Android Recenzije

Meizu Pro 6 - Recenzija

IMG_20160830_175917

Meizu se toliko udomaćio na tržištu da ga definitivno ne treba posebno predstavljati. Ako gledamo broj modela koji se u početku nudio, možemo zaključiti da je ponuda bila znatno slabija nego danas, ali ekipa iz Meizua je polako došla do epiteta jednog od najcjenjenijih kineskih proizvođača pametnih telefona. Od modela koji su se posebno istaknuli valja izdvojiti prošlogodišnji Pro 5 koji je pošteno uzdrmao tržište jer je imao tada najjači mobilni procesor na tržištu, Samsungov Exynos 7420, a cijena mu je bila znatno niža nego od Samsung Galaxy Notea 5 s kojim je osim procesora dijelio i veličinu zaslona (doduše, niže rezolucije).

I onda ove godine - šok. Pozitivan ili negativan, odlučite sami. Meizu Pro 6 izgleda slično Pro 5, ali se zaslon s 5,7 inča smanjio na 5,2 pa smo umjesto phableta, tj. konkurenta Noteu zapravo dobili suparnika Samsungovoj S liniji. Nema u tome ništa loše, ali bi se korisnici mogli naći zbunjenima. No, sad kad smo gotovi sa žalopojkama, možemo nastaviti s pregledom hardvera.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

147,7 x 70,8 x 7,3 mm




Masa

160 grama




Zaslon

5,2″ AMOLED, 1920 x 1080, 423 ppi, 3D Press




SoC

MediaTek Helio X25




CPU

Deseterojezgreni do 2,5 GHz




RAM

4 GB




Interna memorija

32/64 GB




Micro SD

ne




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.1, USB Type-C




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.6




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, Flyme 5.2.2.0




Kamera

21 MP; 4K video, deset dvotonskih LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP; 1080p video




Baterija

2560 mAh




Cijena





Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Odličan zaslon osjetljiv na jačinu pritiska

Još uvijek prisutni bugovi u sustavu




Izvrsna kvaliteta izrade, dizajn

Ne podržava micro SD




Performanse i fluidnost sustava

Osjetno manji od prethodnika




Autonomija iznad očekivanja

3D Press još uvijek nije dovoljno razrađen




DIZAJN I KUĆIŠTE


Iako Pro 6 neodoljivo podsjeća na iPhone, ne možemo reći da je kopija jer Meizu već dugo koristi ovaj dizajn i sa svakim novim uređajem ga malo usavršava. Po veličini se smjestio negdje između iPhonea 6/6s i 6 Plus/6s Plus, a u usporedbi sa Samsung Galaxyjem S7 je nešto duži i širi, ali je zato zbog manje baterije tanji. Ako se odlučite za zlatnu ili srebrnu verziju, prednja strana će biti bijela, a kod sive je crna kako ne bi došlo do velikog kontrasta.



Općenito Pro 6 izgleda vrlo elegantno, u ruci leži jako lijepo i poleđina nije preskliska. Zaslon zauzima vrlo dobrih 71,6% prednje strane, što znači da su bočni rubovi vrlo uski, odnosno da mesa ima malo. Ispod zaslona se nalazi kapacitivno-fizička tipka koja ima ulogu homeback, a ujedno je i čitač otisaka prstiju. S gornje strane je zvučnik za pozive, selfie kamera, LED-ica za obavijesti te senzori.



Na lijevoj strani imamo utor za dvije nano SIM kartice, a na suprotnoj tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje. Uvjerljivo najveća gužva je na dnu gdje se nalazi USB Type-C priključak, zvučnik, mikrofon i 3,5-mm priključak za slušalice, dok je na vrhu čista suprotnost - tamo je samo sekundarni mikrofon.

Straga je smještena blago ispupčena kamera rezolucije 21 MP, ispod nje je jedinstveni krug koji se sastoji od deset LED bljeskalica, pet bijelih i pet žutih, a unutar njih se nalazi laser za pomoć pri fokusiranju. Trenutno je Pro 6 jedini uređaj s takvim rješenjem, ali ipak je riječ o više dizajnerskom rješenju nego funkcionalnom.

size="medium"

U pakiranju dobivate USB kabel, punjač (3A), kratke upute i alat za otvaranje ladice za kartice.

ZASLON


Kako se u odnosu na Pro 5 zaslon smanjio, a rezolucija ostala ista, oštrina je narasla s 386 na 423 piksela po kvadratnom inču. Osim te razlike, ostalo je više-manje isto kao na prethodniku - odličan prikaz boja i kontrast, jako dobra vidljivost na direktnom Sunčevu svjetlu, ali još uvijek za dlaku lošije nego na Samsungovim flagship modelima. Ovo definitivno ne znači da je zaslon loš i lako se zanemari s obzirom na cijenu u odnosu na društvo iz Koreje.

Velika zanimljivost je 3D Press, tj. zaslon je osjetljiv na jačinu pritiska. Za sada radi samo sa sistemskim aplikacijama, a s vremenom se možda pojavi još njih. O tome ćemo više u opisu softvera.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Meizu se "skompao" s MediaTekom pa ove godine nećemo (barem za sada) gledati Exynos procesore. Umjesto toga imamo trenutno najjači MediaTekov procesor, Helio X25, koji možda nije na razini Qualcommovog Snapdragona 820, ali svakako je dovoljno brz da se svaka aplikacija pokrene vrlo brzo. Sastoji se od dvije Cortex-A72 jezgre takta 2,5 GHz, četiri Cortex-A53 jezgre takta 2 GHz te četiri Cortex-A53 jezgre takta 1,4 GHz, a za grafiku je zadužen Mali-T880 MP4 koji radi na taktu od 800 MHz.

S60819-184940 S60819-185052

Početna memorijska izvedba je ona s 32 GB, a 64 GB se čini kao bolji izbor jer više nema opcije proširivanja memorije micro SD karticom. Za koju god verziju se odlučite, dobit ćete 4 GB RAM-a, što je i više nego dovoljno za ugodan multitasking.

size="medium"

U međuvremenu je izašao Geekbench 4, a budući da se rezultati dosta razlikuju, priložili smo snimke zaslona iz stare i nove verzije, čisto kao nekakav orijentir za ubuduće.

Prijem svih mogućih bežičnih mreža je na najvišoj mogućoj razini, kvaliteta zvuka prilikom poziva je odlična i oba zvučnika su dovoljno glasna. Ako imate sreće da živite na području koje je dobro pokriveno 4G signalom, moći ćete surfati brzinom do 300 Mbps (LTE Cat.6).

SOFTVER I SUČELJE


Meizu je prepoznatljiv po Flyme OS-u koji se smatra posebnim operativnim sustavom jer je toliko promijenjen u odnosu na stock Android da nekako zvuči preblago kad ga se naziva samo korisničkim sučeljem. Na Pro 6 je instalirana verzija 5 koja se temelji na Androidu 6.0 Marshmallow, no ne razlikuje se bitno od Flyme 5 na Androidu 5.1 Lollipop. Ako pratite Xiaomi, znate da je ista stvar i s njihovim MIUI-em.

size="medium"

Kao najbolji, tj. najbrži i najefikasniji način zaštite se smatra korištenje čitača otisaka prstiju i tu je Meizu među boljima. Čitač koji se nalazi u fizičkoj tipki s prednje strane je iznimno brz i precizan, možda i najbrži koji smo imali prilike testirati. Nakon otključavanja će vas dočekati poznate Flyme ikone (koje se mogu promijeniti u standardne) poredane po glavnom zaslonu, bez posebnog izbornika. Neke od aplikacija su nama koji živimo izvan Kine potpuno nepotrebne, ali potrebno je manje od minute kako biste ih se riješili. Mnoge su vrlo korisne, poput Toolboxa koji sadrži svjetiljku, ogledalo, kompas, libelu, ravnalo i povećalo, ali npr. aplikacija Weather nam ne znači ništa jer podržava samo gradove u Kini. Možda ne treba posebno napominjati, ali sve Google aplikacije (osim Trgovine Play) morate sami instalirati.

size="medium"

Mišljenja oko navigacijske tipke su podijeljena, nekima je zbunjujuća, a nekima savršena. Meni osobno je izvrsno rješenje jer sve obavljate jednom tipkom - dodir je korak natrag, pritisak je povratak na početni zaslon, a dugi pritisak zaključava uređaj (može pokrenuti i Smart Voice). Naravno, Flyme podržava i geste.

3D Press je Meizuova verzija Appleovog Force Toucha, odnosno zaslona osjetljivog na jačinu pritiska. Mogućnosti su za sada prilično limitirane, odnosno svode se na to da ga podržava otprilike pola sistemskih aplikacija pa ćemo tek vidjeti hoće li se podrška širiti ili će sve krenuti u suprotnom smjeru. Za one kojima ova funkcija nije poznata, da objasnimo: ako jako pritisnete npr. ikonu aplikacije Sat, pojavit će se mali izbornik koji vam odmah nudi dodavanje novog alarma, pokretanje odbrojavanja ili štoperice, bez da morate prvo ući u aplikaciju. Svaka podržana aplikacija, naravno, ima drugačije funkcije.

size="medium"

Meizuova trgovina ima hrpu besplatnih pozadina, tema, ikona i fontova pa po pitanju osobne prilagodbe nećete imati nimalo problema.

Ono što je još uvijek nevjerojatno s Meizuom je da nisu riješili problem kašnjenja poruka i mailova. Iako su svim aplikacijama koje šalju obavijesti dane dozvole da mogu raditi u pozadini, neke su dobro radile, dok su ostale bile svojeglave. Viber i Messenger rade dobro, WhatsApp i Gmail kako kada, a Hangouts prikazuje nove poruke samo kad uđete u aplikaciju. Ovo je prava šteta jer osim toga nema nekih većih primjedbi na softver.

KAMERA


Glavna kamera je rezolucije 21 MP s otvorom blende f/2,2, phase-detection automatskim fokusom potpomognutim laserom i deset LED bljeskalica u dva tona. Senzor je isti kao u Pro 5 - Sony IMX230, a to znači da je kvaliteta fotografija praktički ista, tj. nije došlo do napretka. Ruku na srce, i tako kako je ostalo je i više nego dobro, dinamički raspon je vrlo širok, slike obiluju detaljima, boje su precizne i nema previše šuma ni u noćnim fotografijama.

size="medium"

Bljeskalica je jaka, ali ako je uspoređujemo s već ustaljenom kombinacijom dvije LED bljeskalice, dolazimo do zaključka da nije ništa jača od njih. U ovom slučaju se išlo više na estetiku i u tom pogledu je sigurno postignut pogodak.

Sučelje kamere je jednostavno, na lijevoj strani se nalaze prečaci za postavke, prebacivanje između prednje i stražnje kamere, efekte, odbrojavanje i bljeskalicu, a na desnoj je prečac za galeriju, okidač i gumb za otvaranje izbornika s načinima snimanja. Ti načini su automatski, ručni, video, Beauty (uljepšavanje lica), panorama, Light field (naknadno mijenjanje fokusa), usporena snimka, skeniranje QR kodova, makro i GIF. Ručni način je naoružan podešavanjem brzine zatvarača (do 20 sekundi), ISO (do 1600), žarišne duljine, zasićenosti boja, kontrastom, itd. Automatski režim je odličan izbor za gotovo sve situacije, ali apsolutni maksimum ćete izvući u ručnom. HDR se uključuje u glavnim postavkama kamere, a tamo birate i rezoluciju fotografija, u rasponu od 5 do 21 MP za stražnju kameru i 2 do 5 MP za prednju.

size="medium"

Video zapisi su kvalitetni, glatki i puni detalja, naročito u 4K rezoluciji. Malih problema ima s fokusiranjem, ali to vam neće drastično pokvariti snimke. Budući da ovdje nema govora o proširivanju memorije, ako ste kratki sa slobodnim prostorom možda je ipak bolje da snimate video u 1080p jer 4K video u trajanju od pola minute zauzima 150 MB.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=NM2s9ILI9XU]

BATERIJA


Realna očekivanja za bateriju kapaciteta 2560 mAh baš nisu bila visoka, no autonomija zapravo nije gotovo ništa lošija od društva s 3000 mAh. Pro 6 je u svim scenarijima izdržao cijeli dan, a laganijom upotrebom na kraju dana zna ostati i 50% preostalog kapaciteta. Možete očekivati oko četiri sata uključenog zaslona, ponekad blizu četiri i pol.

Ako vam se ipak dogodi da se baterija isprazni usred dana, nećete izgubiti puno vremena na punjenje, 15 minuta je dovoljno da se napuni 0-30%, za pola sata je na 55%, a cijeli ciklus traje tek nešto više od sat vremena.

ZAKLJUČAK


Meizu Pro 6 je izvrstan smartfon i tu nema dileme. Neki će ostati razočarani činjenicom da je osjetno manji od Pro 5 i nema proširivu memoriju, ali i time što ima MediaTekov procesor umjesto Samsungovog. Meizu nema ovogodišnji model s 5,7-inčnim zaslonom, no najbliže tome je 5,5-inčni MX6 koji ima nešto slabiji procesor (Helio X20) i (vjerojatno) lošiju kameru od 12 MP. Sa softverske strane gledano, sustav je brz, ali su problemi s obavijestima još uvijek prisutni, što pokazuje da je problem dublje nego se mislilo, tj. da ga Android 6.0 Marshmallow nije riješio. Ako vam to ne smeta, teško ćete naći neku drugu zamjerku. Zaslon i kamera su odlični, baterija je daleko iznad očekivanja, a dizajn je svakako među boljima. 3D Press je zgodna stvar, no daleko je od onoga što je potrebno da se naviknete toliko da ne možete funkcionirati bez njega. Iskreno govoreći, ni Apple nije postigao revoluciju sa svojim 3D Force Touchem.

Cijena u Honorbuy web shopu je s dostavom oko 2850,00 kn, a možete dobiti popust od 5 € ako prilikom kupnje upišete kôd MOBHR. Istina je da za taj iznos dobivate stvarno brz i lijepi mobitel, ali za par stotina kuna više možete kupiti OnePlus 3 koji je ipak još bolji.

IMG_20160830_180404_STEREO