teme

LG – Dobar život iz Koreje



Nakon što smo se pozabavili pregledom povijesti HTC-a, u fokus naše serije članaka o proizvođačima mobitela sada postavljamo LG.

Povijest razvoja LG-a

LG Electronics je južno korejska tvrtka koja se bavi proizvodnjom elektronike. Sjedište LG Electronicsa se nalazi u Seoulu – glavnom gradu Južne Koreje koji si nalazi na sjeveru te zemlje.

LG Electronics ima bogatu povijest, a ona počinje daleke 1958. godine kada je ova tvrtka i osnovana. Te godine je Koo In-Hwoi, osnivač LG-a na prvom sastanku s članovima tadašnje uprave tvrtke iznio svoju viziju koja je uglavnom uključivala izradu radio prijamnika, koji su u to vrijeme bili izuzetno traženi proizvodi. Nakon nepunih godinu dana skupljanja potrebnih financijskih rezervi za neometano funkcioniranje nove tvrtke LG – u to vrijeme znan kao GoldStar predstavio je svoj prvi proizvod – radio prijemnik, koji je ujedno bio i prvi radio kojeg je proizvela neka korejska tvrtka.

Glavne prednosti novo osnovanog GoldStara su bile u tome što su sve komponente potrebne za izradu radija sami proizvodili unutar tvrtke, a nisu ih kupovali od drugih proizvođača, kao što je to uglavnom radila konkurencija.

Prvi GoldStarov proizvod je doživio veliki uspjeh, pa su nakon njega uslijedili brojni "prvi" korejski proizvodi. Tako je GoldStar izradio prvi korejski hladnjak, prvi TV, klima uređaj i perilicu rublja. Osim toga, od 1962. godine GoldStar je i prva korejska tvrtka koja je počela izvoz svojih proizvoda u Ameriku. Tih godina su predstavili i krilaticu "Export Korea" kojom su postigli velike uspjehe te postali i prva korejska tvrtka koja je imala izvoz proizvoda u ukupnoj vrijednosti od 100 milijuna dolara, čime su značajno unaprijedili korejsko gospodarstvo.

GoldStar je 60-ih i 70-ih godina izrađivao širok spektar proizvoda – od TV-a, dizala, pa sve do kemikalija i kozmetičkih preparata. Upravo je za potrebe reklamiranja kozmetičkih proizvoda osnovan podbrand tvrtke koji je nazvan Lucky. Podbrand je osnovan 1974. godine, a godinu nakon toga tvrtka je i službeno dobila ima Lucky-GoldStar.

Luck-GoldStar je 80-ih godina prošlog stoljeća doživio pravi procvat, pa su u toj dekadi osnovane brojne podružnice diljem svijeta, od kojih je i najznačajnija Lucky-GoldStar America koja je i zaslužna za izradu prvog komercijalno pristupačnog TV-a u boji.

Promjena naziva tvrtke, u skraćenicu LG dogodio se 1995. godine. Nakon toga, LG je napao tržište s u to vrijeme izuzetno popularnim proizvodom – CD ROM-om, ali i klimatizacijskim uređajima, mikrovalnim pećnicama, usisavačima i slično.

Novo tisućljeće je dovelo do napretka digitalne tehnologije, pa je LG od početka 2000. svoj fokus stavio na Plasma TV, LCD-ove, kamere i slično, ali i na mobilne uređaje. LG ovih godina uvodi i svoj poznati slogan "Life's good".

Mobilni uređaji

LG se početkom 2000. godine uključio na tržište mobilnih uređaja. Jedan od prvih modela je bio LG-200, koji se odlikovao monokromatskim zaslonom, rezolucije 128 x 64 točaka i polifonim melodijama.

Nedugo nakon njega, predstavljen je i model LG-500 koji je imao nešto unaprijeđenu rezoluciju (128 x 90 piksela), ali i poklopac tipkovnice kojega je trebalo otvoriti kako bi se javili na dolazni poziv.

 

lg200_00LG500

 

LG 200 i LG 500


Obzirom da je u to vrijeme Nokia bila najveći proizvođač mobitela, mnogi su se ugledali na njezine modele te ih pokušali i kopirati. LG nije bio izuzetak, pa je 2001. predstavio i nekoliko modela koji su neodoljivo podsjećali na neke Nokijine uređaje.

Jedan od njih je bio model LG B1200 koji je imao zaslon s tri linije, rezolucije 112 x 64 piksela, a dolazio je i u tri boje kućišta.

LG B1200

 

Otprilike 2002. godine, Motorola je na tržište počela izbacivati nemali broj preklopnih telefona koji su postigli značajan uspjeh te je i na njih LG imao svoj odgovor.

Prvi zapaženiji model bio je W5200 – preklopni mobitel s dva zaslona, od kojih je glavni dolazio s rezolucijom 128 x 128 piksela i GPRS-om.

Nakon njega, uslijedio je LG G7020 koji je imao 10 linijski ekran u boji, rezolucije 128 x 160 piksela, drugi ekran plavog osvjetljenja, mogućnosti mijenjanja pozadinskih slika i GPRS.

 

LG W5200lg-g7020

LG W5200 i G7020

No, možda i najveći LG-ev uspjeh među preklopnim mobitelima je postigao model LG G7100. G7100 je dolazio s VGA kamerom, glavnim ekranom s 120 x 160 piksela rezolucije i sekundarnim OLED, ali i sa mogućnošću rotacije glavnog ekrana za 270 stupnjeva.

 

lg-g7100-multi

 

Do 2005. godine, LG je prema broju prodanih uređaja postao četvrti proizvođač na svijetu, odmah iza Nokije, Motorole i Samsunga.

Godinu kasnije, LG je predstavio jako uspješan model – LG KG800, odnosno LG Chocolate. Radilo se o kliznom mobitelu s ekranom veličine 2 inča i rezolucije 176 x 220 točaka. Chocolate se odlikovao i 1.3 megapikselnom kamerom te internom memorijom od 128 MB.

Chocolate je bio prvi mobitel iz LG-e serije "Black" koja se do današnjeg dana prodala nešto više od 7.5 milijuna uređaja.

 

lg-kg800-chocolate

 

Prada


 

Nakon Chocolate, LG je 2007. godine predstavio još jednu uspješnicu imena LG KE850Prada.

 


LG KE850 je mobitel koji je nastao u suradnji LG-a i dizajnerske kuće Prada, a bio je ujedno i prvi mobitel na tržištu kojim se u potpunosti upravljalo samo touch screenom. LG je u Pradu ugradio i kapacitivni zaslon visoke reozolucije, pa je i cjelokupno sučelje bilo izrađeno tako da olakša uporabu sa prstima, pa stylus – tada često sredstvo za upravljanje mobitelom, nije bio potreban.

Prada nije bio smartphone, već je bio pokretan klasičnim OS-om, kojega je LG nazvao Flash UI. No bez obzira na to, glavna prodajna snaga Prade je bio njegov izgled, velik ekran visoke rezolucije, napredno sučelje, kamera od 2 megapiksela sa Schneider Kreuznach lećom te mala masa.

LG Prada je bio jako važan model u povijesti mobilne tehnologije, jer je prvi masama približio atraktivno sučelje, upareno sa kapacitivnim ekranom uz elemente sučelja koji se i danas koriste (npr. pritisni i povuci, widgeti i slično).

Originalna Prada je prodana u nešto više od 2 i pol milijuna primjeraka, što je za LG bio ogroman uspjeh.

I što nakon Prade za LG?

Nakon Prade je stigao Viewty. U to vrijeme visoko napredan uređaj s ekranom od 3 inča rezolucije 240 x 400 piksela uz odličnu kameru koja je mogla fotografirati u 5 megapikselnoj rezoluciji. Kamera na Viewtyu je također i mogla snimati video zapise u 120 sličica po sekundi, a odlikovala se i xenon blicom za noćnu fotografiju i LED osvjetljenjem za pomoć kod snimanja videa u mraku.

No, za razliku od Prade, Viewty je došao sa stylusom zbog kojega je i imao rezistivni ekran što mu je obzirom na već tada predstavljen iPhone prve generacije svakako umanjilo prodajne rezultate.

LG je izdao i Windows Mobile smartphone – LG KS20. Radilo se o uređaju sa standardnim specifikacijama za tadašnje PPC – 2.8 inčnom ekranu QVGA rezolucije, kamerom od 2 megapiksela i s 128 MB integrirane memorije.

lg-ks20-011

Viewty i KS20


Sredinom 2008. godine, LG izdaje i KF750 – Secret. Izuzetno lijepo dizajniran mobitel, s nekoliko zgodnih dodataka, kao što su – 5 megapiskelna kamera s mogućnošću snimanja usporenog/ubrzanog videa, poklopac baterije od carbon vlakana, ali i ekran koji je bio izrađen od stakla otpornog na grebanje.

Nedugo nakon Secreta, predstavljen je i KF700 – model koji je kombinirao ekran osjetljiv na dodir, ali i okomitu kliznu tipkovnicu. Zanimljiv dodatak bio je i veliki kotačić na stražnjoj strani koji je služio za scrolanje kroz sučelje uređaja.

 

lg-kf750-black-label-3-serieslg_kf700_3

 

KF750 i KF700


Krajem 2008. godine predstavljen je i KP500 Cookie. Touchscreen uređaj, s ekranom od 3 inča i sada već poznatim LG Flash UI-om. Mobitel je došao sa stylusom i atraktivnom cijenom koja je privukla brojne kupce.

Ipak, glavne zamjerke su mu bile nepostojanje 3G mreže, niti WiFi-ja, kao i nepostojanje auto fokusa u kameri. No, bez obzira na ove zamjerke Cookie je prodan u više od 10 milijuna primjeraka diljem svijeta.

 

lg-kp500prada new lg orig 5 068

 

 

 

KP500 i KF900 Prada

Sljedeći značajniji model koji je pristigao iz LG tvornice bio je nasljednik originalne Prade – LG KF900 Prada. Nova Prada je dolazila s 3 inčnim kapacitivnim ekranom, ali i kliznom tipkovnicom u četiri reda. Mobitel se odlikovao i snimanjem videa u D1 rezoluciji, brzim 3G frekvencijama, tada najnovijom verzijom Bluetootha (2.1), TV izlazom, DivX podrškom, akcelerometrom, preglednikom Office dokumenata, itd.

Ipak, nova Prada nije postigla veliki uspjeh zbog poveće cijene i kvalitete izrade koja tu cijenu nije pratila.

Sredina 2009. godine donijela je još jednog nasljednika – LG BL40 New Chocolate. LG se nikada nije bojao eksperimentirati s dizajnom uređaja, pa zbog toga nije igrao na ziheraški pristup kod nasljednika vrlo uspješnog modela – Chocolate.

New Chocolate (Nova Čokolada) donijela je tako ekran veličine 4.01 inča, uz omjer stranica ekrana od nevjerojatnih 21:9. Sučelje uređaja je bilo izrađeno vrlo atraktivno uz novi UI kojega je LG nazivao S-Class, a podržavao je pinch to zoom i razne druge geste. Uređaj je postigao dobar uspjeh i bio je prodan u više od 2 milijuna primjeraka.

 

LG BL40


New Chocolate


Krajem 2009. godine, LG predstavlja svoj prvi Android uređaj, nazvan LG GW620. Uređaj je došao sa kliznom tipkovnicom i Androidom 1.5, a zadnju službenu nadogradnju je dobio na Android 2.2. GW620 je imao i 5 megapikselnu kameru, 3 inčni ekran HVGA rezolucije i ugrađenih 150 MB memorije.

Nakon GW620, LG uvodi i brand Optimus pod kojim izdaje nekoliko uređaja.

Svakako treba istaknuti Optimus One P550 – Android pametni telefon s ekranom 3.2 inča i 600 MHZ procesorom te Optimus 7 – Windows Phone 7 uređaj predstavljen krajem 2010. godine.

 

283879_110808145320_48185_19lg-optimus7_2

 

P550 i Optimus 7


Ipak, mobitel koji je obilježio 2010. godinu bio je Optimus 2X, prvi dvojezgreni pametni telefon koji je radio na Tegrinoj 2 platformi i bio pogonjen s jezgrama od 1 GHz. Optimus 2X je imao odlične prodajne rezultate, uglavnom zahvaljujući Nvidijinoj promociji, ali i želji korisnika da iskuse prvi dvojezgreni mobitel. Lansiran je s Androidom 2.2, a zadnju službenu nadogradnju je dobio na Android 4.0.

Nakon 2X, LG je izdao i svoj prvi tablet – Optimus Pad V900 kojeg je pokretala također Nvidijina platforma, a radio je na Androidu 3.0 (Honeycomb).

 

lg-optimus-2xLG-Optimus-Pad-022

 

Početkom 2011. godine izdan je i Optimus 3D koji je bio prvi 3D mobitel na svijetu. Odlikovao se sa dvjie 5 megapikselne kamere koje su mogle snimati 720p 3D video, odnosno 1080p običan te 3D slike u 3MP rezoluciji. Optimus 3D je prikazao "tri dual" tehnologiju, koja je uključivala dvojezgreni procesor, dvo-kanalnu i dualnu memoriju. Uređaj je izdan s Androidom 2.2, a zadnju službenu nadogradnju je dobio na ICS.

Krajem 2011. LG izdaje i treću verziju Prade, nazvana Prada 3.0. Ovaj put je mobitel došao sa Android OS-om, ekranom dijagonale 4.3 inča i rezolucije 480 x 800 piksela. S obzirom na to da je Prada praktički postala još jedna u nizu Android mobitela te se ni po čemu posebnom nije isticala iz mase i prodajni rezultati su bili dosta loši.

LG-Optimus-3DPRADA_Phone_by_LG_3.0_4

Optimus 3D i Prada 3


Početak 2012. donosi novu verziju Optimus Pada, koji sada podržava LTE mreže, ali i predstavljanje Optimusa 4X HD.

Optimus 4X HD je također bio prvi (najavljeni) smartfon s četverojezgrenim procesorom baziranim na Tegra 3 SoC-u. Tegra 3 ima četiri jezgre clockane na 1.5 GHz, uz dodatak pete jezgre takta 500 MHz koja služi za jednostavnije zadaće.

Na ljeto 2012. godine LG predstavlja i LG Optimus G, još jedan Android samrtfon s četverojezgrenim Krait procesorom i 13 megapikselnom kamerom.

Krajem 2012. godine LG izrađuje i svoj prvi Nexus telefon – Nexus 4. Došao je s IPS ekranom dijagonale 4.7 inča, 720p rezolucijom, 2 GB RAM memorije, četverojezgrenim Krait procesorom i kako to obično biva kod Nexusa - najnovijim Androidom.

Najnoviji flagship kojeg je LG predstavio je LG Optimus G Pro. Mobitel s četverojezgrenim Kraitom frekvencije 1.7 GHz, 2 GB RAM memorije, 13 megapikselnom kamerom i HDR modom te IPS ekranom od 5.5 inča, pune HD rezolucije.

lg-launches-optimus-g-flagship-smartphone-quad-core-s4-pro-ltelg-nexus-4-official_0

Optimus G Pro i Nexus 4


To bi bila kraća povijest ove južno korejske tvrtke, kao i pregled najvažnijih modela.

Koliko od vas je imalo neki LG telefon i jeste bili zadovoljni njime? Odgovore na ova pitanja slobodno nam dojavite u komentarima!